Gradonačelnik Franković nazočio obilježavanju 33. godišnjice osnutka Specijalne jedinice policije Grof
Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživo Brčić te pročelnik Upravnog odjela za izdavanje i provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje Zdenko Medović sudjelovali su danas na svečanosti obilježavanja 33. obljetnice osnutka Specijalne jedinice policije Grof održanoj u bazi Interventne jedinice policije Policijske uprave dubrovačko-neretvanske u Platu.
Svečanosti su nazočili i Jozo Šerić, izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja Toma Medveda, predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije, pripadnici PU dubrovačko-neretvanske, članovi obitelji poginulih članova SJP Grof te branitelji.
Tom prigodom su odali počast poginulim pripadnicima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen obilježju.
„Prisjećati se Domovinskog rata nije nešto staromodno, prisjećati se žrtve hrvatskih branitelja nije nešto što pripada prošlosti ili povijesti, nego sadašnjosti i budućnosti. Njegujući uspomenu na sve one koji su dali svoje živote, njegujući uspomenu na sve one koji su bili spremni dati svoje živote, na taj način učimo svoju djecu da se hrvatska sloboda nije stekla lako i da nije došla preko noći, da je ona mučeničkom krvlju plaćena, a da je u budućnosti trebamo čuvati kao kap vode na dlanu”, poručio je gradonačelnik Franković.
Izaslanstvo Grada na proslavi Dana Grada Vukovara
Predsjednik Gradskog vijeća Gradskog vijeća Marko Potrebica, pročelnik Službe za unutarnju reviziju Ivan Bajić i pročelnik Upravnog odjela za proračun, financije i naplatu Ante Vojvodić borave u Vukovaru od 2. do 4. svibnja povodom proslave Dana Grada i blagdana zaštitnika svetih Filipa i Jakova.
Delegacija Grada Dubrovnika danas je položila zajednički vijenac gradova i općina prijatelja Grada Vukovara kao znak sjećanja na poginule, nestale i ubijene hrvatske branitelje kod spomen obilježja na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata. Nakon polaganja vijenaca, uslijedilo je euharistijsko slavlje i svečana sjednica Gradskog vijeća održana u Hrvatskom domu, a kojoj su nazočili i predstavnici Grada Dubrovnika.
U popodnevnim satima održano je i otvorenje 6. Festivala nematerijalne kulturne baštine, turističkih manifestacija, atrakcija i destinacija „SVI zaJEDNO HRVATSKO NAJ“.4
Gradonačelnik Franković u obilasku radova na izgradnji spojne ceste Tamarić
Radove na izgradnji dvosmjerne spojne ceste Tamarić koja će uvelike unaprijediti funkcionalnost cestovne mreže Nove Mokošice danas je obišao gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković sa suradnicima.
Na gradilištu su završeni radovi na izradi 53 pilota, kao i armiranobetonski potporni zid na pilotima kod Osnovne škole Mokošica u dužini od 60 metara. Izgrađen je dio armiranobetonskih potpornih zidova uz susjedne parcele te izmještanje instalacija u dvorištu škole, a u tijeku su radovi na izgradnji upornjaka mosnog prijelaza.
„Riječ je o ključnom infrastrukturnom projektu u Mokošici koji će osigurati u budućnosti normalnu komunikaciju do škole, a istovremeno će osigurati svim stanovima Ulice Bartola Kašića puno lakši, jednostavni život i komunikaciju do njihovih stanova. Projekt je, kao što vidite, u visokoj fazi, no postoji jedno područje koje je iznimno zahtjevno. Potrebno je izraditi prelaz potoka Tamarić i spojit se sa drugim dijelom ceste. Započeli su radovi na izgradnji fekalne i oborinske odvodnje“, kazao je gradonačelnik Franković te najavio kako će projekt biti završen u ugovorenom roku od godinu dana, odnosno u listopadu ove godine.
Duga gotovo 900 metara, spojna cesta Tamarić spajat će Osnovnu školu Mokošica s nerazvrstanom cestom Lozica-Mokošica-Komolac-Sustjepan. Njenom izgradnjom rasteretit će se postojeće križanje s bivšom županijskom cestom. Osigurat će se uredno prometovanje do škole te time riješiti dugogodišnji prometni problem roditelja čija djeca pohađaju nastavu u OŠ Mokošica.
Izgradnja ceste značajna je i zbog planirane nadogradnje i rekonstrukcije OŠ Mokošica, čime će ova škola, koja je posljednja u dvosmjenskom režimu nastave, ući u režim izvođenja nastave u jednoj smjeni. Izgradnja ceste omogućit će i uvođenje autobusne linije do škole što će povećati i prometnu sigurnost u Ulici Bartola Kašića. Od ukupne duljine zahvata 275 metara otpada na križanje na nerazvrstanoj cesti Lozica-Mokošica-Komolac-Sustjepan, dok je nova prometnica dužine 620 metara.
Radove ukupne vrijednosti 2.782.071,63 eura bez PDV-a, odnosno 3.477.589,54 eura s PDV-om, izvodi zajednica ponuditelja Texo gradnja d.o.o. i Colas Hrvatska d.d.
