Danas se u Velikoj vijećnici Grada Dubrovnika održava 22. sjednica Gradskog vijeća. Na predloženom Dnevnom redu nalaze se 34 točka. Gradski vijećnici danas će, među ostalim, raspravljati o Prijedlogu izmjena i dopuna Poslovnika Gradskog vijeća, rebalansu Proračuna za 2023. godinu, davanju suglasnosti za zaduživanje i brisanju i zasnivanju založnog prava na nekretninama društva UTD Ragusa. Raspravljat će se i o programu mjera za poticanje rješavanja stambenog pitanja na području Grada Dubrovnik, osnivanju JU “Sklonište za nezbrinute životinje”, sufinanciranju medicinski potpomognute oplodnje i brojnim drugim točkama.
Sjednica je započela nešto iz 9 sati.
Prisutno je 19 vijećnika.
Usvojen je zapisnik s 21. sjednice Gradskog vijeća.
Predloženo je da se dnevni red dopuni dvjema točkama.
Vijećnica Bonačić Obradović predložila da se u škole uvede građanski odgoj.
– Često smo upozoravali na nasilje i netoleranciju u škola. Ključni je trenutak za implementaciju građanskog odbora. Vrijeme je za građanski odgoj. Ovo smo i prije predlagali. Građanski odgoj provodi se kao izvannastavna aktivnost. U barem osnovnu školu, voljeli bismo građanski odgoj uvesti kao pilot projekt, a Grad Rijeka će dati sve potrebne materijale. Predmet se ne ocjenjuje, održava se jednom tjednom. Teme i dimenzije koje se obrađuju u 5. i 6. razredu tiču se nasilja, medija, društvenih mreža, kućni red, antikorupcije, reklame, potrošačka prava, ekološke teme i druge. Ne vidim zašto ovo ne bi uveli, kazala je.
Marko Kristić predložio je da Dnevni red nadopuni točkom tijekom koje će se raspravljati o sportu. Podsjetio se da se još uvijek nije održala tematska sjednica o sportu.
– Do kraja ove sjednice potrudit ću se pripremiti sve potrebne materijale.
Marko Potrebica kazao je da se o ovom prijedlogu neće glasati.
– Potrudite se u propisanoj proceduri dostaviti potrebne materijale.
Đuro Capor predložio je točku vezanu uz zabranu izvođenje građevinskih radova tijekom sezone.
– Uobičajeno je bilo da se tijekom ljeta zabrane bučni radovi, koji prelaze 55 decibela. Javilo nam se jako puno građana, iz cijelog grada, koji se bune zbog buke. Ako stvarno respektiramo grad i građane, vratimo odluku na način na koji se ona glasila prije pandemije, odnosno da se zabrane radovi na konstrukciji građevine.
Dnevni red je dopunjen točkom Prijedlog izmjena i dopuna Programa obavljanja drugih komunalnih djelatnosti na području Grada Dubrovnika u 2023.
Marko Kristić požalio se na povredu poslovnika, a Potrebica mu je dodijelio opomenu.
Na dnevni red uvrštena je točka koju je predložio Đuro Capor.
Nije uvrštena točka koju je predložila Bonačić Obradović.
Vijećnička pitanja
Marko Kristić postavio je pitanje o polaganju optičkih kablova u prometnice, o čemu je sklopljen ugovor s HT-om. Kazao je kako se ovim radovima čini velika šteta gradskoj infrastrukturi. Postavio je pitanje vezano uz vatromet na otvaranju Ljetnih igara.
– Smatram da je vatromet dio tradicije Igara. Držim da se treba kažnjavati upotrebu pirotehnike, ali kako vatromet za Ljetne igre ne treba ukinuti. Hoće li se ova tradicija zadržati?
Gradonačelnik je kazao kako će vatrometa biti i dalje za otvaranje Ljetnih igara i doček Nove godine.
Vijećnik Cetinić ispričao se za ponašanje Ivice Roka na prethodnoj sjednici Gradskog vijeća.
– U kojoj je fazi sportska dvorana u Gospinom polju? Na Lopudu se odvija ilegalan prijevoz golf autićima, kazao je.
Gradonačelnik je kazao kako je projekt dvorane pred ishođenjem građevinske dozvole, a da će navode vezane uz autiće ispitati te vijećniku Cetiniću dostaviti pisan odgovor.
Đuro Capor postavio je pitanje vezano uz prostor DVD Komolca u Komolcu i izdane dozvole za Hotel Sumratin.
– Hoće li Grad otkupiti taj prostor? Na sjednici Vatrogasne zajednice naveli ste iznos od 800 tisuća kuna. Ostaje li DVD u tom prostoru? Do kojih je to promjena došlo, je li istinit podatak da je Grad česticu vrijednu oko milijun kuna prodao, kako bi investitor povećao volumen građevine?
– Boravak DVD-a Komolac u tom prostoru je predmet istražnih radnji. Da sam kojim slučajem išao legalizirati tuđi prostor, bez ugovora, vjerojatno bi protiv mene bila podnesena kaznena prijava. Vezano za Sumratin, sve je napravljeno sukladno zakonu. Da bi vi bili s mirom, pisano ću vas, do zadnjeg detalja obavijestiti o tome, odgovorio je gradonačelnik.
Anita Bonačić Obradović pitala je gradonačelnika što namjerava učiniti da se dubrovačkog gospodarstvo odmakne od monokulture turizma. U drugom pitanju dotaknula se pitanja prometa u mirovanju.
– Javne garaže su u Generalnom urbanističkom planu predviđene na 19 lokaliteta te još tri na području Mokošice. Kakvo je stanje vlasništva na tim lokacijama?
Gradonačelnik Franković kazao je kako će pisano odgovoriti na postavljena pitanja.
Vijećnik Marković postavio je gradonačelniku pitanje vezano uz arbitražni postupak u Parizu.
– Možete li na pojasniti koja je bila vaša uloga, a koja predsjednik Mesića? Što je s iskopom i cestom u Vrbici?
Gradonačelnik je kazao kako ne može odgovoriti na pitanje vezano uz arbitražni postupak dok ne dobije transkript, a na drugo pitanje će pisano odgovoriti.
Jasmin Deraković postavio je pitanje o cesti koja vodi do plaže Copacabana. Zanimalo ga je kad će biti završena sanacija te ceste.
Gradonačelnik je kratko kazao kako se dio radova na tom području odnosi na Aglomeraciju, a potom da će i na ovo pitanje odgovoriti pisanim putem.
Prijedlog izmjena i dopuna Poslovnika Gradskog vijeća Grada Dubrovnika
Jasmin Deraković kazao je kako je Odbor jednoglasno prihvatio izmjene i dopune.
Marko Potrebica kazao je da mu članak 87. Poslovnika omogućuje davanje opomena.
– Nakon treće opomene ide isključenje sa sjednice. U postojećem Poslovniku ne postoji mogućnost da unaprijed, preventivno možemo ukloniti zbog recimo droge i alkohola. Vrijeme je pokazalo da je ova odredba potrebna. Na vratima vijećnice neće biti osoba koja će vršiti alkotest. Komedija se dogodila samo jednom. Putem medija je objavljeno pismo povjerenice za ravnopravnost spolova, a zbog teme koju je otvorio kolega vijećnik. Jasno samo zauzeli stav po pitanju te teme. Pravo govora je, po mom dubokom uvjerenju, vaše pravo. Građani imaju pravo čuti i ono što nije društvena norma. Nikad neću cenzurirati vaše pravo da otvorite bilo koju temu. Pozivam vas, da bez prevelike rasprave, pogotovo ne o kolegi, jer svakome se u životu može dogoditi krivi korak, usvojimo ovu točku. Kolega vijećnik me nakon sjednice nazvao i ispričao se, a to je učinio i putem medija, kazao je Potrebica.
Bonačić Obradović – sve što navodi pravobraniteljica je apsolutno točno. Zanima me samo jesu li bili potrebne 22. sjednice i pismo pravobraniteljice, da se upozori na diskurs u vijećnici. Predložena izmjena dopušta predsjedniku Gradskog vijeća da sam, subjektivno, procijeni je li netko pod utjecajem droga ili alkohola.
Potrebica – ja ću vrlo jasno, kako sam to i do sada radio, sve iskomunicirati s gradskim vijećnikom. Postoji zaposlenik Grada koji može vršiti alkotestiranje. Neću ja nikoga hvatati po vijećnici. Neće biti nikakve cenzure, niti zabrane govora.
Krešimir Marković upitao je vijećnicu Bonačić Obradović da pojasni ponašanje predsjednika SDP-a pri oblokavaju i pjevanju ustaških pjesama, na što mu je Potrebica oduzeo riječ.
Jasmin Deraković – mislim da je ovo jedan žalostan dan za naše Gradsko vijeće. Mislim da je tužno da postoji potreba za ovakvim izmjenama Poslovnika.
Pero Vićan – moram primijetiti užasno licemjerstvo pravobraniteljice za ravnopravnost spolova. Predlažem da Gradsko vijeće njoj postavi pitanje o broju ovakvih dopisa koje je uputila u Sabor. Vezano uz Zakon o ravnopravnosti spolova – koliko mislite da posto žena sjedi u gradskim vijećima ili županijskim skupštinama? Ne mislim da predsjednik Gradskog vijeća ima faraonske ovlasti. Neka pravobraniteljica napravi analizu koji postotak žena ima u gradskim vijećima. Najavljujem da će lista DDS-a na idućim izbora izgledati tako da će na njoj biti samo jedan muškarac, a sve ostalo žene.
Potrebica je kazao da je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova zatražila očitovanje od njega kao predsjednik Gradskog vijeća te da ga je u jednom dijelu pisma naljutila.
Đuro Capor – ne trebamo se ljutiti i optuživati pravobraniteljicu za licemjerstvo. Ona radi ono za što prima plaću. Moja je primjedba je da ono, na što upozorava pravobraniteljica, nije valjano adresirano. Uznemiravanje i seksualno nasilje prema ženama nije ušlo u tu točku. Slijepi smo i na neke ljubavne ponude gospodina Vićana prema meni, a koje su isto seksualno nasilje i uznemiravanje, a to nije ušlo u ovu točku.
Potrebica je pročitao članak 87. Poslovnika, a koji se odnosi na ovlast predsjednika Gradskog vijeća vezano uz davanje opomena i udaljavanje sa sjednice Gradskog vijeća. Članak 87. omogućava preventivno djelovanje predsjednika Gradskog vijeća.
Potrebica – ovo je samo formalna mogućnost, da prije početka sjednice mogu pristupiti kolegi ili kolegici, a na njegovu ili njenu dobrobit. Ovo je naša sramota, zatvorimo ovo i idemo dalje.
Nikša Selmani – osobno jako držim do distinkcije između osobnog i javnog. Samo taj dio javni kod čovjeka je taj etički dio. Ovaj termin opravdana sumnja je otvoren za široku interpretaciju.
Vijećnik Cetinić – sve što je izgovorio predsjednik Gradskog vijeća, podržavam. Gospodine Deraković, vi se rekli da ovo tužno, ali puno tužnoga ovdje ima. Ne odnosi se to samo na ono što je Roko napravio.
Točka je jednoglasno usvojena.
Slijedi objedinjena rasprava o točkama: Prijedlog izmjena i dopuna Proračuna Grada Dubrovnika za 2023. godinu i Prijedlog odluke o izmjenama Odluke o izvršavanju Proračuna Grada Dubrovnika za 2023. godinu
Predsjednik Odbora za financije kazao je kako su na Odbor pristigla dva amandmana te da je jedan bio tehnički neispravan.
Gradonačelnik je kazao kako se ovim rebalansom Proračun povećava za preko 11 milijuna eura te da će ovim povećanjem Proračun iznositi preko 97 milijuna eura.
– Proširenje ceste do Bosanke iznosilo bi oko 300 tisuća eura. Već samo razgovarali s vlasnicima zemljišta i to ide u dobrom smjeru. Napravili smo projekt edukacijske staze na Šipanu, a kako bi proširili cestu. Za Dječji vrtić DOC namijenili smo 200 tisuća eura, riječ o prostoru u vlasništvu Studentskog centra kojeg ćemo uzeti u najam. Drugi vrtić je u Solitudu, a s vlasnikom smo dogovorili da će on napraviti potrebne preinake prostora, što ćemo mi kompenzirati kroz mjesečne rate. Sva djeca će nakon otvaranja biti upisana u vrtić i to prema pedagoškim standardima. Prije par dana uručen nam je ugovor, vrijednosti 500 tisuća eura, za energetsku obnovu ljetnikovca Crijević Pucić. Kako bi potpisali ugovor s izvođačem radova na projektu dizalice topline, osiguravamo dodatna sredstva. Nakon izrađenih troškovnika nedostajao je manji dio sredstava za izgradnju spomenika poginulom vatrogascu. Osigurali smo sredstva u iznosu od 283 tisuće eura za rad azila za životinje na Grabovici. Ovaj iznos otpada na troškove plaća, opreme i jedno vozilo. Potrebno je osigurati financijska sredstva za plaće budućih zaposlenika novog Doma umirovljenika u Gružu. Tu su i dva nova projekta parka Platan i parka u Pilama. Osigurali smo povećana sredstava za plaće djelatnika dječjih vrtića. Zaposlenicima u gradskoj upravi plaće su podignute za 5 posto, a taj iznos je u ovom rebalansu. U ovom rebalansu je i rekonstrukcija Spomen sobe braniteljima u Sponzi. Za ovaj projekt osigurano je 400 tisuća eura. Za uređenje tri stana u povijesnoj jezgri su također osigurana sredstva.
Đuro Capor predložio je da se sredstva koja su namijenjena za projekt Respect the City, a radi se o oko milijuna kuna, prenamijene u Plan upravljanja.
– Ne može se dogoditi da se aktivnosti predviđene Planom upravljanja ne provode jer nema sredstava. Kotar Grad još uvijek nema svoj prostor u kojem bi djelovao, a upravo takav jedan prostor sadrži Plan upravljanja. Ako respektiramo građane, hajmo provoditi Plan upravljanja.
Gradonačelnik Franković je odbio prihvatiti amandman Srđ je Grad.
– Amandman neću prihvatiti jer su ovdje izrečene neistine. Plan upravljanja nije jedna točka u proračunu, već više njih. Respect the City je projekt održivog turizma ,a to je znanstveno dokazano, dobio pozitivna poboljšanja. Vaša priča da Respect the City služi za peglanje imidža je samo vaš jal. Grad je primjer održivog turizma. Kroz Plan upravljanja odrađen je cijeli niz aktivnosti, one koje su ove godine provedene napisane su na šest stranica. To je recimo škola u povijesnoj jezgri. Kotar Ploče ima prostor preko puta Lazareta, dok ne napravimo prostor u Gradu, zar je toliko teško poći na Ploče. Prostor je potreban, ali smatrali smo da je škola potrebnija. Vi znate samo davati packe. Stojim iza svake svoj odluke. Projekt Respect the City podržava struka. Grad Split je također počeo koristiti respect, isto kao što su prepisali pola našeg komunalnog reda. U Planu upravljanja stoji kako treba unaprijediti dijalog s građanima. To je upravo projekt participativnog budžetiranja. Sad već imamo cijelu bazu projekata koji su predložiti građani. Nitko nikad u našoj državi nije imao takvu direktnu komunikaciju s građanima. To nije projekt jednog čovjeka ili gradske uprave, nego svih nas. A nitko to u državi nema. Moramo biti na to ponosni. Plan upravljanja je do kraja dovela ova gradska uprava i provodi ga ova gradska uprava, kazao je.
Krešimir Marković – zašto se uređuje cesta prema Bosanci, a ne cesta prema Srđu? Što nas prijeći da se ta cesta uredi?
Gradonačelnik – već ste dva mandata vijećnik u ovom mandatu. Logički, trebali bi biti potpuno upućeni u temu. Andro Vlahušić je cestu od Bosanke do Srđa izbrisao iz prostornog plana, a mi smo je vratili. Nakon toga je došla korona kriza i dvije loše godine u kojima smo izgubili 450 milijuna kuna. Sad imamo stabilne financijske prihode. Moramo birati prioritet. Ne može sve odmah. Vijećnici bi zgrade, škole, garaže, a mi imamo novaca koliko imamo. Zašto smo odabrali ovu cestu? Ona se najviše reflektira na kvalitetu života stanovnika Bosanke. Drugi prioritet, je cesta do Srđa, ali kad za to dođe vrijeme. Moraju li svi ići automobilom na Srđ? Postoji alternativa – žičara. Cesta ne izgleda dobro. Mi ćemo je urediti prije 6. 12., da možemo primjereno doći gore, ali ta cesta nije naš osnovni prioritet.
Gradonačelnik se osvrnuo i na sezonu u tijeku.
– Ukupna prodaja Dubrovnik Pass-a i ulaznica za zidine je porasla za 108 posto u odnosu na prošlu godinu. Imamo kvalitetnu sezonu. Brojka kreveta u Gradu Dubrovnika, a pri tome mislim hotelski smještaj i privatni smještaj, je prešla broj stanovnika. Imamo 43 tisuće kreveta, a 42 tisuće stanovnika. Ne možemo očekivati da su svi stalno puni, ali možemo očekivati da su puni oni koji imaju kvalitetu. Apeliram na sve da budu normalni s cijenama. Ako je nešto prije koštalo 4 kune, to danas ne može koštati 4 eura. Ovu sezonu ćemo kvalitetno odraditi, no moramo misliti na iduće sezone.
Đuro Capor dotaknuo se održivog turizma. Kako je kako je Dubrovnik po recentno istraživanju, po kojem na jednog stanovnika Grada dolazi 36 gostiju, najgori po pitanju održivosti u Europi.
Gradonačelnik je kazao kako je prije par dana morao reagirati na jedan Facebook post u kojem se navodi da gostiju nema, a da je čuo da je on kriv za gužve u Čibači.
– New York Times danas ima sjajan članak o Dubrovniku. Vijećnik Capor je sad spomenuo novu metodologiju po kojoj je mjeri održivost – da se broj gostiju podijeli s brojem stanovnika. Što se onda s malim grčkim otocima? Ili sa Slanim? Tim takvi nisu klepili mene, nego jedini nam Grad. Grad je Grad i bit će tu i kad nas ne bude. Kad govorimo o Gradu moramo dobro mjeriti svaku riječ o njemu. I onda tamo netko objavi neki smiješni članak o Gradu. To vam je kao onaj profesor iz Splita koji je objavio statistiku o tijeku sezone, a zaboravio da smo ušli u Schengen. Ili kao slika Straduna u podne na kojem nema nikoga. U podne su ljudi u butigama, u restoranima ili u Ulici od Puča, jer je tamo hlad.
Katarina Doršner kazala je kako se slaže s prijedlogom financiranja Plana upravljanja, ali ne kako je predložio Capor, već da Plan upravljanja treba biti u skladu s proračunom i u skladu s odlukama Gradskog vijeća.
Potrebica je kazao kako ugostitelji formiraju cijenu u skladu s ulaznim troškovima.
– Piće je poskupjelo 35 posto. Ulazna cijena sladoleda po jednoj litri je poskupjela 100 posto. Ne smijemo ulaziti u korigiranje cijena. Ako iduće sezone razbijemo glavu po pitanju cijena, onda će cijena korigirati samo tržište, kazao je.
Gradonačelnik Franković kazao je kako kava na Stradunu košta 4 eura jer u tu cijenu ne ulazi samo kava, već lokacija i doživljaj.
– Jedan strani renomirani novinar je u Gružu htio popiti pivo i vidio je da je pivo košta 6 eura, a Coca-Cola 10 eura. Pa čekajte malo. Svi su digli cijene, osim Grada Dubrovnika. Ovo nije pokuda, nego apel. Ljudi, budite svjesni što to znači za par godina. Taksisti mi kaže da ih gosti traže da ih odvedu negdje gdje je povoljnije. Naši ljudi nisu oduševljeni proizvodima na placi. Hvala Bogu, ja imam sve s Pelješca, pa ne moram ići na placu. Znam da je porasla cijena pesticida, kao i umjetnog gnoja, ali nije cijena vode. Ne mislim da je povećanje svih cijena uzrokovana tržišnom ekonomijom, već željom za zaradom. Čini se da nismo puno naučili iz vremena korone. Gužva je u Gradu, na magistrali gužva. Kad malo to zapne, onda vidite cijelu salvu komentara. Svi mi, uključujući mene, generatori smo tih gužvi. Ali dragi Bože hvala ti da je ovako. To znači da svi rade, svi zarađuju, i da ćemo iz sezone izaći financijski jači. Mi kao Grad, kao društvo i kao pojedinci.
Bonačić Obradović osvrnula se na projekte razvoja turizma.
– Povećanje za recimo Zimski festival iznosi 67 tisuća eura, a poticaj za produljenje sezone iznosi nešto preko milijuna kuna. Ako nam gosti dolaze izvan glavne sezone, moramo im nešto i pružiti. Dva milijuna kuna dodano je novih 2 milijuna kuna za uređenje plaža. Zašto se iznos toliko povećava? Povećana su sredstava za dobitnike Nagrade Dubrovnika. Koji su to troškovi? Obećali ste da ćete u prvih šest mjeseci ispuniti dva amandmana – povećanje iznosa za prvorođeno dijete i dispanzere za uloške u školama. Što je s tim?
Potrebica je kazao kako su proračunom bila određena sredstva za dobitnike nagrada Grada Dubrovnika, no da nisu mogli znati tko će sve za nagrade biti nominiran, a potom i odabran od strane Gradskog vijeća, a da su to ove godine bili i strani dobitnici. Bonačić Obradović inzistirala je na odgovorima na što joj je gradonačelnik Franković odgovorio kako ima pravo izabrati na koja će pitanje odgovoriti, a na koje ne.
Bonačić Obradović u replici Katarini Doršner, koja je nabrojala na koje se kulturne programa izdvaja koliko sredstava iz proračuna, kazala je kako se ne navodi muzej Crvene povijesti.
– Ne živimo svi lijepo kao vi, u Hrvatskoj demokratskoj zajednici, kazala je Bonačić Obradović Doršner.
Franković – za Ljetne igre se izdvaja duplo sredstava. Čime Ljetne igre završe, počinje festival Dubrovnik u pozno ljeto, koji sufinancira Grad, a zatim i Dubrovnik Classics, kojeg financira Grad. Žalim što nema više festivala Juliana Rachlina, ali nismo ga mi otjerali. Kultura se treba događati i u rujnu i u listopadu. Razvijamo paralelno sportski turizam, upravo ćemo ove jeseni imati sportska natjecanja. Sve što je vijećnica Doršner istaknula je točno. Nisam se dotaknuto projekta knjižnice u TUP-u. Mi smo dobili novce Europske komisije za TUP i razvijamo brojne projekte u TUP-u. Tamo će biti obiteljski centar recimo.
Maslać – kolegica Doršner nije rekla niti jednu ružnu riječ. Nije mi drago, a ovo nije prvi slučaj, jedna jedina osoba koja je završila u nacionalnim medijima i to u negativnom kontekstu je vijećnica Doršner. Nisam vidio da je itko stao u njenu zaštitu. Kolegica ima pravo raspravljati i nemojte je ismijavati radi toga.
Bonačić Obradović – drago mi je da sam razbudila gradonačelnika, pa je ipak odgovorio na neka pitanja. Predsjedniče, ne znam znate li čitati misli ili ne, i još mi stavljate riječi u usta. Što se tiče kulture, uvijek ću predlagati i željeti više. Programi iz kulture su realizirani na razini od 38 posto. Nismo spomenuli niti ruralni ili zdravstveni turizam. Kad bilo tko iz oporbe postavlja pitanje, očito treba prvo iznijeti pohvale, a onda postaviti pitanje. Pa dajte ljudi!
Potrebica – kolegice Bonačić Obradović, preveo sam vaše izlaganje na način na koji je razumljiv širokoj masi. Vi s lijevog spektra, uvijek nas nastojite prikazati krkanima, i to preko teze da ne poštujemo dubrovačku kulturu. Kad sam shvatio da ste napali kolegicu Doršner, odlučio sam razgoliti vašu raspravu. Nisam sam za sebe rekao da sam krkan, već da sam odrastao na ulicama Mokošice, zbog čega iznosim stvari na jednostavan način da me građani razumiju.
Maro Kristić kazao je kako je primijetio nerazmjer u raspodjeli 11 milijuna eura, a koliko iznosi ovaj rebalans proračuna. U svom izlaganju među ostalima, dotaknuo se sportskih manifestacija, ulaganja u informatičke sustave, blagdanske rasvjete, nove subvencije Libertasu, pomorskog dobra, Nuncijate.
Franković – što se tiče Nuncijate dio sredstava je nedostajao. Ništa se nije promijenio i sve ide u dobrom smjeru. Što se tiče informatičkih sustava, radi se o tri sustava: za promet, GIS i uredsko poslovanje. Što se tiče sporta, tu je Spartan koji je dogoditi krajem listopada, a koji je na međunarodnoj razini. Spartan ima i vlastiti TV kanala. Imamo i šahovski i teniski turnira. Što se tiče dizalica topline nije se dogodila greška. Proveli smo javnu nabavu i javila se jedna tvrtka. Javile su nam se kolege iz Istre, kojima se na istu javnu nabavu nitko nije javio. Razgovarao sam prije nekoliko dana s ministrom Bačićem, koji mi je kazao kako im se na natječaj za gradnju zgrada na Banovini nije nitko javio. Nedostaje operativa, a svaki treći radnik u građevini u Hrvatskoj je stranac. Što se tiče blagdanske rasvjete, mnogi naši sugrađani su lani govorili da treba više. Mi blagdansku rasvjetu ne bacamo, već nadopunjujemo. Što se tiče pomorskog dobra, radi se o sredstvima za Barunov mul na Lopudu. Sukladno ugovoru Grada s Libertasom, Libertas svaku godinu mora završiti na nuli. Mi samo niveliramo tu situaciju. Nemamo prioritetno prijevoz gostiju s kruzera, prijevoz obavljaju i drugi. Libertas održava manji segment tog posla.
Maslać – Proračun raste nakon tri krizne godine. Gradonačelniče, kad ste govorili o javnim nabava, dali ste mi ideju. Svim javnim nabavama narasle su cijene. Situacija nije fantastična. Postoji još mogućnosti da se vratimo na vrijeme prije pandemije. Grad je podignuo plaće zaposlenicima za 5 posto, no njihova je kupovna moć smanjena. Trebamo voditi računa da ne izgubimo i tu radnu snagu. Pohvalno da se ulaže u informatičku opremu. U plaže se tri godine nije ulagalo.
Đuro Capor – stav kluba Srđ je Grad je da nećemo prihvatiti rebalans. Nije se našlo sredstava za kupnju likovnih mapa, niti kupnju prostora DVD-a Komolac. Povećavaju se sredstva za informiranje i to za oko milijun kuna. To je bio i naš amandman. Drugi gradovi većine Dubrovnika za ovu svrhu izdvajaju 100 tisuća. Mediji kritički ne rade svoj posao, već objavljuju pamflete iz ureda gradonačelnika. Ovim se ne potiče pluralizam medija. Na deset portala čitamo iste tekstove. Drugi veliki problem je Grabovica. Sad se nešto više od 600 tisuća eura Grabovica proširuje po prvi put. Tome je prethodio manevar, koji bi ja nazvao i kaznenim djelom, a kojim je Grabovica proglašena 3. sanitarnom zonom. Za Respect the City se izdvaja novi milijun kuna, a kako bi se lokalno i svjetsku javnosti propagandnim materijalima pokušalo uvjeriti u održivost. Uvjeravali ste nas da Dubrovnika ima studiju prihvatnog kapaciteta. Ugledni znanstvenici s dubrovačkog sveučilišta kazali su mi da taj dokument nije cjelovita studija. Respect the City ne postiže one rezultate za koje vi tvrdite da ih postiže.
Franković je kazao kako je Capor u svom izlaganju iznio niz neistinitosti.
– Nije došlo do povećanja sredstava za informiranje. Naši troškovi za međunarodnu suradnju su porasli. Gospodin Capor kaže da iz gradske uprave izlaze pamfleti. Kad Grad objavi da je odradio nabavu i započinje s rušenjem Čačićevog doma, da su započeti radovi za izgradnju ceste od mosta dr. Franja Tuđmana do Pobrežja, da je kupio UTD Ragusu, dionice Luke – to je sve gospodinu Caporu pamflet. Legitimno da je izabrana vlasti obavještava sugrađane što radi. Jeste li ikad pročitali priopćenje Grada Dubrovnika u kojem piše da je Mato Franković najbolji? Ili govori o Gradu Dubrovniku? Grad Dubrovnik nije Mato Franković. Potreba za kontinuiranim iznošenjem neistina – to je davno pročitana knjiga. Jednom davno o lažima je tijekom montiranog procesa progovarao Alojzije Stepinac. Laž nikad ne može biti istina, ma koliko god je puta vi izgovorili. Laž nikad ne može biti istina, ma koliko god je puta vi izgovorili. Pokušajte biti proaktivniji poput gospodina Ljuba Nikolića i Nikša Selmanija.
