Atlas – svjedoci vremena naziv je knjige posvećene radu, poslovnoj filozofiji, preprekama u poslovanju s kojima su se suočavali te privatizaciji ove turističke agencije koja je u svoje vrijeme bila iznimno cijenjena u zemlji i inozemstvu, a koja će se predstaviti večeras u 18 sati u Kino dvorani Visia.
Izdavač knjige je izdavačka kuća Meridijani iz Zagreba, a autorica teksta je Silvana Jakuš, novinarka s dugogodišnjim iskustvom u stručnom turističkom novinarstvu.
Ova knjiga riječima 80-ak relevantnih sugovornika iz političkih i turističkih institucija, područja turističkog gospodarstva i bankarstva te samog Atlasa govori o mnogim temama, uključujući i dosad nepoznate događaje koji su određivali Atlasovo poslovanje i sudbinu.
Na 300-tinjak stranica objavljena su brojna svjedočanstva Atlasovih aktera i suvremenika, među kojima su i predstavnici velikih hotelskih tvrtki s kojima je Atlas surađivao. Ilustrirana je brojnim arhivskim fotografijama, dokumentima i novinskim isječcima kao svjedočanstvima tadašnjih događanja, ali i Atlasove poslovne filozofije. Zapažanja o kojima govore „svjedoci vremena“ autorica ostavlja bez suvišnih komentara pa je na samim čitateljima da zaključe što je i zašto slijedilo te koje su posljedice.
Otvoreno progovarajući o mnogim temama iz socijalističkog poslovanja, kao i prvim desetljećima suvremene Hrvatske, knjiga Atlas – svjedoci vremena nije samo svjedočanstvo o sudbini agencije s velikim međunarodnim ugledom. Ona je nerijetko i životna ispovijest aktera, kao i njihova emotivna posveta vremenu i gospodarstvu koje je, ne svojom krivicom, izgubljeno u privatizacijskom procesu stvarajući bogate pojedince i osiromašenu zajednicu. Slojevita priča o Atlasu ujedno je i posveta ljudima koji su ga stvarali, u njemu i za njega radili, a on im je – prema njihovim riječima – još više vratio. Da je tako svjedoči i činjenica da se bivši djelatnici ove agencije redovito sastaju te su u stalnom kontaktu, što je autorici uvelike olakšalo pronalaženje sugovornika.
Urednica knjige je Petra Somek, a recenzenti su dr. sc. Željko Krušelj, izv. prof. i dr. sc. Darko Prebežac, red. prof.
Nakladnik: Meridijani, Biblioteka Historia Croatica, knjiga 115 prvo izdanje
Format: B5, 280 stranica u boji
Meki uvez s klapnama
Kratka povijest Atlasa
Od ishodišnog Putnika Dubrovnik 1923. godine, preko samostalne agencije koja posluje od 1951. godine do Atlasove privatizacije na samom kraju 20. stoljeća – dubrovačka turistička agencija Atlas u velikoj je mjeri pridonijela razvoju, uspjehu i međunarodnom ugledu hrvatskog turizma. Štoviše, i desetljećima kasnije nekadašnja je Atlasova poslovna praksa razvoja destinacije – danas poznata pod pojmom destinacijski menadžment – u nekim sredinama i dalje samo nedostignut turistički plan i cilj.
O veličini i snazi Atlasa govore impresivne brojke postignute u zenitu poslovanja, u osamdesetim godinama prošloga stoljeća. Gigant s tadašnjih više od 1600 zaposlenika u tom je desetljeću posredovao u ostvarivanju 37 milijuna noćenja, usluge transfera obavio je za 2,5 milijuna gostiju te su organizirani izleti za njih 4,2 milijuna. Atlasova su cestovna prijevozna sredstva prevalila 31,6 milijuna kilometara, a turistička plovidba 2,3 milijuna milja. Žičara, koju je Atlas izgradio 1968. godine, prevezla je 1,1 milijun gostiju. Airtours je u svim svojim programima imao gotovo 500 tisuća putnika.
No uspješno poslovanje nije oslobodilo Atlas političkih pritisaka. Štoviše, cijelo je vrijeme bio na meti političkih moćnika čiji su pritisci – o kojima se također govori u knjizi – bili proporcionalni uspjehu te su snage rukovodstva, umjesto na daljnji razvoj, trošili na obranu od opasnih i beskrupuloznih političkih igara.
Atlasovo turističko naslijeđe
Luksuzni Atlasovi autobusi, brodovi i hidrogliseri te učinkovit komunikacijski sustav Storno pridonijeli su kvaliteti turističke usluge, ali i bili od velike pomoći u Domovinskom ratu. Međunarodni je ugled Atlasa bio zaslužan za promicanje istine o ratu, povratku Hrvatske na turističko tržište te poslijeratnu obnovu Dubrovnika.
Iz Atlasove povijesti pamte se poslovni uspjesi koji nabolje mijenjaju ne samo njihovo poslovanje, nego i ukupnu (turističku) scenu bivše države. Tako 1968. godine Atlas potpisuje ugovor s American Expressom te preuzima agenturu za njihov sektor putovanja i putničkih čekova, a 1972. godine potpisuje franšizni ugovor kojim Atlas stječe pravo izdavanja American Express kartice za područje cijele nekadašnje države. Bio je to presedan u svjetskim razmjerima jer je American Express takve ugovore u pravilu potpisivao s bankama.
Zahvaljujući suradnji s Atlasom od 1960-ih do 1980-ih godina aviokompanije KLM, British Airways, Finnair, SAS, Sabena te Pan American uspostavljaju direktne linije za Dubrovnik.
Svakako najveća potvrda poslovnog ugleda u međunarodnim okvirima bila je činjenica da je Atlas 1982. godine postao generalni zastupnik najvećeg europskog turoperatora TUI-ja, potvrdivši time odlična prethodna iskustva suradnje u dijelu Dalmacije. Štoviše, ta su iskustva rezultirala i obostranom željom za intenzivnijim zajedništvom. Naime, unatoč velikim Atlasovim ratnim gubicima, TUI ni poslije rata nije izgubio interes za kupnju ove turističke agencije.
No pregovori su prekinuti iznenadnom i bespogovornom bankarskom odlukom pod političkim patronatom da dubrovačka agencija postane dio privatizacijskog paketa po tada prevladavajućem obrascu.
Progovorivši o toj temi o kojoj se kod nas i dalje rijetko otvoreno govori, priča o Atlasu ispričana iz iskustva brojnih „svjedoka vremena“ prestaje biti samo priča o dubrovačkoj turističkoj agenciji velikog međunarodnog ugleda, nego je to iskreno i emotivno svjedočanstvo za mnoge bolnog procesa koji je hrvatsko gospodarstvo doveo do poražavajuće devastacije čije posljedice i danas osjećamo.
O GOVORNICIMA
Petra Somek, povjesničarka umjetnosti i etnologinja, direktorica i vlasnica izdavačke kuće Meridijani – uglednog hrvatskog nakladnika specijaliziranog za geografska i povijesna izdanja s više od 600 izdanih naslova raznih knjiga i časopisa. Ostvarila je zapažene rezultate u uređivanju i izdavanju brojnih knjiga i udžbenika. Već 20 godina urednica je časopisa za popularizaciju znanosti Meridijani, koji je 1994. pokrenula zajedno s ocem akademikom Dragutinom Feletarom.
Darko Prebežac je redoviti profesor u trajnom zvanju na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu specijaliziran za marketinški menadžment u turizmu, istraživanje turističkih tržišta, prometnu politiku u turizmu i menadžment zračnog prometa. Prije nego što se pridružio akademskoj zajednici obnašao je najviše upravljačke pozicije u Adria Airwaysu u Ljubljani i Croatia Airlinesu.
Pave Župan Rusković, počela je raditi za Atlas s nepunih 14 godina kao turistički vodić, od 1968. do 2001. godine u stalnom radnom odnosu ,od čega više od dvadeset godina na rukovodećim mjestima. Od 2001. do 2004. godine bila je Ministrica turizma. Dobitnica brojnih međunarodnih i domaćih nagrada i priznanja (+ sretna i ponosna baka sedmero unučadi)
Silvana Jakuš novinarka je specijalizirana za turizam. Pisanje u tjedniku Privredni vjesnik a potom u stručnoj reviji Ugostiteljstvo i turizam, u kojoj je bila i urednica, opredijelilo ju je za analitički pristup turizmu neophodan da bi se razumjeli procesi i objektivno sagledavale nastale posljedice.
NOVA KNJIGA O “ATLASU” otkriva dosad nepoznate podatke o turbulencijama kroz koje je prolazio