Provodi se još jedna aktivnost Plana upravljanja, istraživanje nosivog kapaciteta do kraja godine
Grad Dubrovnik, Turistička zajednica grada Dubrovnika i Lučka uprava Dubrovnik potpisali su danas Sporazum sa Sveučilištem u Dubrovniku o znanstveno-stručnoj suradnji u istraživanju i razvoju.
Riječ je o istraživačkim aktivnostima koje su od strateškog značaja za postizanje održivog i uravnoteženog razvitka grada i izradi dokumentacije sukladno Planu upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a. Između ostalog, provest će se istraživanje vezano za nosivi kapacitet, diversifikaciju turističkog proizvoda, procjenu troškova i koristi kruzing turizma, nakon čega će na temelju analiza i stručnih studija Sveučilište izraditi i nacrt prijedloga Strategije integriranog upravljanja održivim turizmom grada Dubrovnika.
Gradonačelnik Mato Franković, koji je u ime Grada Dubrovnika potpisao Sporazum, istaknuo je kako će ova suradnja donijeti dodanu vrijednost svim naporima koje Dubrovnik, kroz svoj projekt Respect the City i provedbu Plana upravljanja, ulaže u postizanje održivog turizma i boljeg života za svoje građane.
U ime Sveučilišta Sporazum je potpisao rektor prof. dr. sc. Nikša Burum, u ime Turističke zajednice direktor Miro Drašković te u ime Lučke uprave Dubrovnik ravnatelj Blaž Pezo.
Sporazum je potpisan za razdoblje do 31. prosinca 2026. godine, a njegov sadržaj prethodno je prihvaćen na prošlotjednoj 22. sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika. Ukupno je vrijedan 300.000 eura, od čega 237.000 eura sufinanciraju Grad Dubrovnik u udjelu 50%, Turistička zajednica 40% i Lučka uprava 10%, dok preostalih 62.500 eura sufinancira Sveučilište.
Navedena istraživanja nastavak su aktivnosti provedbe Plana upravljanja temeljem kojeg su već provedene brojne odrednice poput odluka o regulaciji buke u povijesnoj jezgri, organizaciji dostave, dodjele stanova za mlade obitelji i nove škole u zidinama, osiguravanja većih sredstava Zavodu za obnovu, veće uključivanje građana kroz participativno budžetiranje i Vox-populi, pokrenute izrade planova te komunalnih i zelenih projekta.
BUDUĆI DRUŠTVENO-KULTURNI CENTAR MOKOŠICE Ishodovana građevinska dozvola za obnovu ljetnikovca Gučetić – Lazarević
Ishođena je građevinska dozvola za cjelovitu obnovu i revitalizaciju ljetnikovca Gučetić – Lazarević u Rijeci dubrovačkoj jednom od najvrjednijih i najreprezentativnijih kompleksa ladanjske arhitekture iz 16. stoljeća, a njegovom skorom revitalizacijom cilj je razviti svojevrstan društveno-kulturni centar za sve stanovnike Mokošice i posjetitelje Dubrovnika.
Sukladno izrađenom glavnom projektu od strane Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba, predviđena je rekonstrukcija ljetnikovca na način da zgrada, koja je u trenutačno lošem stanju očuvanosti, dobije javnu i društvenu namjenu. U njoj će biti smješten i budući Memorijalni centar Ruđera Boškovića, slavnog dubrovačkog znanstvenika, te će prostor imati i edukacijsku funkciju, gdje će se građanima i posjetiteljima omogućiti uvid u brojnu znanstvenu, obrazovnu i istraživačku građu.
Istovremeno, ova će revitalizacija biti usmjerena na osiguravanje višenamjenskog korištenja raspoloživih prostora u različite svrhe, ponajprije za uspostavu interaktivnih i inovativnih interpretacijskih sadržaja u svrhu promoviranja vrijednosti ove kulturne baštine – obitelji Gučetić i samog ljetnikovca.
