Kako PU nije dozvolila organizaciju prosvjeda “zbog kašnjenja u prijavi”, iako je prijavljen 48 sati prije njegova početka, građani Zatona su se odlučili jutros organizirati press konferenciju kako bi skrenuli još jedanput pažnju na problem koji ih istinski muči i zabrinjava, a to je kvaliteta vode s izvorišta Palate.
Mariela Marković koja je odmah na početku jasno dala do znanja kako je tu u ulozi stanovnice Zatone, a ne koordinatorice stranke Srđ je Grad (što će se, svakako spinirati, naglasila je) kazala je kako se nadala da za jutrošnjim obraćanjem javnosti neće biti potrebe, ali kako jučer nisu date nikakve konkretne informacije od strane Frankovića, Matušića i dr. Lakića, te da oni ustraju na odgovorima.
-Franković je jučer kazao kako je najvažnije bilo utvrditi potencijalni izvor zaraze. Dakle, nitko nije rekao da je uljara u Orašcu stvarni, odnosno jedini izvor zaraze nego potencijalni, a nas zanima kad će biti otkriveno je li to stvarni izvor zaraze ili nije. Nas ne zanima kaznena odgovornost, hoće li čovjek platiti kaznu, hoće li uljara biti zatvorena, nego što se dalje događa s tim izvorom zaraze, gdje se nose te komine, kako se sanira, tko sanira i koliko vremena za to treba proći. Ako se utvrdi da ovo nije stvarni izvor zaraze, što se onda događa? Postoje razne insinuacije u Zatonu kako ovo možda nije stvarni ili jedini izvor zaraze…”, kazala je Marković, dodajući kako se sve češće kao mogući onečistivač spominje jedan nelegalni deponij otpada koji se nalazi na privatnom zemljištu osobe s Osojnika, a nalazi se na oko 200 metara zračne linije od izvorišta.
Ilegalni deponij na privatnom zemljištu s otpadom iz TUP-a?
Detaljnije je pojašnjenje dala Kejt Marinović, rekavši kako se on nalazi na površini “između 7 i 10 tisuća ‘kvadrata, te kako je tu netko kopao i zatrpavao u više slojeva. Ne znamo koji je to otpad, načuli smo kako je to otpad TUP-a. Po meni je to možda izgledniji uzrok, nego uljara koja je ispod izvorišta. Onda bi po toj logici trebala voda ići uzbrdo. Doduše, ne znamo tko iz uljare gdje bacao tu kominu”.
Mariela Marković je na press konferenciji istaknula kako stanovnici Zatona inzistiraju da se rezultati analiza vode svakodnevno objavljuju na stranicama Zavoda za javno zdravstvo i Vodovoda, a ne samo da se “metodom njuškanja” objavljuje smrdi li voda ili ne.
– Mi želimo vjerovati kako je voda ispravna, ali zašto je problem javno objaviti rezultate svaki dan? Razgovarala sam jučer s liječnicima iz Zadra gdje se dogodila ista situacija, ukazali su mi što pitati. Kad se utvrdilo kako je razina fenola nedopuštena, postoji li datum i laboratorij koji je to izmjerio, neki pečat? Zahtijevamo da se objave te analize. Kad je taj fenol zadnji put utvrđen, utvrđuje li se on svaki dan? Kad je zadnji put utvrđeno da je razina fenola zadovoljavajuća za zdravlje i koja je to razina?” nastavila je s pitanjima na koje stanovnici Zatona očekuju odgovore.
Dodala je i kako je direktor Vodovoda Lukša Matušić jučer u više navrata istaknuo kako ‘odgovorno tvrdi kako je voda za piće’.
Zahtijevaju svakodnevno objavljivanje rezultata analize vode
-A onda je rekao i kako je za analizu vode ponekad potrebno i nekoliko dana. Vrlo konkretno stoga pitam – u ponedjeljak ujutro je objavljeno kako je voda za piće. Ako treba nekoliko dana za analizu vode, to su onda rezultati analize kojeg dana? Je li ponedjeljka ujutro? Ako je od tada, onda nije potrebno nekoliko dana nego nekoliko sati. Ako su to rezultati vode od srijede ili četvrtka, onda tu nešto nije u redu, jer u srijedu i četvrtak je voda bila katastrofa. Ako su to rezultati analize od ponedjeljka ili nedjelje, tjedan dana prije, kad je voda bila uredu, onda su podaci lažirani. Ako je potrebno samo nekoliko sati, zašto se to onda ne radi na dnevnoj razini?” – pita.
Osvrnula se i na projekt aglomeracije kojega Franković spominje kao jedino rješenje za građane Zatona, pa pita zašto se s tim projektom koji je stao 2021., na 3 kilometra od izvorišta, toliko čeka.
-Taj projekt je počeo 2020. godine i cijevima je ta infrastruktura došla negdje do Štikovice i Vrbice. Stalo je 2021. godine, a od tog mjesta do izvorišta su neka tri kilometra. Zašto se nismo pomaknuli ni jednog centimetra. Franković je kazao kako će to biti riješeno za godinu i pol, dvije, zašto se ta tri kilometra, možda i manje, ne mogu riješiti u mjesec dana? – još su neka pitanja na koja građani Zatona čekaju konkretan odgovor.
Na kraju je dodala kako se dosadašnja komunikacija s građanima ne može smatrati uspješnom, jer stanovnici zatona ni danas nisu načistu u čemu se kupaju i peru robu, te kakvu vodu piju.
Službeno priopćenje građana Zatona
Jutros se, 18. prosinca, ispred Gradske vijećnice Grada Dubrovnika 50-ak građana Zatona, Štikovice i Vrbice okupilo kako bi na konferenciji za medije postavili neka konkretna pitanja na koje traže konkretne odgovore od nadležnih institucija, s obzirom da ih u posljednjih mjesec dana ne dobivaju. Pred medijima su, uime građana, govorile Katija Marinović i Mariela Marković.
Prva pitanja koja su postavila tiču se „potencijalnog izvora zagađenja“ izvora Palata, kako ga je dan ranije, na presici, imenovao gradonačelnik Franković. Građani se pitaju što točno znači da se „utvrdio potencijalni izvor onečišćenja“, kad će se sa apsolutnom sigurnošću utvrditi stvaran izvor zaraze, kako i kad će građani o tome biti obaviješteni i, najvažnije, kako će se onda taj izvor zagađenja sanirati? Koliko će vremena biti potrebno da se očisti sam izvor, da se očiste zagađene podzemne vode i kad će u konačnici građani koristiti potpuno čistu vodu? Što se u međuvremenu, dok se to sve ispituje, ako se ispituje, događa s vodom? Što će se dogoditi s prvim kišama koje vjerojatno uskoro očekujemo? Što se događa ukoliko se otkrije da ovaj potencijalni izvor zagađenja ipak nije stvarni ili nije jedini izvor zagađenja. Kojem se rješenju ovog za život važnog problema mogu nadati građani Zatona, Štikovice i Vrbice? Naime, postoje različite informacije da se u puno većoj blizini samog izvora Palate nalaze neki drugi – potencijalni izvori zagađenja. Kako i tko će istražiti druge potencijalne zagađivače? I opet – što će piti Zatonjani za to vrijeme, a pretpostavljamo da će dotad proći mjeseci, ako ne i godine?
Daljnja pitanja odnose se na analizu vode i vrlo su konkretna: Kad je prvi put utvrđena nedopuštena količina fenola u vodi? Kolika je bila ta koncentracija fenola i u kojem je laboratoriju izvršena analiza? Koliko se puta odonda mjerila količina fenola i zašto se ti rezultati ne objavljuju svakodnevno na stranicama HZJZ-a i/ili Vodovoda Dubrovnik? Građani Zatona žele vjerovati da je s vodom sve u redu, žele vjerovati da piju čistu i zdravu vodu, ali baš im zato nije jasno zašto komunikacija nadležnih institucija nije transparentnija, zašto se svakodnevno ne objavljuju rezultati analize vode, i to baš kako bi se građani umirili. Ravnatelj Vodovoda Dubrovnik, Lukša Matušić, na jučerašnjoj je presici rekao da nažalost ponekad analiza vode traje nekoliko dana i da bismo svi voljeli da to ide brže. Gađane onda zanima na osnovu kojeg je onda pokazatelja u ponedjeljak ujutro objavljeno da se voda može koristiti i za piće i za svaku drugu upotrebu? Ako je potrebno nekoliko dana, na osnovu kojih je rezultata donesena takva odluka i zašto ti rezultati nisu objavljeni? Ako je ta odluka donesena na temelju rezultate analize vode tog dana, zašto nam onda govore da je potrebno nekoliko dana na analizu? Ili to ipak nisu rezultati od toga dana? Ako je potrebno samo nekoliko sati za analizu, što ih sprječava da svakodnevno na službenim stranicama objave rezultate i to tako da se vidi ovlašteni laboratorij, pečat i potpis odgovorne osobe. Građani se pitaju, s obzirom na to da se samo izvještava o tome smrdi li voda ili ne, otkad je osjetilo njuha postalo egzaktan mjerni instrument?
Sljedeća pitanja odnose se na to zašto se ova situacija u Zatonu nije mogla riješiti na isti način na koji se riješila za Orašac, Elafite i Gornja sela? Njima je, naime, prekinut dotok vode s izvora Palata i voda s Omble im se upumpava izravno u rezervoare. Zašto se to nije moglo napraviti u Zatonu? I zašto se to sad ne može napraviti, ako je to neko najbrže rješenje problema dok se čeka na sva ova druga rješenja?
Na kraju pitanje koje se tiče dugoročnog rješenja problema koje spominje gradonačelnik Franković, a to je spajanje Zatona na pročistač Ombla u sklopu projekta Aglomeracije. S obzirom na to da se 2021. cijevima došlo do Štikovice, pitanje je zašto se onda stalo i zašto se u ove tri godine o tome nije ništa ni govorilo niti se s tim nastavilo? Radi se samo o 3 kilometra udaljenosti od mjesta gdje se zastalo do izvora Palate i kako je moguće da se to nije moglo odraditi u ove 3 godine? Osim toga, gradonačelnik sad spominje da će se to riješiti u sljedeću godinu i pol do dvije pa je novo je pitanje zašto je sad, a radi se o velikoj krizi, toliko vremena potrebno? Zašto nam je potrebno 5-6 godina da bismo riješili 3 kilometra koja bi osigurala normalan život i zdravlje naših sugrađana?