Upravno vijeće Dubrovačkih muzeja kojim predsjeda Nikša Raspopović dostavilo je jutros DORH-u kompletnu dokumentaciju o svim poduzetim postupcima kojima žele zaštititi svoju imovinu između kojih je i kuća koju koristi obitelj Bonačić u Palmotićevoj ulici u povijesnoj jezgri.
Odluka o tome je donesena na jučer održanoj sjednici Upravnog vijeća Dubrovačkih muzeja, a potaknuta “sumnjom o koruptivnim radnjama, o nedozvoljenim utjecajima na organe i institucije, o nezakonitom korištenju nekretnina sve u cilju stjecanja znatne imovinske koristi”.
U opsežnom materijalu koji je dostavljen DORHu a koji možete pročitati u nastavku, izražena je sumnja kako su pojedina “rješenja” i presude, ali i nemogućnost da Dubrovački muzeji dođu do podataka koji ne bi smjeli biti nedostupni, rezultat utjecaja nekadašnje dogradonačelnice i saborske zastupnice Tatjane Šimac Bonačić. O svemu tome traže sud i stav DORHa.
DORH-u su dostavljene Odluke Upravnog vijeća JU Dubrovački muzeji sa 41.sjednice održane 8.travnja 2025.godine sa odgovarajućom Informacijom o POSTUPCIMA JU DUBROVAČKIH MUZEJA u odnosu na čestice zgrade 2062 i 2127 sve k.o. Dubrovnik, kojih je ova Ustanova suvlasnik, a također je dostavljena i pripadajuća dokumentacija kojom raspolažu za česticu zgrade 2127 i česticu zemlje 2615 k.o. Dubrovnik (susjedna čestica zemlje koje nisu suvlasnik ali je povezana sa česticom zgrade 2127). Sve je to, kako stoji u njihovom obrazloženju, “u vezi postupaka gospodina Žarka Bonačića koji je s obitelji uzurpirao obje nekretnine (2127 i 2615), a nama nije dozvoljen pristup nekretnini koje smo suvlasnici. Imajući u vidu da postoji osnovana sumnja o koruptivnim radnjama, o nedozvoljenim utjecajima na organe i institucije, o nezakonitom korištenju nekretnina sve u cilju stjecanja znatne imovinske koristi molimo da poduzmete odgovarajuće radnje i postupke u okviru vaše nadležnosti”.
U nastavku je dokumentacija kojom se detaljno i pregledno potkrijepljuje stav Upravnog vijeća, te ponavlja već dosta puta izrečena tvrdnja kako je cijeli postupak raščišćavanja i zaštite imovine Dubrovačkih muzeja započeo i prije nego je Anita Bonačić Obradović postala kandidatkinja za dubrovačku gradonačelnicu. U jednom su se dijelu našli pozvanima opovrgnuti njenu nedavnu javno izrečenu tvrdnja kako je sve oko kuće u Palmotićevoj demantirano. Upravno vijeće i predsjednik Raspopović kažu kako ništa nije demantirano, te kako su u međuvremenu došli do još nekih saznanja kojim je i dodatno utvrđena potreba da se cijelim ovim slučajem pozabavi DORH.
POTVRDA O PREDAJI DOKUMENTACIJE OPĆINSKOM DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU
Odluke Upravnog vijeća Dubrovačkih muzeja
Osim već dosad poznatih detalja u slučaju Palmotićeve, u dokumentaciji DORH-u stoji i kako je Žarko Bonačić pribavio od Grada Dubrovnika, Upravnog odjela za izdavanje i provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje Klasa: 360-02/20-02/115 od 16. studenog 2020.godine potvrdu o etažiranju bez da itko od suvlasnika zgrade o tome ima
informaciju čime im se onemogućava zaštita njihovih vlasničkih prava, čime se otvara pitanje valjanosti takve potvrde, ali i o tome tko je za to odgovoran!?
Sumnja da je bivša dogradonačelnica i saborska zastupnica Tatjana Šimac Bonačić koristila svoj utjecaj
Posebno se u materijalima dostavljenima DORHu naglašava da o svim radnjama koje su se odvijale ovih proteklih godina u odnosu na zgradu 2127, koje su Dubrovački muzeji suvlasnik za gotovo polovicu vlasničkih prava, Dubrovački muzeji nisu obavještavani niti danas uspijevaju dobiti odgovarajuće potrebne informacije.
Ukazuje se na činjenicu da je tijekom ovih proteklih godina radi uzurpacije nekretnina i stjecanja vlasništva na imovini Dubrovačkih muzeja, niz radnja odrađen mimo propisa i očito kao rezultat raznih intervencija: presuda iz 1998.g.i njen ispravak; Rješenje za apartmane 2009..g.; Potvrda o etažiranju 2020.g.; odugovlačenje ili nedavanje podataka o plaćanjima naknada i dr. Opravdano se može stoga sumnjati da je sve to rezultat intervencija odnosno utjecaja gđe.Tatjane Bonačić koja je bila na funkciji dogradonačelnice Grada Dubrovnika i dva mandata u Saboru RH!? O tome Dubrovački muzeji ne mogu odlučivati, ali je na nadležnim organima da o tome daju svoj sud!
Osim svega ovoga, Upravno vijeće smatra da treba pokrenuti i odgovarajuće sudske postupke radi osiguranja prava na novčane naknadu za onaj dio koji Dubrovačkim muzejima pripada temeljem vlasništva navedenih zgrada, a u kojima suvlasnik odnosno posjednik ostvaruje znatnu imovinsku korist.