Capor – zar 2019. niste najavljivali zatvaranje Grabovice, a sad nas čeka drugo proširenje? Je li uspjeh da je proteklog tjedna 15 ljudi otišlo iz Libertasa. To su stvari koje vi građane trebale zanimati i na koje ja uporno tražim odgovore.
Franković – neistinita je tvrdnja da je Grabovica proširuje i da se u mom mandatu proširivala. Istinita je tvrdnja da se smeće odlagalo izvan folije. Danas je stanje na Grabovici održivo. Tih 15 ljudi za koje kažete da je prošlog tjedna napustilo Libertas, navedite ih imenom i prezimenom. To je lako provjerljivo.
Potrebica – odmah sam nazvao direktora Libertasa da provjerivo te odlaske iz Libertasa. Direktor mi je kazao kako ta tvrdnja nije istinita. Normalno funkcioniramo. Molim vas, te stvari provjerite prije nego što ih izgovorite. Direktor je kazao da smo primili i nove vozače.
Franković – usvajanjem proračuna riješit ćemo neke bitne probleme, poput novih vrtića, odnosno kapaciteta koji nedostaju.
Amandman Srđ je Grad nije usvojen.
Većinom glasova usvojen je rebalans proračuna.
Većinom glasova usvojena i odluka o izvršavanju Proračuna.
Objedinjenja rasprava: Prijedlog odluke o davanju suglasnosti za zaduživanje društva UTD Ragusa d.d i Prijedlog odluke o davanju suglasnosti za brisanje i zasnivanje založnog prava na nekretninama društva UTD Ragusa d.d.
Gradonačelnik je kazao kako se radi o kreditu kod Erste banke te se Grad odlučio na fiksiranje kamatne stope na tri godine.
– Predlažem usvojiti navedeno. Imat ćemo bolju financijsku stabilnost, a kamatna stopa je 3.95 posto, kazao je.
Bonačić Obradović – drago mi je da ste na ovaj način refinancirali ovaj kredit. Upravo smo mi iz SDP-a upozoravali na Euribor i na porast kamata. Postoji li službeni dokument, elaborati o vrijednosti nekretnina? Što će se točno sve nalaziti u prostorima TUP-a! To nije razgovor koji se trebao voditi iza zatvorenih vrata? Hoćete li povećati najamnine tih prostora?
Franković – ako me sjećanje dobro služi, sjednica na kojoj smo odlučivali o zaduženju je počela sa stankom, potom smo uzimali pauze, za vrijeme kojih je OTP banka zvala svoju centralu kako bi dobili povoljnije uvjete i onda je ostala samo jedna ponuda. Sad kad su se stekli uvjeti išli smo na refinanciranje, tad je bilo uzmi kredit ili ostavi, a tad bi TUP kupio netko drugi.
Direktorica UTD Ragusa, Nikolina Farčić – razmišljamo o raspisivanju javnog poziva za kreativne industrije u Gradu Dubrovnika, kako bi između ostalog aplicirali na EU fondove. Što se tiče sadašnjih zakupaca, moramo poštivati važeće ugovore. Kad ti ugovori isteknu, dio prostora koji ulaze u europski Bauhaus neće se iznajmljivati, a cijene se jesu povećavale. Mi svake tri godine moramo raditi revizije.
Maro Kristić – mi ovdje raspravljamo o refinanciranju kredita koji smo uzeli za kupnju TUP-a i poveznih društava. Mislim da trebali dobiti usporedbu postojećeg i novog kredita. Mislim da nema novih ušteda, nego da je motiv nešto drugačiji. Mislim da se banka prilikom ugovaranja prvog kredita nije dobro osigurala. Vidim da se u materijalima nalazi procjena vrijednosti nekretnine i da se ugrađuju novi mehanizmi zaštite poput založnog prava. Da se ponovno odlučuje, ponovno bih podržao kupnju TUP-a. Mislim da nema potrebe da se neke stvari drže ispod stola. Iznenadila me procjena vrijednosti nekretnina, koja se ne nalazi u materijalima, ali spominje.
Vićan – mi ćemo podržati ovaj reprogram kredita. Nije moj posao da uzimam bilo kojeg vijećnika u zaštitu, međutim nitko ne zna kakve će kamate biti za tri godine. Vi ste sad išli, vjerojatno jedinom mogućom linijom. No, morate nam davati više informacija. Dobiti ćete suglasnost, no javnost morate na tjednoj bazi obavještavati tko je ušao u najam, tko izašao i zašto. Što se tiče procjene vrijednosti nekretnina, bilo koja nekretnina UTD Raguse vrijedi više od ovog kredita. Vama će biti lakše da javnost redovito obavještavate. Ja sam svakog tjedna u banci, ničim se drugim u svojoj firmi niti ne bavim. Pred nama su dnevni izazovi. Nije Gradsko vijeće podređeno niti jednog gradskoj firmi, već su sve one podređene Gradskom vijeću ili funkciji gradonačelnika
Deraković – koliko nas trenutno košta ovo refinanciranje kredita?
Farčić – u ovom financijskom proizvodu je definirana fiksna kamatne stopa na period od 3 godine. To je trenutni trošk. Ako se nakon tri godine uvjeti na tržištu promjene onda možemo ponovno razgovarati s bankom ili pregovarati s drugim bankama to će nas onda koštati, kazala je.
Točka je usvojena većinom glasova.
Točka je jednoglasno usvojena.
Prijedlog odluke o najmu stanova u vlasništvu Grada Dubrovnika
Pročelnica Hladilo kazala je kako se ovom mjerom nastoji očuvati stanovanje u povijesnoj jezgri, a stanovi se daju u najam obiteljima s više djece na period od 10 godina s mogućnošću produljenja. Naglasila je kako je u tijeku izrada projektne dokumentacije za obnovu četiri stana u povijesnoj jezgri.
Deraković – kao uvjeti bih dodao da osobe nisu korisnici stambenog kredita, a koji nije podignut na njihovo ime. Smatram da je nužno definirati situaciju ilegalnoj najma, smatram da bi takve osobe trebali platiti kaznu.
Kristić – svakako ideja da se stanovi u vlasništvu Grada unutar povijesne jezgre dodijele mladim obiteljima je dobra ideja. Mi ne znam koliko je fond tih stanova. Treba raspisati javnu nabavu za obnovu tih stanova, a tek ih onda dodjeljivati. Smatram da kriterije treba pročistiti i da ne trebamo žuriti s donošenjem ove odluke.
Doršner je kazala kako je ovo proširenje dubrovačko modela stanogradnje, da se radi o demografskoj mjeri i mjeri koja je u skladu s Planom upravljanja.
– Ovo je nastavak investicija u povijesnoj jezgri. Pozdravljam i program 30 x 30, subvencioniranje 30 obitelji s 30 tisuća eura za kupnju prve nekretnine. Mislim da se Grad dobro postavio.
Krešimir Marković kazao je i kako Hrvatski suverenisti podržavaju ovu odluku.
Zamjenica Tepšić – trenutno se četiri stana obnavljaju ili su u obnovi, nakon toga slijedi Javni poziv, na temelju kojeg će se formirati lista prvenstva po kojoj će se kako se stanovi budu obnavljali i dodjeljivati. Bez relevantnih odluka ne mogu u proračunu doznačiti sredstva za ovu svrhu.
Kristić – ne želim usporiti proces, itekako sam svjestan koliko je velika ova potreba. Činjenica da u samom javnom savjetovanju nije bilo niti jedne primjedbe ne smatram da je baš pozitivna činjenica. Podržat ću ovu odluku.
Vićan – podržat ćemo sve tri točke koje se tiču stambenog zbrinjavanja. Mislim da je po pitanju upravljanja gradskom imovinom čine veliki kapitalni pomaci. Uvijek imamo mogućnost da na nekoj od idućih Gradskih sjednica dođe izmjena odluke, ako dođe do nekog problema. Bilo bi vrlo interesantno da upravni odjela provjeri sve što ima država na našem području kako bi mogli tražiti da se nešto s ili bez nadoknade prebaci u vlasništvo Grada.
Franković – prije deset dana sam napravio ono što je spomenuo gospodin Vićan. Zatražio da se stanovi u vlasništvu države unutar povijesne jezgre daju Gradu, a kako bi ih u duhu ove odluke dodijelili mladih obiteljima. Kad pričamo o našoj prošlosti i koliko je ljudi u gradu živio, veliki je dio tih ljudi živio u gradskim i državnim stanovima. Uspostavom Republike Hrvatske mnogi su ih otkupili, a potom jer se s privatnim vlasništvom može raspolagati, zbog raznih razloga prodati. Srđ je grad je imao dobar prijedlog u kojem mi nismo mogli sudjelovati zbog visokih tržišnih cijena otkupljuju. Imamo veliki fundus stanova u vlasništvu države. Pametnom politikom možemo itekako promijeniti krvnu sliku povijesne jezgre. Usvajanjem ove politike vrlo brzo ćemo vidjeti pozitivne rezultate.
Točka je jednoglasno usvojena.
Prijedlog odluke o davanju u najam stanova u vlasništvu Grada Dubrovnika u svrhu rješavanja stambenog pitanja obitelji s više djece na području povijesne jezgre Grada Dubrovnika
Franković – mijenja se stavka prema kojoj se stan može dodijeliti žrtvi obiteljskog nasilja, a nakon prethodno ispunjenih uvjeta. Sukladno ovoj odluci stan u gradskom vlasništvu može se dodijeliti žrtvi obiteljskog nasilja na period od 5 godina.
Deraković je kazao kako se sukladno odluci stan može dodijeliti osobama od značaja za Grad Dubrovnika, te upitao koje su to osobe, na što mu je pročelnica Hladilo odgovorila da o tome odlučuje Gradsko vijeće.
Točka je jednoglasno usvojena.
Prijedlog odluke o programu mjera za poticanje rješavanja stambenog pitanja na području Grada Dubrovnika
Pročelnica Brnin – Grad Dubrovnik je prvi u Hrvatskoj koji je osmislio model stambenog zbrinjavanja. Ova odluka se odnosi na program mjera kojima se pomaže sugrađanima s 30 tisuća eura za kupnju stanja ili izgradnju, dogradnju objekta. Broj korisnika ovisit će o proračunskim sredstvima, a Javni poziv će biti otvoren cijelu godinu do iskorištavanja sredstava. Predložila bih da se i u ovu odluku vrsti prijedlog vijećnika Derakovića da osoba ne može biti nositelj kredita za kupnju stana.
Bonačić Obradović – zanimaju me koji su uvjeti? Hoće li i ovdje uvjet biti da ne smiju živjeti s roditeljima? Jeste li mogli napraviti pilot na temelju POS-a?
Brnin – jedan od uvjeta da jedan od nositelja stanuje kao podstanar ili da živi sa srodnici po krvi u ravnoj linija, odnosno s roditeljima. Stanovi u Solitudu će se dodjeljivati po istim kriterijima kao i stanovi u Mokošici. U svakom slučaju mjere se ne mogu preklapati.
Capor – ova odluka ide u krivom smjeru. Nakon rasprava o tome da moderni gradovi razmišljaju o dugoročnom smjeru, mi sad ovdje idemo na varijantu da iz gradske blagajne dajemo novac za kupnju nekretnine. Mi sad poklanjamo novac za kupnju nekretnina koje onda mogu završiti na tržištu. Ako smo grad koji je socijalno osviješten, sačuvajmo imovinu grada i osigurajmo dugoročni najam koji će se sugrađani moći priuštiti. Gradonačelniče, ovo je velika greška. Ova odluka neće dovesti do smanjena najma stanova.
Određena je pauza u trajanju od 45 minuta, a potom slijedi nastavak sjednice Gradskog vijeća.
U nastavku sjednice pročelnica Brnin odgovorila je na pitanje vijećnika Capora.
-Ova mjera je osmišljena kao regeneracija Pobrežja i Gornjih sela za gradnju i nadogradnju obiteljskih kuća. Europska banka prepoznala ovaj model, kazala je Ivana Brnin.
Capor -ne radi se o tome da mladi koji naslijede nekretnine postaju rentijeri. U sljedećem proračunu ćemo milijun kuna naših građana razbacati okolo umjesto da s tih milijun eura kupimo tri stana i damo ih u najam po pristojnom najmu. Ukoliko i ove stanove u Mokošici prodamo nakon 10 godina, gdje sve to ide.
Potrebica – Vi ste pohvalili dvije točke prethodno, a to ide u jednom smjeru, a ova ide u trećem smjeru. Zasmetalo mi je da Vi govorite da je davanje novaca za 30 mladih obitelji razbacivanje novca. Ja mislim da je davanje novca nekim udrugama bacanje novca, neki misle da je to kultura, neki sport, a svi izlazimo na izbore. Mi nismo Nijemci da se ugodno osjećamo u najmu cijeli život, neki to mogu, ali neki žele svoju nekretninu, kazao je Potrebica.
Gradonačelnik Franković kazao je kako postoje ljudi u gradu koji neće naslijediti ništa, a isto su djeca ovog grada, ne govorimo o rentijerstvu.
-Ne možemo polazit od vlastite mjere. Ovo što gospodin Capor zastupa je politika Možemo!, pa razumijem taj stav. Vi imate vodeće ljude Možemo ! čiji su ljudi dobili stanove u vrijeme partizana, ne u najam, nego u vlasništvo. Ključno je da idemo prema mladima, obiteljima Grada i uvodimo zabranu prodaje na 10 godina, a ako bi imali mogućnost da za 900 000 eura zbrinemo 30 ljudi. Ne možemo s tim iznosom izgraditi 30 stanova. Možda će biti problema, mijenjat ćemo. Mi smo prvi grad koji je prošao evoluciju POS-a. mislim da idemo u dobrom smjeru što se tiče demografske politike, rekao je gradonačelnik te dodao kako se voli raspravljati s Caporom.
Maslać – nemam ništa protiv prijedloga gospara Capora, ali stvorite prihode, ali kad pričamo o 30 000 eura. Dvije osobe, muž i žena plaćaju oko 500 eura svaki prihod na dohodak, to je 6 000 eura godišnje. Kad bi ti ljudi kupili stan u Gradu i paćali u Gradu, ne u Župi porez na dohodak, a u tom slučaju u nekoliko godina taj iznos se gradu, kroz porez vraća.
Lučić – pitao bi kolegu Capora je li ikad bio u Gornjim selima, koja su devastirana demografski. Nadogradnja i gradnja kuća u Gornjim selima bila bi itekako poželjna.
Capor – neće se dogoditi nikakva sreća u gradu što će mladi iz Primorja doć u Gornja sela. Nije stvar gdje će novci od poreza ići, nego o modelu da imamo isti broj stanovnika neprestano, a broj kreveta je prešao broj stanovnika, a ovakvim poticanjem izgradnje potičemo apartmane, a grad se urušava, gdje nam djeca imaju problem s popunjavanjem škola. Na primjer djeca s Gorice se tjeraju u školu na Ilijinoj glavici. Otkud nam obraza prema ljudima koji teško žive dijeliti tako 30 000 eura okolo, kazao je Capor.
Doršner– odakle Vam da je ovo razbacivanje. Ovo je mjera za unučad umirovljenika. Ne znam zašto bi tako pesimistično pristupili toj mjeri. 30 obitelji riješit ćemo s ovim novcem, to je ogromna brojka. Novac ne poklanjamo, dajemo ga ciljano mladim obiteljima za rješavanje važnog životnog pitanja. iz bolničkog iskustva puno je medicinskog osoblja došlo iz Slavonije i zbog stambenog pitanja, nažalost su otišli.
Nikša Selmani – gradonačelniku replika da se u partizansko vrijeme nije davalo ništa u vlasništvo 1991. stanovi su dani u otkup. Ja razumijem da je ovaj model dobar za Gornja sela, a u Dubrovniku imamo problem s radnom snagom, da bi fluktuacija radne snage postojala, potrebni su stanovi za najam. Razumijem model, ali pokušajte shvatiti kako mi razmišljamo, a vrlo ozbiljno razmišljamo o Dubrovniku i onomu što želimo da bude.
Capor – osvrnuo bih se na ovu repliku da mi moramo imati vlastite nekretnine, to je zastario koncept iz 19. stoljeća, a prije toga svi smo živjeli na feudima, koji nisu bili naše vlasništvo. Ovih 30 000 eura koje ćete Vi dati neće utjecati na manje najmove. Kupnja nekretnina smanjit će cijene najma. Ako se pozivamo na tradicije Republika je imala svoje nekretnine koje je davali u najam.
Potrebica – htio bih da su građani Gornjih sela gledali ove istupe, Selmani ne razumije da su gornja sela dio Dubrovnika, a Capor govori o iseljavanju Dubrovačkog primorja, koji nisu Gornja sela. Mi te novce ne bacamo, nego ulažemo u građane. Kad nam se netko iseli u Konavle Grad od tih ljudi nema prihode. Preko 90 posto Hrvata ima vlasništvo, nemojmo to pravo uskraćivati drugima.
Marković – ne trebamo prazno pričati o demografiji. Sve te rasprave su demagogija. Svi se dajmo na posao i pustimo prirodu da napravi svoje. Vijećnici su smijehom popratili njegovu repliku.
Anita Bonačić Obradović kazala je kako se u aktualnom sazivu gradskog vijeća rodilo čak 9 beba.
Maro Kristić predložio je da se mladima ne daje 30 000 eura, nego da ih se oslobodi komunalnog doprinosa, a kazao je kako podržava ovu mjeru. Kazao je kako nemogućnost otuđenja na 10 godina, blokira one koji će uzeti kredit sa hipotekom.
Pročelnica Brnin – oni već postaju vlasnici, kad postanu vlasnici mi im subvencioniramo 30 000 eura, a onda tek Grad daje subvenciju.
Odluka stupa na snagu tek sljedeće 2024. godine. Vijećnici su većinom glasova, uz dva SDP-ova suzdržana i dva protiv srđevaca, prihvatili točku.
Prijedlog odluke o povratu dokumentacije zaprimljene na temelju Javnog poziva za prikupljanje zahtjeva za davanje u najam stanova u vlasništvu Grada Dubrovnika u svrhu rješavanja stambenog pitanja mladih i mladih obitelji na području Grada Dubrovnika, vijećnici sujednoglasno prihvatili.
Slijedi objedinjena rasprava o osnivanju nove javne ustanove za nezbrinute životinje za koju su vezane tri točke dnevnog reda.
Franković je naglasio kako ovime Grad napokon ispunjava sve zakonske odredbe, a kako će se s okolnim općinama potpisivati ugovori te će se dijelom slijedom toga financirati buduća javna ustanova. Objasnio je cijelu proceduru koja slijedi, od osnivanja ustanove, odobrenja ministarstava, izbor privremenog ravnatelja, donošenje statuta te dobivanje rješenja o uvjetima skloništa za životinje. on procjenjuje da će to sve završiti do kraja kolovoza. procjena je da će trošak rada biti veći od 220 000 eura. Kazao je kako su u to uračunati početni troškovi nabave opreme, kojih kasnije neće biti. Prvo smo mislili da bi bilo najjeftinije da to bude djelatnost uz neku gradsku tvrtku, ali brojne udruge koje doniraju ovu djelatnost, ne bi donirale gradsko poduzeće, a ustanova može primati donacije, imati volontere i tako dalje.
Anita Bonačić Obradović obrazložila je amandman SDP-a. – kad su vlasnici ljubimaca privremeno onemogućeni u brizi za životinje, trebalo bi im omogućiti uz plaćanje da životinje tu privremeno ostaviti. Radi se o hotelu za životinje.
Pročelnica Matilda Krile Prkoča kazala je kako trenutno nije predviđena ovakva vrsta djelatnosti, pa se amandman ne može prihvatiti.
Bonačić – nije mi jasno jer smo govorili o azilu i hotelu za pse, a sad nije provedivo?
Gradonačelnik je rekao kako je ovdje riječ o privremenom azilu s ograničenim kapacitetom, a kad azil bude trajni onda će se govoriti i o komercijalnim djelatnostima, kakav je hotel za pse.
Katarina Doršner, predsjednica Odbora za imenovanja, kazala je kako je Odbor većinom glasova podržao prijedlog da Ana Ivelja postane privremena ravnateljica nove ustanove.
Škrabić – planirani rashodi su 295 000 eura jesu li to rashodi za sve i kakvi su to objekti u kojima će se životinje zbrinjavati.
Franković – kad završe radovi na privremenom azilu, ustanova će njime upravljati. Planira se 10 radnih mjesta, ravnatelj, administracija te timaritelje i hvatače, njih 4, kućni meštar, jedan veterinar i jedan veterinarski tehničar. Svjesni smo da ćemo teško pronaći te ljude. Imamo nekoliko ljudi koji će sa Žarkovice preći u ustanovu. Novu ravnateljicu upravo krasi ta ljubav prema životinjama, ona je pse sa Žarkovice nosila doma. Vjerujem da će 1. rujna psi sa Žarkovice preselit na Grabovicu i da će azil raditi normalno. Evo jedan primjer u Župi je pronađen jedan napušten pas, pasmine koje se mnogi boje, a Župa sad ne zna što će s tim psom jer sklonište iz Šibenika dolazi u 24 sata. Ubuduće će ti psi moći u naš azil.
Potrebica – mi u obitelji imamo tri psa u tri boksa u Čepikućama i oni su dobri. Meni baš nije jasno da će 10 ljudi čuvati 60 pasa, pa to je više ljudi nego što ih čuva našu djecu. Pa ne moramo plaćati 4 čovjeka da hvataju pse, a Dubrovčani nisu neodgovorni. Sad nemamo 10 novih pasa dnevno, sad zbog pasa načelnik Župe zove i plaća. Ravnateljica i tri žene nam trebaju, ali 10 ljudi zaposliti da se brinu o životinjama, to je suludo uz svo poštovanje životinjama koje neizmjerno volim.
Franković – poštujem mišljenje, ali postoji Zakon i Pravilnik, koji je iznad tog mišljenja. Gledat ćemo da troškovi budu manji i da ćemo imati volontere, koji to žele raditi. Mi ćemo zaposliti minimalno koliko je pravilnik propisao. Kad reče Predsjednik 10, to je maksimalno, za početak idu 4 osobe na 70 pasa. Prema sredstvima u proračunu jasno vam je da tu nema plaća za 10 ljudi.
Marković – poštovana gospodo pokazat ću ovu sliku 10. put, ovo je prirodni ambijent psa, koji ima 1000-e kvadratnih metara. Moj Bundaš na buri želi biti vanka, a ljudi drže haskije u stanovima. Još jedna stvar azil za životinje, pa čije su to životinje? One bi trebale imati čip. Zašto bi mi plaćali za neodgovorne držače životinja.
Franković – mi ovdje razvodnjavamo priču, koja je godinama ovaj grad mučila i koju mnogi gradovi nisu riješili. To je naša davna zakonska obveza. Ljudi napuštaju, ne samo pse, nego i ljude. mi kao ozbiljni ljudi i ozbiljan grad na to trebamo odgovoriti. u ovom trenutku odgovaramo na problem napuštenih životinja, koja su isto Božja bića. Osigurat ćemo im skrb, a ustanova će educirati od vrtića na dalje o brizi za životinje, kako bi imali što manje tih životinja. Ne tako davno na brdu poviše nas smo imali 300 pasa i preko 1000 štakora. Danas radimo prvi korak prema tome da budemo odgovorna zajednica i odgovorno društvo. Možda je nekome to smiješno, ali nije smiješno i nemojmo ga mi ismijavati. Radimo dobru stvar i u budućnosti ćemo moći riješiti probleme ove vrste, a nije da ih nema. A ravnateljica u budućnosti treba raditi da ustanova bude samoodrživa.
Capor – mislim da smo zaboravili nepravedno zahvaliti sestrama Sambrailo. Mislim da smo im s ovog mjesta dužni reći hvala.
Franković – slažem se s Vama i trebam im reći hvala u jednom dijelu zadatka, ali u drugom dijelu taj je njih problem nadišao. Mi smo svi problem ignorirali i njih podržavali. Kritika je samome meni, ali i Vama, koji nismo to spoznali. Hvala Bogu da se uključila Veterinarska inspekcija, koja je otkrila stvari koje mi nismo znali. Većina od 300 životinja danas je na boljem mjestu u svojem domu. O stanju pasa svjedočile su fotografije, za to nisu krive sestre Sambrailo jer brojka životinja je njih nadrasla. Gore je bilo puno problema, oni su riješeni. Žao mi je što na početku nisam rekao da se radi o samo 4 zaposlenika, jer je jedan portal odmah napisao da ide uhljebljivanje. Evo vidite da medije ne plaćam da me odmah uživo popljuvaju. Svi koji se žele “uhljebiti” na Grabovici nek’ se jave ravnateljici.
Capor – ma nisam ja rekao da ste kupili medije, nego da Vi plaćate sebi reklamu u medijima.
Franković je nabrojio razne projekte koje je realizirao, dodavši kako to objaviti u javnosti nije reklama.
Potrebica ga je zaustavio, kazavši kako to nije tema, a Franković je odgovorio kako je riječ o izvješću grada i gradonačelnika dnevno i tjedno i kako je to najviša razina transparentnosti. Kazao je kako bi bilo dobro da tako radi i Možemo! u Zagrebu, jer bi onda on znao hoće li se kosit trava i treba li se “nakljukati klaritinima”, kad ide u Sabor.
Potrebica je kazao kako mijenja svoju prvotnu izjavu, sad kad je jasno da će azil imati 4 zaposlenika. Te je pozdravio prvi korak prema trajnom rješenju pitanja napuštenih životinja.
Capor – gradonačelnik Tomašević svaki utorak drži pressicu i onda to mediji prenesu.
Deraković – molim da se vratimo na temu.
Bonačić Obradović – nadamo se da neće trebati azil za napuštene životinje, kao ni domovi za djecu, ali postoje i trebaju. Pitala je zašto za azil nije sklopljen ugovor s udrugama, kako bi se smanjili troškovi. Pitala je hoće li ured biti na Grabovici? Također je kazala kako bi bilo lijepo da sestre Sambrailo budu dio te ustanove.
Kristić – drago mi je da konačno rješavamo jednu civilizacijsku sramotu. Sestrama Sambrailo i svim volonterima dugujemo zahvalnost i poštovanje. nadam se da će ovo privremeno sklonište što kraće djelovati i da će trajni azil biti što prije izgrađen.
Amandman SDP-a je povučen.
Prijedlog odluke o osnivanju Javne ustanove „Sklonište za nezbrinute životinje“ prihvaćen je većinom glasova uz dva suzdržana glasa SDP-a
Prijedlog odluke o koeficijentu za obračun plaće ravnatelja Javne ustanove „Sklonište za nezbrinute životinje“, prihvaćen je uz 4 suzdržana glasa.
Prijedlog rješenja o imenovanju Ane Ivelje privremenom ravnateljicom javne ustanove „Sklonište za nezbrinute životinje“, također je prihvaćen većinom glasova uz 4 suzdržana glasa (SJGi SDP).
Prijedlog odluke o sufinanciranju troškova medicinski potpomognute oplodnje
Anita Bonačić Obradović – pitala bih za članak 6. piše da je sufinanciranje moguće za dva postupka unutar kalendarske godine. Možemo li to promijeniti i napisati unutar godinu dana od početka procesa.
Krešimir Marković – apsolutno se slažem s ovom odlukom. Mislim da trebamo podržati roditelje koji ne mogu zbog raznih razloga dobiti djecu. Treba razlikovati umjetnu i potpomognutu oplodnju. U članku 5. piše da pravo ima žena koja ne živi u braku ili živi u istospolnoj zajednici. Molim da ovo izbacimo, znači oni mogu, ali neće imati djecu, pa im mi pomažemo.
Potrebica – ovo je odluka koju nisam čitao u detalje i ne mogu vjerovati da je netko na vijeće poslao ovo “istospolne zajednice”. Ja ovo ne mogu prihvatiti. Za mene može bit sto zakona, ovo se kosi s mojim uvjerenjima.
Capor– O čemu se ovdje radi? Odluka na dnevnom redu i sad Vi radite pritisak da se odluka makne.
