12.8 C
Dubrovnik
Petak, 27 prosinca, 2024
NaslovnicaistaknutoAKTIVNOSTI GRADA Obnavljaju se sportski tereni, povećana izdvajanja u predškolski odgoj, Dubrovnik...

AKTIVNOSTI GRADA Obnavljaju se sportski tereni, povećana izdvajanja u predškolski odgoj, Dubrovnik primjer turizma

Započela obnova sportskog terena na Gorici svetog Vlaha

Kroz program redovnog održavanja sportskih terena i dječjih igrališta Upravnog odjela za komunalne djelatnosti, promet, more i mjesnu samoupravu Grada Dubrovnika, započela je obnova sportskog terena na Gorici svetog Vlaha.

Planirani radovi obuhvatit će zamjenu ograde i žičanog pletiva na ogradnoj konstrukciji igrališta, čišćenje i bojenje košarkaških obruča te postavljanje novih mrežica, kao i bojanje zahrđale košarkaške konstrukcije. Na traženje građana, na dijelu ograde prema dječjem igralištu postavit će se ulazna vrata, dok će se kod sjevernog ulaza izgraditi prilazna betonska rampa. Na tribinama će se postaviti zaštitna ograda.

Radove izvodi ugovorni izvođač, tvrtka Tehnogradnja d.o.o., a procijenjena vrijednost radova je 22 tisuće eura bez PDV-a. Podsjetimo, u Proračunu za 2024. godinu za obnovu dječjih i sportskih igrališta osigurano je 250 tisuća eura, što je povećanje od 57 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Izdvajanja Grada Dubrovnika u predškolski odgoj povećana za 75 posto

Grad Dubrovnik u kontinuitetu provodi sustavna ulaganja u segment predškolskog odgoja, a ista se odnose na unapređenje uvjeta boravka i rada u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja, ali i na infrastrukturne zahvate usmjerene prema osiguravanju dostatnih kapaciteta kako bi svako dijete bilo upisano onog trenutka kad se za to ispune uvjeti.

Grad Dubrovnik je u razdoblju od 2017. do 2023. godine povećao izdvajanja za javne potrebe u predškolskom odgoju za 55 posto. Naime, u 2017. godini na predškolski odgoj iz proračuna je izdvojeno 42.956.254,39 kuna (5.704.681,80 eura) dok je taj iznos u 2023. godini prešao 66 milijuna kuna, odnosno iznosio je 8.867.512,13 eura. Prema ovogodišnjem proračunu, izdvajanja za predškolski odgoj veća su za čak 75 posto u odnosu na osam godina ranije i iznose 10.013.497,00 eura.

U sedam godina otvoreno je 21 novih vrtićkih/jasličkih skupina i 380 novih mjesta. Otvorenjem dva nova gradska vrtića – „Cvrčak“ u DOC-u i „Čiopa“ u Solitudu s 97 mjesta umnogome je riješen izazov s listama čekanja u dvije ustanove, dok će se planiranom rekonstrukcijom budućeg vrtića u Biskupskom dvoru osigurati 122 dodatnih mjesta.

Izgrađena je nova zgrada Dječjeg vrtića „Palčica“, adaptiran je i uređen vrtić „Mala kuća“ u Mokošici, proširen je vrtić u Zatonu, energetski su obnovljene zgrade dječjih vrtića Ciciban i Izviđač, dok su kroz EU projekt Grad za djecu provedena unapređenja rada i programa te je nabavljena nova oprema, a ukupna ulaganja samo u infrastrukturu predškolskog odgoja i navedeni EU projekt prelaze 8 milijuna eura.

Donesen je novi kolektivni ugovor za zaposlenike gradskih vrtića koji osigurava veće plaće i bolje uvjete rada. Povećane su i subvencije za više od 120 djece u privatnim vrtićima. Vlastitim sredstvima financira se poslijepodnevni rad i rad subotom u vrtićima s ciljem usklađivanja radnog vremena vrtića sa stvarnim potrebama roditelja. Rad pomoćnika u nastavi u vrtićima u potpunosti se financira iz gradskog proračuna, a satnica pomoćnicima u nastavi povećavana je dva puta i među najvišim je u državi.

