U palači Ranjina danas su potpisani ugovori kojim je 286 zahtjeva predanih Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša, a vezanih uz kupnju i korištenje državnih nekretnina, predani Dubrovačko-neretvanskoj županiji i Gradu Dubrovniku na rješavanje.
Ministar Branko Bačić smatra kako će odjeli lokalnih jedinica Grada i Županije brže i učinkovitije riješiti ove zahtjeve, a neki od njih vezani su i uz javnu infrastrukturu. Posljedica je to novog zakona koji je stupio na snagu 1. siječnja 2024.
Župan Nikola Dobroslavić kazao je kako je to jedan dobar primjer supsidijarnosti, koja kaže da se sve što se može, rješava na najnižoj razini. On vjeruje kako će se ovim postupkom procesi ubrzati.
-Mi smo danas dobili 235 predmeta, koje ćemo riješiti i primat ćemo i sve druge zahtjeve za korištenje državnih nekretnina, kazao je Dobroslavić.
Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković zahvalio je ministru Bačiću i kazao kako je ovo velika stvar za jedinice lokalne samouprave.
-I mi i Županija potpisivanjem ovih ugovora gospodarimo iznimno važnim zemljištem i na taj način dalje možemo planirati razvoj, posebno javne infrastrukture. Na nama je da ovih 40-ak predmeta, koje je preuzeo rad efikasno riješimo, kazao je Franković dodavši kako se ova Vlada uistinu snažno zalaže za decentralizaciju.
Među navedenim nekretninama su i dvije parcele u Komolcu, za koje je Grada Dubrovnik podnio zahtjev da mu se prepuste za gradnju novog vrtića. Sad će taj predmet rješavati Županija. Svi se nadamo što prije i što učinkovitije.
Ministar Branko Bačić istaknuo je kako je razlog ovog procesa učinkovito upravljanje državnom imovinom, a slijedom donesenog zakona, ali i zbog činjenice da u lokalnim jedinicama, županijama i velikim gradovima radi više službenika, nego u Ministarstvu. Dodao je kako Ministarstvo godišnje zaprimi oko 10 000 ovakvih zahtjeva.
Bačić je dodao kako je Vlada napravila i financijsku podlogu, pa će se tako prihod od državne imovine dijeliti 60 posto državi, a po 20 posto Gradu i Županiji. On smatra kako će taj novac osigurati financijsku potporu za službenike koji će sad biti i dodatno opterećeni, a i za nova zapošljavanja.
Na pitanje novinara je li Vlada Gradu Dubrovniku dala na raspolaganje stanove u vlasništvu države unutar zidina, a s ciljem revitalizacije povijesne jezgre, Bačić je odgovorio kako nije i to zato što sad treba rješavati pitanje zaštićenih najmoprimaca. Naime Vlada konačno mora riješiti ovo pitanje, a pod pritiskom pravomoćne presude Europskog suda za ljudska prava. Država treba provesti vraćanje imovine oduzete tijekom SFRJ, a istovremeno i osigurati stanove zaštićenim najmoprimcima. Stoga stanove u Dubrovniku Vlada neće prepustiti Gradu.
Gradonačelnik i župan će raspolagati imovinom do vrijednosti od 135 000 eura, predstavnička tijela će odlučivati o nekretninama vrijednosti do milijun eura, a sve u većoj vrijednosti odlučivat će Ministarstvo.
Bačić je najavio kako će Vlada uskoro donijeti niz različitih mjera kako bi se izgradilo te dalo u najam ili po povoljnoj cijeni osiguralo više stanova za mlade obitelji. Pri tom je naglasio kako je u Hrvatskoj velika potražnja za nekretninama, a više od 40 posto kupaca su stranci. Naglasio je kako će se različitim zakonima i nametima tržište regulirati. A svim će gradovima Vlada preporučiti da naprave plan stambenog zbrinjavanja, kakav Dubrovnik već ima.