Stožer civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije zatražio je od Stožera CZ RH proširenje obuhvata epidemioloških mjera koje su prethodno bile na snazi na širem dubrovačkom području, u dolini Neretve i na Pelješcu sada i na sve jedinice lokalne samouprave na otoku Korčuli.
Takvu odluku Stožer je donio nakon sjednice održane u četvrtak sukladno preporuci Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije i nakon održanih sastanaka s čelnicima jedinica lokalne samouprave s Korčule.
Naime, kako je na sjednici Stožera izvjestio ravnatelj ZZJZ DNŽ Mato Lakić, ovakva odluka je nužna zbog osjetnog pogoršanja epidemiološke situacije.
”U dolini Neretve i na Korčuli imamo rast 14-dnevne incidencije, a ako gledamo posljednjih sedam dana po kumulativnoj incidenciji ta područja su već pretekla šire dubrovačko područje. Primjerice, na predjelu od Stona do Dubrovnik najgori dan je bio 7. ožujka, a od tada do danas imamo pad od 30 posto. U istom razdoblju pak u dolini Neretve smo imali rast od čak 1600 posto, a na Korčuli 400 posto. Ako gledamo općinu Konavle koja je bila veliko žarište, od 4. ožujka kada su imali najviše slučajeva do danas imamo pad od čak 75 posto. Prema tome, jasno je da mjere koje predlažemo imaju učinka” rekao je doktor Lakić te dodao kako trenutno na jugu Hrvatske prevladava britanski soj COVID-19 koji se brže i lakše širi.
Treba napomenuti kako se nužne epidemiološke mjere predložene ovom Odlukom ne odnose na otok Mljet i Lastovo gdje trenutno nema zabilježen nijedan slučaj COVID-19.
Podsjetimo, do 11. travnja na snazi su nužne epidemiološke mjere koje su važile prije popuštanja mjera 1. ožujka (primjerice nema otvorenih terasa ugostiteljskih objekata, ali je dopušteno služenje ”kave za van” kao i prije) te odredbe kojima je zabranjeno održavanje svih javnih događanja i okupljanja na kojima je prisutno više od 15 osoba na jednom mjestu, na privatnim okupljanima i svečanostima može biti prisutno najviše do 8 osoba iz najviše 2 različita kućanstva, poslodavcima se preporučuje organizirati rad od kuće, odnosno u smjenama te uvesti klizno radno vrijeme gdje god je to moguće.
Mjere će u Gradu Korčuli te Općinama Smokvica, Lumbarda, Vela Luka i Blato stupiti na snagu sutra, u petak 2. travnja i trajati do 11. travnja kada će Stožer CZ DNŽ ponovno razmotriti epidemiološku situaciju. Stožerima civilne zaštite jedinica lokalne samouprave s područja Dubrovačko-neretvanske županije naloženo je provoditi pojačani nadzor svih propisanih epidemioloških mjera.