Sufinancirajući roditeljima ekonomsku cijenu vrtića u rasponu od 77 do 100 posto, Dubrovnik se ističe i na top listi hrvatskih gradova prema iznosu sufinanciranja cijene vrtića roditeljima. Primjerice, za treće dijete u vrtiću Grad u cijelosti pokriva trošak programa predškolskih ustanova i obitelj ne plaća ništa. I za one roditelje koji plaćaju najvišu cijenu od 73 eura Grad Dubrovnik pokriva 77 posto ekonomske cijene koja iznosi 322,52 eura za desetosatni program, odnosno 161,26 eura za poludnevni petosatni program.

Asfaltirana cesta u Šumetu

Asfaltirana je dionica nerazvrstane ceste u naselju Šumet u duljini od 450 metara. Cesta kroz naselje koja vodi do novouređenog dječjeg i sportskog igrališta uređena je u sklopu programa pojačanog održavanja gradskih prometnica i javnih površina.

Uklonjen je stari i dotrajali asfaltni sloj, nakon čega je nanesen novi asfaltni zastor čime je povećana kvaliteta prometovanja ovim naseljem u gradskom kotaru Komolac.

Radove vrijedne 64.192,50 eura (bez PDV-a izvela je tvrtka Tehnogradnja, a predstavljaju nastavak uređenja ceste, nakon što je u rujnu prošle godine, također u okviru programa pojačanog održavanja, uređena dionica dužine 700 metara.

Radovima koje je u dva navrata proveo Grad Dubrovnik putem nadležnog upravnog odjela za komunalne djelatnosti, promet, more i mjesnu samoupravu te radovima asfaltiranja koje je izveo Vodovod Dubrovnik u sklopu Aglomeracije asfaltirana je cesta kroz čitavo naselje.

Gradonačelnik obišao obnovljeni Opskrbni centar u Novoj Mokošici koji je zasjao u novom ruhu nakon 40 godina

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković u pratnji zamjenice gradonačelnika Jelke Tepšić, pročelnice Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivane Brnin, pročelnice Upravog odjela za komunalne djelatnosti, promet, more i mjesnu samoupravu Matilde Krile- Prkoča, pročelnice Upravnog odjela za gospodarenje imovinom, opće i pravne poslove Marijete Hladilo i direktora Domouprave Dubrovnik d.d. Pera Milkovića te predstavnika izvođača radova obišao je danas obnovljeni Opskrbni centar u Novoj Mokošici čija je vrijednost radova bila vrijedna 573.662,55 eura. 

Naime, Grad Dubrovnik, u suradnji s Domoupravom Dubrovnik, pristupio je investiciji obnove Opskrbnog centra u svrhu poboljšanja zajedničkih dijelova zgrada i uređenja površina javne namjene s naglaskom na sigurnost građana i korisnika. 


Suvlasnici objekta Opskrbni centar osigurali su sredstva za sanaciju zajedničkih dijelova objekta u iznosu od 73.999,39 eura, dok Grad Dubrovnik iz proračuna osigurava 499.663,16 eura za uređenje površina javne namjene.

Gradonačelnik Mato Franković izrazio je zadovoljstvo obnovom Opskrbnog centra kao središta Mokošice. – Ovaj prostor je bio potpuno zapušten i devastiran i zato smo se odlučili na kompletnu sanaciju. U konačnici, prostor je dobio novu fasadu i kamenu podlogu, postavljene su i nove ograde a na nama je da u okviru redovnog komunalnog održavanja javnih prostora, i ovaj prostor nastavimo održavati. Nadam se da će ovo mjesto biti mjesto okupljanja stanovnika Mokošice i u budućnosti! – poručio je gradonačelnik Franković.

Nadodajmo kako je kroz čitavo vrijeme izvođenja radova sanacije, Opskrbni centar bio otvoren za sve građane a ovom obnovom – mnogima omiljeno mjesto u Mokošici dobilo je sasvim novu vizuru koja se čekala preko četiri desetljeća. 

Dubrovnik u rujnu 2024. : Odlični rezultati s naglaskom na održivi razvoj učvrstili status vodeće cjelogodišnje destinacije

Rujan 2024. pokazao se iznimno uspješnim za dubrovački turizam, s ukupno 179.638 dolazaka (porast od 6 % u odnosu na isti mjesec prošle godine) i 573.948 noćenja, što predstavlja rast od 5 % u odnosu na rujan 2023. godine.)

Ovaj kontinuirani rast rezultat je strateških mjera aktualne gradske uprave usmjerenih na produljenje turističke sezone i povećanje broja posjetitelja tijekom predsezone i postsezone, s naglaskom na održivi turizam. Uz goste iz UK-a, SAD-a, Njemačke, Francuske, Australije, Irske, Kanade, Španjolske, Poljske i Finske, Dubrovnik još jednom potvrđuje svoj status globalno prepoznatljive turističke destinacije.

Također, jedinstvena turistička kartica Dubrovnik Pass, bilježi rekordan rast u rujnu 2024. Prodano je ukupno 79,712 Dubrovnik Pass-ova, što je rezultiralo ukupnim bruto prihodom od  2.990.770,00 eura. Riječ je 35,8 posto većim prihodima u odnosu na rujan prošle godine i najvećem ostvarenom mjesečnom prihodu od pokretanja projekta Dubrovačke kartice 2010. godine. Na razini godine, od 1. siječnja do 30. rujna 2024. godine, prodano je ukupno 388,970 Dubrovnik Pass-ova, ukupne vrijednosti od 14,490,480.00 eura. U odnosu na isto razdoblje lani, riječ je o povećanju prihoda od 36,5 posto.

Uspjeh ovogodišnje postsezone osiguran je i zahvaljujući povećanom broju letova u zračnom prometu. U studenom 2024. godine predviđen je značajan rast zračnih linija, odnosno planirano je pedesetak letova tjedno (prošle godine u istom periodu su bila 42 leta tjedno) dok je za prosinac planirano 43 leta tjedno (prošle godine u istom periodu bilo je 30 letova). Time se dodatno potiče turistički promet izvan glavne sezone, osiguravajući stabilan rast – upravljanjem, ne zabranama kao i reguliranjem s ciljem visokokvalitetne turističke destinacije koja sigurno ide prema cjelogodišnjem turizmu.

Grad Dubrovnik kroz brojne strateške projekte i suradnju s partnerima, nastavlja biti primjer kako se turistički rast može postići na odgovoran i održiv način, prilagođen potrebama zajednice i okoliša. Također, zahvaljujući sinergiji brojnih dionika u turizmu – postsezona će po svim najava biti izvrsna što će potvrditi Dubrovnik apsolutnim šampionom hrvatskog turizma u 2024. godini. 

Španjolski mediji o Dubrovniku kao primjeru održivog turizma

Nakon što je ovoga tjedna na redovnoj izbornoj skupštini Organizacije gradova svjetske baštine (OWHC) u španjolskoj Córdobi, gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković izabran u predsjedništvo ove prestižne organizacije, samim time je postao prvi hrvatski gradonačelnik s tom titulom. Ovim međunarodnim uspjehom Dubrovnik i Hrvatska dodatno su istaknuti na globalnoj sceni očuvanja svjetske kulturne baštine. 

Titulu predsjednika Odbora OWHC-a ponio je gradonačelnik Quebeca, Bruno Marchand. Tijekom svog izlaganja pred brojnim članovima među kojima su brojni gradonačelnici, Franković je istaknuo inovativne mjera grada Dubrovnika u upravljanju turizmom i zaštiti povijesne jezgre, što je omogućilo održivi razvoj grada unatoč početnim izazovima. 

Na skupštini u Córdobi, posebno je istaknuto  iskustvo iz 2017. godine, kada se Dubrovnik zbog masovnog turizma našao na brojnim ‘crnim listama’ međunarodnih medija kao grad koji treba ‘izbjegavati’ dok ga danas brojni međunarodni mediji ističu kao grad primjer i grad kojeg treba posjetiti. 

Španjolski mediji pohvalili su Dubrovnik kao primjer uspješnog upravljanja baštinom, posebno ističući kako su mjere grada Dubrovnika bile nepopularne u početku, ali su na kraju dovele do značajnih poboljšanja. Kroz organiziranje posjeta i kontrolu broja posjetitelja, Grad je uspio povećati prihode, smanjiti sezonalnost turizma te poboljšati kvalitetu života za građane i goste. 

“U životu stvari bolje funkcioniraju kada su organizirane”, istaknuo je gradonačelnik Franković, čiji se model upravljanja danas koristi kao primjer za mnoge gradove diljem svijeta što se potvrdilo i na ovoj međunarodno priznatoj konferenciji.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

NJORGANJE