Sveukupnim uređenjem višestoljetnog zdanja bogate prošlosti, očuvat će se koncept ladanjskog sklopa, kao i njegov kontakt s vrtnim površinama i prostorom u neposrednoj blizini ljetnikovca, a revitalizacijom renesansnog vrta i sanacijom ogradnih zidova ponudit će se sasvim novi reprezentativni ambijent. U istočnom dijelu sklopa izgraditi će se nova građevina koja će služiti kao spremište i formirati parkiralište s deset mjesta (od čega dva za osobe sa invaliditetom) kao otvoreni prostor koji će se povezati s novoprojektiranim javno-edukacijskim parkom.
Za realizaciju projekta bit će nužno voditi se konzervatorskim smjernicama i uputama kako bi se u potpunosti omogućila optimalna valorizacija arhitektonskih, prostornih i kulturnopovijesnih vrijednosti.
Podsjetimo, Zavod za obnovu Dubrovnika vodi projekt obnove ljetnikovca Gučetić – Lazarević, a po dovršetku izrade izvedbenog projekta koji će uslijediti, financiranje izvođenja radova obnove cijelog kompleksa planira se prijaviti na europske fondove.
POTPISAN UGOVOR Rekonstrukcijom Biskupskog dvora osigurat će se 122 nova vrtićka mjesta
Grad Dubrovnik i Dubrovačka biskupija (Svetišta Blažene Gospe od Milosrđa) sklopili su danas ugovor kojim se prostor Biskupskog dvora i okolnog dvorišta u Gospinom polju namjenjuje za prostore dječjeg vrtića i jaslica, na razdoblje od 12 godina. Raspoloživi kapaciteti dostatni su za smještaj šest vrtićkih i jedne jasličke grupe, ukupno 122 djece. Nakon potrebne prilagodbe i prenamjene prostora, za koju je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu, ovaj objekt bi mogao početi s radom za godinu i pol.
U ime Grada Dubrovnika ugovor je potpisao gradonačelnik Mato Franković, a u ime Svetišta Blažene Gospe od Milosrđa upravitelja fra. Miljenko Vrabec. Gradonačelnik Franković zahvalio je dubrovačkom biskupu Roku Glasnoviću, koji je također prisustvovao potpisivanju ugovora, na suradnji u ovom projektu, koji će riješiti značajan dio smještaja djece u gradske vrtiće.
Troškovi rekonstrukcije namjeravaju se sufinancirati kroz bespovratna sredstva Ministarstva znanosti i obrazovanja, prijavom na Poziv ‘Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova’. Potrebno je obaviti radove temeljite rekonstrukcije objekta površine cca 1000 m2 i prilagodbe novoj namjeni, a koji obuhvaćaju statičku sanaciju, obnovu krova, izradu fasade, ugradnju lifta, novu organizaciju unutarnjeg prostora, priključak objekta na javnu kanalizaciju, nove instalacije, novi sustav grijanja i hlađenja, ugradnju sustava protupožarne zaštite. Troškovi se procjenjuju na oko dva milijuna eura.
U međuvremenu, Grad Dubrovnik kontinuirano radi na osiguranju dodatnih prostornih kapaciteta u dječjim vrtićima te bi za nadolazeću pedagošku godinu trebala biti spremna dva nova vrtićka prostora na području Grada, koja će moći primiti 88 djece. U prostoru Studentskog centra u DOC-u uredit će se površina od oko 200 metara četvornih gdje će se osigurati uvjeti za smještaj tri manje vrtićke grupe, ukupnog kapaciteta 40 djece. Postupak javne nabave za izvođenje radova adaptacije i uređenja je u tijeku. Dio prizemlja Gospodarskog centra u Solitudu površine 690 metara četvornih prenamijenit će se za potrebe dječjih jaslica i to za četiri jasličke skupine ukupnog kapaciteta do 48 djece. Potrebne preinake u prostoru, sukladno ugovoru o zakupu, izvest će zakupodavac, a radovi su već započeli.