Promjene na tržištu rada intenzivnije su nego ikada prije. Traži se stalna prilagodba, stjecanje novih znanja i vještina. Hrvatska – kad je riječ o cjeloživotnom obrazovanju – ne stoji dobro. Kako bi se to promijenilo – od prvog travnja uvode se vaučeri za obrazovanje. Cilj je i zaposlene i nezaposlene potaknuti na dodatno učenje – javlja HRT.
– To će biti programi koji će trajati vrlo kratko, odnosno maksimalno mogu trajati 6 mjeseci, a korisnik vaučera, kada dobije vaučer mora ga iskoristiti unutar 6 mjeseci, rekla je Antonija Vukić, ORSUS učilište – ustanova za obrazovanje odraslih.
Dio programa već je objavljen na stranicama Zavoda za zapošljavanje. U fokusu su zelene i digitalne vještine.
Kada se 1. travnja vaučeri počnu primjenjivati, korisnik će se putem stranica prijavljivati za neku mikrospecijalizaciju.
– Osoba objasni zašto je baš ta vještina treba, kako je vezana uz njezino obrazovanje, uploada se životopis i trenutno radno mjesto ili neko buduće radno mejsto i zatim savjetnik u HZZ ispostavi ugovor, onda se potpiše putem platforme, sve digitalno, navodi Ivan Vidiš, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
– Korisnik sam odabire i program i pružatelja, a HZZ za njega plaća tom pružatelju, dodaje.
Vrijednost vaučera bit će 10 tisuća kuna. Bude li korisniku nedostajalo novca za izabrani program, moći će tražiti nadoplatu od poslodavca.
– Model vaučera, nakon dugo vremena je jedan izvrstan model koji će dati priliku i poslodavcima, ali prvenstveno pojedincima, bez obzira jesu li oni zaposleni ili nezaposleni da se vrate u proces obrazovanja, odnosno da porade na svojim vještinama, rekla je Gordana Nikolić, predsjednica Udruge poslodavaca u obrazovanju u HUP-u.
Novca ima za 30 tisuća polaznika, a projekt traje do 2026. Tko ne završi program, novac za vaučer morat će vratiti.