Potrebica – ja ne mogu sad intervenirati u tekst, ja mogu samo apelirati, a jedino predlagatelj može intervenirati. Ovo mi nije u duhu svega što ja smatram da je normalno. Živimo u svijetu kojem sve nenormalno postaje normalno. Meni ovo nije normalni da mi financiramo potpomognutu oplodnju za istospolne zajednice.
Đivo Brčić – mi možemo donijeti svoju odluku, ali ona neće proći dalje, jer u svim aktima moramo poštivati zakone.
Deraković – ovakvu odluku donijeli su gradovi Ploče, Osijek, Makarska, Split. Je li se naša odluka razlikuje? Naša se odluka razlikuje samo u iznosu, sve drugo je isto.
Capor – upozoravam Vas da proglasiti neke osobe nenormalnima, spada u djelokrug pravobraniteljice.
Potrebica – nisam rekao da istospolne osobe nisu normalne, nego da mi nije normalno da im financiramo medicinski potpomognutu oplodnju.
Pročelnik Brčić je pročitao članak zakona, koji se tiče ove problematike i kazao je kako se zakon mora poštivati.
Franković – poštovani vijećnici dozovite se pameti, bit ćete gori nego što je bio Ivica Roko prije mjesec dana, svi će Vam se smijati. Da bi netko došao do potpomognute oplodnje treba donijeti dokumentaciju da nije moguća zbog zdravstvenih problema zanijeti. Prvi grad koji je to uveo je Grad Osijek. To se isključivo odnosi na one koji prirodnim putem nisu uspjeli zanijeti uz medicinski dokaz. Vi vijećniče Markoviću insinuirate da će istospolni par iskoristiti novac grada za umjetnu oplodnju. ovo je usmjereno na one koji imaju zdravstveni problem. Nemojmo ulaziti u teme koje nisu dio ove odluke.
Potrebica – dakle naša odluka stupa na snagu onda kad se iscrpe svi oni uvjeti HZZO-a, tek iza toga ide naša intervencija. I zato mijenjam svoj stav.
Marković – nisam ništa insinuirao, pročitao sam da pravo na medicinsku oplodnju imaju i istospolne zajednice.
Odluka je jednoglasno prihvaćena usprkos raspravi.
Prijedlog izmjena i dopuna Programa građenja komunalne infrastrukture za 2023. prihvaćena je bez rasprave većinom glasova.
Prijedlog izmjena i dopuna Programa održavanja komunalne infrastrukture za 2023.
Maro Kristić je pitao na koji način se održavaju nerazvrstane ceste jer je ugovor 30. lipnja istekao. Izabrana nova tvrtka, koja nema reference ni djelatnost održavanja cesta, a imaju tek 6 zaposlenih.
Franković – u ovom trenutku nije moguće vršiti radove, ali je idealno za natječaje. Izabran je izvođač i odluka stupa na snagu 17. srpnja, ukoliko ne bude žalbe. ne ulazim u to tko što može, to određuje zakon i sukladno tome se i ponašamo.
Škrabić – molim pojašnjenje za most Ombla je povećan iznos za 650 tisuća eura, molim da mi objasnite o čemu je riječ, jer ste bili rekli da je riječ samo o asfaltu. Pojačano održavanje prometnica povećano je za 900 000 što to znači, nove tehnologije ili?
Gradonačelnik – prvotna sredstva su bila za projektnu dokumentaciju, a ne za rdove. na osnovu te dokumentacije su osigurana sredstva sukladno njihovoj procjeni. ovo drugo je ono što sam Vam na početku izlaganja proračuna istaknuo, a odnosi se na novac za proširenje ceste do Bosanke.
Većinom glasova prijedlog je usvojen.
Prijedlog pravilnika o dopuni Pravilnika o naknadama za prometovanje prijevoznim sredstvima unutar pješačkih zona na području Grada Dubrovnika, jednoglasno je usvojena.
Prijedlog pravilnika o nagrađivanju učenika i studenata Grada Dubrovnika
Jasmin Deraković – imam jedno pitanje i prijedlog. U ovoj odluci se jednom učeniku i jednom mentoru za samo jedan rezultat daje nagrada. Imati više takvih učenika je teško, kao i da djeca koja sudjeluju na više državnih natjecanja također je rijetka situacija. Ovdje se govori da takvi mentori i učenici, kojih je jako malo, dobivaju samo nagradu za najbolji plasman, a financijski je to malo, a značilo bi puno.
Pročelnik Brčić – ovo je iznos koji možemo dati za ovu godinu. Ne znači da pravilnik ne možemo poboljšati, ako vidimo da to nije bio dobar put. Umjetnička škola ove godine je imala 6 Oskara znanja, jedna nastavnica dobila je 7 nagrada, znači li to da ona treba dobiti 7 nagrada. Nama bi to bilo previše u ovom okviru.
Zamjenica gradonačelnika Tepšić – smisao nagrađivanja se morala birokratizirati. Ovo je bio još jedan način da takvu nadarenu djecu i njihove mentore motiviramo.
Deraković – odluku ću podržati, a na pitanje treba li osoba koja je 7 djece dovela do državnog natjecanja i nagrade, naravno da treba i to 7. puta.
Vićan je predložio da mentori za jedan rezultat na državnom dobijeo 300 eura, a ako ima dvije nagrade 200, tri 100 eura…
Brčić je objasnio kako novac ide školama i kako je ovo sad predloženo za ovu godinu koja završava 31. kolovoza i da je u okviru proračunskih mogućnosti. Odluka je jednoglasno prihvaćena.
Dvije točke o Domu za starije Ragusa su objedinjene u raspravi.
Bonačić Obradović – molim pojašnjenje članka 7. i 8. piše da dom može promijeniti djelatnost. Molim objašnjenje. i Piše da u Upravnom vijeću ne može biti netko tko je već u dva Upravna vijeća. Odgovoreno joj je da za mjesto u Upravnom vijeću nema naknade. pitala je je li moguće da u ovom domu nema kuhinje?
Franković – u domu ima kuhinja, ali će se privremeno koristiti kuhinja Hotela Gruž, a kasnije kuhinja novog doma ispred Petke. Da smo radili veliku kuhinju za 30 ljudi to bi bili preveliki troškovi, a velika kuhinja bi oduzela najmanje 10 soba. Ovaj će dom raditi kao i onaj na Grudi uz sufinanciranje Grada. Cilj nam je da dom bude u državnoj mreži i zvat će se Centar za odrasle.
Prijedlog zaključka o davanju prethodne suglasnosti na prijedlog Pravilnika o unutarnjoj sistematizaciji Doma za starije osobe Ragusa i Prijedlog zaključka o davanju prethodne suglasnosti na nacrt Statuta ustanove socijalne skrbi Dom za starije osobe Ragusa, jednoglasno su prihvaćeni.
Prijedlog zaključka o davanju prethodne suglasnosti Dječjim vrtićima Dubrovnik za sklapanje Ugovora o davanju prava građenja s Dubrovačkom biskupijom
Franković – jedan od uvjeta Ministarstva je pravo građenja, za prijavu na sredstva za sufinanciranje. Čim Vi danas ovo prihvatite, mi prijavljujemo ovaj projekt na sufinanciranje za adaptaciju, gdje bismo mogli u odlične uvjete smjestiti 100 djece. Ima zidove, vrtove, sve. Zahvaljujem se biskupu na suradnji.
Marković – samo da ispravimo naziv Svetište Gospe od milosrđa.
Bonačić Obradović – pohvalila bih ovu inicijativu. Jeste li prijavili na EU sredstva, MPO- natječaj. Pitala je je li se državi uputila molba da se ustupe nekretnine gradu za vrtiće?
-Dubrovnik je dobio novac iz MPO-a za dva vrtića u Komolcu i Mokošici, a ovo je novi natječaj koji je izašao prije dva dana, temeljem ove odluke i idejnog rješenja koje imamo, prijavljujemo projekt adaptacije, odgovorio je Franković.
Odluka je jednoglasno prihvaćena.
Prijedlog zaključka o davanju prethodne suglasnosti Dječjim vrtićima Dubrovnik za sklapanje Ugovora o zakupu nekretnine na određeno vrijeme s tvrtkom DB-Kantun d.o.o.
Bonačić Obradović – zašto 2 milijuna eura za 5 godina dajemo za najam prostora za 700 m2 vrtića, a mogli smo ga i kupiti ili ga smjestiti u TUP.
-Pola naših vrtića nije imalo minimalne tehničke uvjete, ni prozora ni drugog. Uz prostor koji ima Studentski centar i ovaj prostor u DOC-u će zadovoljiti minimalne tehničke uvjete za vrtić. Nama je sve dobro dok se nešto ne dogodi, a prije su vrtići bili u prostorima koji nisu bili adkvatni. Možda je to sad skupo, ali nam je potrebno. Vlada će promijeniti obrazovni sustav, upis u vrtiće s 5 godina će biti obvezan, a mi ćemo imati tada problem. Sad 40 posto djece ne ide u vrtić, a kad oni budu morali ići u vrtić, mi ćemo morati graditi i kupiti neke prostore i u tom dijelu idemo u ovaj najam. Lista čekanja na kraju ne bi trebalo biti, a imamo neke ponude za kupnju prostora za gradnju vrtića, odgovorio je gradonačelnik.
Odluka je usvojena većinom glasova.
Prijedlog zaključka za raspisivanje Javnog poziva za isticanje kandidature za izbor članova i zamjenika članova Savjeta mladih Grada Dubrovnika, jednoglasno je usvojena, bez rasprave.
Prijedlog zaključka o oslobađanju od plaćanja komunalnog doprinosa obveznika Pera Vianelli jednoglasno je prihvaćena, bezrasprave.
