Gradonačelnik Mato Franković danas je predstavio javnosti proračun Grada Dubrovnika za 2022. Istaknuo je kako je riječ o konzervativnom proračunu, osobito po planiranim prihodima. Ako stvari budu išle u željenom smjeru, kazao je, ići će se u korekciju proračuna na više.
Planirani iznos proračuna za sljedeću godinu je 562 milijuna kuna. Na proračunske korisnike otpada 89 milijuna, što znači da je čisti gradski proračun 472 milijuna kuna.
– Kad gledamo proračun kroz godine i uspoređujemo referentno razdoblje od prvog proračuna kada sam postao gradonačelnik i tada nužnog i neophodnog financiranja, u 2017. usvojen je proračun u iznosu od 432 milijuna. Nakon toga vidimo eksponencijalni rast proračunskih sredstava, gdje smo 2019. došli do rekordnih 741 milijun. U 2020. planirali smo 769 milijuna, međutim dogodila se koronakriza i realno od tada do danas proračunska se sredstva umanjuju sa 579 milijuna 2021. na 562 milijuna 2022. Uspoređujući to sa 2017. još uvijek je to značajna razlika i značajan porast prihoda u čak 100 milijuna kuna, kazao je gradonačelnik uvodno.
Naglasio je kako će proračunska sredstva rasti, ne samo zbog oporavka gospodarstva, koje se očekuje sa novom turističkom sezonom, nego i zbog značajnih sredstava koji će Gradu biti dostupni u novom proračunskom razdoblju Europske unije, odnosno Fonda za oporavak na koji Dubrovnik planira prijaviti cijeli niz projekata, što za izgradnju, a što za pripremu planske dokumentacije.
Gradonačelnik je potom predstavio novi proračun po upravnim odjelima, gdje značajan iznos nosi UO za izgradnju i upravljanje projektima, 80.489.800 kuna. Kazao je kako su za sve projekte koji će se prijaviti na EU fondove rezervirana sredstva za sufinanciranje. U ove projekte spadaju sanacija obale Rijeke dubrovačke, Park and ride, uređenje parka Gradac… Među projektima koje je gradonačelnik izdvojio kao posebno bitne za podizanje kvalitete života u Gradu su nadogradnja škole Mokošica, nadogradnja vrtića Pčelica, uređenje nove škole u Gradu, kao i početak izgradnje Doma umirovljenika ispod Petke te ponovna rekonstrukcija OŠ Ivan Gundulić u Gružu, u kojoj raste broj učenika te je došlo do situacije da će se ova škola, koja je prva počela sa jednosmjenskom nastavom uskoro morati podijeliti na dvije smjene.
– To znači kako nam u Gradu raste broj mladih i djece, a vidimo to i po brojkama u vrtićima. Dobro nam ide demografija, ali moramo ulagati u škole i vrtiće paralelno, kazao je gradonačelnik, najavivši i skoru pripremu projektne dokumentacije za novi vrtić u Komolcu.
Kazao je i kako se nastavlja sa ulaganjima u odvodnju i vodoopskrbu. Odvodnja će se raditi u Ulici A. Hebranga te na relaciji Montovjerna – Batala.
– Nastavljamo i dalje sanaciju Grabovice i idemo na izdavanje građevinske dozvole za Azil za životinje i financiranje istoga europskim sredstvima, kazao je Franković, dodavši kako su veći iznosi za Lapadsku obalu, koja je u tijeku preko 27 milijuna kuna u 2022. , a planira se i gradnja ceste za Nuncijatu i križanja Vatrogasni dom Zaton. Dodao je kako se nastavlja rad na dokumentaciji za POS u Solitudu.
Naglasio je kako je priprema dokumentacija ključna, kako bi se projekti prijavili na natječaje iz Fonda za oporavak, koji će biti raspisani u sljedećoj godini.
Upravni odjel za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo nosi 178.643.500 kn, a prema viđenom nitko od onih koji su dosada dobivali pomoć i subvenciju, neće biti zakinuti. Grad u socijalnoj skrbi svojim građanima nudi puno više, nego mnogi drugi gradovi, pa tako sufinancira samostalno hitnu pomoć na Elafitima, s čime će se nastaviti i u sljedećoj godini, a sufinancirat će se i udžbenici za srednjoškolce, kao i usluge za osobe s posebnim potrebama te pomoć umirovljenicima. Program Djeca i mladi nosi 1,3 milijuna kuna. Za vrtiće ide čak 36 milijuna kuna, a za stipendije čak 2,5 milijuna kuna. Potpora za novorođenče planirana je u iznosu od 3,1 milijun kuna, a gradonačelnik ističe kako iznos za ovu potporu iz godine u godinu raste.
Upravnom odjelu za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša namijenjeno je samo 4,3 milijuna kuna, no u programu su izmjene Prostornog plana, Generalnog urbanističkog plana, kao i izmjene i donošenja cijelog niza urbanističkih i detaljnih planova uređenja, među kojima su Gruški akvatorij, Sveti jakov, Remiza- Radeljević, Babin kuk…
Upravni odjel za kulturu i baštinu izdvojit će za potrebe rada Zavoda za obnovu Dubrovnika 3.8 milijuna; za Dubrovačke ljetne igre 1.5; a za Dubrovačku karticu 2.3 milijuna kuna. Potom za Dubrovačku baštinu 2.7; za javne potrebe u kulturi 1 te za rad javnih ustanova u kulturi 9,7 milijuna kuna.
Kad je riječ o izmjenama Plana Gospino polje, točki koja će se naći u srijedu na sjednici Gradskog vijeća, gradonačelnik je kazao kako je to nužno jer je taj plan donesen još 2008., a do danas nije ništa izgrađeno. Istaknuo je kako se planira gradnja nove dvorane, koja će moći ugostiti Svjetsko rukometno prvenstvo, a prije toga nužno je riješiti dokumentaciju.
– Tekuća likvidnost Grada Dubrovnika u nijednom trenutku nije bila upitna. Izvršavamo sve svoje obveze, čak i kolektivna prava prema svim zaposlenicima. Snalazimo se u ovim teškim vremenima, sad već skoro dvije godine u kojima smo izgubili gotovo 500 milijuna kuna izgubljenih prihoda. Unatoč tome pomogli smo svakome kome je pomoć bila potrebna, a nikog nismo zakinuli. Smanjili smo plaće 10 posto, a sve drugo smo ispoštivali. Održali smo na životu i Libertas i sva druga društva. U ovim teškim vremenima, kad bi spojili sve što je u dvije godine izgubio Vodovod, Čistoća, Libertas, to se penje na više od milijardu i sto pedeset milijuna kuna izgubljenih proračunskih sredstava. To je uistinu jedva izdrživo i za državu, a komoli za ovako mali grad, kazao je Franković.