11.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 24 studenoga, 2024
NaslovnicaLifestyleEKO RUJAN Uvala Tiha u Cavtatu očišćena od otpada

EKO RUJAN Uvala Tiha u Cavtatu očišćena od otpada

Regionalna agencija DUNEA u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku i Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, u sklopu projekta SeaClear, organizirala je čistku otpada iz mora u Uvali Tiha u Cavtatu. Pet ronioca ronilačkog kluba EPIDAURUM, ovom prilikom su tako s morskog dna u samo sat vremena prikupili 44 kilograma raznih frakcija otpada.

Ovim događanjem posebno se želi skrenuti pozornost na ogromne količine plastike koja se nalazi u podmorju, te potaknuti građane na promišljanje korištenja održivih opcija u svakodnevnom životu i izbjegavanju jednokratnih proizvoda.

U morskom okolišu danas su prisutne zabrinjavajuće količine otpada. Morski otpad je složen problem sa značajnim okolišnim, ekonomskim, sigurnosnim, zdravstvenim i kulturnim implikacijama. Otpad u moru je globalni problem, ne poznaje granice i predstavlja stalan te sve veći problem koji se širi izvan samog izvora onečišćenja. Akumulacija otpada u morskom okolišu raste svakim danom i posljedica je isključivo ljudske aktivnosti. Danas se u oceanima nalazi više od šezdeset milijuna tona otpada.

Čak 90 posto otpada u našim morima je plastika. Uslijed brojnih procesa, tijekom vremena dolazi do fragmentacije plastičnih otpadaka u sitne čestice mikroplastike koje dalje ireverzibilno postaju dijelom hranidbenog lanca, čime u konačnici dospijevaju i do samog čovjeka. Tako za plastiku sa sigurnošću možemo reći da je „beskrajna“ i da „nikada ne nestaje“. Kao zanimljivost izdvaja se analiza Svjetske organizacije za zaštitu prirode iz 2019. godine prema kojoj se došlo do izračuna da prosječan čovjek tjedno unese u svoj organizam čak 5 grama mikroplastike, što bi metaforički značilo da prosječan građanin „pojede“ jednu kreditnu karticu tjedno.


Čistka otpada iz mora u uvali Tiha daje uvid u razne frakcije otpada koje se mogu naći u moru, a služiti će dalje kao dragocjeni podaci za znanstvenike u izradi prototipa autonomnog sustava robota projekta SeaClear, koji će, nadamo se, u budućnosti prikupljati otpad iz naših mora.

Ukupni proračun projekta SeaClear iznosi nešto manje od 38 milijuna kuna, a financira se u 100 postotnom iznosu iz Europske unije – program HORIZON 2020, kroz koji je za područje Dubrovačko-neretvanske županije osigurano više od šest milijuna kuna. Jedini hrvatski partneri su Regionalna agencija DUNEA i Sveučilište u Dubrovniku. Prijavljen je na poziv Informacijske i komunikacijske tehnologije 2018. – 2020., shema financiranja znanstveno-inovacijska (RIA) te je od ukupno 56 prijavljenih, jedan od četiri projekta odobrenih za financiranje.

Također, ronilački klub Roniti se mora sa partnerima projekta C.I.O.S Grupacijom, Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i National Geographic Hrvatska završili su ovog vikenda svoju 23. ekološku akciju Think Green, održanu na Lastovskom otočju. U akciji je sudjelovalo četrdeset ronioca koji su zajedno odradili oko 120 radnih sati pod vodom. Sav materijal prikupljen tijekom akcije je odvezen s otoka, bit će razvrstan i adekvatno zbrinut, a vrijednost ostvarena prodajom otpada bit će donirana u humanitarne svrhe.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE