9.8 C
Dubrovnik
Petak, 7 veljače, 2025
NaslovnicaVijestiAKTIVNOSTI GRADA: Laureatima uručena priznanja uz Dan Grada, uskoro "zeleno svijetlo" za...

AKTIVNOSTI GRADA: Laureatima uručena priznanja uz Dan Grada, uskoro “zeleno svijetlo” za Park ‘n’ Ride, otvara se studij predškolskog odgoja

Gradonačelnikova čestitka judokama OŠ Mokošica na osvajanju zlatne i brončane medalje

Povodom osvajanja zlatne i brončane medalje na državnom prvenstvu školskih sportskih društava u judu za osnovne škole koje se održalo u Opatiji, gradonačelnik Mato Franković uputio je čestitku judokama Osnovne škole Mokošica. Čestitku prenosimo u cijelosti:

Drage učenice i učenici, poštovani učitelji, treneri i roditelji,

s velikim zadovoljstvom upućujem iskrene čestitke našim mladim judokama iz Osnovne škole Mokošica na odličnom uspjehu na državnom prvenstvu školskih sportskih društava u judu za osnovne škole. 

Ponosni smo na zlato naših dječaka i broncu naših djevojaka. Ovim iznimnim rezultatom ste ostvarili osobni i ekipni uspjeh, vaša upornost i predanost može biti inspiracija svim vašim vršnjacima da ustraju u svojim ciljevima. 

Također zahvaljujem vašim trenerima, učiteljima i roditeljima koji vas podržavaju na svakom koraku. Nastavite i dalje vjerovati u sebe jer ovo je sigurno tek početak vaših velikih sportskih priča. 

Želim vam od srca puno ovakvih zavidnih rezultata u budućim natjecanjima!                                 

S poštovanjem, 

Gradonačelnik

Mato Franković

Učenici Osnovne škole Montovjerna najbolji na kvizu iz znanja o baštini

Na kvizu iz znanja o baštini, održanom 31. svibnja u Kneževu dvoru,  učenici Osnovne škole Montovjerna: Mara Potrebica, Mara Prčan, Toni Mandić i Josip Brković osvojili su titulu najboljih poznavatelja UNESCO-ove baštine te su nagrađeni sudjelovanjem na seminaru o UNESCO-ovoj svjetskoj baštini za osnovnoškolce, koji će se održati u gradu Banska Štivnica (Slovačka) u lipnju ove godine.

U svojevrsnom pripetavanju na kvizu su se uz učenike OŠ Montovjerna, natjecali i učenici OŠ Marina Držića. Kviz su osmislili i vodili Deša Ficović Kosović iz Dubrovačkih knjižnica i Marijo Thon iz Dubrovačkih muzeja. 

Riječ je o jednom od edukativnih programa za mlade kojeg su organizirali Grad Dubrovnik u suradnji s Dubrovačkim muzejima, Dubrovačkim knjižnicama te dubrovačkim osnovnim školama, a provodi se s ciljem podizanja razine svijesti o značaju dubrovačke kulturne baštine i važnosti njezinog očuvanja za buduće generacije.

Osim predstavnika Dubrovnika, na seminaru u Banskoj Štiavnici u  lipnju ove godine  sudjelovat će i predstavnici Krakowa (Poljska), Budimpešte (Mađarska), Kutne Hore (Češka) te Beča (Austrija). Riječ je o edukacijskom projektu za osnovne škole kojeg provodi Organizacija gradova svjetske baštine (OWHC) te regionalno Tajništvo Istočne i Srednje Europe.

Gradonačelnik čestitao Festu svetog Vlaha i Dan Grada

U povodu Feste sv. Vlaha i Dana Grada gradonačelnik Mato Franković uputio je čestitku sugrađanima. Tekst čestitke donosimo u nastavku:

Poštovane Dubrovkinje i Dubrovčani, drage gospođe i gospari,

S velikim zadovoljstvom, u ime Grada Dubrovnika i svoje osobno ime, čestitam vam Dan Grada Dubrovnika i blagdan svetoga Vlaha, našeg nebeskog zaštitnika.

Dubrovnik i sveti Vlaho, već više od tisućljeća, neraskidivo su povezani. Ta vjekovna veza oblikovala je naš identitet, utkala se u svaki kamen ovog grada, svaku obitelj, svaku ulicu, svaku priču i običaj. Sveti Vlaho nadahnuće je za sve nas, da ustrajemo u izazovima, kao što su to činile generacije prije nas.

Festa svetog Vlaha, koja je našim precima bila nadahnuće u teškim i sudbonosnim vremenima, danas je svjetionik naše tradicije i zajedništva. Svaki barjak koji se zavijori, svako zvono koje zazvoni i svaka molitva upućena Parcu svjedoče o našoj dubokoj povezanosti s njim. Dubrovčani diljem svijeta, bez obzira gdje se nalazili, nose Festu u svojim srcima i u njoj  pronalaze snagu, vjeru i nadu.

Zato nas Festa svetog Vlaha i ove godine poziva na zajedništvo, na ponos i ljubav prema našem Gradu. Ona je više od proslave – to je zavjet i poruka o čuvanju svega što jesmo i što predstavljamo. Naša kulturna i povijesna baština obvezuje nas da nastavimo štititi Grad, njegovo nasljeđe i sve ono što Dubrovnik čini jedinstvenim na svijetu.

Neka nas njegov moćni zagovor i dalje čuva i vodi kroz svaku oluju i u svjetlo novog dana. Neka sveti Vlaho bdije nad nama, nad našim obiteljima i našim domovima.

Živio sveti Vlaho!

Uz Dan Grada i Festu sv. Vlaha na Boninovu odana počast poginulim braniteljima

Odavanjem počasti poginulim braniteljima i civilnim žrtvama Domovinskog rata kod spomen obilježja na groblju Boninovo započeo je središnji program obilježavanja Dana Grada i Feste svetoga Vlaha.

U čast svim braniteljima i civilima stradalima u obrani Dubrovnika i hrvatskog juga, vijence su položili i svijeće zapalili gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković, predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica, zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić te pročelnice i pročelnici upravnih tijela Grada Dubrovnika.

Uz predstavnike Grada Dubrovnika, pijetet svim žrtvama uz Dan Grada Dubrovnika iskazali su i potpredsjednik Hrvatskog sabora i gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava sa suradnicima, župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić sa suradnicima te udruge proistekle iz Domovinskog rata i članovi obitelji poginulih branitelja.

Svečana sjednica Gradskog vijeća počinje u 11 sati u Kazalištu Marina Držića, dok će svečano otvorenje Feste sv. Vlaha biti u 15:30 sati ispred Parčeve crkve.

Govor gradonačelnika Mata Frankovića uz Dan Grada i Festu svetog Vlaha 2025.

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković održao je na svečanoj sjednici Gradskog vijeća tradicionalni govor uz Dan Grada i Festu sv. Vlaha. Isti prenosimo u cijelosti. Prije govora prikazan je i film o gradskim projektima “Od Feste do Feste – 2017-2025”. 

Poštovane sugrađanke i sugrađani, Članovi Gradskog vijeća, cijenjeni laureati, dragi gosti i prijatelji Grada,

U ime Grada Dubrovnika, ponovno imam čast i zadovoljstvo uputiti vam najiskrenije čestitke povodom Dana Grada i blagdana svetog Vlaha, našeg vjernog skrbnika u vječnosti.

Ovaj dan, ki dohodi nami jednom na godište, simbolizira našu prošlost, sadašnjost i budućnost, poziva nas na zajedništvo, na promišljanje o vrijednostima koje baštinimo, sjedinjuje nas u dubokom poštovanju tradicije, vjere i slobode pod parčevim barjakom.

U današnjem svijetu, u kojem globalizacija i ubrzan tehnološki napredak neprestano mijenjaju našu svakodnevicu, tradicijske vrijednosti postaju još dragocjenije, a njihovo brižljivo čuvanje zadatak je svakoga od nas.

Jer već više od tisućljeća, lik tog starca i priča o njegovim čudesima oblikuju identitet ovog grada, nadahnjujući generacije Dubrovčana. Njegovo upozorenje na mletačku prijetnju postalo je simbolom budnosti i brige za zajednicu. Uči nas Sveti Vlaho da u najtežim vremenima moramo ostati vjerni svojim načelima i vrijednostima.

Ove godine imamo razloga za ponos. Dubrovnik je ponovno pokazao da nije samo grad bogate povijesti i univerzalne baštine, nego i grad koji s ponosom gleda prema budućnosti, gradeći kvalitetan život za svoje građane i postavljajući standarde u mnogim područjima.

I u 2024. potvrdili smo status nacionalnog šampiona turizma. S izvrsnom predsezonom i posezonom, te stabilnim rezultatima tijekom glavne sezone, pokazali smo da smo na pravom putu prema ispunjenju ideala trajne održivosti. Naš grad postaje grad cjelogodišnjeg turizma, a to nije slučajnost, nego ishod predanog rada svih dionika u turizmu i rezultat jasne strategije.

Uspješnost naših mjera vođenja Grada – od upravljanja tijekovima i brojem posjetitelja do smanjenja sezonalnosti – vrednovana je i u međunarodnim okvirima. Posebno nas veseli što Plan prihvatnog kapaciteta, izrađen na Sveučilištu u Dubrovniku od strane dubrovačke pameti, postaje prepoznat kao primjer dobre prakse u Hrvatskoj. Precizno određujući granice turističkog opterećenja povijesne jezgre i kontaktne zone, štitimo baštinu i postavljamo temelje za bolji svakodnevni život građana.

U središtu Plana upravljanja zaštićenim lokalitetom UNESCO-a, prvim takve vrste u Republici Hrvatskoj, a koji se već godinama sustavno provodi, ideja je „živog grada“ – grada koji diše punim plućima, dok je samo prije sedam godina grcao i spoticao se pod prevelikim teretom prekomjernog turizma. Koncept je to koji nema alternativu i kojem ostajemo potpuno posvećeni.

Svi ovi napori nadopunjeni su radom na novom prostorno-planskom okviru koji osigurava skladan razvoj Dubrovnika u budućem pedesetogodišnjem razdoblju.

Proračun Grada Dubrovnika za 2025. godinu najveći je u povijesti, s posebnim naglaskom na kapitalne infrastrukturne projekte. Ističe se Centar za starije osobe ispod Opće bolnice – najveća dosadašnja pojedinačna investicija Grada. Osigurat će adekvatnu skrb u skladu sa suvremenim zahtjevima za korisnike u smještaju i one u njihovim domovima. Prvi je to veliki dom za umirovljenike u našem Gradu još od 1971. godine, a drugi koji će podići ova gradska uprava.

U ovoj godini započinjemo s uređenjem Centra za pružanje usluga u zajednici. Smješten unutar zgrade gradskog bazena u Gružu, ključni je to segment mreže socijalne infrastrukture koji će donijeti dodatnu sigurnost i podršku našim sugrađanima.

Nastavljamo ulagati u obrazovanje i zelenu infrastrukturu, u velikoj mjeri alocirajući bespovratna sredstva iz dostupnih fondova Europske unije i iz nacionalnih izvora.

Nadogradnja Osnovne škole Mokošica u cijelosti je financirana iz bespovratnih izvora, a omogućit će uvođenje i posljednje gradske škole u režim izvođenja nastave u jednoj smjeni. Ujedno ova škola bit će i treća nova škola koju smo izgradili u posljednjih osam godina.

Uređenje zelenih površina poput parkova Gradac, Pile i Platana transformirat će urbani prostor grada uz zidine, a projekti poput „Park and Ride“ sustava unaprijedit će mobilnost i utjecati na veću kvalitetu života. Svi su financirani europskim sredstvima.  U tome, ali i brojnim drugim primjerima zahvalnost dugujemo Vladi Republike Hrvatske i premijeru Andreju Plenkoviću jer pokazuju da razumiju potrebe i posebnosti našega grada i krajnjeg juga. 

Posebno smo ponosni na programe stambenog zbrinjavanja dubrovačkih obitelji. Kroz stanogradnju u Mokošici, program kreditiranja 30 obitelji godišnje s 30 tisuća eura bespovratnih sredstava svakoj, ali i kroz obnovu stambenog fonda u povijesnoj jezgri za obitelji s više djece već smo stambeno zbrinuli preko 90 mladih dubrovačkih obitelji.

Nastavljamo nepokolebljivo dalje jer je naša vizija osigurati da Dubrovnik ostane grad u kojem mlade obitelji pronalaze svoj dom, a zajednica jača i raste.  

Dragi prijatelji, slaveći svetoga Vlaha – našeg vjernog nebeskog odvjetnika, iznova se podsjećamo što znači biti Dubrovčanin. Jer taj liječnik i mučenik iz Sebaste oličenje je ključnih karakteristika kojima kao zajednica trebamo stremiti.  

Svečeva blagost podsjeća nas na važnost suosjećanja i brige za bližnje. Kao što je on pomagao onima u nevolji, tako i mi trebamo biti tu jedni za druge, osluškivati potrebe naših sugrađana i razvijati zajednicu koja ujedinjuje i prihvaća i u kojoj se svi osjećaju ispunjeno i dobrodošlo.

Njegova čudotvornost od malena nas uči vjerovati u čuda. Famozna čudesa svetoga Vlaha dar su nade, nadahnjuju da budemo svjetlo jedni drugima, osobito u trenucima kada se čini da su izazovi preveliki. Njegova pravednost vodilja je da naše djelovanje uvijek bude u službi općeg dobra i pravde.

Parčeva požrtvovnost podsjeća nas na sve one koji su dali svoje živote za slobodu Dubrovnika. Zato smo posebno zadovoljni što smo u razdoblju od prethodne Feste obnovili Spomen sobu poginulih dubrovačkih branitelja, stvorivši mjesto koje će njegovati sjećanje na neustrašivu dubrovačku mladost. Sačuvali smo još jedno mitsko mjesto obrane Grada. Tvrđava Imperijal u našem je punom posjedu i u budućnosti će svjedočiti istinu o obrambenom Domovinskom ratu, a s nje vijori barjak svetoga Vlaha.

Upravo s tim riječima našim građanima, ovogodišnjim laureatima, pomorcima, Dubrovčanima izvan Domovine i svim dragim gostima, s ponosom i zahvalnošću čestitam blagdan svetoga Vlaha i Dan Grada Dubrovnika.

Neka Parac i dalje čuva svoj grad, njegove ljude i sve ono što Dubrovnik čini posebnim.

Živio sveti Vlaho! Živio Dubrovnik!

Održana svečana sjednica Gradskog vijeća, laureatima uručena priznanja uz Dan Grada

Svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Dubrovnika uz Dan Grada i Festu svetog Vlaha tradicionalno je održana na Kandeloru, u nedjelju, 2. veljače u Kazalištu Marina Držića. 

Sjednicu je otvorio predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica. Uvodno je istaknuo kako je Gradsko vijeće u proteklih godinu dana imalo 10 sjednica koje su trajale ukupno 83 sata s 485 točaka dnevnog reda. -„Ne slažem se s onima koji tvrde da je uloga Grada, Gradskoga vijeća i gradonačelnika isključivo briga o komunalnim poslovima, te da su strateško planiranje i razvoj odgovornost nekih drugih razina. Moja poruka je jasna, odluke o budućnosti i razvoju grada donosile su se i donosit će se u Gradskom vijeću u dogovoru s gradonačelnikom. Na to nas obvezuje naša slavna prošlost i povjerenje naših sugrađana jer nitko ne zna mire našeg grada bolje od nas samih. Ponosan sam na naših osam godina obnašanja dužnosti bez afera”,  rekao je predsjednik Vijeća Potrebica. 

Nakon prikazivanja filma „Od Feste do Feste“ – pregleda gradskih projekata realiziranih u vremenu od prethodne Feste i Dana Grada s posebnim osvrtom na razdoblje od 2017. godine, gradonačelnik Mato Franković održao je tradicionalni govor kojim se osvrnuo na proteklo jednogodišnje razdoblje.

Prigodne govore održali su i župan Nikola Dobroslavić, izaslanik predsjednika Vlade potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Andro Krstulović Opara te zaključno izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Melita Mulić.

Svečanoj sjednici su nazočili još i potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, potpredsjednik Hrvatskog sabora i gradonačelnik grada prijatelja Vukovara Ivan Penava, dubrovački biskup mons. Roko Glasnović, rektor crkve sv. Vlaha don Ivica Pervan, ovogodišnji festanjuli kapetan Antun Regjo i obrtnik Miho Deranja, rektor Sveučilišta u Dubrovniku Nebojša Stojčić, vijećnice i vijećnici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika te brojne druge osobe iz javnog, političkog i vjerskog života uključujući predstavnike veleposlanstava i gradova prijatelja.

Ovom prigodom tradicionalno su dodijeljena javna priznanja ovogodišnjim laureatima. Nagrada Grada Dubrovnika za životno djelo tako je dodijeljena Slavici Stojan, znanstvenoj savjetnici u trajnom zvanju i redovnoj sveučilišnoj profesorici u mirovinu zbog njenog trajnog znanstvenog i stručnog doprinosa u promociji hrvatske kulture i hrvatskoga identiteta.

Javno priznanje „Nagrada Dubrovnika“ za 2024. godinu dodijeljena je Zoranu Čabrilu, dugogodišnjem pročelniku HGSS-a, Stanice Dubrovnik, volonteru i planinaru, Vedranu Smokvini, volonteru u sportu i sportskom djelatniku, Mirjani Vujnović, ravnateljici Doma za starije i nemoćne Domus Christi, akademskom slikaru Tomislavu Tomu Gusiću, Dubrovačkom vjesniku i Župnoj zajednici sv. Petra Boninovo.

Nagrade laureatima uručili su predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica, predsjednica Odbora za javna priznanja Olga Muratti i gradonačelnik Mato Franković. -„Zahvalni smo jer ste upalili svjetlo i naš rad je postao vidljiv, priznati smo ovim činom kao ljudi od posla, od znanja, talenata…“, rekla je između ostalog Slavica Stojan u ime svih nagrađenih. –„Znam da je riječ hvala postala riječ niskobudžetnog karaktera i da je iskazivanje zahvalnosti marginalizirano, ali zahvalnost je ta koja omogućuje da se osjećamo otvoreni, vjerni, sigurni i radosni“, poručila je dobitnica nagrade Grada Dubrovnika za životno djelo.

Opširnije o laureatima:

dr. sc. Slavica Stojan dobitnica je „Nagrade Dubrovnika za životno djelo“ za izniman doprinos u znanosti i kulturi.

Slavica Stojan rođena je Dubrovkinja, sveučilišna profesorica i istaknuta znanstvenica u području istraživanja kroatistike kao i kroatistike u komparaciji s europskim književnostima. Ravnateljica je Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku i predsjednica dubrovačkog ogranka Matice hrvatske,  članica Društva hrvatskih književnika . Posebice je zapažena u znanstvenoj i kulturnoj javnosti kao vrsna istraživačica književne prošlosti Dubrovnika i Dubrovačke Republike. Značajne uspjehe bilježi u područjima kroatističkih istraživanja, dok najistaknutije znanstvene rezultate prof. dr.sc. Slavica Stojan postiže kao autorica knjiga posvećenih Dubrovniku i dubrovačkim književnim velikanima. Posebice je posvećena proučavanju dubrovačke renesanse te života i djela Marina Držića, o čemu je napisala knjigu „Slast tartare“ 2007. godine, o 500. obljetnici  Držićeva rođenja, kao autorica i scenaristica snima zapaženi dokumentarno-igrani  film „Od tartare do urote – Marin Držić“.  Važan dio svog znanstveno-književnog djelovanja Slavica Stojan posvećuje ženama u povijesti, posebno onima koje su sudjelovale u kulturnim krugovima dubrovačkog gradskog društva („Vjerenice i nevjernice. Žene u svakodnevici Dubrovnika 1600-1800“). Sustavno objavljuje brojne znanstvene radove povezane s temama iz starije hrvatske književnosti na tlu Dubrovnika u Analima Zavoda za povijesne znanosti u Dubrovniku, u časopisima „Forumu“ „Dubrovnik“, „ Kolo“,“ Hrvatskoj reviji“, kao i brojnim zbornicima i časopisima izvan Hrvatske. Gostujući je profesor – predavač na sveučilištima u domovini i inozemstvu, posebno u Italiji. Uz znanstvena izdanja , važno je istaknuti i njezine beletrističke uspješnice s dubrovačkim temama od kojih se, među ostalima,  ističu  „Priča po Pavlu“, “Priče iz starog Dubrovnika“, „Priče iz ljetnikovca“. Dr.sc. Slavica Stojan dobitnica je više znanstvenih i stručnih nagrada i priznanja, a njezin rodni grad Dubrovnik ovom Nagradom joj iskazuje zahvalnost za neumorni rad na proučavanju i promicanju dubrovačke književne baštine i svekolike hrvatske kulture u domovini i inozemstvu.

PREDLAGATELJI: OGRANAK MATICE HRVATSKE U DUBROVNIKU, DRUŽBA „BRAĆA HRVATSKOG ZMAJA“ DUBROVNIK

Zoran Čabrilo dobitnik je „Nagrade Dubrovnika“ za poseban doprinos humanitarnom djelovanju.

Zoran Čabrilo gotovo 60 godina svoga života posvetio je planinarenju i spašavanju unesrećenih. Kao planinar i markacist, član najprije HPD „Dubrovnik“, a zatim HPD „Snježnica“, sudjelovao je u nizu akcija, od trasiranja, markiranja do održavanja planinarskih staza na širem dubrovačkom području. U Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja bio je dugogodišnji pročelnik Stanice Dubrovnik, a kao aktivni član sudjelovao je u desecima akcija spašavanja u raznim uvjetima. I sada je aktivan u radu dubrovačkog HGSS-a kao mentor i učitelj novim naraštajima, a jednaku, savjetodavnu i edukativnu ulogu i dalje ima i u HPD „Snježnica“. Mladima koji žele upoznati prirodu, ćud planine i izazove planinarenja Zoran Čabrilo prenosi svoja iskustva i uči ih o svemu što im može biti od neizmjerne važnosti ako se nađu u nekom problemu u prirodi. Sve to Zoran Čabrilo obavlja volonterski, kao što je činio cijelog života. Ljubav prema planinarenju, prirodi i želji da pomaže onima kojima je pomoć u takvom okruženju potrebna, dovela ga je do toga da šest desetljeća neprestano uči i nesebično prenosi svoja znanja i iskustva na mlađe generacije. Nagrada Dubrovnika gosp. Čabrilu ujedno je poticaj svim mladima na volonterski rad i takav način doprinosa zajednici i našem gradu. Poseban poticaj bio bi svim zaljubljenicima u planine i planinarenje te onima koji razmišljaju postati članovi HGSS-a i tako pomagati svim potrebitima.

PREDLAGATELJ: HGSS STANICA DUBROVNIK, HPD SNJEŽNICA

Tomo Gusić dobitnik je „Nagrade Dubrovnika“ za iznimna umjetnička postignuća.

Tomislav Tomo Gusić, slikar i grafičar, ostavio je neizbrisiv trag u kulturnom i umjetničkom životu grada Dubrovnika, a i šire. Svoju umjetničku karijeru započeo je u Dubrovniku, gdje je 1946. do 1949. godine pohađao školu crtanja kod velikog Iva Dulčića s kojim je prijateljevao i surađivao cijeli život. Nakon završene škole, nastavio je svoje obrazovanje u Zagrebu. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti 1957. godine u klasi Otona Postružnika, a specijalistički studij završio je 1959. godine. Njegov bogati opus uključuje slikarstvo, grafički dizajn i oblikovanje vizualnog identiteta, s posebnim doprinosom u Dubrovniku i Zagrebu. Kao grafički i likovni urednik, radio je u prestižnim publikacijama poput Telegrama, Školske knjige, Smiba, no njegov najvažniji doprinos veže se uz Dubrovačke ljetne igre. Između 1967. i 1985. godine gosp. Gusić osmislio je cjelokupni vizualni identitet ove najvažnije kulturne manifestacije u Dubrovniku, čime je ostavio trajni pečat na njezin umjetnički izraz i međunarodni ugled. Posebno treba istaknuti njegovu ulogu u grafičkom i likovnom oblikovanju izdanja Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski, turističke agencije „Atlas“, Galerije Sebastijan i brojnih drugih te sudjelovanje na izložbama plakata, što potvrđuje njegovu svestranost i prepoznatljivost u vizualnim umjetnostima. Povratkom u Dubrovnik 1981. godine u potpunosti se posvetio umjetnosti, samostalno je izlagao 1999. godine, a njegovi radovi su sudjelovali na brojnim skupnim izložbama. Velikom retrospektivnom izložbom u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik 2018. godine obilježio je više od 60 godina plodonosnog stvaralaštva. Za svoj doprinos umjetnosti, grafičkom dizajnu i kulturi grada Dubrovnika kao i za neprocjenjivu ljubav prema Dubrovniku Tomislava Toma Gusića čini vrijednim ove nagrade.

PREDLAGATELJ: DUBROVAČKE KNJIŽNICE

Vedran Smokvina dobitnik je „Nagrade Dubrovnika“ za poseban doprinos u sportu grada Dubrovnika.

Gospar Vedran Smokvina više od 50 godina redoviti je sudionik svih događanja u dubrovačkom vaterpolu i jedan je od najdugovječnijih aktivnih sportskih djelatnika i sportskih volontera na području grada Dubrovnika. Počeo je kao plivač u plivačkom klubu „Budućnost“ iz Dubrovnika 1962. godine, a 1973. godine jedan je od zagovornika obnove Omladinskog vaterpolskog kluba „Bellevue“, kroz koji su prošle brojne generacije mladih Dubrovčana i čiji gosp. Smokvina još uvijek član, ujedno i jedan od najzaslužnijih što je ovaj klub danas aktivan. Obnovom OVK „Bellevue“ 1973. godine, najprije počinje raditi kao trener najmlađih kategorija, a 1975. godine preuzima poslove tajnika kluba i taj posao volonterski obnaša do gašenja kluba 2001. godine. Tijekom Domovinskog rata, kao pričuvni policajac uspio je spasiti klupsku arhivu iz okupirane Mokošice te se u razdoblju kada klub nije djelovao bavio ažuriranjem i kompletiranjem arhive kao i pohranjivanjem trofeja, medalja, plaketa i fotografija. Godine 2010. okuplja na kupalištu Bellevue okuplja nove igrače te uz pomoć starijih igrača i članova bivše uprave po drugi put obnavlja Klub. Postaje klupskim tajnikom, na kojoj funkciji je i danas. Osim angažmana u VK Bellevue, Vedran Smokvina dugi niz godina sudjeluje u organizaciji i vođenju prvenstva dubrovačkih kupališta u vaterpolu, popularne „Divlje lige“. Bio je član predsjedništva Vaterpolskog saveza Hrvatske, a dugi niz godina i član Županijskog vaterpolskog saveza. Za svoj dugogodišnji i predani, amaterski rad u vaterpolu Vedran Smokvina zasigurno zaslužuje ovu nagradu jer bez ljudi kao što je gospar Vedran, amaterski klubovi zasigurno ne bi ni postojali.

PREDLAGATELJ: HRT-CENTAR DUBROVNIK

Mirjana Vujnović dobitnica je „Nagrade Dubrovnika“ za dugogodišnji predani humanitarni rad.

Nakon završetka školovanja 1986. godine, Mirjana Vujnović zaposlila se u Domu za starije i nemoćne osobe Domus Christi, gdje i danas radi. Treba istaknuti njeno dugogodišnje iskustvo u radu s gerijatrijskom populacijom, najprije kao medicinske sestre, a zatim kao ravnateljice Doma Domus Christi. Njezina predanost poslu, visoki stupanj empatije, ogromna pozitivna energija i sposobnost da radi izvan uobičajenih okvira doprinijeli su očuvanju pozitivne atmosfere i zadovoljstva korisnika i zaposlenika Doma. U svojoj karijeri suočila se s brojnim izazovima, a posebno tijekom dva teška povijesna razdoblja – Domovinskog rata i pandemije COVID-19, uspješno prilagodivši organizaciji rad održavanju visoke razine usluge i efikasnosti. Uvijek je sebe smatrala jednom od članica tima, a preuzimajući uloge i zadatke svojim je primjerom dokazivala da je u ovoj ustanovi svatko jednako važan, da nema stroge podjele poslova i da su korisnici najvažniji te se stoga uvijek potrebno prilagoditi njihovim potrebama. Mirjana Vujnović zalagala se za rekonstrukciju i adaptaciju stare zgrade Doma te je na njenu inicijativu napravljen projekt sveobuhvatne obnove zgrade, usklađene s konzervatorskim smjernicama. Jedna je od inicijatora usluge Halo pomoći, oblika izvaninstitucionalne brige za naše sugrađane, koja se u Domu uspješno provodi od 2018. godine. Mirjana Vujnović, nakon 40 godina predanog rada, najavila je umirovljenje sljedeće godine, a za sobom će ostaviti neizbrisiv trag u zajednici. Ovu nagradu zaslužila je svojim predanim radom i promicanjem važnosti brige za starije osobe te je poticaj i drugima da nastave njenim putem.

