Nastavljamo s upoznavanjem kandidata za lokalne izbore kroz izbor knjiga koje su ih se dojmile tijekom različitih razdoblja u životu. Sadašnja zamjenica dubrovačkog gradonačelnika i kandidatkinja za još jedan mandat, Jelka Tepšić otkriva svoju ljubav prema čitanju i zašto je zaljubljena u hispanoameričku književnost.
Čitam odmalena, ljubav prema knjizi prenijela mi je majka. Tada nevelika kućna biblioteka privukla je moju pažnju, pa sam uz dječje naslove otkrivala i “gutala” Conan Doyle krimiće o Sherlocku Holmesu, intrigantne knjige o istočnim kulturama Perl Bak (npr. Žena carica) do klasika poput Tolstojevog “Rata i mira”, kojeg u tim formativnim, ranim tinejđerskim godinama nisam u potpunosti ni shvaćala. Ljeto je uvijek bilo, a i danas mi je, omiljeno doba za čitanje. Šugaman i knjiga u mom slučaju uvijek idu u paru. Tih davnih ljeta, dinamika čitanja bila je ponekad i jedna knjiga dnevno, posebno tad mi omiljeni krimići Agathe Christie. Privrženost čitanju i u srednjoj školi s prof. Srećkom Sršen usvojeno analitičko čitanje usmjerili su me i na odabir studija, pa sam diplomirala Španjolski jezik i književnost i Komparativnu književnost. Tijekom studija se prevodilo, analiziralo, obilazilo antikvarijate u potrazi za dobrim naslovima i tad sam zavoljela hispanomeričku književnost, Marquesa, Borgesa, sve do Isabel Allende, koje sam imala privilegiju pročitati i u originalu.
Napraviti izbor pet naslova za mene je gotovo nemoguća misija, jer se moja privrženost određenoj literaturi uglavnom vezuje uz autore.
1. Gabriel Garcia Marques – Nobelovac i autor “Sto godina samoće ” knjige koja mi je zaista jedna od najdražih ikad pročitanih, knjiga uvrštena među najbolje svjetske knjige. Višeslojnost, magija i fikcija, ali i komentari stvarnih povijesnih događanja višekratnim čitanjem dobivaju i nova slojevitija značenja. Povijest sedam generacija obitelji Buendia, isprepletena je realnim i izmišljenim, ljubavima i ratovima, nesrećama i različitim sudbinama, stalnim osjećajem usamljenosti i izoliranosti te sveprisutnim simbolizmom koji fascinira. Naprosto poziva da je, ako to već niste, (ponovno) uzmete u ruke. Preporučujem od srca i sve ostale Marquesove naslove!
2. Jorge Luis Borges, argentinski autor snažnog utjecaja na literaturu 20. stoljeća i jedan od najpoznatijih svjetskih književnika. “Aleph” je zbirka od 17 pripovjedaka ( Paolo Coelho je jedan od svojh romana nazvao takodjer Aleph), a u istoimenoj pripovijetci kroz mrežu simbola donosi priču o susretu s književnikom Danierijem, dotičući se teme o svemiru i postojanju bića, osoba i stvari u njemu. Što je zapravo Aleph? Aleph je točka u svemiru u kojoj se sjedinjuju sve točke….a ovom temom su se bavili brojni svjetski književnici. Zrcala, labirinti, fantastična radnja,
identitet…glavne su karakteristike Borgesovih djela u čiji magični svijet
uronite već s prvim retcima.
3. Zašto Isabel Allende? U djelima najčitanije autorice na španjolskom
jeziku čitatelj pronalazi također elemente magičnog realizma kao i kod
Borgesa i Marquesa. Kuća duhova, prvi je bestseler čileanske autorice,
nastao od pisma koje je Isabel Allende započela pisati djedu na umoru. Knjiga je doživjela svjetsku slavu, snimljen je i film, u djelu se osjeća utjecaj upravo “Sto godina samoće”, ali ništa manje uspješni nisu ni njezini ostali romani. Jedan od posljednjih “Japanski ljubavnik” je također izniman i vrijedi ga pročitati.
4. Alessandro Barrico “Svila” Ova mala knjiga očarava neizrečenim. “Svila” je priča o ljubavi i žudnji za neostvarivim. Francuski trgovac svilom i njegova čežnja za japanskom ženom u knjizi su opisani jednostavnim,
minimalističkim stilom. Iznimno ekspresivno, podsjeća na japanski “haiku”, najdražu mi vrstu poezije.
5. Luko Paljetak ” Skroviti vrt” fiktivni je dnevnik renesansne prelijepe
dubrovačke pjesnikinje Cvijete Zuzorić u kojoj se pjesnik bavi
oživljavanjem njezine ličnosti i kroz dnevničke zapise donosi intimni
svijet Cvijetine duše, ali i opisuje tadašnji Dubrovnik, neke talijanske
gradove, druženja, đardine i perivoje i slavne ljude onog doba koje Cvijeta
susreće. Djelo je prožeto renesansnom filozofijom ljepote prirode i tijela,
poetičnošću svojstvenom našem jedinstvenom Paljetku.
Kaže se da čarobni trokut čitanja čine informacija, zabava i osobni rast.
Dragocjeno vrijeme slobode za čitanje sve je kraće, ali ispunjava. Puno bi
još bilo naslova koji su me dojmili i koji su tijekom desetljeća na mene
utjecali…Hvala uredništvu portala Dubrovniknet.hr što su me naveli da
napravim osobnu “inventuru” literature koja me pratila kroz život.