Redoviti godišnji sastanak Upravnog odbora Evropske akademije za pedijatriju, European Academy of Pediatrics (EAP) uz sudjelovanje predstavnika 53 nacionalna pedijatrijska društva iz Europe, održan je u Dubrovniku od 4. do 6. travnja.
Tom prigodom su zamjenica gradonačelnika gospođa Jelka Tepšić i pročelnik Odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo gosp. Đivo Brčić primili predsjednika Evropske Akademije za pedijatriju prof.dr.sc. Bertholda Koletzko, predsjednicu Hrvatskog pedijatrijskog društva prof.dr.sc. Aidu Mujkić, predstojnika Klinike za pedijatriju u Splitu prof.dr. sc. Joška Markića i prim.mr.sc. Mariju Radonić, idejnu začetnicu Nacionalnog programa “Rođeni za čitanje”.
Tema razgovora bilo je aktualno stanje i održivost primarne pedijatrijske prakse u zemljama članicama EU, u RH u cjelini te o stanju na lokalnoj razini te o važnoj ulozi lokalne zajednice u očuvanju zdravlja djece.
Prof. Koletzko posebno se dotaknuo istraživanja nobelovca Heckmana koji kaže kako rano ulaganje u djecu donosi najviše povrata, prezentirajući tzv. Heckmanovu krivulju. Ona pokazuje kako najveća društvena i ekonomska korist dolazi od ranog razvoja vještina u djece. Ovo ulaganje dovodi do cjeloživotnog uspjeha, povećane produktivnosti i smanjenih društvenih troškova. Stoga su nužni i opravdani napori u nastojanju da se zadrže pedijatri u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (PZZ).

Također je istaknuo kako je stanje u primarnoj pedijatriji u Europi neujednačeno pri čemu npr. u Nizozemskoj nemaju pedijatara u PZZ. Njemačka je poput nas suočena s manjkom pedijatara. Probem pokušavaju riješiti na Saveznoj razini školujući pedijatre tako da oslobađaju bolnice plaćanja troškova njihove edukacije, uz niz sličnih mjera.
Profesorica Mujkić dotakla se situacije u RH gdje je trenutno smanjen interes za specijalizacijama iz pedijatrije budući zahtijevaju dug period edukacije, naime studij traje 6 godina, specijalizacija 5, a subspecijalizacije 3 godine.
Profesor Markić je naglasio relativno povoljnu situaciju u Splitu gdje se već dugi niz godina provodi sustavno praćenje i pravovremeno planiranje tako da na sreću nemaju problem kao u ostatku Hrvatske. Ali isto tako je istaknuo i problem rada liječnika na otocima uključujući i ginekologe gdje i pored dodatnih pogodnosti u vidu ekstra novčanih naknada, nema interesa.
Sudionici su naglasili važnost dugoročnog planiranja i uključivanja lokalne zajednice s ciljem osiguranja standarda u skrbi o djeci. Prim. Radonić je kao primjer navela program promocije rane pismenosti od najranije dobi “Rođeni za čitanje” koji je provođen upravo u suradnji sa Gradom Dubrovnikom dok nije postao nacionalni program Ministarstva kulture Vlade RH od 2022.god.
Sastanak je završio najavom mogućeg skorog održavanja dvaju pedijatrijskih kongresa u Dubrovniku, kongresa Hrvatskog pedijatrijskog društva 2027. god. i kongresa Evropske akademije za pedijatriju.