PREDLAGATELJ: KORISNICI I ZAPOSLENICI DOMA DOMUS CHRISTI

Dubrovački vjesnik dobitnik je ”Nagrade Dubrovnika” za dugogodišnji doprinos novinarstvu i društvenom životu Dubrovnika

Dubrovački vjesnik gradski je tjednik koji bez prekida svake subote izlazi već 75 godina, a ujedno je i najdugovječniji hrvatski tjednik s kontinuiranim radom. Na dan 1. rujna 1950. izašao je prvi broj Dubrovačkog vjesnika, tada kao Lista Narodne fronte. Sedamdeset i pet godina kasnije, Dubrovački vjesnik izlazi pod okriljem najvećeg hrvatskog medijskog koncerna, Hanza medije, u društvu s najpoznatijim i najčitanijim hrvatskim tiskanim medijima i pripadajućim internetskim portalima. Dubrovački vjesnik uvijek je bio sa svojim čitateljima, Dubrovčanima, pa i u najtežim vremenima našega grada. Za vrijeme Domovinskog rata Dubrovački vjesnik nije prestao izlaziti, unatoč tome što je tijekom agresije na Dubrovnik direktno pogođena redakcija koja se tada nalazila u zgradi bivšeg suda na Gradcu i što je ostao bez tiskare u Župi dubrovačkoj. Naime, tijekom cijele agresije na hrvatski jug i blokade Dubrovnika, redakcija Dubrovačkog vjesnika nije prestajala raditi i objavljivati aktualne vijesti iz grada umnožavajući ih na šapirografu u Ratna izdanja Dubrovačkog vjesnika koja su se dijelila građanima. O Dubrovačkom vjesniku, generacijama njegovih novinara koji su pratili život grada i njegovih građana proteklih 75 godina te njihovu medijskom doprinosu ne samo u Dubrovniku i Hrvatskoj već i šire, mogle bi se napisati stotine stranica. Prigodom obilježavanja 70. obljetnice izlaženja Dubrovačkog vjesnika jedan od najpoznatijih urednika u povijesti lista, danas pokojni Antun Masle rekao je: „Zahvaljujući svojoj dugovječnosti i iskustvu, Dubrovački vjesnik je medijsko sidro grada Dubrovnika i županije Dubrovačko-neretvanske“. Dubrovački vjesnik godinama je snažna poveznica s gradom onima koji žive izvan Dubrovnika, držeći ih u tijeku s aktualnim gradskim zbivanjima. Sve ovo argumenti su za odabir Dubrovačkog vjesnika za ovu Nagradu u godini u kojoj slavi 75. rođendan.

PREDLAGATELJ: DRUŠTVO DUBROVČANA I PRIJATELJA DUBROVAČKE STARINE ZAGREB

Župna zajednica sv. Petra dobitnik je ”Nagrade Dubrovnika” za humano djelovanje i očuvanje duhovne i kulturne baštine.

Šezdeseta obljetnica osnutka ove župe izvrsna je prilika da se istakne njezin neizmjeran doprinos Dubrovniku. Od samih početaka Župa je bila više od vjerskog središta. U njenim prostorima cvjetao je bogat kulturni i duhovni život, posebno zahvaljujući Katoličkom klubu mladeži koji je oblikovao brojne generacije Dubrovčana. Kroz razne programe, od sportskih, glazbenih i dramskih radionica do volonterskih akcija, Klub je bio prava oaza za mlade. Tijekom Domovinskog rata Župa je bila utočište za sve one koji su se našli u potrebi. Njena vrata bila su uvijek otvorena, pružajući humanitarnu pomoć i utjehu svima koji su izgubili svoje najmilije. Pored pastoralne i karitativne, život Župne zajednice sv. Petra na Boninovu obilježila je i plodonosna izdavačka djelatnost, jer je u Župi dugi niz godina izlazio periodični list „Dubrave hrid“ koji je svojim temama, kao i cijenjenim autorima iz raznolikih područja vjerskog, kulturnog, umjetničkog i znanstvenog života, nadilazio granice Župe. Pored izgradnje nove crkve i pastoralnih prostora, velika pažnja uvijek se pridavala i očuvanju kulturne baštine, obnovom cijelog kompleksa Tri crkve, kao i kapele Gospe Lurdske u Privežnoj ulici na Konalu. Neumorni rad članova Župne zajednice sv. Petra na evangelizacijskom, katehetskom, kulturnom te karitativnom i humanitarnom području, snažno je utjecao te i danas utječe na svakodnevni život našeg grada. Dodijeljena Nagrada zasluženo je priznanje za sve što je Župa sv. Petra učinila, a njena šezdesetogodišnja povijest svjedoči o neiscrpnoj energiji, predanosti i ljubavi prema gradu i široj zajednici.

PREDLAGATELJ: HRVATSKO KULTURNO DRUŠTO NAPREDAK – DUBROVNIK

Biskup Roko Glasnović blagoslovio novi barjak svetog Vlaha

Dubrovački biskup mons. Roko Glasnović blagoslovio je novi gradski barjak svetog Vlaha pred današnju svečanu sjednicu Gradskog vijeća Grada Dubrovnika,  tradicionalno održanu uz Dan Grada i Festu svetog Vlaha u Kazalištu Marina Držića. 

 Zastavu rađenu na svili oslikao je gospar Dubravko Kovačević, elektrotehničar po struci i talentirani umjetnik s Prijekoga poznat po svojoj posvećenosti slikanju i očuvanju lokalne povijesti. Ovaj istaknuti čuvar nematerijalne baštine autor je i knjige Sveti Vlaho i njegovi festanjuli, vrijednog doprinosa očuvanju tradicije i kulture Dubrovnika.

Otvorena Festa; Dubrovnik 1053. put slavi svog zaštitnika svetoga Vlaha

Festa sv. Vlaha, zaštitnika Grada Dubrovnika i Dubrovačke biskupije, otvorena je u nedjelju, 2. veljače 2025. pred zbornom crkvom dubrovačkog Parca u nazočnosti velikog broja vjernika kao i štovatelja dubrovačke tradicije iz grada i okolice.

Svečanosti je prethodio mimohod Gradske glazbe i pozdrav barjaktara Parčevoj crkvi. Festu je otvorio dubrovački biskup Roko Glasnović koji je pozdravio puk, uzvanike iz društveno-političkog života i crkvene službenike. Rektor crkve svetog Vlaha don Ivica Pervan pročitao je poruke i čestitke pristigle za Festu iz Hrvatske i svijeta.

Svečanosti otvaranja 1053. Feste sv. Vlaha, uz brojne crkvene, nazočili su izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Melita Mulić, državni dužnosnici na čelu s izaslanikom predsjednika Vlade, potpredsjednikom Vlade i ministrom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Brankom Bačićem, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Andro Krstulović Opara, potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, državni tajnici Zrinka Raguž i Frano Matušić, ovogodišnji festanjuli, brojni pročelnici gradskih upravnih odjela i vijećnici Gradskog vijeća.

Grad Dubrovnik proglasio je prošlu 2024. godinu „Godinom UNESCO-ove svjetske baštine“ u okviru koje se obilježila 45. obljetnica upisa povijesne jezgre Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, 15. obljetnica upisa Feste sv. Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na listu Sjećanje svijeta prošle godine.

Održana tradicionalna Večera od Kandelore

Uz Dan Grada Dubrovnika i Festu sv. Vlaha, tradicionalna Večera od Kandelore, održana je u nedjelju navečer na blagdan Svijećnice u tvrđavi Revelin. 

 U ulozi domaćina predstavnici Grada Dubrovnika, predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica i zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić ugostili su brojne osobe iz javnog, društvenog i političkog života Dubrovnika i Hrvatske uključujući i ovogodišnje dobitnike nagrada Grada Dubrovnika. 

Riječi blagoslova i molitve izrekao je dubrovački biskup mons. Roko Glasnović, a uzvanike je uvodno pozdravila zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić upalivši svijeću i obrativši se s nekoliko prigodnih riječi dobrodošlice, istaknuvši značaj njegovanja tradicije i čuvanja baštine.

 -„Iznimna nam je čast podijeliti s vama dio naše skladnosti, tradicije i baštine“, rekla je zamjenica Tepšić završivši svoje obraćanje stihovima Hanibala Lucića „..Dubrovniče, časti našega jezika, ka cvateš i cvasti vazda ćeš dovika…“ dodavši „pod srcem i u ruci svetoga Vlaha“.

Gradonačelnikova čestitka judokama na osvajanju šest medalja na kadetskom prvenstvu Hrvatske

Povodom osvajanja ukupno šest medalja na kadetskom prvenstvu Hrvatske, gradonačelnik Mato Franković uputio je čestitku judo klubovima Dubrovnik 1966, Dubrovnik i Ura nage. Prenosimo je u cijelosti:

Drage judašice i judaši, treneri i članovi klubova,

u ime Grada Dubrovnika i svoje osobno, upućujem vam iskrene čestitke na izvanrednim uspjesima ostvarenim na Prvenstvu Hrvatske za kadete! Posebno se ponosimo našim zlatnim prvacima, Nikom Katušić i Marinom Soldo iz Judo kluba Dubrovnik 1966 te Đivom Erak iz kluba Ura nage, čija su upornost i veliki sportski duh zasluženo nagrađeni na najvišoj stepenici pobjedničkog postolja.

Svaka osvojena medalja, svaki nastup i borba predstavljaju ponos našeg grada i inspiraciju mladima koji tek započinju svoje sportske puteve. Zato s velikim zadovoljstvom čestitam i Luki Plećašu iz Judo kluba Dubrovnik 1966 te Leoni Niketić i Đivu Milutinoviću iz Judo kluba Dubrovnik na brončanim medaljama.

Dubrovnik se oduvijek ponosio svojim sportašima, a vaši uspjesi dodatno jačaju našu sportsku tradiciju. Želim vam još mnogo uspjeha u budućim natjecanjima, ali i u osobnom razvoju, uz vjeru da će vaša predanost sportu nastaviti donositi radost i ponos cijeloj našoj zajednici.

S poštovanjem,

Gradonačelnik

Mato Franković

Izvor fotografija: Facebook stranice JK Dubrovnik i Dubrovnik 1966 te stranica Hrvatskog judo saveza

Ministar Erlić u Dubrovniku potvrdio: Uskoro ‘zeleno svjetlo’ za Park ‘n’ Ride na Pobrežju

Ministar regionalnog razvoja i EU fondova Šime Erlić održao je jučer poslijepodne radni sastanak sa zamjenicom gradonačelnika Dubrovnika Jelkom Tepšić, zaduženom za koordinaciju ITU projekta na razini Grada Dubrovnika te općina Župa dubrovačke, Konavle i Dubrovačko primorje te županom dubrovačko-neretvanskim Nikolom Dobroslavićem, sa suradnicima. Sastanku je prisustvovala i državna tajnica u Ministarstvu Zrinka Raguž.

Tema je bila provedba projekata ITU mehanizma na našem području, ukupno teških 22 milijuna eura, od čega je do sada realizirano 11 milijuna.

”Novim projektima i strategijom uz pomoć europskih fondova Dubrovnik postaje zeleniji i digitalno napredniji za sve svoje građane i goste. Upravo su u tijeku ulaganja u tri gradska parka: Pile, Platana i Gradac te ulaganja u javni prijevoz i nove električne autobuse, a uskoro će krenuti i ključan projekt “Park ‘n’ Ride” na istočnom ulazu u grad, koji će pridonijeti rješavanju prometnih gužvi”, kazao je ministar Erlić, ističući kako je Grad Dubrovnik u vrhu kada je riječ o brzini korištenja sredstava ITU mehanizma.

Zamjenica dubrovačkog gradonačelnika Jelka Tepšić kazala je kako je Grad započeo s provedbom projekta Mreža zelene infrastrukture, u okviru kojeg su krenuli radovi u parku u Pilama, a uslijedit će u parkovima Platana i Gradac.

”Jako nam je važan i projekt Park ‘n’ Ride na Pobrežju, za kojeg nam je potvrđeno kako će vrlo skoro dobiti ”zeleno svjetlo” od strane Ministarstva te u travnju očekujemo početak radova. Ovaj projekt od izuzetne je važnosti za reguliranje turističkih tokova, ali i prometa općenito jer će imati direktan utjecaj na smanjenje gužvi i prometno rasterećenje užeg gradskog područja. Na prostoru Grada Dubrovnika iz ove će se omotnice realizirati i projekt elektrifikacije i digitalizacije javnog autobusnog prijevoza. Zahvaljujem Ministarstvu i Vladi RH na prilici da na ovaj način realiziramo zaista važne projekte za naš grad i čitavu Dubrovačko-neretvansku županiju”, naglasila je zamjenica Tepšić.

Sinergijom Grada Dubrovnika, Sveučilišta u Dubrovniku i Sveučilišta u Zagrebu, Dubrovnik po prvi put dobiva studij predškolskog odgoja

Sporazum o osnivanju združenog studija Rani i predškolski odgoj i obrazovanje, čime se otvara novo poglavlje u obrazovanju odgajatelja na krajnjem jugu Hrvatske, potpisali su zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić, rektor Sveučilišta u Dubrovniku Nebojša Stojčić i rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić.

Zbog izražene potrebe za stručnim kadrom u predškolskom odgoju, na inicijativu gradonačelnika Grada Dubrovnika Mata Frankovića, Sveučilište u Dubrovniku prepoznalo je potrebu za obrazovanjem u ovom području te u suradnji s Učiteljskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, najvećom i najstarijom institucijom za obrazovanje odgojatelja u Hrvatskoj, pokreće studij koji će odgovoriti na potrebe zajednice.

„Osobno nas raduje potpisivanje ovog ugovora jer Grad Dubrovnik ima svoju ulogu. Kao javna institucija kroz stipendiranje ćemo podržati sve studente koji budu zainteresirani za studij na ovom programu. Na taj način omogućit ćemo im lakše uvjete studiranja, uz napomenu da će oni moći ostvariti praksu u Dječjim vrtićima Dubrovnik i u Dječjem vrtiću Pčelica“, istaknula je zamjenica Tepšić.

Rektor Stojčić naglasio je kako ovaj projekt dolazi kao odgovor na stvarne potrebe zajednice s izraženim nedostatkom odgojitelja u Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, uz projekcije koje ukazuju na to da bi taj deficit u budućnosti mogao postati još veći. „Ovaj studij omogućit će mladima da steknu obrazovanje u svom okruženju, dok će predškolske ustanove dobiti prijeko potrebne stručnjake. Kroz suradnju s Gradom Dubrovnikom, Sveučilištem u Zagrebu i dubrovačkim ustanovama predškolskog odgoja osigurat ćemo kvalitetan program koji će biti usmjeren na konkretne izazove struke i potrebe tržišta rada“, dodao je rektor Stojčić.

S obzirom na to da ovaj dio Hrvatske nema studijski program za obrazovanje stručnog kadra ranog i predškolskog obrazovanja, rektor Lukšić iskazao je zadovoljstvo zajedničke suradnje dvaju Sveučilišta i Grada Dubrovnika. „Ono što je itekako važno je velika pomoć Grada Dubrovnika vezano za potrebe studenticama i studentima koji će upisivati ovakav studijski program, što je još jedan dodatni pokazatelj na koji način lokalna samouprava, sveučilišna i akademska zajednica mogu zajedno surađivati na onome što je društvu potrebno, u ovom slučaju to je rani i predškolski odgoj“, zaključio je rektor Lakušić, uz nadu da će mladi prepoznati mogućnost studiranja na ovakvom studijskom programu.

Sljedeći koraci uključuju izradu elaborata o opravdanosti i ustroju studija, razradu kurikuluma te osiguranje svih uvjeta potrebnih za njegovu realizaciju. Cilj je da prva generacija studenata započne studij u akademskoj godini 2026./2027.

Sporazum o osnivanju združenog studija Rani i predškolski odgoj i obrazovanje, čime se otvara novo poglavlje u obrazovanju odgajatelja na krajnjem jugu Hrvatske, potpisali su zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić, rektor Sveučilišta u Dubrovniku Nebojša Stojčić i rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić.

Zbog izražene potrebe za stručnim kadrom u predškolskom odgoju, na inicijativu gradonačelnika Grada Dubrovnika Mata Frankovića, Sveučilište u Dubrovniku prepoznalo je potrebu za obrazovanjem u ovom području te u suradnji s Učiteljskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, najvećom i najstarijom institucijom za obrazovanje odgojatelja u Hrvatskoj, pokreće studij koji će odgovoriti na potrebe zajednice.

„Osobno nas raduje potpisivanje ovog ugovora jer Grad Dubrovnik ima svoju ulogu. Kao javna institucija kroz stipendiranje ćemo podržati sve studente koji budu zainteresirani za studij na ovom programu. Na taj način omogućit ćemo im lakše uvjete studiranja, uz napomenu da će oni moći ostvariti praksu u Dječjim vrtićima Dubrovnik i u Dječjem vrtiću Pčelica“, istaknula je zamjenica Tepšić.

Rektor Stojčić naglasio je kako ovaj projekt dolazi kao odgovor na stvarne potrebe zajednice s izraženim nedostatkom odgojitelja u Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, uz projekcije koje ukazuju na to da bi taj deficit u budućnosti mogao postati još veći. „Ovaj studij omogućit će mladima da steknu obrazovanje u svom okruženju, dok će predškolske ustanove dobiti prijeko potrebne stručnjake. Kroz suradnju s Gradom Dubrovnikom, Sveučilištem u Zagrebu i dubrovačkim ustanovama predškolskog odgoja osigurat ćemo kvalitetan program koji će biti usmjeren na konkretne izazove struke i potrebe tržišta rada“, dodao je rektor Stojčić.

S obzirom na to da ovaj dio Hrvatske nema studijski program za obrazovanje stručnog kadra ranog i predškolskog obrazovanja, rektor Lukšić iskazao je zadovoljstvo zajedničke suradnje dvaju Sveučilišta i Grada Dubrovnika. „Ono što je itekako važno je velika pomoć Grada Dubrovnika vezano za potrebe studenticama i studentima koji će upisivati ovakav studijski program, što je još jedan dodatni pokazatelj na koji način lokalna samouprava, sveučilišna i akademska zajednica mogu zajedno surađivati na onome što je društvu potrebno, u ovom slučaju to je rani i predškolski odgoj“, zaključio je rektor Lakušić, uz nadu da će mladi prepoznati mogućnost studiranja na ovakvom studijskom programu.

Sljedeći koraci uključuju izradu elaborata o opravdanosti i ustroju studija, razradu kurikuluma te osiguranje svih uvjeta potrebnih za njegovu realizaciju. Cilj je da prva generacija studenata započne studij u akademskoj godini 2026./2027.

 Zamjenica gradonačelnika i pročelnica za kulturu primile direktoricu Austrijskog kulturnog foruma Zagreb

Zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić i pročelnica Upravnog odjela za kulturu, baštinu i turizam Julijana Antić Brautović ugostile su direktoricu Austrijskog kulturnog foruma Zagreb, Marine Chrystoph. Prijemu je prisustvovala i predsjednica Hrvatsko-austrijskog društva Dubrovnik, Branka Martinović-Vuković.

Na sastanku su razmotrene mogućnosti za jačanje kulturne razmjene i organizaciju zajedničkih projekata koji bi dodatno obogatili kulturnu ponudu Dubrovnika, ali i produbili dugogodišnje veze između Hrvatske i Austrije.

Razgovaralo se o novima projektima na području kulture s naglaskom na daljnji razvoj dubrovačkog jazz festivala – Dubrovnik Jazz Outbreaka, posebice kroz suradnju s austrijskim gradom Grazom, s kojim Dubrovnik dijeli status grada prijatelja od 1994. godine.

U organizaciji Hrvatsko–austrijskog društva Dubrovnik, Austrijskog kulturnog foruma iz Zagreba, Dubrovačke biskupije i Dubrovačkih muzeja, a uoči Dana Grada i Feste svetoga Vlaha, veleposlanik Republike Austrije u Republici Hrvatskoj Josef Markus Wuketich održao je u Kneževu dvoru predavanje „Očuvane nematerijalne kulturne baštine na listi UNESCO-a u Gradišću-Barjaktari iz Lekindrofa (Neckenmarkt) na Festi sv. Vlaha“.

Objavljen Javni poziv za sufinanciranje troškova nabave, instaliranja i ugradnje opreme fotonaponskih sunčevih (FN) modula do 10 kW na obiteljskim kućama za 2025. godinu

Grad Dubrovnik objavio je Javni poziv za sufinanciranje troškova nabave, instaliranja i ugradnje opreme fotonaponskih sunčevih (FN) modula do 10 kW na obiteljskim kućama za 2025. godinu.

Predviđenim mjerama sufinanciranja bespovratnim novčanim sredstvima, Grad nastoji potaknuti svoje građane na ugradnju fotonaponskih sunčevih modula, a sve u cilju povećanja obnovljivih izvora energije u postojećoj potrošnji električne energije u kućanstvima, te smanjenja emisije stakleničkog plina CO2, kao i poboljšanja energetske učinkovitosti na području Grada Dubrovnika.

Predmetnim pozivom pozivaju se građani/fizičke osobe s područja Grada da od dana objave Javnog poziva na službenim stranicama Grada Dubrovnika 31. siječnja 2025. (www.dubrovnik.hr), pa zaključno sve do 10. listopada 2025. godine, podnesu prijave s cjelovitom dokumentacijom, kako bi u slučaju ako zadovolje uvjete mogli ostvariti pravo na dodjelu bespovratnih novčanih sredstava.

Ukupno raspoloživa sredstva Grada u 2025. godini po ovom Pozivu iznose 400.000 eura.

Ista će se prijaviteljima isplaćivati za sufinanciranje opravdanih troškova nabave, instaliranja i ugradnje opreme fotonaponskih sunčevih (FN) modula koji nastanu nakon datuma objave Poziva (nakon 31. siječnja 2025.), a što se dokazuje datumom izdanog/plaćenog računa. Na ovaj način može se ostvariti pravo na sufinanciranje 90 posto od nastalog troška ulaganja, ali ne više od 4.650 eura po prijavitelju. 

Podsjetimo, na prošlogodišnji javni poziv koji je Grad Dubrovnik objavio u travnju 2024. godine pristiglo je 35 prijava, od kojih je 29 prijavitelja zadovoljivo uvjete natječaja te su s njima sklopljeni ugovori o sufinanciranju troškova nabave, instaliranja i ugradnje opreme fotonaponskih sunčevih (FN) modula do 10 kW na obiteljskim kućama. Ugovore ukupne vrijednosti 132 tisuće eura korisnicima je uručio gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković uručio je u prosincu 2024. godine.

Javni poziv za sufinanciranje troškova nabave, instaliranja i ugradnje opreme fotonaponskih sunčevih (FN) modula do 10 kW na obiteljskim kućama za 2025. godinu

 Za sve ostale informacije građani svoje upite mogu uputiti na mail adresu: oie@dubrovnik.hr

Sanira se sportski teren “Šumica”

Upravni odjel za komunalne djelatnosti, promet, more i mjesnu samoupravu, u sklopu redovnog održavanja sportskih igrališta, započeo je s radovima sanacije sportskog terena „Šumica“ u Ulici Andrije Hebranga. 