KEKS PAY BEZ NAKNADE Grad Dubrovnik, Vodovod i Čistoća uveli uslugu plaćanja računa aplikacijom
Plaćanje komunalnih usluga Grada Dubrovnika te društava Vodovod i Čistoća odnedavno je moguće putem KEKS Pay mobilne aplikacije na način da građani putem aplikacije primaju račune digitalno i plaćaju ih bez naknada.
Ova mogućnost predstavljena je na današnjoj konferenciji za novinare.
”Čast mi je i zadovoljstvo što je Grad Dubrovnik postao dio KEKS obitelji i što ćemo našim sugrađanima olakšati plaćanje komunalnih usluga. Ono što je bitno je da to njih neće koštati ništa i nije vezano za banku. Olakšava se komunikacija što se tiče računa, vidljivo je online, lakše je praćenje. Odlučili smo se pridružiti tome jer želimo biti dostupniji i kroz ovaj online sustav. Želja nam je da se u Keks obitelj pridruže i druge tvrtke, prvenstveno Sanitat sa svojim PPK i Libertas Dubrovnik s mjesečnim pokazima, mislim da bi to bilo dobro“, kazao je dubrovački gradonačelnik Mato Franković.
Za korištenje usluge plaćanja računa bez naknade potrebno je na mobitel instalirati besplatnu aplikaciju KEKS Pay, zatim odabrati opciju „KEKS Pay režije“, pratiti jednostavne upute te dodati u aplikaciju svoju debitnu ili kreditnu karticu bilo koje banke (Visa, Mastercard®, Maestro® ili Diners Club) s koje će korisnik ubuduće plaćati pristigle račune u trenutku kada to poželi.
Korisnicima ove usluge računi ne stižu na kućnu adresu, već ih u KEKS Pay primaju digitalno i u PDF formatu, a po želji i na e-mail. Nakon plaćanja računa, potvrda o izvršenoj uplati korisnik aplikacije automatski prima na svoj na e-mail. Sve transakcije su korisnicima u KEKS Payu dostupni 11 godina, a pripadajući računi u PDF formatu najmanje dvije. U tom smislu KEKS Pay predstavlja ujedno arhivu računa koja je korisnicima uvijek dostupna, pa čak i ako deinstaliraju aplikaciju i kasnije ponovno instaliraju. Korisnik od usluge „KEKS Pay režije“ po želji može odustati u bilo kojem trenutku.
Uslugu je predstavio Boris Blažević, voditelj KEKS Pay tima Erste banke.
”Keks Pay smo uveli prije šest godina i učinili dostupnim svim građanima. Trenutačno ga aktivno koristi preko 440.000 korisnika, od čega su oko 75% klijenti drugih banaka. Popularnosti aplikacije pridonosi i to što su za krajnjeg korisnika gotovo sve transakcije besplatne. Vezano za plaćanje režija, riječ je o inovativnoj usluzi, koju trenutačno nudi gotovo 100 različitih izdavatelja računa diljem Hrvatske. Korisnik ne plaća nikakvu naknadu, već nju plaćaju Grad, Čistoća i Vodovod”, kazao je Boris Blažević, dodajući kako je najčešći komentar za aplikaciju da je KEKS Pay tako jednostavan.
Uz pojednostavljenje primanja i plaćanja računa za korisnike cilj je i što manje koristiti papir i imati što bolji ekološki otisak.
Položeni vijenci u znak sjećanja na stradale u potonuću broda “Aurora“
Povodom obilježavanja 32. obljetnice pomorske tragedije u dubrovačkom akvatoriju, gdje je život izgubilo deset osoba, danas su u gruškoj luci vijence u more položili gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković, zamjenica pročelnice Upravnog odjela za turizam, gospodarstvo i more Jelena Dadić, načelnik Općine Konavle Božo Lasić i predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije.
Polaganju vijenaca u more i odavanju počasti prisustvovala je i Luce Popović, jedna od preživjelih putnika broda „Aurora“.
Tragična nesreća na moru dogodila se 6. svibnja 1992. godine, točno u 16 sati i 43 minute kada su se sudarili Jadrolinijin trajekt “Ilirija“ i Atlasov brod “Aurora“.
U potonuću broda živote su izgubili: Lucija Mandun, Mato Letunić, Luce Letunić, Senka Kralj, Romano Kralj (8), Andrea Banović (3), Nikolina Banović (1,5), Jele Bogišić, Šima Grbešić i Nikola Bulum.
Proširena i u potpunosti uređena cesta Dubravica – Trsteno
Nakon što je krajem prošle godine sanirana i asfaltirana nerazvrstana cesta Dubravica – Trsteno, sada je završeno i izvođenje betonskih pasica na ovoj dionici u dužini od gotovo 5 kilometra. Ovim i prethodnim radovima širenja i asfaltiranja cesta je s tri i pol proširena na pet metara. Završene radove jučer poslijepodne obišao je dubrovački gradonačelnik Mato Franković sa suradnicima.
”Zadnji je put ova cesta uređivana prije 38 godina. Sada proširena i uređena prometnica omogućuje dvosmjerno odvijanje prometa. Investicijom smo približili najudaljenije mjesto Grada Dubrovnika Dubravicu, a cilj nam je urediti i cestu do Majkova”, kazao je gradonačelnik Mato Franković.
Radovi izgradnje betonskih pasica s obje strane ceste, prosječne širine pola metra, vrijedni su 292.340,00 eura bez PDV-a, odnosno 365.425,00 eura s PDV-om. Izvela ih je tvrtka Platanus d.o.o. prema dinamičkom sustavu pojačanog održavanja prometnica. Nadzor je provela tvrtka Aedificator d.o.o.. Radovi su počeli 26. ožujka 2024., a završeni su i prije ugovorenog roka od 45 dana.
Kako bi se omogućilo lakše i sigurnije prometovanje Grad Dubrovnik je proveo potpunu obnovu dionice od Trstenog do Dubravice te su prošle godine uz sanaciju i asfaltiranje mjestimično izvedena i dodatna proširenja kolnika. Ujedno je početkom ove godine odrađeno asfaltiranje ceste kroz Trsteno, u dužini od 1.200 metara do križanja s državnom cestom. Svekupno je tako u ove radove u ukupnoj dužini od oko šest kilometara uloženo gotovo 900 tisuća eura.
Zamjenica Tepšić na konferenciji o suzbijanju trgovine ljudima
Zamjenica dubrovačkog gradonačelnika Jelka Tepšić sudjelovala je danas na otvorenju međunarodne konferencije ”Rješavanje problema trgovine ljudima radi seksualnog iskorištavanja u Jugoistočnoj Europi – put naprijed prema odgovoru cijelog društva”.
Obraćajući se uvodno, zamjenica Tepšić naglasila je ozbiljnost teme koja zahtijeva hitnu pažnju i kolektivnu akciju. Istaknula je i podatak o ukidanju ropstva u Dubrovačkoj Republici u 15. stoljeću, koja je tako postala prva zemlja u Europi koja je zabranila trgovinu ljudima i ropstvo, dok je ostatak Europe to učinio tek početkom 19. stoljeća.
”Danas, dok se suočavamo s kriminalom trgovine ljudima, moramo crpiti pouke iz naše prošlosti kako bismo usmjerili naše sadašnje postupke”, kazala je zamjenica Tepšić.
Dvodnevnu međunarodnu konferenciju o suzbijanju trgovine ljudima, u Dubrovniku organiziraju Ured Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) u suradnji s Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, Ministarstvo Europe i vanjskih poslova Francuske i Ministarstvo vanjskih poslova Švedske.
Uređuje se igralište na Ilijinoj glavici
U tijeku su radovi na terenu Ilijina glavica na javnoj garaži. Obavlja se sanacija kompletne ogradne konstrukcije. Skida se staro pletivo, nakon čega će se obojiti konstrukcija i potom staviti novo pletivo na ogradu.
Uklonjeno je 200-tinjak starih PVC stolica, tribine će se očistiti i obojiti. Okolni zidovi su obojeni i očišćeni od grafita, kao i dvije konstrukcije za košarku i dva gola, na koje će se potom staviti nove mrežice. Kada bude završen ovaj dio uređenja terena, umjesto starih plastičnih sjedalica postavit će se nove drvene letvice.
Radove izvodi tvrtka Tehnogradnja d.o.o., ugovorni izvođač na poslovima održavanja dječjih i sportskih igrališta, a završetak se očekuje do kraja sljedećeg tjedna.
Napreduju radovi na obnovi Opskrbnog centra u Novoj Mokošici, investicija Grada Dubrovnika i Domouprave
Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković u pratnji pročelnice Upravnog odjela za gospodarenje imovinom, opće i pravne poslove Marijete Hladilo i direktora Domouprave Dubrovnik d.d. Pera Milkovića te predstavnika izvođača radova obišao je danas radove na obnovi Opskrbnog centra u Novoj Mokošici vrijedne 573.662,55 eura.
Naime, Grad Dubrovnik, u suradnji s Domoupravom Dubrovnik, pristupio je investiciji obnove Opskrbnog centra u svrhu poboljšanja zajedničkih dijelova zgrada i uređenja površina javne namjene s naglaskom na sigurnost građana i korisnika.
Suvlasnici objekta Opskrbni centar osigurali su sredstva za sanaciju zajedničkih dijelova objekta u iznosu od 73.999,39 eura, dok Grad Dubrovnik iz proračuna osigurava 499.663,16 eura za uređenje površina javne namjene.
Gradonačelnik Mato Franković izrazio je zadovoljstvo napretkom radova na Opskrbnom centru kao središtu Mokošice naglasivši da se već sanacijom javne površine na gornjoj etaži osigurao prestanak vlaženja objekata što je problem koji je godinama opterećivao prostore vrtića, knjižnice i druge.
Naime, u I. fazi sanacije obnove, koja je završena, na gornjoj terasi objekta uklonjeni su stari slojevi do zdrave betonske AB ploče, napravljena je nova hidro i termo izolacija. Ugrađene su keramičke pločice te je saniran dio fasadnih zidova. U tijeku su radovi na sanaciji II. faze (donji dio objekta). Nakon što se pristupilo uklanjanju slojeva poda uočeno je ulegnuće terena te se pristupilo radovima sanacije koji su i dalje u tijeku. Izrađen je dio novih instalacija oborinskih voda i dio novih kanalizacijskih instalacija, šahtova za potrebe prespoja te je nasut teren. U tijeku je izrada novih AB ploča, dobava i ugradnja kamenih ploča i sanacija u donjem dijelu fasadnih zidova što će ujedno biti i završni radovi.
Očekuje se da će radovi u cijelosti biti završeni u roku od dva mjeseca. Takav rok je postavljen jer je kroz čitavo vrijeme izvođenja radova sanacije Opskrbni centar otvoren za sve građane.
Francuski veleposlanik u nastupnom posjetu kod gradonačelnika
Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković primio je danas u nastupni posjet Nj. E. Fabiena Fieschija, veleposlanika Francuske u Hrvatskoj, koji je na ovu dužnost stupio u rujnu prošle godine.
U ovoj je prigodi bilo riječi o izvrsnoj suradnji dvije zemlje, uključujući i gospodarsku suradnju gdje je istaknuta i nedavna primopredaja francuskih višenamjenskih borbenih zrakoplova Rafalea koji su prije desetak dana stigli u Hrvatsku.
”Francuzi su oduvijek vjerni gosti Dubrovnika, treći po broju dolazaka, a veseli me da od ove godine imamo i povećan broj direktnih letova između našeg i više francuskih gradova”, kazao je gradonačelnik Franković.
Istaknuta je i suradnja s francuskim gradom prijateljem Rueil-Malmaisonom i njihova uloga u obnovi poslijeratnog Dubrovnika, a gradonačelnik Franković podsjetio je i da je njihovom donacijom obnovljena Mala Onofrijeva fontana.
Veleposlanik Fieschi kazao je i kako se francuski turisti u Dubrovniku i cijeloj Hrvatskoj osjećaju sigurno te da su prethodnih godina njihovi policajci u sezoni dolazili na ispomoć hrvatskim kolegama, no ove će godine to izostati s obzirom da su sve snage angažirane za Olimpijske igre u Parizu.
Na prijemu su sudjelovali i počasna konzulica Francuske u Dubrovniku Lucijana Leoni te direktor Turističke zajednice grada Dubrovnika Miro Drašković.
REVITALIZACIJA POVIJESNE JEZGRE Dvije obitelji s ukupno devetoro djece uselit će u gradske stanove, uručeni ključevi
U sklopu jedinstvenog programa Dubrovačke stanogradnje i sukladno prvom hrvatskom Planu upravljanja povijesnom jezgrom, dvije višečlane obitelji uselit će u gradske stanove u povijesnoj jezgri.
Temeljem provedenog javnog natječaja za utvrđivanje Liste reda prvenstva o davanju stanova u najam na području povijesne jezgre za obitelji s više djece, gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković uručio je danas ključeve stanova korisnicima koji su to pravo ostvarili natječajem: Damiru Mujanoviću i Alvini Gorinjac Čarapina. Obitelj Mujanović ima osam članova kućanstva, dok obitelj Gorinjac Čarapina ima pet članova te će u povijesnu jezgru uskoro useliti devetoro djece.
Riječ je o još jednoj mjeri gradske uprave za pomoć mladim obiteljima koje se nalaze pred izazovom rješavanja stambenog pitanja na skupom dubrovačkom tržištu nekretnina, s posebnim naglaskom na revitalizaciju povijesne jezgre. Naime, uz dva stana za koje su danas uručeni ključevi, u tijeku je uređenje još četiri gradska stana u povijesnoj jezgri. Grad Dubrovnik će tako stambeno zbrinuti šest dubrovačkih obitelji s više djece te će se tako doprinijeti revitalizaciji života u gradu, a što je cilj jedne od aktivnosti održivog razvoja Plana upravljanja.
Grad Dubrovnik je u tu svrhu pokrenuo obnovu vlastitog stambenog fonda unutar zidina kako bi, uz kupovinu novih stambenih jedinica također unutar gradskih zidina, pozitivno utjecao na demografsku revitalizaciju povijesne jezgre.
25 godišnjica djelovanja Hrvatsko-austrijskog društva Dubrovnik
Zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić i pročelnica Upravnog odjela za kulturu i baštinu Julijana Antić Brautović primili su danas veleposlanika Republike Austrije u Republici Hrvatskoj Josefa Markusa Wuketicha te direktoricu Austrijskog kulturnog foruma Zagreb Marinu Chrystoph.
Povodom prijemu je 25 godišnjica djelovanja Hrvatsko-austrijskog društva Dubrovnik te je stoga prijemu nazočila i predsjednica tog društva Branka Martinović-Vuković.
Naime, upravo obilježavajući ovaj jubilej Austrijski kulturni forum iz Zagreba i Hrvatsko-austrijsko društvo Dubrovnik, u suradnji s Dubrovačkim muzejima i Dubrovačkim simfonijskim orkestrom te uz potporu Grada Dubrovnika i Zračne luke Ruđer Bošković večeras u atriju Kneževa dvora organiziraju autorski koncert jazz trija Bonačić/ Corvino/ Lipić na kojem će biti izvedena djela s najnovijeg albuma troje autora i promoviran novi album.
Na prijemu je istaknuto kako se u 2024. obilježava i 30 godišnjica uspostavljanja suradnje s drugim po veličini austrijskim gradom Grazom, s kojim Dubrovnik dijeli status grada prijatelja od 1994. godine.
Gradonačelnik na predstavljanju knjige “Heroji bez puške – Crveni križ u Dubrovniku 1991.-1992.”
Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković sudjelovao je večeras u kazalištu Marina Držića na predstavljanju knjige “Heroji bez puške – Crveni križ u Dubrovniku 1991.-1992.” koja donosi svjedočanstva volontera i zaposlenika Dubrovačkog Crvenog križa o djelovanju u Domovinskom ratu.
Promociju knjige autora Iva Oreškovića organiziralo je Gradsko društvo Crvenog križa Dubrovnik u povodu Svjetskog dana Crvenog križa i Crvenoga polumjeseca.
Gradonačelnik Franković uputio je zahvalu autoru knjige na odabiru i obradi teme važne u odavanju javnog priznanja volonterima i djelatnicima dubrovačkog Crvenog križa koji su, u najtežim trenucima koje je Dubrovnik prošao u suvremenoj povijesti, s ljubavlju skrbili o gradu i njegovim ljudima i bili pravi humanitarni oslonac.
Posebno je zahvalio volonterima i djelatnicima gradskog društva Crvenog križa na njihovoj dobroti i solidarnosti te dojučerašnjem ravnatelju GDCK Dubrovnik Živku Šimunoviću na njegovom doprinosu razvoju društva. Novom ravnatelju Marku Grgureviću poželio je sreću u radu.
Predsjednik Gradskog vijeća na svečanosti Hrvatskog liječničkog zbora Dubrovnik
Hrvatski liječnički zbor – podružnica Dubrovnik svečano je večeras obilježila 150. obljetnicu Hrvatskog liječničkog zbora i sto godina osnivanja prve liječničke udruge u Dubrovniku. Tom su prigodom uručili zahvalnicu Gradu Dubrovniku u znak priznanja za dugogodišnji neprekinuti doprinos razvoju medicinske struke i liječničkog poziva na području Grada Dubrovnika.
Na svečanosti održanoj na kampusu Sveučilišta u Dubrovniku, u ime Grada Dubrovnika zahvalnicu je primio predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica. Priznanje zaslužnima za rad Hrvatskog liječničkog zbora i razvoj medicinske struke uručio je predsjednik dubrovačke podružnice dr. Velibor Puzović
Gradsko vijeće izglasalo Zonu posebnog prometnog režima
Odluka o uvjetima ulaska, prometa i izlaska vozila iz zone prometa u zaštićenoj kulturno-povijesnoj cjelini i kontaktnoj zoni Grada Dubrovnika danas je usvojena na sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika. Dubrovnik je prvi grad u Republici Hrvatskoj koji uvodi ovakvu zonu, a ovom odlukom će se na trajno održiv način riješiti problem prevelikog prometnog opterećenja oko povijesne jezgre, s glavnim fokusom na potrebe građana i održivost.
S primjenom Odluke započet će se 1. rujna ove godine u testnoj fazi, a od 1.1.2025. primjenjivat će se u punom opsegu, uključujući prekršajne odredbe i naplatu kazne.
Posebni uvjeti za prometovanje zonom vrijedit će od 1. ožujka do 30. studenoga, dok će preostala tri mjeseca ulaz i prometovanje će biti bez ograničenja.
Novom odlukom u zoni oko povijesne jezgre moći će građani Dubrovnika, stanovnici okolnih općina, turisti i vozila određene kategorije, ali svi s potrebnim propusnicama temeljem reguliranog statusa, dok nekim vrstama vozila, poput kampera, ulazak neće biti moguć. Za promet u toj zoni četiri vrste propusnica (zelena, plava, žuta i smeđa) izdavat će nadležni upravni odjel.
Implementacija posebne zone prometa u skladu je i sa smjernicama UNESCO-a, Plana upravljanja i strateškog projekta Poštujmo Grad. Odluka je rezultat napora ove gradske uprave da Vlada RH izmijeni Zakon o sigurnosti prometa na cestama.
U Dubrovniku održana regionalna OWHC konferencija „Preventivne mjere za rizike po svjetsku baštinu“
Grad Dubrovnik sudomaćin je regionalne konferencije centralne i istočne Europe OWHC na temu „Preventivne mjere za rizike – perspektiva lokaliteta svjetske baštine“ koja je tijekom srijede i četvrtka, 8. i 9. svibnja održana u Lazaretima. Naime, organizatori konferencije su Grad Dubrovnik i Grad Split, a prvi dio skupa održan je u Splitu 6. i 7. svibnja.
U radu konferencije sudjelovala je i zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić. Obraćajući se na samom otvaranju skupa u Splitu zamjenica Tepšić predstavila je Godinu UNESCO-ove svjetske baštine koja se tijekom 2024. godine održava u Dubrovniku nizom različitih događanja te je govorila o prvom hrvatskom Planu upravljanja i rezultatima primjene njegovih aktivnosti, kao i o dugogodišnjoj uspješnoj suradnji s OWHC-om.
U radu konferencije sudjeluju i glavni tajnik OWHC-a Mikhael De Thyse, regionalni koordinator OWHC CEER Michał Krasucki, kao i ravnateljica Zavoda za obnovu Dubrovnika Mihaela Skurić. Obrativši se pred početak 32. sjednice Gradskog vijeća Grada Dubrovnika, glavni tajnik De Thyse pohvalio je rezultate koje je Grad Dubrovnik do sada postigao na putu prema trajnoj održivosti. –„Dubrovnik je za nas u OWHC-u grad primjer. Ono što ste do sada postigli dokaz je da je moguće unaprijediti gradove i osigurati održivi razvoj urbanih povijesnih sredina, ne samo kroz zaštitu baštine nego i u korištenju baštine kao resursa za održivi razvoj, što je vrijedno divljenja“, rekao je između ostalog glavni tajnik De Thyse.
