Prema službenom odgovoru iz dubrovačke opće bolnice, opovrgavaju se razlozi zbog kojih je pokrenuta peticija da se omoguće epiduralni porod i za naše trudnice. Naime, iz dubrovačke bolnice tvrde da se Program obezboljenog poroda, kako ga nazivaju, nastavlja i da je omogućen trudnicama u vremenu od 7.30 do 21 sat, tako da sad zapravo svi oni koji su čitali izjave i komentare na društvenim mrežama ostaju zbunjeni i s velikim upitnikom iznad glave te pitanjem: tko laže i zašto?
-U mogućnosti smo ga osigurati u razdoblju od 7.30 do 21 sat. Naime, nije nažalost moguće organizirati dežurstvo liječnika anesteziologa prema sugestijama mama s FB s obzirom na to da bi u slučaju pružanja usluge epiduralne anestezije rodiljama, dežurni anesteziolog morao biti uz rodilju u prosjeku idućih 5 do 6 sati. U međuvremenu, bilo koje hitno medicinsko stanje zbog kojeg je taj anesteziolog u dežurstvu, ne bi se moglo u tom periodu odraditi čime bi direktno bili ugroženi životi pacijenata. Za ispuniti zahtjeve iz peticije, Opća bolnica Dubrovnik, u vrijeme COVID-19 pandemije i izvanrednih uvjeta rada od ožujka 2020. trebala bi zaposliti najmanje dvoje dodatnih anesteziologa. To u ovom trenutku nije moguće zbog nedostatka tih specijalizacija u cijeloj Republici Hrvatskoj – stoji u odgovoru iz bolnice, uz nadopunu kako već dulje vrijeme imaju otvoren natječaj za zapošljavanje specijalista i specijalizanata iz anesteziologije, reanimacije i intenzivne medicine na koji se liječnici vrlo rijetko ili nikako javljaju.
Iz OB Dubrovnik su, osim toga naveli da briga za rodilje i njihovu sigurnost predstavlja prioritet u radu ustanove te da su, unatoč kadrovskim problemima s kojima se susreću, a u želji da rodiljama omoguće bezbolan porod, prije šest godina započeli s Programom obezboljenog poroda.
Pojašnjavaju da je u dubrovačkoj bolnici zaposleno devet anesteziologa te da svaki specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine mjesečno odrađuje i do devet 24-satnih dežurstava.
-Pored toga posao anesteziologa obuhvaća na dnevnoj bazi: jedinicu intenzivnog liječenja, covid jedinicu intenzivnog liječenja, hitne operacije, hladni pogon (ranije dogovorene nehitne medicinske zahvate), dnevne ambulante za buduće kirurške zahvate, kolonoskopije s anestezijom i prema potrebi, transport životno ugroženih bolesnika prema Splitu i Zagrebu. Prepoznavši potrebu našeg pučanstva, unatoč kadrovskim nedostacima, održali smo i nadstandard, te smo posebno ponosni na program anestezije za stomatološku djelatnost kod djece s teškoćama u razvoju, magnetsku rezonancu u anesteziji za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom i anestezijom za dijagnostičke potrebe kolonoskopija – stoji u odgovoru OB Dubrovnik.
Također navode da je samo u Jedinici intenzivnog liječenja u posljednjih godinu dana na respiratoru bilo 420 pacijenata, od čega 121 pacijent s COVID-om.
-Zbog opsega posla dio anesteziologa nije uspio iskoristiti godišnje odmore ni iz 2020. godine, a kamoli da su počeli koristiti godišnje odmore od ove godine – pojašnjavaju iz dubrovačke opće bolnice uvjete rada i pomanjkanje kadra u pojedinim specijalizacijama.