20.8 C
Dubrovnik
Petak, 20 rujna, 2024
NaslovnicaVijestiAKTIVNOSTI GRADA: tvrđava vraćena Gradu, Plan upravljanja upućen u javnu raspravu, sastanak...

AKTIVNOSTI GRADA: tvrđava vraćena Gradu, Plan upravljanja upućen u javnu raspravu, sastanak sa CLIA-om

U proteklom tjednu gradonačelnik Mato Franković i zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić održali su putem video veze sastanak  s predstavnicima CLIA-e, teme sastanka bile su stanje na tržištu kružnih putovanja i pokretanje operacija u sezoni 2021. Jedna od važnijih informacija koju su građani mogli čuti u proteklom tjednu je ta kako Grad ponovno raspolaže tvrđavom Imperijal, idući korak je projekt rekonstrukcije. Zavod za obnovu Dubrovnika pokreće javnu raspravu Prijedloga Plana upravljanja zaštićenom spomeničkom cjelinom Grada Dubrovnika. Nakon provođenja javne rasprave Plan upravljanja, kao plan nulte kategorije koji dosad za područje Dubrovnika nije postojao, uputit će se Gradskom vijeću na raspravu i donošenje, a nakon što ga predstavničko tijelo usvoji ovaj strateški dokument stupit će na snagu.

Grad Dubrovnik i CLIA o oporavku kruzing turizma

Gradonačelnik Mato Franković i zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić održali su putem video veze sastanak  s predstavnicima CLIA-e (Cruise Lines International Association), krovnog udruženja cruise industrije – glavnim direktorom za tržište Europe i Ujedinjenog Kraljevstva Ukkom Metsolom te direktoricom za područje Mediterana Mariom Deligianni.

Teme sastanka bile su stanje na tržištu kružnih putovanja i pokretanje operacija u sezoni 2021., uz osvrt na sve što CLIA, ali i Grad Dubrovnik, poduzimaju kako bi spremno dočekali oživljavanje aktivnosti na tržištu.

Predstavnici CLIA-e iskazali su optimizam da će, uz nastavak proizvodnje i distribucije cjepiva te nakon što se uklone međunarodne restrikcije koje vrijede za  putovanja međunarodnoj razni, i cruise tržište na području Europe doživjeti oporavak u drugom i trećem kvartalu godine.  

Direktor CLIA-e za Europu Ukko Metsola podsjetio je kako je tržište kružnih putovanja i u prošlosti uspješno prevladalo teške posljedice koje su se izrazito negativno odrazile na poslovanje, poput terorističkog napada 11. rujna ili financijske krize 2008. godine.

Velika pažnja posvećuje se zdravstvenim i sigurnosnim protokolima koje su ova društva usvojila još prošle godine, a istaknuto je kako su članice udruženja od srpnja prošle godine zabilježile 200 tisuća putnika bez većih, odnosno bez ikakvih, incidenata.

Direktorica za Mediteran Maria Deligianni istaknula je da su Hrvatska i Dubrovnik svakako na mapi CLIA-e u sezoni 2021., naglasivši kako je nužno pridobiti povjerenje državnih institucija u Hrvatskoj u uspostavljene sigurnosne i zdravstvene standarde jer se društva moraju na vrijeme pripremiti za pokretanje poslovanja.

Grad Dubrovnik će stoga već idućeg tjedna dogovoriti radni sastanak između CLIA-e i odgovornih predstavnika nadležnih ministarstava, poput Ministarstva zdravstva, Ministarstva unutarnjih poslova kao i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, a kako bi se pravovremeno uspostavio dijalog i uspješno nadišle sve eventualne poteškoće.

Grad ponovno raspolaže tvrđavom Imperijal, idući korak je projekt rekonstrukcije

Nakon odluke Gradskog vijeća Grada Dubrovnika o raskidu ugovora za koncesiju tvrđave Imperijal na Srđu, poduzetim daljnjim koracima pravne službe Grada Dubrovnika koncesija je izbrisana i iz zemljišnih knjiga. Rješenjem od 2. veljače 2021. Općinski sud u Dubrovniku izbrisao je upis iz teretovnice kojim je bila upisana koncesije na nekretnini u vlasništvu Grada Dubrovnika te Grad sada punopravno može raspolagati svojom imovinom, odnosno tvrđavom Imperijal. 

