Prema svemu sudeći iznajmljivače u Gradu Dubrovniku 2024. očekuju poskupljenja, a isto se “piše” i zakupcima gradskih poslovnih prostora i javnih površina.
Iako se u medijima posljednjih dana na veliko govori o uvođenju novog poreza iznajmljivačima, iz Porezne uprave oglasili su se priopćenjem u kojem pojašnjavaju kako nije riječ o novom porezu. Prema odredbama Zakona o lokalnim porezima, porez na kuće za odmor je opcijski porez što znači da jedinice lokalne samouprave svojom Odlukom odlučuju hoće li uvesti porez na kuće za odmor. Uz donošenje odluke o uvođenju poreza na kuće za odmor, jedinice lokalne samouprave ovlaštene su propisati visinu poreza. Izmjenama Zakona o lokalnim porezima, na zahtjev pojedinih jedinica lokalne samouprave, povećava se gornja granica za propisivanje visine ovog poreza te se preciziraju odredbe o utvrđivanju statusa kuće za odmor u slučaju kada se predmetna nekretnina koristi za iznajmljivanje u turizmu.
Grad Dubrovnik dosada je imao maksimalan iznos poreza na kuću za odmor, hoće li on rasti u novoj godini?
Grad ponovno s maksimalnim iznosom
-Do sada je Grad Dubrovnik imao maksimalan iznos poreza na kuću za odmor, u iznosi od 1,99 eura, a reforma koju Vlada RH provodi omogućit će povećanje ovog iznosa na 5 eura po metru kvadratnom i Grad će u tom slučaju ponovno ići s maksimalnim iznosom. Odluka bi trebala stupiti na snagu s prvim danom iduće 2024. godine – dobili smo odgovor iz gradske uprave kojim se otklonila dvojba što čeka dubrovačke iznajmljivače dogodine.
Podsjetimo, na području Dubrovnika tijekom prošle 2022. godine izdano je 660 rješenja za porez na kuće za odmor od čega je Grad ostvario prihod 90.000 eura.
Iznajmljivači trenutno nemaju reakciju na moguća najavljena poskupljenje, ne pitaju, ne zovu jer naravno još ništa nije doneseno službeno, kaže Nino Dubretić, direktor agencije Direct Booker dodajući kako je jasno da se želi poskupiti kratkoročno iznajmljivanje ne bi li se iznajmljivači okrenuli dugoročnom najmu.
Nino Dubretić: Davanja koja imaju iznajmljivači individualno nisu velika, međutim zajedno, nisu ni mala
-Svatko tko ima kategorizaciju, plaćat će veći porez nego prije. Uzevši u obzir već postojeće troškove kao što su paušalni porez i prirez, boravišna pristojba, članarina Turističkoj zajednici, plaćanje PDV – a na provizije stranih agencija, nemogućnost pravdanja troškova jer nisi u sustavu PDV – a, pa samim tim plaćaš punu cijenu proizvoda koja nije umanjena za PDV, nemaš odbitka. Ovdje se radi o dodatnom nametu, ide se u poskupljenje iznajmljivanja, smanjenja prihoda iznajmljivača, postavlja se logično pitanje kako se namjerava iskoristiti taj novi prihod koji ide u lokalnu upravu što je odlično, bolje nego da ide u državni proračun. Ako nešto dodatno naplaćuješ, valjda bi trebalo imati stavku gdje taj novac ide. Osobno smatram da treba sagledati cijelu sliku jer davanja koja imaju iznajmljivači individualno nisu velika, međutim zajedno, nisu ni mala, zaključuje Dubretić.
Rast će i naknade za najam javnih površina
Iz Grada najavljuju i mijenjanje politike cijena po pitanju gospodarenja imovinom i naknade za najam javnih površina, koje će se povećati za 10 posto. Analiza cijene najma pokazala je da su najmovi gradskih prostora jeftiniji od privatnih tvrtki te će se na ovaj način cijena zakupa izjednačiti. Važno je naglasiti da se cijene usluga za građane neće povećavati, već će povećanja biti orijentirana isključivo prema gospodarstvu, poručuju iz Grada Dubrovnika.