13.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 24 studenoga, 2024
NaslovnicaKultura“Luška priča” Sande Vlašić postavljena u Dubrovačkim knjižnicama

“Luška priča” Sande Vlašić postavljena u Dubrovačkim knjižnicama

U organizaciji Dubrovačkih knjižnica, 22. studenoga 2024., u prizemlju Narodne knjižnice Grad otvorena je izložba umjetnice Sande Vlašić. Uz autoricu, izložbu je otvorila i povjesničarka umjetnosti Maris Šišević.

– Sanda Vlašić nije rođena velolučanka, ali je to dušom postala. Priča o Sandi nije samo njena priča, već je to priča o Sandi i Daliboru Vlašić. Njihovi su životni putevi, profesije, interesi i projekti nevjerojatno isprepleteni, da je teško govoriti o jednome, a da ne spomenemo drugoga. Sandino slikarstvo uvjetovano je ljepotom krajolika u kojem živi.

Rođena je u slikovitom srednjovjekovnom gradiću u Sloveniji, Radovljici u podnožju Julijskih Alpa. Već u osnovnoj školi otkriva talent za slikanje i sklonost tehnici akvarela. Studij stranih jezika, profesura na brojnim školama i poslovi u ambasadama u inozemstvu, udaljili su je od slikanja. Dok su Sanda i Dalibor radili u Engleskoj, on u Lloydu, svjetski priznatom registru brodova, a Sanda u australskoj ambasadi, pružila joj se prilika za usavršavanje slikarskog talenta i opet se vraća akvarelu. Iako su odlaskom u penziju, Sanda i Dalibor, mogli birati u kojem dijelu svijeta će živjeti, oni su izabrali za njih najljepši i najdraži kutak svijeta, Velu Luku – naglasila je uvodno autorica teksta o izložbi Maris Šišević.

– Narativ ove autorice je intimistički, meditativni, romantičarski i dokumentaristički. Usredotočena je na ljepotu koja je okružuje. Njezino djelovanje je uvjetovano prirodnim ambijentom u kojem živi. Igor Šipić, hrvatski znanstvenik i književnik, u svom djelu „Mediteran, povratak u utrobu“ navodi kako je s psihoanalitičkog stajališta prirodno ponašanje čovjeka duboko određeno vrstom krajolika. Šipić otkriva „mediteransku nebrigu za predmetno“ i povezuje je sa dubljim promišljanjima, senzibilnošću i  duhovnošću pojedinca. Sanda Vlašić prikazujući svijet oko sebe, istražuje vlastitost i nutarnji svijet koji promatrača poziva na dublje iskustvo.

Očigledno da velolučki prostor opremljen osobitim prirodnim i duhovnim bogatstvom ima moć iznjedriti umjetnike, opremljene srčanošću osvajača svjetova koji nam nude dragocjenost svojeg stvaralaštva – istaknula je Šišević.

Sama autorica izložbe rekla je kako je „našla mir“ u svojim slikama zadnjih deset godina otkad živi u Veloj luci.

– Slikanje ispunjava moje zime, zimi kada je sve mirno i tiho mogu se koncentrirati i uživati i onda nastaju ove slike koje sada imate priliku vidjeti. Nisu sve motivi iz Vele luke, ima nekoliko i s naših putovanja, a ima i eksperimenata gdje ja malo vježbam s vodom i bojama – rekla je Sanda Vlašić te zahvalila Knjižnici na prilici da pokaže svoja djela, posebno knjižničarki Luciji Kukica Ćosić na ideji da se ova izložba predstavi u Dubrovniku, povjesničarki umjetnosti Maris Šišević te Robertu Kralju i Marti Baći na postavu.

Večer su skladbom uveličali prof. Luce Ćatić i prof. Damir Vlašić. Nakon otvorenja uslijedio je tratmenat s delicijama s Korčule.

Izložba se može pogledati do 13. prosinca 2024. u prizemlju Narodne knjižnice Grad.

Foto: Vedran Levi

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE