Atlantska plovidba izvijestila je putem Zagrebačke burze da je u utorak potpisan Ugovor o zajmu između društva kao zajmoprimca i Igora Bilbije, pojedinačno najvećeg dioničara, kao zajmodavca. Kako se navodi u obavijesti, radi se o zajmu od 1,2 milijuna eura na rok od šest mjeseci i jedan dan s kamatnom stopom šestomjesečni Euribor + 0,25 posto.
-Informacija je neobična (i) zbog toga što je, prema prethodnoj najavi, krajem prošlog tjedna Atlantska dioničarima isplatila rekordan iznos dividende. Na lipanjskoj skupštini izglasana je, naime, dividenda od 5 eura po dionici, što je značilo više nego atraktivan dividendni prinos (veći od 9%) i ukupan iznos za isplatu od približno sedam milijuna eura, piše novinarka Jadranka Dozan za poslovni.hr.
Bilbiji je s obzirom na 12,8% vlasničkog udjela pripalo nepunih 900 tisuća eura dividende. No, cjelokupan iznos (plus još tristotinjak tisuća eura) praktično odmah je reinvestirao kroz pozajmicu društvu. To nije nedopušteno, a lako moguće ne i nepovoljnije od uvjeta uz koje bi se poduzeće poput Atlantske danas kratkoročno financiralo u banci. Ipak, s obzirom na iznos, za kompaniju tog ranga i financijskog položaja ipak je malo neobično da poseže za takvom pozajmicom.
U svemu je zanimljivo i da je Atlantska prije nešto više od mjesec dana najavila da ide u dokapitalizaciju, pozivajući se pritom na statutarno odobreni kapital (iz 2019.) zbog čega za tu operaciju nije potrebna (nova) skupštinska odluka. Izdanjem novih dionica kompanija bi, prema objavljenom planu, od postojećih dioničara trebala prikupiti najmanje 18,7 milijuna eura svježeg kapitala. Prilikom najave “dokapa” rečeno je i da se društvo sprema podnijeti zahtjev Hanfi za odobrenje Prospekta. Zbog svega je realno pretpostaviti da je sad u tijeku ishođenje suglasnosti i da bi se upis novih dionica trebao provesti za koji mjesec, odnosno za manje od pola godine, na koliko je Bilbija ugovorio pozajmicu kompaniji kojoj je na čelu Upravnog odbora.
S jedne strane, s obzirom na trenutne razine euribora, njemu ona donosi godišnju kamatnu stopu (oko 4,2%) osjetno bolju nego da je 1,2 milijuna eura oročio u banci. Istodobno, zasad nije jasno što taj aranžman s pozajmicom znači u smislu sudjelovanja pojedinačno najvećeg dioničara u dokapitalizaciji, u kojoj bi već uz pretpostavku upisa novih dionica proporcionalno sadašnjem udjelu mogao upisati dionica u vrijednosti većoj od 2,4 milijuna eura (u drugom koraku upisa i više).
U blagajni 11,2 milijuna
U svemu se nameće i pitanje zašto kompaniji treba pozajmica nedugo nakon isplate rekordne dividende. Prema polugodišnjem izvješću, sredinom godine na stavci novca u banci i blagajni imala je 11,2 milijuna eura, a kratkoročne obveze (uključujući one za u međuvremenu isplaćenu dividendu), unutar godine dana, bile su na 22 milijuna.
Tko je Igor Biblija?
Na stranicama Atlantske plovibe objavljen je kratki životopis najvećeg dioničara i predsjednika uprave dubrovačke kompanije, koji prenosimo u cijelosti.
Igor Bilbija rođen je u Zagrebu 1961. godine, gdje je i diplomirao na Građevinskom fakultetu.
Nakon završenog fakulteta zaposlio se u tvrtki Montengineering. Iste godine osnovao je i tvrtku Lening d.o.o. za poslovno savjetovanje u projektima ulaganja u nekretnine. Od 1994. godine zaposlen je u Zane d.o.o. u Zagrebačkoj banci, prvo kao procjenitelj, a od 1998. godine kao voditelj odjela za procjenu nekretnina. Od 2003. do 2019. godine bavi se privatnim ulaganjem, s posebnim naglaskom na suhu rasutu robu, tijekom kojeg je razdoblja stekao udio od približno 16% u Atlantskoj plovidbi d.d.
U Nadzorni odbor Atlantske plovidbe d.d. ulazi 2018. godine, a nakon članstva u Odboru za reviziju, u prosincu 2019. godine imenovan je predsjednikom Upravnog odbora Društva.
IZVOR: Poslovni.hr