12.8 C
Dubrovnik
Utorak, 26 studenoga, 2024
NaslovnicaKulturaEvo što nas očekuje u ovogodišnjoj virtualnoj Noći muzeja

Evo što nas očekuje u ovogodišnjoj virtualnoj Noći muzeja

Posljednji petak u siječnju, već šesnaest godina, rezerviran je za Noć muzeja. Zbog pandemije, ovogodišnja manifestacija održat će se u digitalnom okruženju putem mrežnih stranica i društvenih mreža. Donosimo vam pregled programa dubrovačkih ustanova u kulturi.

Dom Marina Držića

Dom Marina Držića će i ove godine obilježiti Noć muzeja, ovaj put virtualnom komunikacijom s publikom putem mrežnih stranica ustanove (www.muzej-marindrzic.eu), društvenih mreža (Facebook, Instagram) i Youtube kanala, uz poseban program na otvorenom, poštujući sve epidemiološke mjere. Radi se o besplatnom tematskom vođenju za posjetitelje Grada Dubrovnika u Noći muzeja 2021. u organizaciji Doma Marina Držića, a pod vodstvom licencirane vodičke Marine Missoni Barišić. Vođenje koje će posjetitelje upoznati sa svakodnevicom života renesansnog Dubrovnika, ali i detaljima živopisne biografije Marina Držića započeti će u 17.00 sati, a predviđeno trajanje je sat i trideset minuta.

Od 18.00 sati na mrežnim stranicama Doma Marina Držića moći će se pogledati prve tri epizode online likovne radionice Doma Marina Držića “Svijet Držićevih Indija”, kroz koju će vas naša muzejska pedagoginja Jasmina Runje naučiti kako tehnikom papir mašea izraditi i ukrasiti zdjelu, ukrasnu pločicu i ogrlicu.

Noć muzeja je prilika da se posjetitelji od 16.00 sati podsjete na bogatstvo sadržaja koje se nudi na mrežnim stranicama Doma Marina Držića, poput elektroničkih izdanja svih djela Marina Držića koja se mogu  besplatno preuzeti u različitim formatima (web, pdf i ePub), a ne zaboravite i na audio vodič Doma Marina Držića na hrvatskom jeziku i na engleskom jeziku.

Od 16.00 sati za sve držićoljupce tu je i digitalno izdanje Leksikona Marina Držića – temeljito obrađen Držićev književni opus, njegova tiskana i rukopisna djela uz svaku natuknicu sadrži bibliografski opis, kratak sadržaj, žanrovski, versifikacijski, stilski i komparativni opis, kazališni aspekt Držićevih djela, prostore u kojima su izvođene njegove drame, kazališne družine, kostimografiju, renesansne traktate o scenografiji, 950 natuknica, sve na jednom virtualnom mjestu.

Za najmlađe posjetitelje pripremili su Držićevu online stvaraonicu –  edukativne  likovne materijale za djecu  – listiće za bojanje vezane uz život i djelo Marina Držića koji će biti dostupni na našim mrežnim stranicama od 17.00 sati.

Pripremili su i online kviz o poznavanju lika i djela Marina Držića Neka te upitam jednu stvar na hrvatskom i engleskom jeziku. Pozivaju da od 19.00 sati na mrežnim stranicama Doma Marina Držića provjerite svoje znanje o najvećem hrvatskom komediografu, a ukoliko odgovorite točno na određeni broj pitanja putem e-maila ćete dobiti diplomu.

Noć muzeja bit će još jedna prilika da se od 20.00 sati predstavi i bogata izdavačka djelatnost Doma Marina Držića, koji posljednjih godina predano radi na približavanju Držića široj publici i brendiranju njegova lika i djela, među domaćom, ali i stranom populacijom.

Naposlijetku, u 21.00 sat predstaviti će i Ljubav u doba Marina Držića. Radi se o crtežima odabranih Držićevih likova autorice Jasmine Runje, muzejske pedagoginje Doma Marina Držića, koji su poslužili kao primjeri za opisivanje različitih vrsta ljubavi što ih je Marin Držić obradio u svojim djelima, uz popratni tekst kustosice Doma Marina Držića Valerije Jurjević.

Umjetnička galerija Dubrovnik

Šesnaestu, digitalnu Noć muzeja u petak, 29. siječnja obilježit će i Umjetnička galerija Dubrovnik koja je i ove godine pripremila zanimljiv i bogat program za sve uzraste. Kao i svake godine, ulaz je za posjetitelje slobodan, a muzej će biti otvoren od 10 do 18 sati, dok će ostatak programa, ovogodišnje, digitalne Noći muzeja biti postavljen na službenoj Facebook stranici Umjetničke galerije Dubrovnik počevši od 16:00 sati.

Virtualni program započinje u 16:00 sati anketom „Što je to muzej?“ čija je autorica muzejska pedagoginja UGD, Ivona Šimunović. Anketa je namijenjena je isključivo djeci, a djeca su imala zadatak odgovoriti na pitanje “Što je to muzej?” te snimiti svoj odgovor. Nekolicina odgovora, zbog vremenskog ograničenja će bita prikazana na Facebook stranici UGD, dok će snimka svih sudionika biti prikazivana i u atriju Umjetničke galerije Dubrovnik, a moći će se pogledati kroz cijeli taj dan i nekoliko idućih dana.

Nakon ankete, slijedi povratak u prošlost. Naime, u 17:00 sati bit će prikazana online izložba pod nazivom „Crno-bijeli svijet Umjetničke galerije Dubrovnik“. Autorica ove virtualne izložbe je muzejska dokumentaristica Marijeta Radić, a izložba će nas provesti vilom Banac 1950-ih godina otkrivajući svaku razinu rada i djelovanja ovog muzeja moderne umjetnosti. Koristeći se arhivskom građom Galerije i Znanstvene knjižnice Dubrovnik, gotovo do detalja možemo rekonstruirati promjene koje je u jednom desetljeću zabilježila ova kulturna ustanova.

Program se potom nastavlja virtualnim šetnjama kroz aktualne izložbe. U 18:00 sati slijedi prilog o izložbi „Usporavanje“ Lovra Artukovića iz autorove perspektive. “Slike bivaju sve napučenije detaljima a način slikanja, bezbrojna prelaženja jednog te istog mjesta na slici lazurama da bih dobio željenu prisutnost i gustoću naslikanog, uzima sate i sate koji nekako neprimjetno prolaze. Često, sjedeći zarobljen danima na jednom detalju slike, mislim kako bih trebao ubrzati postupak slikanja, biti produktivniji, raditi adekvatnije vremenu u kojem se sve odvija sumanutom brzinom i u kojem, ajoj, ionako nitko neće imati ni strpljenja niti koncentracije da se staromodnim užitko gledanja upusti u promatranje moje slike.” Riječi su ovo slikara Lovra Artukovića koji se u UGD predstavlja sveukupno 5 ciklusa, a koje će kustosica izložbe u Dubrovniku, Jelena Tamindžija predstaviti njegovim očima, asocijacijama, snovima, poznanstvima koje su dovele do konačne materijalizacije u umjetničkim radovima.

Virtualna šetnja kroz izložbu Katarine Alamat Kusijanović “Mensura” na rasporedu je u 19 sati, a posjetitelje će ukratko upoznati s izložbom ove dubrovačke suvremene umjetnice koja se u UGD može pogledati do 28.2.2021. godine. Umjetnica se predstavlja recentnim djelima te s nekolicinom ranijih radova. Riječ je o umjetninama rađenim kredom na drvu i akrilikom na pleksiglasu, te o prostorno – zvučnoj instalaciji. Kustosica je Petra Golušić, viša kustosica UGD.

Online izložba „Tragom sakralnih djela Mata Celestina Medovića na širem dubrovačkom području i Pelješcu“ na rasporedu je u 20 sati. Naime, uz obljetničku izložbu Mata Celestina Medovića kojom se obilježava stogodišnjica slikarove smrti (Galerija Dulčić Masle Pulitika, 22.10. 2020. – 31. siječnja 2021.) autorica izložbe Rozana Vojvoda pripremila je osvrt na sakralna djela Mata Celestina Medovića koja se čuvaju u crkvama, samostanima i sakralnim zbirkama na širem dubrovačkom području (Dubrovnik, Slano, Konavle) i Pelješcu (Kuna Pelješka, Gornja Vrućica). S obzirom da je fokus obljetničke izložbe Mata Celestina Medovića bio na žanrovskoj raznolikosti, odnosno na visokim dometima koje Mato Celestin Medović ostvaruje  u različitim slikarskim područjima, njegov odabrani, kvalitetni i manje poznati sakralni opus  približit će se  publici putem on-line platformi. Djela je fotografirao Miho Skvrce, muzejski fotograf Umjetničke galerije Dubrovnik.

Program digitalne Noći muzeja, Umjetnička će galerija Dubrovnik završiti art kvizom moderne i suvremene umjetnosti koji je pripremila kustosica UGD, Andrea Batinić, a u kojemu će najbrža tri sudionika dobiti vrijedne nagrade iz muzejske suvenirnice Umjetničke galerije Dubrovnik.

Na sve tri izložbene lokacije, na prigodnom popustu od 30 % moći će se kupiti sve publikacije Umjetničke galerije Dubrovnik.

Dubrovački muzeji

U digitalnoj Noći muzeja 29. siječnja Dubrovački muzeji predstavit će virtualnu izložbu „Karantena Dubrovnik 2020.“ te nekoliko virtualnih predavanja i stručnih vodstava, koji će biti objavljeni na YouTube kanalu Dubrovačkih muzeja te na mrežnim i društvenim stranicama, Facebooku i Instagramu.

Virtualna izložba „Karantena Dubrovnik 2020.“ bit će dostupna za javnost u petak, 29. siječnja, u 18 sati na poddomeni mrežne stranice Dubrovačkih muzeja karantena.dumus.hr. Projekt je pokrenut u ožujku 2020. godine kao odgovor na pojavu pandemije virusa COVID-19. Dubrovački muzeji uputili su online poziv stanovnicima grada i okolice da dokumentiraju život iz vlastite perspektive. Preko 300  priloga prikupljene građe razvrstano je na fotografije, videe, pjesme i predmete te podijeljeno u pet tematskih cjelina, Topografija usnulog grada, Kreativni imaginarij, Kabinet čuda, Ekologija duha i Obliti privatorum publica curate. Projekt Karantena Dubrovnik 2020. nastavlja se i dalje, a građa koja se prikupi bit će sistematizirana u posebnom audio-vizualnom fondu, odnosno zbirci unutar Dubrovačkih muzeja. Autor izložbe je viši kustos Ivica Kipre. Grafičko oblikovanje i produkciju mrežne stranice izradila je tvrtka Novena d.o.o., a snimanje zvučnog zapisa UNIDU radio.

Muzejski savjetnik Đivo Bašić u 19 sati održat će virtualno predavanje „Gusari i pirati na Jadranu“. Stanovnici područja kao što su Dalmacija i Ilirik prihvatili su piratstvo kao vid bogaćenja na račun plovidbe starog Rima i drugih moćnih naroda. „Ozloglašene morske razbojnike – Ilire, Liburne i Histre“ spominju čak i rimski povjesničari. Najpoznatiji gusari prisutni na Jadranu su Neretljani, Normani, Omišani i Uskoci.

U 19:30 slijedi virtualno vodstvo kroz izložbu „Alati i kalafati“ više kustosice Ljerke Dunatov. Na izložbi je predstavljeno oko 200 predmeta iz Zbirke brodogradilišnog alata iz fundusa Pomorskog muzeja u Dubrovniku. Brodogradilišni alati uglavnom su izrađeni od drva i metala, a kao vrijedna muzejska građa, počeli su se skupljati već od početka rada dubrovačkog Pomorskog muzeja.

Kroz virtualno predavanje „Kolo linđo – naša nematerijalna kulturna baština“ u 20 sati, viši kustos Ivica Kipre predstavit će nastanak, povijesni razvoj i kontekst izvedbe kola linđo na području dubrovačke okolice. Naglasci će biti stavljeni na društvenu ulogu plesa u zajednici, osobne priče, koreološke i glazbene elemente, te na ulogu plesa u oblikovanju lokalnih, ali i zavičajnog identiteta.  

Virtualno vodstvo kroz izložbu „U fotografskom atelijeru Antuna Miletića“ u 20:30 održat će viša kustosica Marina Filipović. Kasnih osamdesetih godina 19. stoljeća Antun Miletić je otvorio fotografski atelijer u Gradu. U svojem bogato opremljenom atelijeru  ovjekovječio je ne samo Dubrovčane, Primorce, Župljane, Konavljane, nego i sve one koji su htjeli trajnu uspomenu na svoj boravak u Dubrovniku.

Digitalnu Noć muzeja Dubrovački muzeji zaključit će u 21 sat, virtualnim predavanjem „Skriveno blago Makedonije – Ljepota koja ne poznaje granice“ više kustosice Branke Hajdić, na kojem će biti predstavljeni najvrjedniji primjerci makedonskog tradicijskog ruha i veza koji su u Dubrovačke muzeje pristigli sakupljačkim radom Jelke Miš te donacijom Komisije za kulturnu suradnju FNRJ. Uz muzejske izloške, bit će predstavljeni i vrijedni primjerci iz fundusa FA Linđo, kao i privatnih kolekcionara.

Program Dubrovačkih muzeja za digitalnu Noć muzeja

29. siječnja 2021.

18:00 – Virtualna izložba „Karantena Dubrovnik 2020.“

Autor: viši kustos Ivica Kipre

19:00 – Virtualno predavanje „Gusari i pirati na Jadranu“

Autor: muzejski savjetnik Đivo Bašić

19:30 – Virtualno vodstvo kroz izložbu „Alati i kalafati“

Autorica: viša kustosica Ljerka Dunatov

20:00 – Virtualno predavanje „Kolo linđo – naša nematerijalna kulturna baština“

Autor: viši kustos Ivica Kipre

20:30 – Virtualno vodstvo kroz izložbu „U fotografskom atelijeru Antuna Miletića“

Autorica: viša kustosica Marina Filipović

21:00 – Virtualno predavanje „Skriveno blago Makedonije – Ljepota koja ne poznaje granice“

Autorica: viša kustosica Branka Hajdić

MUZEJI I GALERIJE KONAVALA

18:00 STRIP DRAKULJ ŽABOKLIK online, vodič za djecu kroz Odjel za arheologiju i spomeničku baštinu u Pridvorju

Drakulj Žaboklik maleni je gušter koji živi u zidovima Odjela za arheologiju u Pridvorju i čuva tajne davnih vremena. Upoznajte se s Drakuljom i kustosicom muzeja kroz njihovu muzejsku avanturu, upoznajte i naše lokalitete te arheološku građu Konavala. Autorica teksta je kustosica Jelena Beželj, a autorica stripa Lucija Bužančić.

18:30 Edukativna tombola u Zavičajnom muzeju Konavala – live

U nedostatku druženja u posljednje vrijeme zaigrat ćemo tombolu, veliku društvenu igru koja se igrala u javnim i privatnim prostorima prijašnjih vremena. Kartice za igranje na zahtjev se dostavljaju putem e-maila, Facebook Messengera ili telefonski, a izvlačenje će se održati na čilipskom trgu ispred muzeja u 18:30 i prenosit će se uživo putem Facebook-stranice Muzeja i galerija Konavala. Pravila igre bit će objavljena u četvrtak, 28. siječnja 2021. godine, a terce, činkvine i tombule dobivaju vrijedne nagrade iz muzejskih suvenirnica Muzeja i galerija Konavala. Gošća izvlačenja tombole bit će voditeljica grupe Zavazda Konavle gđa Kate Bećir.

19:30 Predstavljanje online platforme Namještaj Kuće Bukovac

Osim što je rodni dom našeg velikog Vlaha Bukovca, Kuća Bukovac je i muzej u kojem se osim slika Vlaha Bukovca čuvaju brojni vrijedni predmeti i arhivska građa iz kojih se iščitava vrijeme i okolnosti u kojima je obitelj živjela. Zbirka namještaja i upotrebnih predmeta Kuće Bukovac broji oko tristo predmeta od kojih je devedeset uvršteno u online platformu, a uglavnom su dijelom stalnog postava Kuće. Predmeti su predstavljeni online platformom koja sadrži osnovne podatke. Autorice sadržaja Zbirke su kustosice Jelena Beželj i Helena Puhara.

20:00 Film Karneval na Grudi

Pogledat ćemo zajedno kompilaciju snimki karnevala iz 60-ih, 70-ih i 80-ih godina bez zvuka, uz nadodanu zvučnu pozadinu. Karneval se redovito do 90-ih godina prošlog stoljeća održavao na Grudi, a riječ je o važnom lokalnom događanju u kojem su sudjelovali svi, bilo kao publika bilo kao sudionici karnevala. Karneval je zabilježen u nekoliko privatnih snimki kao i na brojnim fotografijama. Videozapis smo dobili zahvaljujući obitelji Deranja s Grude.

20:30 Audioknjiga Vlaho Bukovac – Djetinjstvo, čita Lidija Crnčević

I šećer na kraju, ili još bolje, priča za laku noć. Lidija Crnčević autorica je tekstova slikovnica iz života Vlaha Bukovca koje ilustrira Nora Mojaš. Prvu slikovnicu Djetinjstvo donosimo Vam i u audioizdanju Muzeja i galerija Konavala koje potpisuje redatelj Nikola Duper.

Za najmlađe na webu Muzeja i galerija Konavala naći će se Igra za djecu koju su napravili polaznici Šarene školice Kuće Bukovac uz muzejsku pedagoginju Petru Kralj Fox, kao i radionica maski muzejske pedagoginje Maris Stanović. Sadržaji će ostati trajno dostupni.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE