Holistički Fitness Studio Elixir Vitae ugostit će u nedjelju, 13. travnja u Župi dubrovačkoj naturopatkinju Jelenu Pack koja je cijeli svoj život posvetila ženskom zdravlju. Od reproduktivnog zdravlja žene od puberteta do postmenopauze, kao što su pubertetske akne, policistični jajnici, inzulinska rezistencija, neplodnost, problemi štitnjače, policistične dojke, perimenopauza i menopauza. Poseban naglasak stavila je na bolesti endometrioza i adenomioza o kojima se, kako kaže, neopravdano, skoro ništa nije znalo iako pogađa jednu od devet žena u svijetu.
Bio je to i povod za razgovor.
Što nas očekuje u župskom “Elixiru” 13. travnja?
Vrlo mi je drago da ću po prvi put imati prilike i osobno upoznati žene iz Dubrovnika i okoline, nakon puno poziva koje sam prethodnih godina dobivala. Zahvaljujem se unaprijed domaćici Mariji Grgurević na organizaciji ovog događaja.
Nama ženama je najvažnije da shvatimo da nismo same u svojim problemima i da iako se i danas u 2025. na neki način borimo za svoju ravnopravnost, ne smijemo u tom procesu zaboraviti na našu ženstvenost. Ona je uvjet za naše fizičko, duhovno i emocionalno zdravlje. Očekujem jednu interaktivnu radionicu, gdje ćemo razmijeniti našu zabrinutost za sve izazove i nesigurnosti koje današnje vrijeme nosi sa sobom, ali i vlastitim zdravljem u tom procesu. Podijelit ću s vama sva svoja iskustva, znanja i dati savjete kako svaka žena može poboljšati svoje zdravlje i voditi sretniji život.
Vi ste naturopatkinja, što to podrazumijeva?
Naturopatija je grana medicine koja potječe s njemačkog govornog područja, gdje sam je studirala, koja se tek dolaskom u Ameriku i Australiju komercijalizirala. Do dana današnjeg je ostala privilegija onih koji traže odgovore na to kako spriječiti, a ne samo liječiti.
Nastala je u 19. stoljeću i zapravo se zasnivala na tradicionalnoj europskoj medicini. Bolest se u naturopatiji tretira kao znak upozorenja da smo možda krenuli pogrešnim putem i da se trebamo vratiti na put zdravlja tj. promijeniti pravac kretanja u smislu nekih navika u ponašanju i životnih izbora. Ona stavlja čovjeka u centar svog djelovanja i zastupa teoriju da ” nema neizlječivih bolesti, već samo neizlječivih ljudi”.
Naturopatija promatra čovjeka kroz analizu aspekata njegovog načina života: sunce, svjetlost, zrak, pokret, mir, prehrana, voda, disanje, misli, osjećaji, motivacija. Sve te elemente moramo uzeti u obzir kako bismo potaknuli iscjeljenje. Za to koristimo biljne preparate, pokret, tehnike smirenja i opuštanja, specifične prehrane i psihosomatsku analizu.
Endometrioza – dugo zanemarivana bolest koja često pogađa žene
Posvetili ste godine rada ženskom zdravlju, koji su najveći problemi s kojima se žene susreću, koji su njihovi uzroci?
Bavim se svim problemima reproduktivnog zdravlja žene od puberteta do postmenopauze, kao što su pubertetske akne, policistični jajnici, inzulinska rezistencija, neplodnost, problemi štitnjače, policistične dojke, perimenopauza i menopauza; a poseban naglasak tj. mogu reći svoje životno djelo, stavila sam na bolesti endometrioza i adenomioza o kojima se, mogu reći, neopravdano, skoro nije znalo ništa, a pogađa jednu od devet žena u svijetu.
Može li se nešto napraviti po tom pitanju?
Uzroci svih bolesti reproduktivnog sistema leže u psiho – emocionalnom aspektu kojega smo nekada svjesni, a nekada ne, pretjeranom stresu i izazovima današnjice, kao i ogromnoj nesigurnosti koju je današnji način života donio. Ta teorija je znanstveno dokazana i izučava je moja dodatna specijalizacija koja se zove psihoneuroendokrinoimunologija. Najveći problem moderne medicine je taj što različite specijalizacije ne komuniciraju, pa tako pacijent završava s nekada 10 različitih terapija, a da nismo otkrili uzrok svim tim problemima jer osobu nismo sagledali u cjelini. Upravo naturopatijom rješavamo sve te probleme, slažemo kockice i mijenjamo perspektivu gledanja na problem. Onda uz pomagala raznim suplementima, vježbama, određenom prehranom i navikama u ponašanju, prvo saniramo simptome, a onda tretiramo i uzročnika bolesti. To je nekada kraći, a nekada duži proces, ali je uspjeh uvijek brzo prepoznatljiv.

