Oslikane daske koje su služile kao zaštita na izlozima butiga u Gradu krajem 1991. i 1992. su većinom, nakon što su skinute, završile u špaheru…bilo je to grubo i teško vrijeme. Oslik koji je osvanuo na izlogu Kraša na Stradunu ja sam, u dogovoru s tadašnjim poslovođom, prvo pohranio u konsignaciji, a kad sam odlazio u mirovinu, čuvao sam je u svojoj kući, sve do nedavno kada sam je u dogovoru sa svojim sinom i ravnateljicom Varinom Juricom Turk, donirao Muzeju Domovinskog rata – ispričao nam je Cvijeto Martinović, vitalni 82-godišnjak koji i danas dijeli oduševljenje koje je izazvala u njemu duhovita poruka koja se nalazila na zaštitnim daskama butige od Kraša u Gradu.
-Mene je oduševila ta nepokorenost duha naroda koji proživljava izuzetno teške ratne dane i koji, unatoč tome ostaje duhovit i domišljat, spreman za škerac i šalu. Ja sam u tome vidio prkos, duh održanja, inat… – kazao je Martinović, pojašnjavajući okolnosti u kojima je slika Sofronija Jeremića, vrhunskog obavještajca JNA i oficira za vezu u štabu admirala Jokića, te glavnog pregovarača s hrvatskom vojskom, s maslinovom grančicom na minobacačkoj granati mogla biti doživljena poput crnog humora. Bilo je to vrijeme teškog granatiranja Dubrovnika, stalnog kršenja pregovora o primirju koji su obećavali predstavnici srpsko-crnogorske vojske i kontroliranja brodova kojima su majke s djecom, starci i nejaki, napuštali Grad. Brodovi koji su plovili prema Rijeci, morali su na kontrolu u Zeleniku.
Originalne zaštitne daske s Kraša su, nakon “raspremanja” Straduna deset godina bile pohranjene u konsignaciji u bivšoj Duhanskoj stanici gdje je Martinović radio kao trgovački putnik Kraša, a kada je 2001. pošao u mirovinu, prebacio ih je u svoju kuću. Kako su cijelo vrijeme bile na suhom, dobro su očuvane.
-Imao sam želju to nekako uklopiti u naš živući prostor, bio sam kapač to malo “osvježiti” i stavit u dnevnu sobu, ali je vrijeme protjecalo i onda je nakon što je moj sin stupio u kontakt s ravnateljicom Muzeja domovinskog rata Varinom Juricom Turk, ipak prevagnula ideja da se to donira Muzeju. Drago mi je što će to biti pohranjeno u Muzeju i bilo bi mi jako drago kad bi ovaj moj potez potaknuo i druge koji eventualno imaju nešto slično, da to pokažu javnosti.