U sklopu programa organizirane su i radionice s ciljem identificiranja rizika, razgovora o implementiranju preventivnih akcija, kao i provođenje hitnih radnji neposredno nakon katastrofe. Razvijen je kontrolni popis za pojedine gradove za planiranje konačnog upravljanja događajem, zajedno s hitnim službama i uključenim organizacijama.
Ranije je, u okviru projekta OWHC – „Quebec Roadmap“ Grad Dubrovnik, između dvadeset gradova sudionika, odabran za nositelja projekta za pitanja prometa i urbane mobilnosti.
Tijekom dvodnevne konferencije Dubrovnik je ugostio predstavnike gradova Varšave, Budimpešte, Banske Štavnice, Krakova, Kijeva, Lavova, Černivca, Zamošća, Splita, Regensburga, Vilniusa i Istanbula, kao i generalno tajništvo organizacije iz Quebeca.
Organizacija gradova svjetske baštine (OWHC) povezuje preko 200 gradova koji imaju područja upisana na UNESCO-ov popis svjetske baštine, s ukupnom populacijom od preko 164 milijuna ljudi , a upravo uspjeh Dubrovnika u implementiranju postulata održivosti u upravljanju izdvaja se kao primjer dobre prakse.
Zamjenica Tepšić na dodjeli Zlatne penkale
Hrvatska turistička zajednica u Dubrovniku je večeras organizirala svečanu dodjelu ”Zlatne penkale”, nagrade koja se dodjeljuje inozemnim novinarima, urednicima, TV i radijskim prezenterima, travel blogerima i influencerima za najbolji objavljeni materijal o Hrvatskoj u prošloj, 2023. godini. Na ovoj jubilarnoj 20. dodjeli u Lazaretima okupljene je pozdravila zamjenica gradonačelnika Dubrovnika Jelka Tepšić.
”Svjedoci smo da su mediji, blogeri i influenceri postali ključni akteri u suvremenom turizmu. Vaša strast prema istraživanju, kreativnost u prezentaciji i entuzijazam u dijeljenju svojih iskustava čine vas važnim partnerima u promociji Hrvatske, a time i Dubrovnika kao nezaobilazne destinacije”, kazala je zamjenica Tepšić te upoznala prisutne s naporima koje Dubrovnik poduzima s ciljem održivog turizma, kao i s velikim UNESCO jubilejima koje obilježavamo ove godine.
Zamjenica Tepšić i direktor Turističke zajednice grada Dubrovnika Miro Drašković uručili su nagrade u tri kategorije, za najbolju radijsku, online i tiskanu reportažu.
Dodjelom ”Zlatne penkale” Hrvatska turistička zajednica posebno pozitivno ističe i valorizira vrijednost hrvatskog i afirmativnog izvještavanja o Hrvatskoj u inozemnim medijima te iskazuje zahvalu i priznanje medijima na nemjerljivom doprinosu u promociji hrvatskog turizma u svijetu.
Proveden projekt izobrazno-informativnih aktivnosti o gospodarenju otpadom u Dubrovniku!
Grad Dubrovnik je kroz travanj provodio aktivnosti u sklopu projekta”Provođenje izobrazno – informativnih aktivnosti o gospodarenju otpadom u okviru kružne ekonomije” kojim se obuhvatio širok spektar ciljanih korisnika.
U razdoblju od 15. do 29. travnja, u prostorima Akademic Academia (Ul. Marka Marojice 2b) održane su cjelodnevne aktivnosti, i to redom:
· 15. travnja – aktivnosti za odgojno – obrazovne djelatnike
· 16. travnja – aktivnosti za poduzetnike i djelatnike u turističko – ugostiteljskom sektoru
· 18. travnja – aktivnosti za djelatnike javnog sektora, tvrtki i ustanova
· 19. travnja – aktivnosti za djecu i učenike osnovnih škola
· 22. travnja – aktivnosti za građanstvo i organzacije civilnog društva
· 29. travnja – aktivnosti za poduzetnike i djelatnike u ostalim gospodarskim granama
Aktivnosti su obuhvatile ukupno 280 sudionika. Predavanja i radionice su vodili stručnjaci iz tvrtki i organizacija kao što su Alfa atest d.o.o., A1 Hrvatska d.o.o., Ensoco, Dubrovačka razvojna agencija d.o.o., DEŠA Dubrovnik i obrt VESS.
Osim cjelodnevnih aktivnosti u vidu predavanja i radionica, kroz Projekt su kreirani i producirani edukativni leci, brošure, i plakati koji su podijeljeni raznim ustanovama, organizacijama i tvrtkama na području Grada.
Svrha Projekta bila je provedba aktivnosti koje će doprinijeti podizanju svijesti o važnosti sprječavanja nastanka otpada, ponovne uporabe proizvoda, odvojenog sakupljanja komunalnog otpada i recikliranja, kao i informiranju stanovništva o infrastrukturi gospodarenja otpadom u Gradu, mogućnostima za odvajanje i zbrinjavanje te poticanja prakticiranja tehnika recikliranja otpada u kućanstvima i tvrtkama.
