S obzirom na to da živim već gotovo 25 godina u Dubrovniku, Uskrs mi danas znači pincu, rotkvice i mladu kapule iz našeg vrta, a iznad svega – zahvalnost za život i duhovnu obnovu, priča viša predavačica na Rochester Institute of Technology u Dubrovniku mr. sc. Rebecca Charry Roje te nastavlja:
-U Americi se Uskrs slavi na razne načine. Svaka obitelj ima svoje običaje. Treba imati na umu da je Amerika golema zemlja s više od 350 milijuna ljudi, svih vjera i narodnosti. S jedne strane, Uskrs je tamo i sekularni praznik s naglaskom na proljetne motive – puno zečića i čokolade. No, mnogim ljudima Uskrs ima i dublje duhovno značenje – osjećaj obnove, novog životnog ciklusa, čistoće, kraja mračnog razdoblja i obnovljene nade, što je, barem po mom mišljenju, u današnjem sve čudnijem svijetu, sve važnije, kaže američka nastavnica dodajući kako je Uskrs kršćanima važniji od Božića.
-Što se tiče uskrsnih običaja u Americi, oni nisu toliko različiti od europskih. Bojanje jaja je važan ritual. Moram istaknuti da su pisanice ukrašene voskom u Dalmaciji meni jedni od najljepših običaja, osobito kada se koriste prirodni materijali poput ljuski od kapule i peršina. Svake godine kupim nekoliko, iako još nisam još stigla napraviti svoje, priznaje.
-Kad govorimo o američkim tradicijama, jedna stara je “Easter egg hunt” – potraga za uskrsnim jajima – gdje odrasli iz obitelji sakriju obojana ili čokoladna jaja po kući i dvorištu, a djeca ih traže.
S obzirom na to da živim već gotovo 25 godina u Dubrovniku, Uskrs mi danas znači pincu, rotkvice i mladi kapule iz našeg vrta, a iznad svega – zahvalnost za život i duhovnu obnovu, zaključuje Amerikanka zaljubljena u naše običaje.