Klimatske promjene imaju značajan utjecaj na poljoprivredu diljem svijeta, a maslinarstvo, koje je jedno od najvažnijih poljoprivrednih djelatnosti u Hrvatskoj, također nije izuzeto. Maslina (Olea europaea) je mediteranska kultura koja se u Hrvatskoj uzgaja prvenstveno u priobalnim regijama i na otocima.
Povećanje temperature
Povećanje prosječnih temperatura je jedna od najznačajnijih posljedica klimatskih promjena. U Hrvatskoj, osobito u priobalnom dijelu gdje se masline najviše uzgajaju, bilježi se porast prosječnih godišnjih temperatura. Maslina je termofilna biljka koja voli toplinu, ali prekomjerno zagrijavanje može imati negativne posljedice.
Promjene u padalinama
Klimatske promjene donose neravnomjernu raspodjelu padalina, s dugim sušnim razdobljima i intenzivnim kišnim periodima. U sušnim razdobljima masline pate od nedostatka vode, što smanjuje rast, prinos i kvalitetu plodova. Suša može uzrokovati dehidraciju plodova, manji broj maslina po stablu, i smanjenje količine ulja u plodovima.
Povećana učestalost štetnika i bolesti
S porastom temperatura i promjenama u oborinama, bilježi se povećanje učestalosti štetnika i bolesti. Maslinina muha (Bactrocera oleae) i maslinov svrdlaš (Rhynchites cribripennis) postaju problem zbog blažih zima koje omogućavaju njihovo preživljavanje i brže razmnožavanje.
Utjecaj na kvalitetu maslinovog ulja
Klimatske promjene mogu utjecati na kemijski sastav maslinovog ulja. Ekstremne vrućine i suša mogu uzrokovati povećanje polifenola, što može utjecati na okus i stabilnost ulja.
Prilagodbe i održivi pristupi u uzgoju maslina
Jedna od glavnih prilagodbi na klimatske promjene u uzgoju maslina je uvođenje učinkovitijih sustava navodnjavanja. Kap po kap sustavi mogu pomoći u optimiziranju korištenja vode.
Novi broj časopisa Maslinar potražite na kioscima ili naručite na linku