Konačni, dugoročni cilj jest da sve društvene skupine stečena i usvojena znanja nastave primjenjivati kroz svakodnevne životne i poslovne aktivnosti kako bi, kroz aspekt gospodarenja otpadom, doprinijeli održivosti naše lokalne zajednice.
Kroz provedene aktivnosti uočilo se da sve društvene skupine poznaju načela gospodarenja otpadom, ali isto tako se došlo do zaključka kako svi dionici u sustavu gospodarenja otpadom u Gradu Dubrovniku trebaju sinergijski djelovati kako bi se smanjio pritisak na sustav, pogotovo tijekom turističke sezone kada se broj stanovnika utrostručuje!
Provedeni Projekt je sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kroz javni poziv za sufinanciranje provođenja izobrazno-informativnih aktivnosti o gospodarenju otpadom (JP ZO 3/2023).
Gradonačelnik na Svečanoj sjednici Dubrovačko-neretvanske županije
Dubrovački gradonačelnik Mato Franković prisustvovao je današnjoj svečanoj sjednici Županijske skupštine uz Dan Dubrovačko-neretvanske županije i blagdan njezinog zaštitnika, svetog Leopolda Bogdana Mandića.
U Kazalištu Marina Držića sjednici je prisustvovao i potpredsjednik Vlade Branko Bačić te državni tajnici Frano Matušić i Zrinka Raguž, kao i brojni predstavnici gradova i općina, društava i ustanova s područja županije.
Gradonačelnik Mato Franković obratio se u ime Grada Dubrovnika, ali i kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića. Naglasio je uspješnu suradnju na brojnim projektima i posebno istaknuo projekt rekonstrukcije i obnove Vile Čingrije, budući Centar kompetentnosti, koji je Grad kupio od Vlade RH i dao je na korištenje Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
”Danas vidimo kako se Hrvatska snažno razvija i napreduje iz dana u dan. Iznimno je važno napomenuti da to ne bi bilo moguće bez Vlade RH. Župane, želim vam se zahvaliti i čestitati na brojnim projektima koje ste realizirali. Želim vam čestitati na ustrajnosti, kad su pojedini Pelješki most nazivali iluzijom za budale, niste odustajali, a upravo zbog toga danas svjedočimo realiziranom projektu Pelješkog mosta, ali ne samo njega”, rekao je gradonačelnik Franković.
”Našim nastojanjem, a razumijevanjem i potporom naše Vlade, spojili smo južni dio s ostatkom Hrvatske prelijepim Pelješkim mostom. Simbol je to brige za hrvatski jug i članstva u EU. Približavamo sve dijelove županije i turistička odredišta Grad i ZL Ruđera Boškovića. Spajamo Pelješki most s Korčulom brzom cestom, obilaznicom Orebića i lukama Perna i Polačište. Približavamo Lastovo dogradnjom Luke Ubli, Korčulu dodatno uz terminal u Veloj Luci i dogradnjom Luke Prigradica. Helikoptersku hitnu službu izborili smo kao cjelogodišnju”, kazao je, između ostalog, župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić.
Okupljenima se obratila i predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhać, kao i potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić, koji je istaknuo kako je pred našom županijom veliki iskorak koji se već realizira.
”U javnoj nabavi, odnosno donošenju odluke, uskoro je odabir izvođača prve dvije dionice autoceste, duge 21 kilometar, vrijedne 380 milijuna eura. Praktički su skuplje uz Pelješki most bez pristupnih cesta. Realiziramo obilaznicu Orebića, aplicirat ćemo na dva javna poziva, kako bi donijeli projekte obnove hrvatske obale, koji su se najviše dokazali upravo ovdje, u svojoj punini”, kazao je ministar Bačić, dodajući kako je Hrvatska druga po rastu gospodarstva u Europi, prvi put. u povijesti RH zaposleno je preko milijun i 800 tisuća ljudi, a najmanje je nezaposlenih.
”Napravit ćemo Nacionalni plan stambene politike. Ako mladima, nakon što smo im osigurali radno mjesto, omogućimo i dom, onda možemo reći da smo ispunili osnovnu zadaću. Već smo pripremili koncept kako bi mladim ljudima omogućili priuštivo stanovanja. Jer, teško je doći do stana, a bez stana se ne može dobro i kvalitetno živjeti. Čestitam gradonačelniku Dubrovnika na projektu Dubrovačke stanogradnje, vjerujem da će i on s nama krenuti u novi projekt”, zaključio je ministar Bačić uz čestitke.
Završno su, kao najsvečaniji dio skupštine, dodijeljene nagrade laureatima. Nagrada za životno djelo dodijeljena je posmrtno profesoru Nikoli Miroševiću. Nagrada za doprinos ugledu i promociji Dubrovačko-neretvanske županije u zemlji i svijetu u proteklom jednogodišnjem razdoblju dodijeljena je Pavu Orepiću i Mandolinskom orkestru kulturno umjetničkog društva iz Metkovića, a za izuzetna postignuća u Nevenu Faziniću, VK Neptun Dubrovnik, Caritasu Dubrovačke biskupije i Udruzi Radost iz Ploča.
Gradonačelnik Mato Franković prisustvovao je i dodjeli nagrada najboljim sportašima Dubrovačko-neretvanske županije u 2023. godini, koja je ranije upriličena u Sponzi.
