12.8 C
Dubrovnik
Utorak, 26 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiAndro Vlahušić za N1: svejedno je tko je vlasnik bolnice, županije su...

Andro Vlahušić za N1: svejedno je tko je vlasnik bolnice, županije su samo određivale ravnatelja i upravno vijeće

Bivši ministar zdravstva i aktualni dubrovački graddski vijećnik Andro Vlahušić komentirao je u Novom danu N1 televizije reformu zdravstva.

“Ključno je da bolesnici budu u prvom planu. Nažalost, oni su u drugom palnu i reformom se nastoji ispuniti sve želje zdravstvenog sustava. Bolesnici ostaju u drugom planu. Plaćat će veće participacije, dobit će nešto malo, a sustav se nije reformirao. On je preskup i neefikasan. Glavni cilj reforme bi uvijek moralo biti to da sustav bude efikasniji, da građanima daje više”, kaže Vlahušić.

Bivši ministar smatra da je sporedno tko je vlasnik bolnica. Bolnice se u potpunosti plaćaju iz proračuna, sve njihove dugove podmiruje Ministarstvo financija i takva je situacija već desetljećima. Županije su određivale samo tko će biti ravnatelji i tko će sjediti u upravnim vijećima bolnica, objašnjava Vlahušić.

Prema njegovim podacima, Hrvatska još uvijek ima previše bolničkih postelja na 100 tisuća stanovnika (više od planiranih 11 tisuća), a nije smanjeno ni prosječno vrijeme liječenja u bolnicama, koje je ova Vlada planirala skratiti s pet na tri dana.

Kaže i kako imamo više liječnika i medicinskih sestara na broj stanovnika od razvijenih zemalja. U čemu je onda problem?

“Hrvatska ima 7000 liječnika. Je li to dovoljno za devet tisuća pacijenata koji leže dnevno u stacionaru i pacijete koji dolaze na kontrole? Mi imamo 3500 viška ležajeva prema smjernicama Ministarstva zdravstva od prije tri godine. Prema toj sistematizaciji mi imamo sasvim dovoljno liječnika i sestara”, govori bivši ministar.

Što se tiče listi čekanja, Vlahušić kaže da ove godine možemo još pronaći opravdanje za njih.

“Recimo da postoji objektivan razlog, imali smo pandemiju. Ovu godinu bismo trebali anulirati i reći da to nije objektivan pokazatelj. Hrvatska bi umjesto lista čekanja mogla uvesti termin pregleda. Umjesto da se naručujete, dobijete termin pregleda od specijalista. Prije 15 godina smo to imali. Danas je to apsolutno moguće.”

“Kako riješiti dopunski rad liječnika? Neki će se sjetiti da je 2002. potpuno ukinut dopunski rad jer je Ustavni sud rekao svi ili nitko. Danas treba dopustiti da ljudi rade privatno, ali da se napravi povjerenstvo i svatko tko želi raditi privatno da pokaže koliko je ostvario posla u javnom sektoru, kolike su mu liste čekanja, kakva su mu primanja… Neka to bude jednom mjesečno, u dva ili tri mjeseca, potpuno javno objavljeno. Pa neka oni koji žele raditi privatno imaju na to pravo, ali njihov rad u privatnom sektoru ne smije ugrožavati onaj u javnom sektoru. Tako je to potpuno transparentno i nitko se ne može žaliti”, govori Vlahušić.

Upozorava i da je obiteljska medicina u zadnjih 10 godina izgubila mnogo liječnika te da ambulante u domovima zdravlja nisu u mogućnosti pružati pacijentima ono što bi trebale. On smatra i da bi bilo dobro da mladi liječnici odrade neko vrijeme u obiteljskoj medicini, ali da se ordinacije obiteljske medicine “popune” liječnicima koji rade u kolima hitne pomoći, što je, kaže, odavno prestalo u svim drugim razvijenim državama.

Više pročitajte ovdje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE