16.8 C
Dubrovnik
Utorak, 1 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiBonačić Obradović i Marčinko: "Zlatni sat" bi trebao biti standard hitne zdravstvene...

Bonačić Obradović i Marčinko: “Zlatni sat” bi trebao biti standard hitne zdravstvene skrbi i na otocima

Gradske vijećnice Anita Bonačić Obradović i Petra Marčinko, inače i kandidatkinje koalicije Slobodno na predstojećim lokalnim izborima smatraju kako bi “zlatni sat” trebao biti zdravstveni standard na svim područjima RH, uključujući i otoke, a s osvrtom na nedavu tragediju, kad je mladić od 26 godina preminuo prilikom hitnog medicinskog prijevoza s Lastova. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

-Nažalost, nedavna tragedija na otoku Lastovu aktualizirala je problem primarne i hitne zdravstvene zaštite na otocima i udaljenim područjima u Hrvatskoj. Naime, u Dubrovačko-neretvanskoj županiji hitna medicina raspolaže jednom medicinskom brodicom smještenom u Dubrovniku te policijskim helikopterom smještenim u Čilipima.

Međutim, kao što smo svjedočili putem izvještaja u medijima, nedavni transport trajao je više od 8 sati do bolnice. Zlatni sat bi trebao biti standard hitne zdravstvene skrbi, a podrazumijeva vrijeme od nastanka stanja koje ugrožava život do mjesta konačnog zbrinjavanja, odnosno bolnice. Upravo je hitni medicinski prijevoz ključna karika u realiziranju zlatnog sata na udaljenim područjima, poput Lastova. On mora biti osiguran od 0-24 putem helikopterske ili brodske službe, a to je infrastruktura kojom Hrvatska (u jednoj mjeri) raspolaže.

Potpuno je nejasno zašto se ključna prijevozna sredstva nalaze samo na kopnu, odnosno u blizini Dubrovnika. Helikopter koji se koristi je helikopter Ministarstva unutarnjih poslova, a ne hitne medicinske službe te je smješten u Zračnoj luci Dubrovnik i trebalo bi mu oko 30 minuta za dolazak do Lastova.

SDP je već ranije upozoravao kako ovakvom raspodjelom hitne helikopterske mreže nije i ne može biti pokrivena cijela Hrvatska te da je Ministarstvo zdravstva svjesno lagalo kada su tvrdili drugačije. Hitna brodica, kojoj bi trebalo do 3 sata za dolazak na Lastovo smještena je Dubrovniku, a sljedeća najbliža u Supetru. Osim toga, ne postoji pravilnik hitnog medicinskog prijevoza za otočno područje!

Neupitno je da je ključno isplanirat konačni protokol za evakuaciju unesrećenih s Lastova u Split ili Dubrovnik. Zaključak je jednostavan, ako stanje unesrećenog zahtjeva intervenciju unutar ”zlatnog sata” jedino rješenje je helikopter. Postoje helikopteri koji stabilno operiraju i u ekstremnim vremenskim uvjetima.

Stoga, najoštrije upozoravamo kako se lokacije broda i helikoptera moraju na području Dubrovačko-neretvanske županije značajno prilagoditi potrebi na terenu.

Također, potrebno u što skorijem roku donijeti odgovarajuće pravilnike i postupke za rješavanje hitnih prijevoza, a kako bi se to moglo ostvariti unutar zlatnog sata. Uostalom, moramo početi razmišljati i o uvođenju interventnog tima te brodice stacionirane  na jednom od naših Elafitskih otoka.

Jednako dostupna zdravstvena zaštita je ustavno pravo te su građani naše županije ovako lošom organizacijom značajno zakinuti za adekvatnu skrb, stoji u priopćenju koje potpisuju gradske vijećnice Anita Bonačić Obradović i Petra Marčinko.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE