Tvrtka Johnson&Johnson objavila je u petak službene podatke o učinkovitosti svoga cjepiva protiv bolesti COVID-19. Cjepivo ima učinkovitost od 66 posto, ali kada se koristi u borbi s težim slučajevima ove bolesti, učinkovitost je 85 posto, piše HRT.
Istraživanje u SAD-u pokazalo je da je učinkovitost kod umjerenog i teškog oblika bolesti 72%. Također, rezultati su pokazali da je učinkovitost u Latinskoj Americi kod ovakvih slučajeva bila 66%, a u Južnoafričkoj Republici 57%, i to 28 dana nakon cijepljenja. Podsjetimo, u Južnoafričkoj Republici se širi zarazniji soj koronavirusa.
Poput Pfizerova i Modernina cjepiva, i ovo koje je proizveo “Johnson&Johnson” prenosi genetske upute ljudskim stanicama kako bi one stvorile specifični protein koronavirusa koji zatim omogućuje stvaranje imunosnog sustava kao primjerenog odgovora na pravi virus.
Ovo cjepivo ima prednost što se daje u jednoj dozi te se ne mora skladištiti na niskim temperaturama za razliku od, primjerice, Pfizer&BioNTech-ova cjepiva koje se mora čuvati na jako niskim temperaturama.
– Naši rezultati govore da je cjepivo efektivno 85% kod težih oblika bolesti, a što se odnosi na slučajeve kada se kod kuće jako loše osjećate, morate u bolnicu ili još gore od toga, izjavio je za CNN dr. Mathai Mammen, čelnik Odjela za istraživanje i razvoj u tvrtki Johnson&Johnson.
“Johnson & Johnson” obećao je i Europskoj uniji isporučiti oko 200 milijuna doza do kraja godine. Hrvatska je od ovog američkog farmaceutskog giganta naručila 900 tisuća doza.
Više pročitajte ovdje.