Dubrovniku pohvale glavnog tajnika OWHC-a: Vi se grad primjer i predvodnik promjena u održivom upravljanju povijesnim sredinama
Uoči rasprave o dvije strateške odluke koje su značajne za budući strateški razvoj Dubrovnika – odlukama o upravljanju prometom i donošenju Plana prihvatnog kapaciteta, pred početak 32. sjednice Gradskog vijeća obratio se glavni tajnik Organizacije gradova svjetske baštine (OWHC) Mikhael De Thyse.
Glavni tajnik OWHC-a uputio je zahvalu Gradu Dubrovniku na kontinuiranom doprinosu OWHC-u i na smjeru koji je Grad preuzeo te na „nadi koju pruža gradovima članovima Organizacije“. – „Dubrovnik je za nas u OWHC-u grad primjer. Ono što ste do sada postigli dokaz je da je moguće unaprijediti gradove i osigurati održivi razvoj urbanih povijesnih sredina, ne samo kroz zaštitu baštine nego i u korištenju baštine kao resursa za održivi razvoj, što je vrijedno divljenja. Vi ste primjer i u drugim izazovima s kojima se naše sredine danas suočavaju poput pitanja demografije i suzbijanja prekomjernog turizma, a odluke koje danas donosite čine vas posebnim u svijetu i predvodnicima promjena“, rekao je glavni tajnik De Thyse.
Izdvojio je i dubrovački i prvi hrvatski Plan upravljanja svjetskim dobrom pod zaštitom UNESCO-a rekavši kako je to, prema njegovom mišljenju, jedan od najboljih planova upravljanja na svijetu. –„Većina gradova u našoj organizaciji još nije ni počela s izradom planova upravljanja, a vi ga već uspješno provodite“, rekao je uputivši zamolbu Gradu Dubrovniku da svojim činjenjem i političkom hrabrošću koju pokazuje pruži primjer gradovima OWHC-a i u donošenju Plana pripravnosti i upravljanja rizicima, što je još jedno važno strateško područje s kojim se Organizacija suočava u budućnosti, ali i jedna od aktivnosti Plana upravljanja povijesnom jezgrom. Navedeni Plan, podsjetimo, u procesu je izrade te se njegov završetak očekuje kroz devet mjeseci.
Glavni tajnik Organizacije gradova svjetske baštine Mikhael De Thyse i regionalni koordinator centralne i istočne Europe Michał Krasucki borave u Dubrovniku u sklopu Regionalne konferencije centralne i istočne Europe OWHC na temu Preventivne mjere za rizike po svjetsku baštinu čiji je suorganizator Grad Dubrovnik.
Usvojen jedinstveni dubrovački Plan prihvatnog kapaciteta, prvi u Hrvatskoj izrađen prema UNESCO-ovim smjernicama
Nakon jednoglasnog usvajanja od strane Turističkog vijeća Turističke zajednice grada Dubrovnika i Izvršnog odbora Upravljačke komisije Plana upravljanja, Studija prihvatnog kapaciteta svjetskog dobra UNESCO-a, izrađivača Sveučilišta u Dubrovniku, većinom glasova vijećnika usvojena je i na 32. sjednici Gradskog vijeća.
Studiju prihvatnog kapaciteta za povijesnu jezgru izložili su predstavnici izrađivača – Odjela za ekonomiju i poslovnu ekonomiju Sveučilišta u Dubrovniku – prof. dr. sc. Nebojša Stojčić, prof.dr.sc. Ivana Pavlić i izv.prof.dr.sc. Barbara Puh.
Po svojim istraživačko-znanstvenim komponentama Studija je najsveobuhvatniji dokument ovakve vrste u Republici Hrvatskoj. Izrađena je sukladno UNESCO-ovim smjernicama za održivo upravljanje turizmom na područjima svjetske baštine, koji naglašava potrebu razumijevanja turističkih tokova na određenoj lokaciji, prva takva u Hrvatskoj.
Jedinstveni model po kojemu je Plan izraden uzima u obzir sve vrste dionika na području svjetskog dobra i to:
-stanovnike nastanjene na lokalitetu (za potrebe istraživanja provedeno je ispitivanje stavova građana povijesne jezgre, njih čak 259),
-zaposlenike čija se radna mjesta nalaze na području svjetskog dobra,
-stacionarne turiste u hotelima i privatnom smještaju na području svjetskog dobra te
-dnevne posjetitelje koji se sastoje od posjetitelja smještenih u drugim dijelovima grada Dubrovnika,
-posjetitelja smještenih u ostatku Urbanog područja Dubrovnik i
-posjetitelja s brodova na kružnim putovanjima.
Poseban element modela predstavlja i uvrštavanje potencijalnih učinaka prelijevanja s glavne turističke atrakcije. Takav pristup predstavlja iskorak u odnosu na dosadašnje prihvatne kapacitete u kojima je naglasak stavljen na pojedine kategorije posjetitelja dok je uloga stanovništva i zaposlenika u procesima unutar analiziranog lokaliteta uglavnom zanemarivana.
Prvi dubrovački Plan prihvatnog kapaciteta dio je aktivnosti preuzetnih usvajanjem Plana upravljanja, također prvog u Republici Hrvatskoj, a koji se u Dubrovniku sustavno provodi.