Prijedlozi zaključka o ukidanju status puta za: čest. zem. 1739 k.o. Koločep, u površini 52 m2; čest. zem. 1247/4 k.o. Mokošica, u površini od 79 m2 prihvaćene su jednoglasno.
Prijedlog zaključka o ukidanju status puta, odnosno javnog dobra u općoj uporabi za dio čest. zem. 1200/14 k.o. Gruž površine 20 m2 – Pero Vićan se izuzeo jer je riječ o njegovom bratu, a Đuro Capor je nakon toga ostao suzdržan, drugi su prihvatili prijedlog.
Prijedlog zaključka o prihvaćanju teksta Ugovora o kupoprodaji i prijenosu dionica trgovačkog društva UTD RAGUSA d.d., između Vinka Kolobarića, kao prodavatelja i prenositelja s jedne strane i Grada Dubrovnika, kao kupca i stjecatelja s druge strane, jednoglasno je prihvaćena bez rasprave.
Prijedlog zaključka o prihvaćanju teksta Ugovora o kupoprodaji i prijenosu dionica trgovačkog društva UTD RAGUSA d.d., između Boyadzhieva Rumena Angelova, kao prodavatelja i prenositelja s jedne strane i Grada Dubrovnika, kao kupca i stjecatelja s druge strane, također je jednoglasno prihvaćena.
Prijedlog zaključka o davanju suglasnosti na tekst Sporazuma o znanstveno-stručnoj suradnji u istraživanju i razvoju između Grada Dubrovnika, Turističke zajednice Grada Dubrovnika, Lučke uprave Dubrovnik s jedne strane i Sveučilišta u Dubrovniku, s druge strane, jednoglasno je prihvaćena.
Prijedlog zaključka o prihvaćanju Programa potpore za usluge od općeg gospodarskog interesa u obliku naknade za obavljanje javne usluge javnog obalnog linijskog pomorskog prijevoza prijevoza za 2023. godinu (srpanj – rujan) na državnoj trajektnoj liniji broj 831 Suđurađ – Lopud – Koločep – Dubrovnik i obratno, prihvaćena je jednoglasno.
Prijedlog zaključka o imenovanju sudionika likovnog i arhitektonsko-urbanističko-krajobraznog javnog, anonimnog, općeg, jednostupanjskog, prvog stupnja složenosti za realizaciju projektnog natječaja za izradu idejnog rješenja: Javni gradski park sa spomen obilježjem za djecu poginulu u Domovinskom ratu u Dubrovniku
Kristić – ja sam stekao dojam da smo daleko dogurali što se tiče ovog spomenika, međutim sad mi se čini da to nije ni na početku. Nisam sklon nekom natječaju javnom, anonimnom… Mislim da treba što prije izgraditi taj spomenik.
Franković – moramo reći kako je prije ove točke odrađen cijeli niz procedura, a složili smo fond nagrada kako bi privukli što više ljudi. Lokaciju smatram izvrsnom jer je na prometnom dijelu u Gružu, tamo gdje su masline u luci, a sve je dogovoreno s roditeljima poginule djece. Roditelji ne bi željeli u kružnom toku takav spomenik. Želimo napraviti najbolji spomenik najvećoj žrtvi koju je grad dao za slobodi i da spomenik mora biti takav da izaziva pijetet. Nikad nije kasno. Siguran sam da će se javiti velik broj arhitekata.
Jelena Lončarić, zamjenica pročelnika UO za prostorno planiranje – taj prostor će u budućnosti biti dio gradskog parka, prema UPU Gruški akvatorij.
Bonačić – fond nagrada dijelimo za prvih 5. mjesta, zašto ne za prva 3. mjesta.
Lončarić – radi se o Pravilniku koji je izradila arhitektonska komora, a mi smo ga u gradskom pravilniku prihvatili.
Odluka je jednoglasno prihvaćena.
Prijedlog zaključka o nagradnom fondu i raspodjeli istog za provedbu likovnog i arhitektonsko-urbanističko-krajobraznog javnog, anonimnog, općeg, jednostupanjskog, prvog stupnja složenosti za realizaciju projektnog natječaja za izradu idejnog rješenja: Javni gradski park sa spomen obilježjem za djecu poginulu u Domovinskom ratu u Dubrovniku, prihvaćena je bez rasprave.
Prijedlog zaključka o davanju suglasnosti Rezervatu Lokrum za sklapanje nagodbe s Republikom Hrvatskom, jednoglasno je prihvaćena.
Zaključak o izmjeni zaključka je također jednoglasno prihvaćen.
Prijedlog Srđ je Grad posljednja je točka ove sjednice vijeća.
Capor– ukoliko pođete unazad 10 godina, Odluka o privremenoj zabrani građevinskih radova u sezoni, ona je uvijek uključivala zemljane iskope i konstrukcije građevine. U koroni su ti radovi bili dozvoljeni, a pretpostavljam jer je tad građevinski sektor bio jedini koji je samostalno, bez dotacija radio. Nadam se da će ove dvije stavke biti u novoj odluci, da tijekom tri mjeseca sezone nemamo torne posvuda. Bilo bi dosljednoda i buku s gradilišta tretiramo kao onu iz kafića.
Franković – mi smo svojedobno od Županijske komore graditeljstva dobili ovakav zahtjev, a zato jer radovi na konstrukciji nisu bučni radovi. Radovi tornom se ne mogu zabraniti jer su to radovi na unutrašnjem prostoru. Nemam ništa protiv da ovo usvojite, ali želim da znate da ovom odlukom nećemo onemogućiti građevinare u unutrašnjem uređenju, a betonaža je tiha, to je konstrukcija. Betonaža traje nekoliko dana, ne utječe značajno na bilo što, ali rezanje pločica i torna nisu u našoj domeni. Ja pozivam građane ukoliko se to radi izvan radnog vremena da prijave komunalnim redarima.
Slavica Grkeš – ukoliko se odluka izglasa, što će biti s onim građevinskim radovima grada? Mi imamo pritužbe od gostiju, ali to su unutrašnji radovi.
Capor – prilikom armiranja zidova i ploča koristi se oplata i to je na otvorenom, ti zvukovi ometaju, pogotovo one koji ljeti vole spavati duže. Volio bih da se standardi koji su bili normalni prije korone, vrate. Torna i pneumatski čekići koriste se prilikom rada na konstrukciji na otvorenom i čuje se posvuda.
Potrebica – građevinski sektor u Dubrovniku je na izdisaju, nema zaposlenih. Firme tri mjeseca ne mogu raditi, a svi žive u objektima koji su nekad proizvodili buku. Ozbiljni građevinari ne rade oplatu motornom pilom i pneumatskim čekićem. Uredovno vrijeme provedeno odlukom i toga bi se trebalo pridržavati. Nisam siguran koliko bi ova odluka bila dobra ili da bi donijela neku promjenu. Nisam za zabranu jer građevinski sektor ima ozbiljne probleme, ali i među njima ima onih koji ništa ne poštivaju. Ljeti nam se događa da se dio radova počinje raditi rano zbog vrućine. Ako ste svi za i ja ću podržati.
Franković – sukladno odluci se radovi mogu izvoditi do 10 sati uvečer. Od iskopa do završetka, najmanje bučni radovi su konstrukcije. Trebamo to promijeniti u Odluci o komunalnom redu. predložio bih da dozvolimo ovakve radove od 8 ujutro do 14 sati popodne, ako se složi predlagatelj gospar Capor.
Capor – volio bi da u pokušaju traženja mjere ne ostavljamo stvari na pola. Kad buka ne smije biti veća od 55 decibela, a negdje je 120, a komunalni redari su nemoćni. Mislim da odluka ovako na pola neće biti izvediva. Buka konstruktivnih radova ometa ljeto. Ja bih ostao pri svom izvornom prijedlogu.
Potrebica – nemoguće je bez buke promijeniti pločice, izgraditi kuću. Mi sad ne možemo mijenjati. Izvorno je odluka dobra. Ali dobili smo razumni kompromis, a sljedeće godine ćemo opet raspravljat. Ovako možemo buku ograničiti od 8 do 14 sati za ovo ljeto. Za ples je potrebno dvoje, pozivam Vas da popravimo stanje.
Grkeš – možemo li skratiti. Da prihvatimo ovo sad, ništa se ne može promijeniti. Bučni radovi unutrašnjeg uređenja se ne mogu zaustaviti, a ljudi će osjetiti štetu na špagu. Meni se turisti žale na tornu, ne na druge radove, a kad se meni gradilo, svi ste znali, jer me dotična stavila u novine.
Franković – zaboravio sam, a sad me pročelnica uputila, da potpuna zabrana radova od 0 do 24 pala na sudu i zato bi ovo ograničenje od 8 do 14 bilo idealno.
Kristić – ljudi su već dogovorili radove, dovukli opremu i zaposlili ljude i sad im zabraniti radove. Mislim da je od 8 do 14 razumno ograničenje.
Deraković – sad je 15. 7. Ako odluku ne izglasamo, ništa nismo dobili, a ako je izglasamo u ovom novom obliku, nismo dobili ništa.
Capor – gradonačelniče vi ste dobre primjere našli, ovdje se u nas ne radi o apsolutnim zabranama, sud ne bi osporavao ovakve tužbe. U trenutku kad smo donosili ovu odluku na snazi je bila kovid pandemija. Više ne postoje razlozi za ovu odluku. Zamolio bi da odluku prihvatimo onakvom kakva je izvorno.
Odluka nije prihvaćena, samo je Capor glasovao ZA, dok su svi ostali bili protiv – 7 i suzdržani 5. Time je završila sjednica.