”Cilj nam je prvo napraviti projektnu dokumentaciju za rekonstrukciju tvrđave Imperijal. Tvrđavom bi gospodarila javna ustanova Muzej Domovinskog rata. Uz sami muzej u prostoru bi bio i popratni ugostiteljski objekt, ali kao dio cjeline kojom bi gospodarila javna ustanova, koja se već pokazala uspješnom i u ovim okolnostima u kojima je djelovala. Muzej je godišnje privlačio veliki broj posjetitelja, a kada se cijeli prostor obnovi i adaptira sigurni smo kako će to sve skupa biti puno bolje od ovoga kako je bilo do sada. Moći ćemo našu noviju povijest prezentirati na način primjeren gradu, ali i stradanjima koja su se događala u Dubrovniku”, rekao je dubrovački gradonačelnik Mato Franković.

Namjera je projekt obnove tvrđave Imperijal prijaviti na neki od budućih EU natječaja, u skladu s politikom ove gradske uprave o maksimalnom korištenju europskih fondova.

Podsjetimo, jednoglasnom odlukom vijećnika Gradskog vijeća Grada Dubrovnika, na 30. sjednici održanoj 04. lipnja 2020. godine, prihvaćena je odluka o utvrđenju raskida Ugovora o koncesiji tvrđave Imperijal, zaključenog između Grada Dubrovnika i Razvoj Golf d.o.o. 25. ožujka 2009. godine.

ZADNJI KORAK PRED USVAJANJE Plan upravljanja upućen u javnu raspravu

Zavod za obnovu Dubrovnika pokreće javnu raspravu Prijedloga Plana upravljanja zaštićenom spomeničkom cjelinom Grada Dubrovnika. Javna rasprava trajat će 30 dana, od 4. veljače do zaključno 6. ožujka 2021. godine, a javni uvid u Prijedlog plana moći će se izvršiti u navedenom razdoblju u prostoru Luže svakim danom od 9 do 19 sati te na mrežnim stranicama Zavoda za obnovu, Grada Dubrovnika i Ministarstva kulture i medija.

Javno izlaganje održat će se u ponedjeljak, 8. veljače u 11 sati u Velikoj vijećnici Grada Dubrovnika uz primjenu svih važećih protuepidemijskih mjera kao i putem on-line sustava u koji se sudionici prethodno trebaju prijaviti putem e-maila javna.rasprava@zod.hr, i to na način da pošalju svoje podatke (ime, prezime i e-mail adresa). Prijave su moguće najkasnije do 9 sati na dan održavanja javnog izlaganja, a kako bi se sudionicima na vrijeme poslale pozivnice za online video poziv s uputama.

Mišljenja, prijedlozi i primjedbe na Prijedlog plana upravljanja zaštićenom spomeničkom cjelinom Grada Dubrovnika daju se na način da sudionici javne rasprave o predloženim rješenjima postavljaju pitanja tijekom javnog izlaganja na koja usmeno odgovaraju osobe koje vode izlaganje. Prijedlozi i primjedbe mogu se za vrijeme javnog izlaganja dati i u zapisnik. Također, mogu se u pisanom obliku dostaviti na adresu Zavoda za obnovu Dubrovnika ili e-mailom na adresu javna.rasprava@zod.hr od 4. veljače do zaključno 6. ožujka 2021. godine.

Nakon provođenja javne rasprave Plan upravljanja, kao plan nulte kategorije koji dosad za područje Dubrovnika nije postojao, uputit će se Gradskom vijeću na raspravu i donošenje, a nakon što ga predstavničko tijelo usvoji ovaj strateški dokument stupit će na snagu.

Plan upravljanja izrađen je ciljem stvaranja pretpostavki za upravljanje zaštićenom spomeničkom cjelinom grada Dubrovnika kako bi se očuvala i unaprijedila svojstva izvanredne univerzalne vrijednosti pod zaštitom UNESCO-a uz istodobno očuvanje i razvijanje suvremenog života Grada na održivim postavkama. Poslužit će kao prijeko potrebna podloga za sve daljnje planove, odluke i strateške dokumente kojima će se uređivati život na području povijesne jezgre.

Podsjetimo, Ugovor o izradi Plana upravljanja potpisan je krajem srpnja 2019. godine s Arhitektonskim fakultetom u Zagrebu koji je izrađivač plana, dok je naručitelj Zavod za obnovu Dubrovnika.

Link na obavijest o pokretanju javne rasprave

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE