11.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiCOVID karantena tijekom proljeća značajno je smanjila zagađenje zraka iznad Europe

COVID karantena tijekom proljeća značajno je smanjila zagađenje zraka iznad Europe

Copernicus Služba za nadzor atmosfere zajedno sa španjolskim Supercomputing Centrom u Barceloni potvrdila je smanjenje emisija dušikovih oksida (NOx) i CO2 iz fosilnih goriva izazvanih karantenom u cijeloj Europi tijekom prvog vala pandemije COVID-a 19.

Copernicus Služba za nadzor atmosfere (CAMS), koju provodi Europski centar za vremenske prognoze srednjeg dometa (ECMWF) u ime Europske komisije, a financira Europska unija, danas je objavila ključne nalaze projekta za izračunavanje smanjenja emisija onečišćujućih tvari i stakleničkih plinova (GHG) diljem Europe tijekom prvog dijela pandemije COVID-19.

Ključni nalazi studije:

Skup podataka CAMS je slobodno dostupan i pokriva petomjesečno razdoblje od 21. veljače 2020. do 31. srpnja 2020. s dnevnim vremenskim okvirom, uključujući mjere prevencije COVID-19 u cijeloj Europi koje su se kretale od laganog socijalnog distanciranja do strogih zatvaranja. Ključni nalazi uključuju analize smanjenja emisija sljedećih čimbenika:

  • Sektorska razina: Najveći pad emisija zabilježen u zrakoplovstvu i cestovnom prometu
  • Doprinos na razini država: Italija, Francuska, Španjolska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka zajedno su najveći doprinositelji smanjenju ukupne emisije EU-28
  • Prostorna razina: Najveća smanjenja emisija u urbanim područjima i glavnim međugradskim cestama
  • Analiza onečišćujućih tvari: Najveće smanjenje zabilježeno je u emisijama dušikovih oksida (NOx) i CO2 iz fosilnih goriva

Sektorska razina: Najveći pad emisija zabilježen u zrakoplovstvu i cestovnom prometu

Dnevne emisije NOx [t·dan-1] po sektorima izračunate za 2020. Uobičajeni scenarij (BAU, isprekidana crta) i COVID-19 (puna linija) između 1. siječnja i 31. srpnja 2020. za EU-28. Područja istaknuta između dvije crte predstavljaju razlike u emisijama između dva scenarija.

Na sektorskoj razini najveći pad emisija zabilježen je u zrakoplovstvu (-52%) i cestovnom prometu (između -20% i -23%, ovisno o zagađivaču). Pad sličnog intenziteta primijećen je u oba sektora na početku pandemije u Europi. Međutim, dok su zrakoplovne emisije ostale gotovo nepromijenjene, emisije cestovnog prometa počele su se postupno oporavljati krajem travnja i početkom svibnja, dostižući vrijednosti oko -7% ispod uobičajenog krajem srpnja.

Doprinos na razini države: Italija, Francuska, Španjolska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka zajedno su najveći doprinositelji smanjenju ukupne emisije

Razmatranje doprinosa na razini zemlje ukupnom smanjenju emisija pokazuje da su Italija, Francuska, Španjolska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka zajedno najveći doprinositelji ukupnom smanjenju emisije EU-28: 66,7% za NOx, 60,2% za CO, 59,1% za NMHOS, 59,2% za SO2, 65,1% za PM10, 67,4% za PM2,5, 65,3% za NH3, 85,0% za CH4, 69,2% za CO2 iz fosilnog goriva i 64,1% za CO2 iz biogoriva. Ovih pet zemalja su nametnule najoštrija ograničenja zatvaranja, stoga su imale veći pad emisija.

Uz to, u obzir dolazi i drugi čimbenik, naime doprinos svake zemlje ukupnim emisijama u EU. Primjerice, unatoč tome što nije predstavila najstrože mjere zatvaranja, Njemačka je zemlja koja ima najveće emisije stakleničkih plinova u cijeloj EU (oko 25% ukupnog fosilnog goriva CO2), a potom je i najveći doprinositelj smanjenju emisija stakleničkih plinova. Na razini zemlje, najveći relativni pad emisija zabilježen je za Italiju, Španjolsku i Francusku: između -19% i -16% za NOx i -15% i -12% za emisije fosilnih goriva CO2.

Prostorna razina: Najveća smanjenja emisija u urbanim područjima i glavnim međugradskim cestama

Što se tiče prostorne analize, najveća smanjenja emisija dogodila su se u urbanim područjima i glavnim međugradskim cestama. Također su primijećeni izolirani i značajni padovi emisija tamo gdje se nalaze veliki cestovni čvorovi. Otprilike 26% ukupnog pada emisije NOx u EU-28 dogodilo se u gradskim središtima klastera visoke gustoće, pri čemu je doprinos veći u Ujedinjenom Kraljevstvu (44,5%), Njemačkoj (32,8%) i Španjolskoj (32,5%).

Analiza onečišćujućih tvari: Najveće smanjenje zabilježeno je u emisijama dušikovih oksida (NOx) i CO2 iz fosilnih goriva

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE