Epidemiolog Bernard Kaić je za RTL govorio o cijepljenju protiv koronavirusa u Hrvatskoj te o slučaju smrti starije žene tri dana nakon primanja cjepiva AstraZenece.
Odgovorio je i na pitanje u kojem slučaju bi Hrvatska, kao i neke druge zemlje, privremeno obustavila cijepljenje AstraZenecom.
– Moralo bi se pokazati da je odnos rizika i koristi nepovoljan. Moralo bi se dokazati, primjerice, da poremećaj koagulacije bude uzrokovan puno više nego što je očekivano u općoj populaciji. Ako se gleda neka uobičajena učestalost, gledajući samo za plućnu emboliju, jedan do dva tjedno na sto tisuća je očekivana učestalost neovisno o cijepljenju. Dakle više od jedan do dva na 100.000 doza cjepiva tjedno. To bi bio znak za uzbunu, ali već taj znak imamo i sad taj signal treba razjasniti, a to nije razlog da odmah povlačimo cjepivo, objašnjava Kaić i dodaje da je u Hrvatskoj cijepljeno oko 300.000 ljudi, a na sve te slučajeve je do sada prijavljeno tri tromboze.
– Na 250.000 doza oboljelih od Covida je umrlo 5600 ljudi, a znanstveni članci kažu da je 90 posto smrti od Covida uzrokovano mikrotrombozama u plućima. Neko manje povećanje rizika od tromboze od strane cjepiva zapravo još uvijek je usporedivo manji rizik od Covida, objasnio je Kaić za RTL.
Ipak, ljudi već počinju obijati AstraZenecino cjepivo, a Kaić misli da će se to nastaviti događati zbog povlačenja cjepiva u drugim zemljama. Dodao je da će oni koji odbiju cjepivo AstraZenece na red za cijepljenje doći ako se predomisle, ili kad bude dostupno dovoljno cjepiva nekog drugog proizvođača.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.