Mještani Riđice su kroz projekt participativnog budžetiranja poželjeli uređenje Lokve Riđica, a dobili su nefunkcionalno dječje igralište. Gradski vijećnik Maro Kristić smatra da javnost treba saznati zašto je gradska uprava potrošila 50 000 eura za izgradnju igraišta koje nije ni funkcionalno ni željeno. U Riđici živi 21 stanovnika, koliko djece, on kaže, nije poznato. Priopćenje je u nastavku:
Riđica se nalazi 26 kilometara sjeverozapadnog od Dubrovnika, između mjesta Majkovi i Mravinjac. Na području Mjesnog odbora Riđica prebivalište ima 21 punoljetni građanin s pravom glasa, dok službeni zapis o tome koliko djece živi na području ovog mjesnog odbora nije javno dostupan. Na zadnjim izborima za predstavnike u vijećima gradskih kotareva i mjesnih odbora na području Grada Dubrovnika Riđica je zabilježila uvjerljivo najveću, rekordnu izlaznost od preko 90 posto.
Na izborima je glasovalo 19 od ukupno 21 birača s pravom glasa, što je za svaku pohvalu pogotovo jer su u pitanju izbori za koje je karakteristična niska izlaznost i nezainteresiranost birača. No, stanovnici Riđice očito razumiju značaj ovih izbora i žele unaprijediti kvalitetu života u svom mjestu. Osnivanjem mjesnih odbora građanima je između ostalog omogućeno sudjelovanje u hvale vrijednom procesu participativnog budžetiranja.
Inače, taj proces predstavlja demokratski alat u kojem građani neposredno sudjeluju u raspodjeli dijela javnog novca tako sto sami predlažu i odlučuju o projektima čijom će se realizacijom unaprijediti kvaliteta života u njihovoj neposrednoj životnoj okolini. Tako su u okviru ovog projekta stanovnici Riđice predložili i odabrali projekt pod nazivom Lokva Riđica.
Ovaj projekt je prema informacijama dostupnim na web stranici Grada Dubrovnika podrazumijevao uređenje platoa lokve u Riđici što uključuje postavljanje montažnog objekta sa sanitarnim čvorom, postavljanje stolova i klupa u krugu platoa, hortikulturno uređenje te uređenje pristupne ceste do iznosa predviđenih financijskih sredstava te je također zapisnički utvrđeno da je projekt prihvatljiv i da se montažni objekti ne mogu postavljati bez građevinske dozvole.
Prije dva dana smo iz medija saznali da je u Riđici u okviru projekta participativnog buđetiranja na toj istoj lokaciji uređeno dječje igralište, što prema izvedenih radovima, dakle sadržajno, a ni opisno ne odgovara onome sto su mještani odabrali.
Premda ne postoji službeni zapis o tome koliko djece živi u Riđici smatram da i ako tamo živi samo jedno dijete ono zaslužuje prostor za igru, jednako kao što to imaju djeca koja žive u samom Gradu pa podržavam uređenje svakog dječjeg igrališta. No, besramno trošenje javnog novca preko njihovih leđa je za svaku osudu.
Kada čovjek pročita što su mještani htjeli i usporedi s onim što su dobili i kada vidi kako izgleda to dječje igralište i pročita informaciju o tome koliko je javnog novca utrošeno na njegovo uređenje lako zbroji dva i dva i shvati da je ovdje dječje igralište samo paravan za preusmjeravanje javnog novca u nečiji džep, a da je projekt participativnog budžetiranja kao demokratski alat grubo zlouporabljen.
Sjetiti ćemo se slične situacije kada je nešto veći iznos utrošen na uređenje “velebnog trga” na semaforima iznad još “velebnijeg” gradskog stadiona na Lapadu. Arhitektonski sklad i modernistički izgled ovog trga i dan danas izazivaju divljenje sugrađana, samo što onda nije bilo participativnog budžetiranja i odluke građana iza koje se možeš sakriti pa se i sam gradonačelnik ispričao kad je vidio da se građani cinično sprdaju s ovih pothvatom koji se po svojoj vrijednosti mogao usporediti sa zlatnim zahodima koje je u svoje vrijeme u zgradi gradske uprave uredila tadašnja gradonačelnica, a današnja povjerenica za Mediteran i druga žena Europske komisije.
U slučaju Riđice vrijeđanje inteligencije ide još dalje, toliko daleko da se pod izlikom participativnog budžetiranja i izbora građana slike završenog dječjeg igrališta sa dvije sprave, bez uređenog pristupnog puta i iti jednog stabla koje bi u ljetnim mjesecima pravilo hlad i učinilo dječju igru na tom prostoru uopće mogućom, besramno objavljuju u medijima kao projekt kojeg su oni odabrali i koji je društveno koristan.
Stoga molim gradsku upravu da pojasni neukim građanima tko je pod izlikom participativnog budžetiranja i po čijem nalogu sadržajno promijenio opis projekta i odluku mještana i umjesto onoga što su oni tražili uredio potpuno nefunkcionalno dječje igralište te da objave detaljni troškovnik izvedenih radova koji su iznosili vise od 50.000 eura? – piše gradski vijećnik Maro Kristić.
Vijest iz gradske uprave: PARTICIPATIVNO BUDŽETIRANJE Završena izgradnja dječjeg igrališta u Riđici
2 sprave i 2 klupe,a 50 000 €?
Posao da državno odvjetništvo!