Planirani radovi uključuju izradu tzv. parapetnog zida na sjevernoj strani igrališta, iznad tribina, radi sprečavanja prodora bujica vode na teren, uklanjanje dotrajale umjetne trave te zamjena s novim slojem asfalta, postavljanje novih barica za mali nogomet, iscrtavanje terena te sanaciju oštećenja na ogradama.

Radove izvodi ugovorni izvođač Tehnogradnja d.o.o., a isti će biti završeni do kraja veljače 2025. godine, nakon čega slijedi sanacija dva sportska terena u Ulici Marina Kneževića u Novoj Mokošici.

Predstavljen program 76. Dubrovačkih ljetnih igara

Više od dvije tisuće domaćih i inozemnih umjetnika sudjelovat će na 76. Dubrovačkim ljetnim igrama koje su ove godine posebno inspirirane ženama. Tijekom 47 festivalskih dana, od 10. srpnja do 25. kolovoza 2025., festivalsku publiku očekuje preko 70 izvedbi dramskog, glazbenog, plesnog, likovnog i drugog programa na 15 scenskih i ambijentalnih lokacija grada Dubrovnika – rečeno je danas na predstavljanju programa ovogodišnjih Igara.

Uz ravnateljicu Dubrovačkih ljetnih igara Ivanu Medo Bogdanović, umjetničku ravnateljicu Martinu Filjak, ravnateljicu dramskog programa Senku Bulić te pomoćnika umjetničke ravnateljice za produkciju Marina Kaporela, na predstavljanju programa govorili su i zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić te župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić.

Zamjenica Tepšić izrazila je nestrpljenje uoči početka 76. Dubrovačkih ljetnih igara, posebice nakon što su prošlogodišnja ostvarenja prepoznata brojnim nagradama, ističući kako će Grad Dubrovnik nastaviti podržavati rad Igara. „Grad Dubrovnik financira program Dubrovačkih ljetnih igara s 570 tisuća eura, ne računajući ukupno financiranje ustanove i svih ostalih projekata koje ona radi. Vjerujem da je jako važno da je suradnja Grada Dubrovnika i Igara stabilna i da će ona takva i u buduće biti“, naglasila je zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić.

Umjetnička ravnateljica Dubrovačkih ljetnih igara Martina Filjak predstavila je program 76. Igara koje ove godine nose inspirativnu festivalsku temu – žene. „Upravo će ovogodišnji program biti obogaćen izvrsnim ženskim likovima, temama i izvedbama. Naša publika imat će priliku uživati u nastupima svjetske glazbene elite poput Khatije Buniatishvili i Phillharmonixa do predivnih glasova Sonye Yoncheve, Nino Machaidze, Vittorria Grigola, Marka Mimice i brojnih drugih, od kojih su neki po prvo put u Hrvatskoj i to upravo na našim Dubrovačkim ljetnim igrama. Pored brojnih fascinantnih, inspirativnih i nezaboravnih glumačkih, glazbenih i stvaralačkih ženskih likova, poseban su nam fokus za Grad dvije važne obljetnice: 100. obljetnica Dubrovačkog simfonijskog orkestra te 60. obljetnica Folklornog ansambla Linđo koje ćemo s veseljem i ponosom proslaviti na našim pozornicama na otvorenom, ispred Crkve sv. Vlaha i ispred Katedrale”, istaknula je umjetnička ravnateljica Martina Filjak.

Ravnateljica dramskog programa Senka Bulić također je posebnu pozornost obratila na ovogodišnju festivalsku temu. ”Ovogodišnji fokus je na ženskim temama, ženskim likovima, onim što je posebno povezano sa ženskim iskustvom. Snažnim ženskim figurama od antike do suvremenosti. Naslovima koji progovaraju iz dubine povijesti, a nama su danas jako aktualni”, istaknula je ravnateljica dramskog programa Senka Bulić.

Okosnicu ovogodišnjeg dramskog programa čine tri velika premijerna naslova – kultne Goldonijeve Ribarske svađe u režiji Krešimira Dolenčića, zatim Medeja S. Stonea i Müllerina u režiji Martina Kušeja te Čehovljev Galeb u režiji Janusza Kice. Od repriznih uspješnica očekuje nas Goldonijeva Kafetarija, Vojnovićev Ekvinocijo i Shakespeareova Oluja te Mara i Kata, autorski projekt Saše Božića ostvaren u suradnji s Natašom Dangubić i Doris Šarić-Kukuljicom. Studentski teatar Lero i ove godine je dio programa Igara, a izvest će predstavu Snovi izgubljenih godina, redatelja Davora Mojaša.

Dubrovački simfonijski orkestar uz ravnanje maestra Ivana Repušića, zbor Ivan Goran Kovačić te solisti Darija Auguštan, Martina Mikelić i Mateo Ivan Rašić otvorit će glazbeni dio programa Igara, uz 100. obljetnicu Dubrovačkog simfonijskog orkestra pod nazivom Oda Radosti, a zatvorit će ga glazbeni spektakl, veličanstveni Opera gala koncert probranog repertoara ponajboljih opernih arija na kojem će nastupiti jedna od najbriljantnijih sopranistica današnjice, Nino Machaidze, talijanski tenor Vittorio Grigolo te hrvatski bas- bariton svjetskoga glasa Marko Mimica, uz pratnju Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem Sebastiana Lang Lessinga.

Predstavljanju programa nazočila je i pročelnica Upravnog odjela za kulturu, baštinu i turizam Grada Dubrovnika Julijana Antić Brautović.

DUcast : Žarko Dragojević o viziji i budućnosti Centra za djecu, mlade i obitelj

Grad Dubrovnik nastavlja s emitiranjem DUcasta, prvog podcasta gradske uprave u Hrvatskoj, koji građanima pruža izravan uvid u ključne projekte i aktualne teme. Treća epizoda donosi razgovor sa Žarkom Dragojevićem, privremenim ravnateljem Centra za djecu, mlade i obitelj Dubrovnik te koordinatorom programa i PR-a 11. Dubrovačkog zimskog festivala koji je ostvario rekordan uspjeh.

Jedna od glavnih tema bila je širenje sadržaja za mlade čime Centar aktivno doprinosi obogaćivanju društvenog i kulturnog života u Dubrovniku. Dragojević je govorio o partnerstvima s brojnim udrugama te o više od 120 planiranih aktivnosti, uključujući radionice, edukacije i kulturne programe. Naglasak je stavljen na besplatne programe dostupne svim građanima, čime se potiče aktivno sudjelovanje zajednice.

Uz vođenje Centra, Dragojević je koordinirao i promociju 11. Dubrovačkog zimskog festivala, koji je ove godine ostvario rekordnu posjećenost i digitalni doseg. Festival je privukao više od 180 događaja na 30 lokacija, a sadržaji na društvenim mrežama postigli su više od 3,5 milijuna pregleda – tri i pol puta više nego prethodne godine. Poseban naglasak stavljen je na suradnju sa studentima Fakulteta za medije i odnose s javnošću, koji su kroz praktične zadatke doprinijeli stvaranju multimedijalnog sadržaja festivala.

Razgovor poslušajte na linku 

Grad Dubrovnik nastavlja kontinuirano ulagati u projekte koji jačaju društvenu povezanost i kulturni razvoj, odgovarajući na potrebe mladih i lokalne zajednice. Podcast DUcast je dostupan na platformi Spotify, a cilj mu je omogućiti građanima Dubrovnika otvorenu i transparentnu komunikaciju s gradskom upravom.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE