Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je nove, revidirane preporuke o postupanju s oboljelika, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene. Novost se da se s tri na šest mjeseci produljuje izuzetak od potrebe testiranja i karantene nakon preboljenja bolesti ili cijepljenja, a britanski soj virusa uklonjen je s popisa varijanti virusa za koje je obvezno trajanje karantene od 14 dana i obvezno testiranje po završetku karantene.
Uskladno uput i dalje svi bliski kontakti oboljeje osobe upućuju u zdravstveni nadzor u karanteni, odnosno samoizolaciji u trajanju od 10 dana.
“Bliske kontakte koji su dio kolektiva u kojem je važno procijeniti proširenost infekcije ili rade s vulnerabilnom populacijom preporučljivo je testirati PCR testom ili brzim antigenskim testom unutar pet dana od izlaganja. Negativan rezultat testa nema utjecaja na trajanje karantene. Pozitivan rezultat testa zahtijeva obradu bliskih kontakata testirane osobe”, navodi se u uputama HZJZ-a.
“Ako su bolesnik i kontakti u zajedničkom kućanstvu bez mogućnosti izolacije bolesnika (npr. oboljelo dijete koje njeguju roditelji), kućni kontakti podliježu karanteni u trajanju od 10 dana nakon što bolesnik ispuni kriterije za završetak izolacije. Ako su kontinuirano u bliskom kontaktu s bolesnikom, to podrazumijeva karantenu od 20 dana (10 dana trajanja zaraznosti bolesnika plus 10 dana karantene od posljednjeg dana zaraznosti bolesnika) od datuma obolijevanja bolesnika, pod uvjetom da bolesnik zadovolji uvjete za prekid izolacije nakon deset dana i da kontakti ne razviju simptome bolesti tijekom tog razdoblja što treba procijeniti izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite”, preporuka je HZJZ-a.
No, postoje i izuzeci. Ako se na temelju anamneze ili rezultata screening testa za nove varijente, posumnja da je bolesnik zaražen varijatnom virusa s većim potencijalom širenja ili koja je antigeno različita od prevladavajućih varijanti, karantena kontakta traje 14 dana od zadnjeg kontakta sa zaraženom osobom. Također, bliske kontakte osoba za koje se sekvencionoranjem utvrdi da su zaraženi varijatnom koja izaziva zabrinutos, treba testirati zadnjeg dana karantene. Navedeno se trenutno odnosni na brazilsku i južnoafričku varijatnu virusa.
Određeno je da po završetku karantene nije potrebno testirati osobe ako ne razviju simptome, osim ako se radi se ne radi o imunokompromitiranim osoba i osobama koja rade u zdravstvenim ustanovama i kod pružatelja socijalnih usluga smještaja i boravka za starije i teško bolesne odrasle osobe i osobe s invaliditetom ili su kontakti osoba zaraženih južnoafričkom ili brazilskom varijatnom, a u tu svrhu se koristi PCR test.
“Imunokompromitirane osobe koje rade u zdravstvenim ustanovama i kod pružatelja socijalnih usluga smještaja i boravka za starije i teško bolesne odrasle osobe i osobe s invaliditetom, a koje tijekom karantene nisu razvile nijedan simptom bolesti COVID-19 (asimptomatski tijekom karantene), na svoje radno mjesto mogu se vratiti i prekinuti karantenu nakon provedenog testiranja 10. dana karantene i zaprimanja jednog negativnog rezultata testiranja. U tu svrhu koristi se PCR test. Ako osobe u karanteni/samoizolaciji razviju simptome bolesti kompatibilne s bolesti COVID-19, treba ih testirati na SARS-CoV-2. U očekivanju rezultata testiranja treba ih tretirati kao oboljele od COVID-19. U tu svrhu može se koristiti brzi antigenski test ili PCR test”, navodi se u preporuci.
U preporuci su navedene i prioritetne skupine za testiranje, kao i kriteriji za završetak izolacija oboljelih od COVID-a 19, a navedeno je i ako je osoba unazad šest mjeseci imala laboratorijski potvrđen korona vriusa, ili ako je ako je unazad šest mjeseci, a prije više od 14 dana, primila drugu dozu cjepiva protiv COVID-19 (u slučaju J&J cjepiva, dovoljna je jedna doza) nije potrebno testiranje prema gore navedenim indikacijama ako nema jasne simptome bolesti.
Detaljnu uputu pročitajte ovdje.