Zadebljanje na vratu je oku najlakše uočljiv simptom da sa štitnjačom nešto nije u redu. Sumnje na probleme sa štitnjačom razlog su za odlazak na ultrazvuk, ponekad i punkciju, kao i provjeru TSH, T3 i T4 iz krvi.
Nepravilno funkcioniranje štitnjače utječe na mozak, kvalitetu sna, disanje i rad svih ostalih žlijezdi u tijelu.
Do hipotireoze tj. oslabljenog rada štitnjače dolazi zbog smanjenog lučenja T3 i T4 hormona, a samim time TSH pokazuje povećane vrijednosti. Pojačan umor, dobivanje na kilaži i tegobe s probavom neki su od najčešćih simptoma hipotireoze. Kod izražene hipotireoze može doći i do potpunog izostanka ovulacija.
Hipertireoza ili pojačan rad štitnjače javlja se kod prekomjernog lučenja T3 i T4 hormona, a samim time vrijednosti TSH-a su niže od preporučenih vrijednosti. Pojačano lupanje srca, znojenje, nervoza, opadanje kose i sveopći nemir su neki od simptoma, piše Mamin kutak.
Kod Hashimoto tireoditisa dolazi do stvaranja hormona T3 i T4 u štitnjači, no iz nekog razloga ih tijelo prepoznaje kao prijetnju i uništava ih.
Liječenje hipertireoze moguće je antitireoidnim lijekovima koji usporavaju stvaranje hormona, terapijom radioaktivnim jodom ili pak kirurškim uklanjanjem dijela ili cijele štitnjače, ovisno o stanju i razini hormona.
Prije početka planiranja trudnoće svakako se savjetuje posjetiti endokrinologa i s njime o popričati o budućoj trudnoći jer kod žena koje imaju dijagnosticiranu hipotireozu potrebno je pojačano praćenje tijekom trudnoće jer najčešće dolazi do divljanja hormona i potrebna je promjena terapije.
Kontrole se u trudnoći savjetuju svakih 3 do 4 tjedna kako bi se stalno pratilo stanje razine TSH-a jer divljanje TSH-a koje nije pod kontrolom može dovesti do komplikacija u trudnoći, pa čak i prijevremenog poroda ili abortusa. Vrijednosti TSH u trudnoći moraju biti znatno niže nego što je to prihvatljivo izvan trudnoće.
Lijekovi za hipotireozu mogu se nastaviti uzimati tijekom trudnoće i dojenja i ne čine nikakvu opasnost za dijete.