17.8 C
Dubrovnik
Petak, 18 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiGeodeti na Mljetu o granicama nacionalnih i parkova prirode

Geodeti na Mljetu o granicama nacionalnih i parkova prirode

Državna geodetska uprava je u Goveđarima na Mljetu održala javnu tribinu na kojoj je okupljenima predstavljen projekt „Evidentiranje posebnog pravnog režima kao doprinos učinkovitijem upravljanju u zaštićenim područjima“. Projekt skraćenog naziva EPPR obuhvaća 8 nacionalnih parkova i 10 parkova prirode unutar kojih su i 2 stroga rezervata.

Za većinu zaštićenih područja se ne zna točno koje katastarske čestice se nalaze unutar njihovih granica i one ne postoje u službenim registrima. Zbog neutvrđenih vanjskih granica zaštićenih područja tijela koja njima upravljaju često nailaze na poteškoće tijekom sprečavanja radnji koje su u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti prirode.

EPPR će stvoriti preduvjete za evidentiranje i provedbu prava prvokupa u službenim registrima u svim zaštićenim područjima koja su i dio ekološke mreže Natura 2000 iz kategorije NP. Ujedno će doprinijeti jačanju svijesti javnosti omogućavanjem uvida u ažurne, točne i transparentne informacije o statusima i pravima u zaštićenim područjima.

Državna geodetska uprava je nositelj projekta koji nosi naziv Evidentiranje posebnog pravnog režima kao doprinos učinkovitijem upravljanju u zaštićenim područjima. Na projektu od samog početka sudjeluje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, te javne ustanove koje upravljaju zaštićenim područjima. EPPR će utvrditi jasne granice pojedinih zaštićenih područja, omogućiti njihovu vidljivost i transparentnost, a sve u svrhu učinkovitijeg upravljanja zaštićenim područjima. Državna geodetska uprava i angažirani gospodarski subjekti iz geodetske operative predano rade na ostvarenju zadanih ciljeva projekta, kao i na nizu ostalih projekata kojima je cilj digitalizacija i jednostavniji pristup geoprostornim i katastarskim podacima iz nadležnosti Državne geodetske uprave“, izjavio je voditelj projekta EPPR-a, Mladen Pandža.

Projekt EPPR-a neće ograničavati prava vlasnika na zaštićenim područjima. Sve zakonske odredbe već se primjenjuju prema Zakonu o zaštiti prirode.

Hrvatska je isprepletena jedinstvenim područjem, a NP Mljet je jedno od onih kojima se neizmjerno divimo i čuvamo ga za buduće generacije. Najzeleniji mediteranski otok mjesto je svjetskog prirodnog fenomena – ovisno o plimi i oseki more mijenja smjer strujanja svakih 6 sati. Naseljen još prije 4 tisuće godina, ali čovjek je na njemu živio uvijek u skladu s prirodom. Brojne endemske vrste i pojava koralja koji su specifični samo za tropska područja čine ovaj otok još posebnijim. EPPR će i nas još jednom podsjetiti na važnost zaštite prirode na sve moguće načine, a evidentiranje vanjskih granica je jedan od njih“ izjavio je ravnatelj NP Mljet, Ivan Sršen.

Javna tribina u NP Mljet je ujedno i početak javnog uvida koji će trajati mjesec dana, odnosno do 3. srpnja.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. u iznosu 31.173.724,75 kn, a ukupna vrijednost projekta je 36.674.970,00 kn. Projekt EPPR je započeo 1. veljače 2019., a rok za završetak je 31. prosinca 2022.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE