14 C
Dubrovnik
Četvrtak, 3 travnja, 2025
NaslovnicaLifestyleIvana Bašić: biblioterapija je korisna u liječenju anksioznosti i lakših depresivnih stanja

Ivana Bašić: biblioterapija je korisna u liječenju anksioznosti i lakših depresivnih stanja

Jeste li znali da književnost može liječiti? Da je biblioterapija korisna u liječenju anksioznosti i lakših depresivnih stanja? Profesorica hrvatskog jezika i književnosti Ivana Bašić prije desetak godina počela je tragati za ljudima koji nastavu književnosti doživljavaju na drugačiji način i upoznala se s biblioterapijom, koju danas uspješno promovira kroz svoje knjige, predavanja i seminare. Što i kako može iscjeljivati poezija, a što proza? Kako se mjeri učinak liječenja riječju?

Povodom Noći knjige Ivana Bašić održala je online predavanje Terapijska snaga književnosti u Dubrovačkim knjižnicama, a kako se upoznala s ovom u nas još relativno nepoznatom vještinom?

-S biblioterapijom sam se upoznala prije desetak godina kad sam počela tragati za ljudima koji nastavu književnosti i jezika doživljavaju na sličan način. Jako sam se iznenadila kad sam shvatila da postoji veliki broj stručnjaka raznih profila koji dijele moj način razmišljanja i da se svi nalaze pod krovnim terminom biblioterapije i poetske terapije. Pronašla sam NAPT (National Asocciation of Poetry Therapy) koji izdaje časopis Journal of Poetry Therapy i to je bio početak mog bavljenja biblioterapijom. Danas više ne moram tražiti istomišljenike u Americi, oni su svuda oko mene u Hrvatskoj. Prepoznali smo se i okupili u zajedničkim nastojanjima da biblioterapiju učinimo vidljivom i dostupnom svima.  

Priče organiziraju ljudsko iskustvo i upravo su zato potrebne ljudima, kaže ova profesorica hrvatskog jezika te objašnjava kako bi bez priča, život bio skup nepovezanih činjenica.

-Čak i kad mislimo da ne pripovijedamo, mi to nesvjesno i spontano činimo. Stvaramo ih uvijek i svuda. Oduvijek su, a čine to i danas, prenosile vrijednosti, ideje i osjećaje koji usmjeravaju pojedinca, ali i čitava društva. 

A kako priče mogu utjecati na naše mentalno zdravlje? Ima li razlike u djelovanju proze i poezije?

-Osnovno obilježje proze je pripovijedanje i ta jednostavna činjenica važno je razlikovno obilježje između proze i poezije. Naravno, nije sva proza pripovjedna, ali uglavnom jest i uglavnom se radi o linearnom pripovijedanju. Ono nam daje osjećaj perspektive u prostoru i vremenu što je posebno važno za ljudsko biće. Tako rastemo i razvijamo se kroz priču, baš kao što to činimo u stvarnom životu.

Poezija je jezik slika i osjećaja koji nisu posloženi u perspektivu već nam kao skup osjetilnih iskustava otkriva nesvjesne sadržaje našeg života. Postoji poetska terapija kao pomoćna disciplina u psihoterapiji i pokazala se iznimno korisnom kod pacijenata koji ne mogu nikako drugačije iskazati potisnute osjećaje koji ih opterećuju i tako zaustavljaju njihov rast i razvoj.

Biblioterapija primjenjuje se i u čitateljskim klubovima.

Vodila sam godinama čitateljski klub –Malo drvo u kojem smo razgovarali na biblioterapijski način. To znači da se o knjizi nije raspravljalo kao na satovima književnosti, tako da se knjigu analizira i promatra kao objekt, već smo se prepuštali doživljaju teksta. Književnost kao most preko kojeg se dolazi do sebe ili do drugog čovjeka – tako bih ukratko definirala biblioterapijski pristup. Grupe u kojima se zanimamo za ono što se drugome svidjelo pa ga zbog toga i pažljivo slušamo te dijelimo i svoja iskustva pročitanog zapravo su jednostavan i vrlo efikasan oblik interaktivne biblioterapije.   

Može li se mjeriti učinak biblioterapije?

-Učinak biblioterapije je mjerljiv, ali nije provjerljiv u onom strogo znanstvenom smislu riječi. Očituje se u oslobađanju energije, većoj kreativnosti i boljoj motiviranosti za rad, boljoj povezanosti s drugim ljudima i većom željom za istraživanjem novih načina razmišljanja. Postoje istraživanja koja su pokazala da je biblioterapija korisna u liječenju anksioznosti i lakših depresivnih stanja. Neke su države, poput Velike Britanije, uvele programe čitateljskih grupa u gotovo sve knjižnice jer razgovor u takvim grupama bitno doprinosi psihičkom zdravlju ljudi. 

Je li važno čitati na materinjem jeziku ili je svejedno? 

-Važno je čitati jer tako učimo izražavati se u jeziku. Svi jezici svijeta imaju jasnu strukturu i pravila te se, učeći jedan jezik, zapravo prilagođavamo pravilima  jednog sustava znakova i značenja. Netko osjeća ljepotu u svom jeziku, a netko se bolje osjeća u nekom drugom jeziku i tamo se može bolje izraziti.

Za neke moje osjećaje nema izraza u hrvatskom jeziku, dok u engleskom, španjolskom ili arapskom pronalazim zvukove i značenja kojima mogu izraziti te osjećaje. Treba ići za tim instinktom jer ne postoji jedan jezik bolji od drugoga. U svom se jeziku mogu cjelovitije izražavati jer se u njemu osjećam sigurnije i mogu izraziti puno više nijansi jer ga bolje poznajem.

Mladi ljudi danas jednako dobro govore engleski kao svoj materinji jezik i oni su zapravo dvojezični jer pripadaju jednoj nacionalnoj i jednoj kozmopolitskoj kulturi. U tome nema ništa loše, iako mislim da bismo kao društvo trebali puno pametnije raditi na očuvanju svog jezika koji je veliko duševno, duhovno i emocionalno blago. 

Mr. sc. Ivana Bašić, profesorica je hrvatskog jezika i književnosti, dopredsjednica udruge Balans – centra za logopedagogiju i biblioterapiju te autorica knjiga “Biblioterapija i poetska terapija” i “O čitateljskim grupama – metodički priručnik s primjerima dobre prakse”. Organizira radionice i seminare na tu temu.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE