14 C
Dubrovnik
Četvrtak, 3 travnja, 2025
NaslovnicaLifestyleIn memoriam: Bruno Šišić (1927. – 2015.) - o gradu koji izrasta...

In memoriam: Bruno Šišić (1927. – 2015.) – o gradu koji izrasta iz vrtova

Upravo je danas prigoda prisjetiti se našeg najvećeg poznavatelja renesansne vrtne arhitekture – Bruna Šišića. Rođen je 1927. godine u Dubrovniku, a do 2015. godine, kada na današnji dan umire, ostavio je veliki znanstveni i stručni opus kao i materijalni trag u mnogim vrtnim i krajobraznim prostorima koje je projektirao, pišu iz Muzeja i galerija Konavala. Njihov tekst prenosimo u cijelosti.

Nije za čuditi se, niti je neobično, što je jedna od helenističkih filozofskih škola nosila naziv Vrt. Krajem 4. stoljeća prije Krista Epikur je, u blizini poznate Akademije, filozofske škole nazvane po gaju koje je nosilo ime heroja Akadema i gdje su u to vrijeme podučavali Platonovi sljedbenici, kupio vrt i tu smjestio svoju filozofsku zajednicu koja se održala gotovo šest stoljeća. Od bogatog Epikurovog opusa ostalo je sačuvano tek nekoliko fragmenata. Međutim, nešto više o tom filozofu i njegovoj etici saznajemo iz djela O prirodi (De Rerum Natura) rimskog pjesnika Tita Lukrecija Kara koji je živio u 1. stoljeću prije Krista. Budući da prirodu ne možemo nadvladati, Lukrecije piše kako treba nadvladati vlastite strahove, prihvatiti njihovu prolaznost kao što im je prolazno i okruženje i – treba uživati u ljepoti svijeta!

Zanimljivo je da je ovo Lukrecijevo djelo dugi niz stoljeća smatrano izgubljenim sve dok 1417. godine nije pronađeno u jednoj samostanskoj biblioteci te je značajno utjecalo, ili bolje reći podražavalo, renesansni kulturni izričaj.

Kako piše Seneka Mlađi u 1. stoljeću, na ulazu u Epikurov vrt stajao je natpis na kojemu je pisalo Najveće dobro ovdje je zadovoljstvo. I danas bismo za gotovo svaki vrt mogli reći da je izvor svekolikog zadovoljstva. Naročiti osjećaj zadovoljstva, kao i univerzalne ljepote i jednostavnosti, ali i koristi, uživatelju pruža dubrovački renesansni vrt.

Upravo je danas prigoda prisjetiti se našeg najvećeg poznavatelja renesansne vrtne arhitekture – Bruna Šišića. Rođen je 1927. godine u Dubrovniku, a do 2015. godine, kada na današnji dan umire, ostavio je veliki znanstveni i stručni opus kao i materijalni trag u mnogim vrtnim i krajobraznim prostorima koje je projektirao.

Od njega učimo:

S obzirom na ograničenu veličinu i način na koji su bili uređeni, sva je prilika da su se dubrovački renesansni vrtovi isticali vrlo racionalnim pristupom u izboru vrtnog zelenila i zauzimanju zelenilom vrtnog prostora, jer je, pored ugode, zelenilo vrta trebalo osigurati i sasvim određenu korist. Toliko spominjani nasadi naranača, limuna i citrona, šipaka, rogača i maslina, zatim aromatsko i ljekovito bilje, drugo voće i cvijeće, a svakako do neke mjere i povrće (u to su vrijeme po dubrovačkim vrtovima pored poznatog povrća bile uzgajane i artičoke) očiti su dokaz da su vrtovi dubrovačkih renesansnih ladanjskih sklopova pored ugode imali dosta izražen i koristonosni značaj.

O vrijednosti Šišićevog stručnog i znanstvenog djela suvišno je i govoriti, ali ne treba zanemariti ni njegovo aktivističko djelovanje. Uvijek je bio spreman istupiti i boriti se za zaštitu baštine i javnog prostora, bilo da je riječ o izgradnji megalomanske marine u Gruškom zaljevu, pretvaranje dijela Gundulićeva ljetnikovca u parking, prometnoj regulaciji na Pilama koja je pretpostavljala uklanjanje platana, golfa na Srđu…

I kako se u Epikurovu vrtu iznjedrila filozofska zajednica kojoj je cilj bio jednostavan i miran život ispunjen ugodom, ostavština Šišićeva vrta marljiv je te stručni i znanstveni pristup temama kojima se bavio, a nadasve trud da se očuvaju vrijednosti kojima Dubrovnik i njegova okolica raspolažu. I to su vrijednosti na kojima uvijek treba inzistirati, unatoč svemu.

Nažalost, iako je često spominjao Cavtat kao urbanističku specifičnost – vrtni grad, u svojih 88 godina života i intenzivnog rada nije uspio ostvariti uvjete da se taj fenomen zasluženo vrednuje i prezentira. Slično kao i prostor Pila i Konala, Cavtat je planski osmišljen prostor podijeljen na insule omeđene visokim ogradnim zidovima koje su razdijeljene ulicama. Unutar perimetara ogradnog zida smještaju se kuće opasane prednjim (kortom) i stražnjim vrtom. U tako zaštićenom i osunčanom prostoru lagodno uspijevaju vrste koje teško da bi preživjele žestoke bure, od limuna i naranača, preko raznoraznog povrća do uvijek korisnih grmova s ljekovitim biljem, odnosno održivo obiteljsko gospodarstvo. Tako svaki stambeni sklop postaje mali univerzum – rajski vrt u pravom smislu riječi. Za Šišića je ovakav oblik urbanizma, grad koji izrasta iz vrta, povijesna i prostornooblikovana rijetkost te se zalagao za očuvanje njegovih vrtnih, krajobraznih, urbanističkih, spomeničkih i ambijentalnih vrijednosti.

Nadamo se da ćemo uspjeti očuvati ovu vrijednu karakteristiku našeg urbanog prostora unatoč metastazirajućoj pošasti betoniranja i umetanja bazena u vrtno tkivo nauštrb zelenilu, agrumima, egzotičnim stablima, ali i samoniklom jestivom bilju i povrću. Pogledamo li danas zračnu snimku Cavtata, broj plavih polja s bazenima opasno se približava onim ozelenjenim vrtnim prostorima. A zeleno polje, osim što vlasniku donosi plodove i ugodu boravka u ljetnom periodu, dodatna je i nemjerljiva vrijednost čitavom mjestu, a bazen…

Ako nam ova trenutna kriza svjetskih razmjera nije ukazala što je uistinu danas vrijedno, onda nam pomoći nema.

Ali dok možemo i dok nas još uvijek okružuje – uživajmo u ljepoti svijeta!

In memoriam:
Bruno Šišić (1927. – 2015.)

Objavljeno u Samonikle priče iz Konavala

Napustio nas je gospar Bruno Šišić

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE