Na međunarodnom summitu o smjeni posade koji je Velika Britanija sazvala jučer, trinaest zemalja složilo se s novim međunarodnim mjerama za otvaranje stranih granica za pomorce i povećanjem broja komercijalnih letova kako bi se ubrzala repatrijacija, javlja pomorac.net.
U tih trinaest zemalja su Danska, Francuska, Njemačka, Grčka, Indonezija, Nizozemska, Norveška, Filipini, Saudijska Arabija, Singapur, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države, koje sada sve pomorce prepoznaju kao ključne radnike.
Na globalnoj razini sada ima preko 200 000 pomoraca koji su na moru i koji su prekoračili svoje ugovore; i još 200 000 koji čekaju da započnu ugovore i dobiju plaće.
ITF je pozvao svjetske vlade da brzo djeluju kako bi pomorcima omogućile izuzeća za vizu, granice i karantene kako bi omogućile smjene posada i riješile sadašnju krizu.
“Vlade su se danas obvezale da će hitno poduzeti niz akcija kako bi spriječile globalnu krizu koja se odvija na moru za više od 200.000 pomoraca koji su zarobljeni na brodovima izvan svojih ugovora i očajnički se žele vratiti kući” – rekao je Generalni tajnik ITF-a Stephen Cotton.
„Zahvaljujemo zemljama koje su se danas okupile na njihovoj posvećenosti, a sada pozivamo one ministre i službenike koji su potpisali isprekidanu liniju da se vrate u svoje zemlje i održe obećanja uvodeći praktična izuzeća i odricanja koja omogućavaju pomorcima slobodno kretanje kako bi se omogućile sigurne smjene posada i vraćanje u matične zemlje. Nakon što se višemjesečna kriza smjene posada pogoršava, vlade moraju učiniti svoj dio. To znači da luke u kojima brodovi pristaju; tranzitna čvorišta zračnih luka i matične zemlje pomoraca – sve trebaju napraviti iznimke za vize i karantene za pomorce. Sada, a ne sutra, ne sljedeći tjedan“ – rekao je Cotton.