Izložba Dubrovački dizajneri o Gradu otvoren je večeras na Mrtvom zvonu. Izložbu je organizirala platforma Grada gladan u sklopu komunikacijsko-participacijske strategije povodom izrade Plana upravljanja povijesnom gradskom jezgrom, a posjetitelji su se imali priliku upoznati s radovima dubrovačkih dizajnera na temu Grad, odnosno s tijekom njihovih kreativnih procesa od početne ideje do realizacije.
Večerašnja izložba jedan je od popratnih sadržaja novog ciklusa radionica Plana upravljanja zaštićenom spomeničkom cjelinom Dubrovnika koje će se u narednim danima odvijati u Lazaretima i kinu Jadran, ali i online. Građanima će se u sklopu radionica biti prezentirano šest ciljeva Plana upravljanja, a svi prisutni moći će iznijeti svoje mišljenja na samim radionica, ali i putem online upitnika.
“Za početak bih htjela zahvaliti stanovnici Mrtvog zvona što su nas ugostili i dali nam moralnu podršku dok smo jučer slagali izložbu te što su nas podržali svojim dolaskom večeras. Također, htjela bih zahvaliti Ljetnim igrama i Marku na pomoći i posebno Marinu Krstuloviću koji nam je dao ruke u svemu. Hvala i dizajnerima što su prihvatili poziv na suradnju, sudjelovali te se priključili izložbi svojim radovima”, kazala je uvodno Iva Knego Šoletić ispred platforme Grada gladan.
“Ideja izložbe je prezentirati radove mladih dubrovačkih dizajnera. Na plakatima su izloženi njihovi realizirani projekti, ali puno bitnije vidljiv je njihov misaoni proces koji stoji iza tih radova. Kako naši dizajneri promišljaju o gradu i kako kroz svoj rad sudjeluju u njegovu životu. Oni oblikuju informacije koje mi iščitavamo na oglasnim pločama, susrećemo ih u izgledu proizvoda koje stvaramo u gradu, oblikuju prepoznatljive vizualne identitete naših kulturnih institucija. Utkani su u naš svakodnevni život bez da smo toga možda svjesni. Na ovoj izložbi imamo priliku saznati koja misao stoji iza njihovih radova te upoznati ljude koji stoje iza svega” kazala je Knego Šoletić, a potom zahvalila Zavodu za obnovu Dubrovnika na čelu s Mihaelom Skurić i izrađivaču Plana upravljanja što su prepoznali koliko je bitno uključiti građane u procese izrade Plana kao i na prepoznavanju platforme Grada gladan.
“Mi mi se u svom radu kontinuirano trudimo raditi što više možemo da se suradnja s građanima na temama od zajedničkog interesa ostvaruje. Da bi bilo koji plan ili projekt bio uspješan nužno je čuti mišljenja, savjete i znanja koje građani imaju. Mi nastavljamo s radom, razgovorima s građanima i istraživanjima, a možete nas pratiti na našim društvenim mreža te nas slobodno možete kontaktirati za suradnju, mišljenje i savjete”, zaključila je Knego Šoletić.
“Privilegija mi je obratiti vam se ovdje večeras, budući da je i organizacija i ideja o organizaciji ove izložbe potekla od platforme Grada Gladan i Ive Knego Šoletić. Vjerujem da je ovo početak plodonosne suradnje Zavoda za obnovu Dubrovnika i lokalnih udruga koje promišljaju grad na najbolji mogući način, prvenstveno zato što ga žive. Uz našu međunarodnu stručnu suradnju i izrađivače Plana upravljanja mislimo da će dati lokalni obol ovom projektu. To se sad realizira kroz komunikacijsko-participacijske strategiju. Početak je možda kasno došao s obzirom da se o Planu upravljanja govori već jako dugo, no zapravo nikad nije kasno. Smatramo da su napravili jako dobru pripremu o čemu ćete moći svjedočiti sutra i prekosutra na radionicama koje su zamišljenije uživo, ali i u online formatu zbog epidemioloških mjera.
Skurić je istaknula kako će su u narednom tjednu održati i radionice namijenjene javnoj upravi te ostalim dionicima upravljanja gradom.
“Plan upravljanja posložen je kroz šest strateških tema koje se razrađuje kroz ciljeve i konkretne aktivnosti. Ljudi će na radionicama biti upoznati sa sadržajem aktivnosti te će moći iznijeti svoj mišljenje o njima. Doprinos je dobrodošao, a za sve one koji je će se možda na samim radionicama osjećati neugodno iznijeti svoje mišljenje ili će se naknadno nečega sjetiti bit će dostupni online obrasci koje će moći ispuniti” zaključila je Skurić.
Na izložbi su prikazani radovi: Kristine Mirošević (Studio Bonsenjo), Nore Mojaš i Made Milićević (Linear Studio), Ivana Putice (&P), Orsata Frankovića (Studio Flomaster), Zorana Đukića (Studio đkć), Mirana Bašića (2dizajnera), Žarka Dragojević (Audiovizualni centar Dubrovnik, AVCD).
Radionice o Planu upravljanja zaštićenom spomeničkom cjelinom Dubrovnika započinju već sutra.
Prva je na redu online radionica za udruge civilnog društva s početkom u 15 sati, potom je će se u Lazaretima od 18 sati održati radionica za građane. Drugog dana programa održat će se dvije radionice za građane. Prva online radionica započinje u 9 sati, dok će se od 16 sati odvijati radionica u kinu Jadran. U sklopu popratnog programa u subotu u 19:30 prikazat će se film Društveni život malih urbanih prostora.
S obzirom na nužne epidemiološke mjere dolazak je potrebno registrirati/potvrditi na e-mail: zod@zod.hr ili pozivom na broj 020/324 060 od 7 do 15 sati. Nakon registracije svi prijavljeni dobit će upute za sudjelovanje na on-line radionicama.