2.8 C
Dubrovnik
Subota, 22 veljače, 2025
NaslovnicaVijestiGrađani žele promjene u školstvu: Mentalno zdravlje i financijska pismenost na vrhu...

Građani žele promjene u školstvu: Mentalno zdravlje i financijska pismenost na vrhu liste prioriteta

Kako bi obrazovni sustav bio u korak s potrebama tržišta rada, važno je kontinuirano preispitivati koje su vještine ključne za osobni i profesionalni razvoj. No, tržište rada posljednjih se godina mijenja brže nego ikad, a obrazovni sustav teško prati te promjene.

Upravo zato je Educentar, vodeći portal za edukaciju i usavršavanje u Hrvatskoj, kojim upravlja međunarodna tvrtka Alma Career Croatia, proveo anketu među više od 750 građana kako bi ispitao koje bi teme trebalo snažnije uključiti u obrazovni sustav. 

Što nam nedostaje u školama?

Prema rezultatima ankete, 38% ispitanika smatra da bi najveći naglasak trebalo staviti na upravljanje stresom i mentalno zdravlje. U svijetu koji od pojedinca traži brzu prilagodbu i neprestanu produktivnost, emocionalna stabilnost postaje ključan faktor za uspješno učenje, donošenje odluka i osobni razvoj, napominju ispitanici.

Na drugom mjestu, s 25% glasova, nalazi se financijska pismenost. Građani smatraju da mladi nakon završetka školovanja nemaju osnovno znanje o financijama – ne razumiju razliku između neto i bruto plaće, ne znaju kako funkcioniraju porezi, kako se plaćaju računi ili upravlja osobnim budžetom. 

Smatraju da bi obrazovni sustav trebao osposobiti učenike za financijski odgovorno ponašanje, uključujući štednju i pametno trošenje novca.

Komunikacija, poduzetništvo i kritičko razmišljanje 

Uz ove dvije ključne teme, 17% ljudi smatra da bi škole trebale više podučavati komunikacijske vještine, jer se radi o kompetenciji koja je važna u gotovo svim profesijama. Ističu i da bolja komunikacija može smanjiti pojavu nasilja u školama te doprinijeti zdravijim međuljudskim odnosima.
Svaka deseta osoba (10%) vjeruje da bi se veći naglasak trebao staviti na razvoj poduzetničkih vještina, koje bi osnažile malo i srednje poduzetništvo te potaknule inovativnost kod mladih.

Podjednak broj ispitanika (10%)  smatra da bi škole trebale uključiti i kritičko razmišljanje, građanski odgoj, timski rad i empatiju – vještine koje pomažu u donošenju informiranih odluka i razvoju društveno odgovornih pojedinaca.

O anketi:

Sudjelovalo je više od 750 ispitanika. Zbog jednostavnosti ispunjavanja ankete nisu zabilježeni demografski podaci o ispitanicima tako da se rezultati ne mogu generalizirati, ali su indikativni. 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE