17.8 C
Dubrovnik
Subota, 19 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiImate problema s nesanicom? U dubrovačkoj bolnici otvoren je Centar za medicinu...

Imate problema s nesanicom? U dubrovačkoj bolnici otvoren je Centar za medicinu spavanja

U Općoj bolnici u Dubrovniku počeo je s radom Centar za polisomnografiju. Nedavno potpisanim Sporazumom o suradnji pri osnivanju Centra za polisomnografiju u OB Dubrovnik, dubrovačka bolnica uskoro bi trebala prerasti u Centar za medicinu spavanja i budnosti čime se značajno podiže kvaliteta pružanja zdravstvenih usluga dubrovačke bolnice.

– Neprihvatljivo mi je bilo da se pacijentima s poremećajima spavanja i budnosti, a takvih je zasigurno više od dvije milijarde na cijelom svijetu, pomoć može pružiti samo u dva hrvatska grada, odnosno bolnička centra. U Hrvatskoj je oko milijun ljudi s poremećajima spavanja i budnosti, a donedavno im se moglo pomoći isključivo u Zagrebu i Splitu. Iznimno me veseli što su uspostavljeni centri u Rijeci, Osijeku i na Rabu, a pomogli smo i našim kolegama u susjednoj BiH u Mostaru da se tamo uspostavi Centar za medicinu spavanja, ističe europski i svjetski stručnjak prof.dr.sc. Zoran Đogaš, dr.med., voditelj Centra za medicinu spavanja u Splitu te predsjednik Hrvatskog somnološkog društva-Društva za medicinu spavanja Hrvatskoga liječničkog zbora.

-Sad s uspostavom novih centara u Dubrovniku i Zadru to postaje jedna lijepa priča koja je na ponos modernoj medicini u Hrvatskoj i koja čini razliku u međunarodnom prestižu.
S obzirom na svekoliki razvoj naše zemlje i uključenost u međunarodna zbivanja zadnjih godina, te na izniman turistički rast, jako je važno imati razvijenu zdravstvenu skrb u ovom području medicine u kojemu se događa nevjerojatan razvoj u zadnje vrijeme, naglašava prof. Đogaš.

U proteklom desetljeću značajno je porasla svijest o važnosti prepoznavanja, dijagnosticiranja i liječenja poremećaja spavanja, od kojih su neki izravno povezani s povećanim pobolijevanjem i smrtnosti općenito, poput apneje tijekom spavanja koja je rizik za srčani i moždani udar, hipertenziju, dijabetes i depresiju, kao i prometne nezgode.

– Uspostava Centra za polisomnografiju u OB Dubrovnik veliki je iskorak s obzirom da će biti odmah moguće dijagnosticirati poremećaje spavanja. U planu je i daljnji razvoj i osnivanje Centra za medicinu spavanja i budnosti, što je značajan pomak za lokalno stanovništvo Dubrovačko-neretvansko županije, ali i za cijelu Dalmaciju i Hrvatsku. Uspostavljanjem još jednog punkta rasteretit ćemo vodeće centre poput Splita i omogućiti lakši pristup našim pacijentima do zdravstvene skrbi. Pored toga, uštedjet ćemo novac hrvatskom zdravstvenom sustavu i potaknuti dodatno educiranje medicinskog osoblja. – naglašava prof.prim.dr.sc. Marijo Bekić, ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik.

Dubrovački tim funkcionirat će u okviru Odjela za pulmologiju i imunologiju, u suradnji s Odjelom za neurologiju i Odjelom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, a u njemu su već angažirani: internist i pulmolog Ivana Dujmović, dr.med. koja je buduća voditeljica liječnika u timu, te prvostupnica sestrinstva Marija Matana i prvostupnici fizioterapije Iva Miljević, Antonio Bazdan i Josip Majić.

Projekt je realiziran u suradnji Medicinskog fakulteta u Splitu predvođenog dekanom prof. Antom Tonkićem i KBC Split s ravnateljem prof. Markom Jukićem, dr.med. te Općom bolnicom Dubrovnik, ujedno Nastavnom bazom splitskog Medicinskog fakulteta, koju vodi ravnatelj prof. Marijo Bekić, dr.med. Cijeli projekt ostvaren je zahvaljujući suradnji Sveučilišta u Splitu predvođenog rektorom prof. Draganom Ljutićem i Sveučilišta u Dubrovniku predvođenog sadašnjim rektorom prof. Nikšom Burumom i novoizabranim rektorom prof. Nebojšom Stojčićem. Pokretač inicijative bio je ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik izv.prof.prim.dr.sc. Marijo Bekić, dr.med. u suradnji s voditeljem Odjela za pulmologiju i imunologiju prim. Žarkom Vrbicom, dr.med. i Ivanom Dujmović, dr.med. koja se već educirala u medicini spavanja i bit će nositeljica te djelatnosti u Dubrovniku.

Republika Hrvatska uvela je i međunarodni specijalistički poslijediplomski studij na engleskom jeziku koji se kao zajednički svehrvatski studij izvodi na Sveučilištu u Splitu na Medicinskom fakultetu. Voditelj studija je prof.dr.sc. Zoran Đogaš, ujedno i urednik prvog izdanja europskog udžbenika za medicinu spavanja Sleep Medicine Textbook. Republika Hrvatska uključena je i u trenutno najveći svjetski projekt u medicini spavanja Sleep Revolution u okviru programa Obzor 2020. Projekt je vrijedan 15 milijuna eura preko Centra za medicinu spavanja u Splitu i njegovih djelatnika.

Sveučilište u Splitu vodi i međunarodni Erasmus+ projekt eSleep-dHealth u suradnji s kolegama s Islanda i s Krete u Grčkoj. Cilj mu je unaprijediti edukaciju u medicini spavanja s naglaskom na primjenu nove digitalne tehnologije i umjetne inteligencije kako bi se poboljšala i olakšala zdravstvena skrb posebice na udaljenim lokacijama poput otoka.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE