Na Uskrsni ponedjeljak, vjernici se prisjećaju puta uskrsnulog Isusa Krista u Emaus s dvojicom učenika, koji su teško su podnijeli njegovu muku i smrt, a prepoznali su ga tek naknadno, kad je lomio kruh. Nekad su uskrsne proslave trajale tjedan dana, ali se u 19. stoljeću skratilo na jedan dan poslije Uskrsa.
U Hrvatskoj i mnogim državama svijeta je službeni praznik. Uskrsni ponedjeljak je službeni praznik u gotovo svim europskim državama, u Australiji, Novom Zelandu, Kanadi, Argentini, Čileu i u nekim državama Afrike i Srednje Amerike. U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj postoji običaj, da mladići ujutro probude djevojke, prskajući ih svetom vodom, posvećenom na Uskrs.
Tjedan koji počinje na današnji dan naziva se još i bijeli tjedan, jer se do 19. stoljeća Uskrs, kao najveći kršćanski blagdan, slavio osam dana. Novokrštenici su na Uskrs, kao i prvu nedjelju iza Uskrsa, nosili bijelu odjeću, kao simbol očišćenja od svakog grijeha. Zato se prva nedjelja iza Uskrsa zove “mladi Uskrs” ili “bijela nedjelja”.
U Crkvenoj liturgiji, uskrsno vrijeme traje još 50 dana, do blagdana Duhova i kroz cijelo to razdoblje boja crkvenog ruha je bijela ili zlatna kao boja radosti. Uskrs je jedini blagdan koji ima svoje produženo slavlje, a Uskrsni ponedjeljak zato u narodu često zovu i “drugi dan Uskrsa”.