Ove godine je izašao film “Dune”, temeljen na legendarnoj knjizi iz 1965. Epska priča se odvija deset tisuća godina u budućnosti u društvu koje je odbacilo tehnologiju. Za vizualni aspekt filma zaslužan je poznati kanadski scenograf Patrice Vermette, a rezultat je nevjerojatan. Možete se inspirirati njime i kod kuće.
Kako je nastao filmski svijet Dunea
Dune je već peti zajednički poduhvat redatelja Denisa Villeneuvea i scenografa Patricea Vermettea, koji su za dizajn ovog kultnog znanstveno-fantastičnog filma dobili Oscara. Imali su težak zadatak – dati konkretni oblik svijetu koji je prije sedamdeset godina izmislio pisac Frank Herbert. Villeneuve se zaljubio u Dunea kada je imao oko 13 godina i već je imao određene ideje u glavi. Tako je Vermette počeo čitati, komentirao bezbroj stranica, a potom nacrtao desetine skica okruženja svemirskog carstva 21. stoljeća, uključujući pustinjski planet Arakis (poznat kao Duna), oko kojeg se vrti priča cijele sage.
Kvalitetni prirodni materijali
U interijerima Dunea nećete pronaći mnogo dekorativnih elemenata. Sobe imaju zidove obložene kamenom ili drvetom i minimalno namještaja. Taj namještaj je obično masivan i čisto funkcionalan. Zelenila nema ni u unutrašnjosti. To nije iznenađujuće, s obzirom na to da je Arakis pustinjski planet koji se bori s nedostatkom vode. Ako želite unijeti malo Dunea u svoj dom, usredotočite se na odabir nekoliko kvalitetnih komada namještaja od drva, kamena ili betona. Kuhinjski elementi izrađeni od ovih materijala također su praktični, minimalistički i lijepi.
Astečki, majanski i japanski uzorci
Kad govorimo o dekorativnim elementima u interijerima u Duni, često se koriste uzorci koji podsjećaju na tradicionalne kulture. Jedna od omiljenih filmskih soba scenografa Vermettea je spavaća soba Paula Atreidesa, glavnog lika. Skromni krevet sastavljen je od niskog madraca i popluna te jednostavno postavljen na betonski pod. Zidovi i strop su također betonski. No, minimalistički ambijent nadopunjuje brončani ukras duž cijele dužine jednog zida, što interijeru daje dašak luksuza. Kako možete postići slične uzorke u svom domu? Zašto ne isprobati tapetu s japanskim motivom?
Igra svjetla i sjene
Uobičajeno minimalistički interijeri u Duni osvježeni su zracima svjetlosti koje prodiru izvana. No, to nije slučajnost; naprotiv, čini se kao da je osoba koja je dizajnirala prostoriju znala gdje će zraci padati i kako će promijeniti atmosferu u sobi. I vi možete koristiti svjetlo kako biste oblikovali osjećaje u određenoj prostoriji. Možete koristiti perforirane rolete ili se poigrati postavljanjem paravana od lampe.
Brutalizam
Ovaj arhitektonski stil bio je na vrhuncu popularnosti tijekom 1960-ih godina. Brutalističke građevine trebale su odražavati stvarnost mjesta i vremena u kojem su nastale. Karakteriziraju ih masivne strukture, često grubo obrađen beton i nedostatak bilo kakvih dekorativnih elemenata. Zgrade u Duni jasno oponašaju brutalizam, kao i njihov unutrašnji dizajn. U interijerima se brutalizam prikazuje kroz namještaj od metala, betona, kamena ili tamnog drveta. Gradnja je prepoznatljiva i često uključuje velike i masivne komade namještaja.