13.8 C
Dubrovnik
Petak, 4 travnja, 2025
NaslovnicaLifestyleJeste li znali da je i Ston imao svoj lazaret na Kobašu...

Jeste li znali da je i Ston imao svoj lazaret na Kobašu još 1422.?

Karantena ili polukarantena riječ je koja se posljednjih dana izgovara više nego ikad prije u novijoj povijesti. O dubrovačkim lazaretima znamo gotovo sve, a jeste li znali da je i Ston imao svoj lazaret i to u Kobašu?

U svibnju 1416. stupila je na snagu uredba o organizaciji gradske uprave u Dubrovačkoj republici u slučaju kuge. Naređeno je državnim vlastima u Stonu da ne smiju puštati u grad oboljele prije nego izdrže mjesec dana karantene. Izbjeglice koje su se htjele skoloniti u Ston mogle su se primiti samo za prvih 15 dana, a poslije toga jedino ako izdrže karantenu od 8 dana. Nije zapisano o kojoj se točno karanteni radi na području Stona, međutim iz odredbe 1422. g. jasno je da se radi o karanteni u uvali Kobaš u Stonskom kanalu.

Lazaret u uvali Kobaš u Stonskom kanalu se prvi put spominje 1422. u protuepidemijskim mjerama u slučaju pojave kuge na Dubrovačkom teritoriju. Tada je naređeno da se Dubrovčani mogu skloniti u Ston za prvih 8 dana, a poslije toga su morali najprije izdržati karantenu u Kobašu. Dozvoljeno im je otići na Pelješac, ali samo za prvih 8 dana. Poslije toga roka morali su izdržati karantenu od 15 dana udaljeni jednu milju od naseljenih mjesta.

U zaključku Vijeća umoljenih 27.11.1430. ponovo se spominje Lazaret u uvali Kobaš u Stonskom kanalu. Stonski knez s ostalom vlastelom je imao 1,5 glas u glasanju kad je riječ o ulasku u Ston osoba na koje se sumnjalo da su zaražene kugom. U Ston je bio dopušten ulazak samo osobama koje su preboljele kugu pred mjesec dana i ozdravile. Nakon završetka službovanja u Stonu vlasteli se dopuštao povratak u Dubrovnik, tek nakon boravka 10 dana u Lazaretu na Kobašu, a u protivnome su plaćali 100 perpera globe. Lazaret na Kobašu je čuvalo 10 osoba. Boravak u karaneni u Stonu i Dubrovniku nije uvijek bio 40 dana. Nekada bi bio smanjen deset, a nekada na samo 6 dana, kao što je i u ovoj odluci. U Lazaretu na Kobašu su boravli oni koji su dolazili brodom u Ston iz luka zaraženih kugom.

Za vrijeme epidemije kuge 1437. donesen je zakon kojim se reguliraju izvanredne mjere. Prema ovom zakonu u Ston su mogle ući osobe koje su prizdravile tek po proteku 30 dana od prestanka bolesti. Bjegunci iz Dubrovnika prvih 15 dana mogli su slobodno ući u Ston, a nakon toga tek poslije desetodnevne karantene u Kobašu. Međutim, svakome je bilo slobodno da ode kad hoće i gdje hoće po Pelješcu i drugdje po teritoriju Republike.

Prema popisu stanovništva Dubrovačke Republike 1673/74 na Kobašu je tada živjelo 11 obitelji i 58 stanovnika. Odredbom stonskih providnika 01.02.1684. g. na uobičajenom mjestu u Kobašu morala je biti straža od ljudi iz Kobaša, Cora, Dube, Bižanja i Hrasnoga, koja je javljala stonskom knezu svaki prolazak oružanih i neoružanih brodova Mljetskim kanalom, a straže iz Broca morale su javljati svaki ulazak brodova u Stonski kanal.

Ovaj Lazaret je vjerojatno ukinut 23.03.1778., jer je Senat tada naredio stonskom knezu da ako neki brod stigne u Ston iz luke koja je sumnjiva na zarazne bolesti, ne smije se nitko iskrcavati na području Stona, već brod može pristati samo ispred Lazareta u Dubrovniku.

Tekst smo prenijeli sa FB stranice Zamaslina, a izvore informacija, autor je pronašao u sljedećoj literaturi:

– Pelješki zbornik 1, 1976.
– Prilozi za istoriju zdravstvene kulture starog Dubrovnika I, Risto Jeremić, Jorjo Tadić, 1938.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE