Koordinacijski sastanak dionika u turizmu u organizaciji Zračne luke Ruđer Bošković, a u suradnji s Gradom Dubrovnik i Turističkom zajednicom Grada Dubrovnika, održao se danas u Velikoj vijećnici. Dubrovnik će tako tijekom zimske sezone letenja biti povezan s Frankfurtom, Istanbulom, Barcelonom, Dublinom, Bečom, Londonom, dok je gradonačelnik Franković otkrio da nas za doček Nove godine na Stradunu očekuje međunarodna zvijezda.
Okupljenima se uvodno obratio gradonačelnik Mato Franković.
„ Želim zahvaliti čelnim ljudima Zračne luke. Ono što svima nama treba je informacija kako, što, na koji način je planirano i što nas očekuje u posezoni i zimskom dijelu sezone. Zbog toga smo i sazvali ovaj sastanak. Moramo pohvaliti Zračnu luku i njihove uspješne pregovore s Ryanairom. Upravo dolazim iz Cavtata gdje sam bio na jednom kongresu, a prije toga sam održao sastanak s taksistima na području Konavala, a vezano za novu zonu posebnog prometnog režima. Rekli su mi da je nevjerojatan učinak broja gostiju koji dolaze s Ryanairom. Rekli su mi da ih je iznenadilo i u koje hotele voze te goste. Ako netko putuje s niskobudžetnom kompanijom, to ne more značiti da neće odsjesti u hotelu s pet i četiri zvjezdice. Rekli su mi da je pravilo upravo suprotno. Avioni su puni. Čestitam vam na toj hrabroj odluci jer ona ima pozitivan utjecaj ne samo na dubrovački turizam već na turizam cijelog našeg područja“, kazao je gradonačelnik te dodao da se Grad Dubrovnik intenzivno priprema za zimski dio godine, a posebno za doček Nove godine.
„Nadam se da ćemo do 1. lipnja izbaciti ime međunarodne zvijezde koja će nastupiti na Stradunu za doček Nove godine. Pri kraju smo pregovora. Nadam se da će oni uspješno završiti. Ako negdje zapne onda će iduća zvijezda biti do 1. srpnja. Cilj je do 1. lipnja. Nije jednostavno. Imat ćemo kombinaciju domaće i međunarodne zvijezde“, otkrio je gradonačelnik Franković.
Viktor Šober, direktor Zračne luke Ruđer Bošković predstavio je rezultate i aktivnosti koje poduzimaju.
„Tijekom 2022. ostvareno je 2,4 milijuna putnika. Ove sezone očekujemo rast od 25 do 27 posto, tako da bi 2024. trebali završiti s oko 3,1 milijuna putnika. To je značajan skok. Mislim da osim nas i zagrebačke zračne luke nitko neće imati takav skok. Na tome možemo zahvaliti i ovom dogovoru s Ryanairom. Tim dogovorom htjeli smo postići zimski turizam i obuhvatiti ramena sezone koja su do sada bili prilično mršava. Što se tiče broja operacija zrakoplova očekujemo značajan skok i u 2024. godini. Taj bi broj mogao biti oko 20 tisuća. Primjećujemo da prijevoznici koriste sve veće zrakoplove, s puno više sjedala“, kazao je Šober te dodao kako su najveća emitivna tržišta i dalje Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Njemačka, Španjolska, SAD, ali i domaće tržište.
Pojasnio je da se čak 93 posto prometa Zračna luka Ruđer Bošković ostvaruje prema 20 država, te da su glavne destinacije London, Zagreb, Pariz te Manchester i Dublin.
„EasyJet i Croatia Airlines ostvaruju četvrtinu prometa. Pretpostavljamo da će Ryanair iduće godine biti vodeći prijevoznik s oko 18 posto tržišta. U 2023. prometovalo je 45 prijevoznika, dok je njih 26 prevezlo 92 ukupnih putnika u Zračnoj luci Ruđer Bošković“, kazao je te potom pojasnio procese pregovora.
„Oni su definirani Uredbom o slotovima iz 1993. godine. Uredbe i direktivne su dosta stare, postoji prostora da se one izmijene i poboljšaju kako bi odgovarala sadašnjem vremenu. Naša strategija je da sukladno svemu što nam je omogućeno razvijamo te procese vezano uz dovođenje prometa u Zračnu luku Ruđer Bošković u narednim godinama. Pregovori za zimski red letenja odvijaju se od listopada do travnja, a za ljetni od ožujka do srpnja. Kolege iz zračne luke će ići na posljednji sastanak u travnju, gdje bi također mogli definirati neke novine. No, nećemo detaljno o tome dok se to zaista ne dogodi“, kazao je, a potom otkrio što nas očekuje u zimskom redu letenja u sezoni 2024./2025.
„S Croatiom Airlines dogovorena je linija za Frankfurt tri puta tjedno, s jednom malom pauzom koja bi bila u veljači. Nakon toga ćemo imati Ryanair. Dogovorene su tri zimske destinacije, London, Beč i Dublin. Postoji šansa da još jednu dodatnu destinaciju. Oni su jako zadovoljni kako prodaja ide i spremni su razgovarati o dodatnoj liniji. Imat će i Turkish Airlines s letovima dva puta tjedno prema Istanbulu, kao i EasyJet koji nastavlja s letovima u ramenima sezone. Razgovaramo s njima da svoju zimsku liniju produlje i dalje od studenog i da lete tijekom prosinca, ali u sezoni 2025./2026. S Lotom je također postignut dogovor. Oni će voziti dva puta tjedno tijekom zimske zone prema Varšavi. Vueling će letjeti dva puta tjedno prema Barceloni tijekom zimske sezone. Nastavlja se i Freebird Airlines Europe, to je zimski charter. Zračna luka trenutno pregovara s još nekolicinom prijevoznika za zimski red letenja 24/25. Plan je da u sezoni 2025/2026 dođemo do 11 zimskih destinacija što gledajući iz ovoga kuta nije nerealno i na tome zaista radimo“, kazao je Šober.
„Nastavit ćemo ulaganja i strategije kako bi ispunili sve te ciljeve. Surađujemo i s Gradom i turističkim zajednicama, kao i sa svim dionicima u turizmu. Želimo pridonijeti poboljšanju održivog turizma i turizma u Dubrovniku, barem sa strane s koje mi možemo. Želimo podizati svijest o Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji kao atraktivnoj destinaciji tijekom cijele godine. Postoji dobra šansa da u tome uspijemo. Mi ćemo nastaviti politiku poticajnih mjera prema prijevoznicima, kako bi imali interesa i računicu dolaziti u Dubrovnik“, a potom se osvrnuo na Ryanair.
„Putnici koji dolaze ovom kompanijom su vrlo osviješteni putnici koji gledaju kako doći do destinacije što jeftinije, kako bi imali više nova za trošenje u samoj destinaciji bilo da se radi o hotelima, restoranima, kafićima ili bilo kojim drugim uslužnim djelatnostima. Zrakoplovi su dobro popunjeni. Gospodin Drašković mi je rekao da u travnju imamo 40 posto više turista u odnosu na lanjski travnja. Vidi se doprinos Ryanaira. Volim navečer šetati Lapadom i vidi se da je taj dio grada živnuo. Uz planove koje imamo i planove za 2025/2026 gdje bi doveli 11 prijevoznika tijekom zime, vjerujemo da će to doprinijeti cjelogodišnjem turizmu“, poručio je Šober te dodao kako im je u fokusu dodatna konekcija prema SAD-u.
„Imali smo u planu Lisabon i on je bio i najavljen, ali EasyJet je imao problem sa slotovima na lisabonskom aerodromu. Nažalost, morali su otkazati tu liniju za ovu godinu. Nije do nas. Napravili smo sve što je EasyJet tražio, bili su zadovoljni s tom ponudom. No, zbog problema na lisabonskom aerodromu oni nisu mogu odraditi tu destinaciju ove godine“, zaključio je Šober.
Direktor Turističke zajednice Miro Drašković osvrnuo se na događanja tijekom zimskog perioda.
„Mi ćemo i dalje financirati marketinške kampanje na raznim tržištima, a tijekom zime pojačavamo događaje. Lumi Art , festival svjetla u 11. mjesecu poprima svoj oblik i pretpostavljamo da će on pretvoriti u jači festival, što se nastavlja na Zimski festival. Tu je i Festa sv. Vlaha, karneval, sve su to neki događaji koje zimi radimo, ali naravno da smo vrlo prilagodljivi. Moramo pratiti situaciju s bookingom, s letovima, pa ćemo se onda u tom smislu i organizirati. Tijekom cijele zime radimo razgledavanja grada, svi naši partneri za to znaju. Pratimo booking i turisti se rado odazovu na ta besplatna razgledavanja grada i to i cijene“, kazao je Drašković.