Zaljubljenik u knjige i strastveni kolekcionar Božo Lasić je izložbom svojih ex librisa u Znanstvenoj knjižnici priuštio dubrovačkoj publici raritetni i dragocjeni kulturni događaj.
Ex libris je, u suštini, oznaka vlasništva knjige, to može biti naljepnica u obliku grafičkog listića ili pak neka otisnuta oznaka na unutarnjoj stranici prednje korice knjige. Pod ex librisom danas podrazumijevamo umjetnički oblikovanu naljepnicu koja nosi ime vlasnika knjige. Na naljepnici koja može biti različite veličine, uz označnicu ex libris, nalazimo često uz ime vlasnika knjige i druge likovne ili grafičke obavijesti: grb, portret, monogram, simbol, neku uzrečicu ili slično – pojašnjava Lasić u katalogu koji prati izložbu.
U Europi ex librisi datiraju iz srednjeg vijeka. U Hrvatskoj vrijedne zbirke ex librisa imaju bivši ministar kulture Božo Biškupić i akademik Josip Bratulić.
Božo Lasić je brojnoj publici ispričao kako se po prvi put s ex librisom susreo prije tridesetak godina, ali mu tada niti antikvar nije znao pojasniti što ono znači. To je pobudilo njegovu znatiželju koja je prerasla u istinsku opčinjenost ex librisima. Oni su istinska mala umjetnička djela kojima su vlasnici označavali svoje vlasništvo nad knjigama koje su tada, kako je to lijepo rekla ravnateljica Dubrovačkih knjižnica Lucija Bjelokosić, bile stvar prestiža i ne dostupne svima. Ravnatelj Doma Marina Držića, Nikša Matić koji je nazočne pozdravio kao predstavnik Grada Dubrovnika, istaknuo je kako je izložba ove vrijedne kolekcije ex librisa veoma važan i raritetan kulturni sadržaj koji bi trebali vidjeti dubrovački učenici. Voditeljica Znanstvene knjižnice, Paula Raguž je rekla kako je do izložbe došlo na inicijativu samog vlasnika kolekcije koji je smatrao da je ovo sadržaj za knjižnicu, te se za postav izložbe zahvalila Robertu Kralju i Marti Baće. Otvorenje su glazbeno uveličali članovi Puhačkog kvinteta Umjetničke škole Luke Sorkočevića: Klara Brčić (flauta), Đivo Sršen (oboa), Andrej Stipić (klarinet), Blanka Maria Franušić (rog) i Roko Negodić (bariton saksofon) pod vodstvom mentorice, profesorice Đive Kušelj.
Izložba je vrijedna da se razgleda i to se može napraviti do 19. prosinca.
Jer, istina je ono što je Lasić istaknuo kroz anegdotu, a to je da vrijedne kolekcije i umjetnička djela dobivaju svoj pravi smisao kad su dostupne velikom broju ljudi, a ne pohranjene u privatna četiri zida.