Osnovali ste Udrugu Žuto UŽE, koja se bavi podizanjem svjesnosti o endometriozi, te podrškom ženama s endometriozom. Koliko je i dalje neznanja o endometriozi i kroz što sve žene prolaze dok ne dobiju dijagnozu?
Udruga je osnovana 2018. godine i do sada broji preko 30.000 članica. To samo potvrđuje koliko je broj oboljelih od za medicinu “i dalje” misteriozne bolesti, za koju se ne zna ni kako nastaje, a ni kakve su adekvatne terapije. Ta tema je desetljećima bila jako zanemarena i te žene, koje za jedan od simptoma mogu imati neizdržive bolove svakog dana u ciklusu, su bile potpuno marginalizirane i često čak osuđivane. Od osnivanja Udruge do danas, situacija se polako mijenja, ali još uvijek nismo zadovoljni pristupom liječnika, koji bi prije svega morao biti multidisciplinarni, a ne, kako se neopravdano propisuje, samo ginekološki.
Tabu teme treba razbijati
Kako na sve utječe stil života i prehrana? Nedostatak sna i stres?
Rekla bih da je stres prvi i posljednji u tom lancu jer imamo situaciju da je stresan život ili neka trauma uzročnik dok imamo i fiziološki stres kao posljedicu oboljenja koje bolest stvara. I vrtimo se u krug. Normalno je da stresom reagiramo npr. na kroničnu bol, jer nam onemogućava normalan život. Promjena mora biti na svim nivoima istovremeno, što je jako teško uskladiti sa svakodnevnim životom. Iz tog razloga već godinama organiziram RESET programe, gdje smo 10 dana na striktnom režimu prehrane, spavanja i aktivnosti bez aktiviranja stresa. Trenutno dolazim iz Tivta baš s takvog jednog programa. Žene se vraćaju s potpuno novim navikama koje su stekle i imaju dovoljno vremena da uvide kako se te promjene odražavaju na njihove simptome.
Koji su simptomi perimenopauze i kada žena može ući u to razdoblje?
Jako je važno da slavne osobe pričaju o tome jer, kao što sam rekla, u našoj kulturi ta tema je i dalje ogroman tabu. Žene će nerado reći da su u tom periodu, srame se, društvo ih zbog toga često osuđuje, a medicina se tim pojmom uopće ne bavi (osim u posljednje vrijeme estetskom kirurgijom). Period perimenopauze može trajati i do 10 godina prije nego žena uđe u menopauzu, a danas se sve ranije ulazi u taj period, nekada i u 30.-im godinama života. Osim već poznatih mnogobrojnih simptoma koje žena može doživljavati kao što su nesanica i valunzi, mijenjaju se i funkcije, kao što je javljanje kroničnog umora, slabija tolerancija na stres, preraspodjela masti i debljanje u donjem dijelu trbuha, opadanje mišićne mase, libida, anemije, povišenog kolesterola i triglicerida, a potencijalno rastu rizici i od ozbiljnijih oboljenja.
U tom razdoblju dolazi do promjene hormona, kako žene mogu same sebi pomoći?
Najvažnije je napomenuti oscilacije estrogena, ali i neminovno opadanje progesterona i testosterona. Često se remete i drugi hormoni kao što su kortizol i inzulin i važno je reći da je ženi više nego ikad potrebna podrška. Nemojte si same pomagati nekim preparatima jer oni često mogu imati kontraproduktivno djelovanje i dovesti vas u veće disbalanse. Jedino pravilo koje važi za sve žene u perimenopauzi je da trebaju biti svjesne da su u tom razdoblju života i da moraju drugačije posložiti prioritete.
Kada biste ženama mogli dati jedan savjet koji bi to bio?
Vježbajte na vrijeme pozitivan egoizam, koji često nedostaje na našim područjima, i naučite se štedjeti. Njegujte svoju ženstvenost i nemojte preuzimati uloge muškarcima.