17.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 20 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaNa današnji dan rodio se Vlaho Bukovac, pokretač hrvatske moderne - bogat...

Na današnji dan rodio se Vlaho Bukovac, pokretač hrvatske moderne – bogat program proslave u Cavtatu

Na današnji dan obilježava se 169. obljetnica rođenja Vlaha Bukovca, čijim je povratkom iz Pariza u Zagreb započela i hrvatska moderna u likovnoj umjetnosti. Bogat program proslave večeras će se održati u Bukovčevoj kući u Cavtatu, a zašto našega Vlaha zovu pokretačem hrvatske moderne, pročitajte u nastavku.

Kad se nakon šesnaestogodišnjeg boravka u Parizu slikar Vlaho Bukovac 1893. godine nastanio u Zagrebu, značilo je to prekretnicu u kulturnom i umjetničkom životu grada. Iako je veći dio godine, odmah po dolasku u Zagreb, Bukovac proveo na ladanjskim imanjima obitelji Vraniczany i Pongratz portretirajući mnogobrojne članove tih plemenitaških obitelji, zagrebačke novine i časopisi s oduševljenjem su pratili svaki njegov korak. Portreti koji su tada nastali i bili izloženi na prvoj Bukovčevoj izložbi u palači Akademije donijeli su potpuno novi pristup slikarskom prikazu te teme.

Mnogi portreti slikani su u pleneru, što je kod nas u to vrijeme bila skroz nova pojava, te su mnogi Vraniczanyjevi prijatelji dolazili u Oroslavlje samo da vide slikara na djelu.

Vlaho Bukovac slika u pleneru, Oroslavlje

Pozitivna atmosfera pokrenuta Bukovčevim radom utjecala je i na mlade hrvatske umjetnike, mahom vladine stipendiste, koji su studirali u inozemstvu da se vrate u domovinu te, učeći i radeći s Bukovcem, zajedno stvaraju temelje hrvatskog modernog slikarstva.

Oko Vlaha Bukovca okupljeni su Bela Čikoš, Oton Iveković, Ivan Tišov, Ferdo Kovačević, Rudolf Valdec, Robert Frangeš i već formirani umjetnik Mato Celestin Medović. Preuzimaju Bukovčeva koloristička rješenja i slikanje svijetlim tonovima boja, kao i izlazak u prirodu i slikanje u pleneru. Uskoro su postali umjetnička grupa o kojoj se govorilo i pisalo diljem srednjoeuropskih država kao o zagrebačkoj šarenoj školi koju vodi Bukovac.

Vlaho Bukovac i mladi umjetnici u Oroslavlju kod Vraniczanyja,1898.

Nezadovoljni statusom umjetnici će, na Bukovčevu inicijativu, istupiti iz konzervativnog Društva umjetnosti koje je vodio Isidor Kršnjavi i osnovati novo Društvo hrvatskih umjetnika te će započeti pripreme za svoju prvu izložbu Hrvatski salon koja će se postaviti u novom i reprezentativnom prostoru – Umjetničkom paviljonu, čiju izgradnju u Zagrebu, odnosno prijenos željezne konstrukcije osmišljene kao izlagački prostor za hrvatske umjetnike na Milenijskoj izložbi u Budimpešti, zahvaljujemo upravo Bukovcu.

Umjetnicima su se pridružili i mladi književnici, koji su također bili privučeni snažnom Bukovčevom ličnošću te se u tom kolopletu stvara hrvatska moderna. Tako će grupa bečkih studenata pokrenuti časopis Mladost, prvu kulturno-umjetničku reviju modernističkog duha te će sa svojih samo pet izašlih brojeva snažno utjecati na hrvatsku kulturnu scenu. Tiskan je i šesti broj, prvi tematski, posvećen književniku Gjalskom i Bukovcu, ali nažalost nije distribuiran.

Ksaver Šandor Gjalski 1894. godine napisao je roman Radmilović i upravo je tu knjigu poklonio Bukovcu uz posvetu:

Svom slavnom prijatelju
majstoru Vlahu
Gjalski
5/II 95

Ksaver Sandor Gjalski: Radmilović, 1894.

Riječ je o romanu o umjetnosti, odnosno o književniku, njegovim problemima kao i o smislu egzistencije uopće. Mladi pravnik Radmilović priznati je pisac izvan Hrvatske, ali u svojoj zemlji potpuno je nepoznat, a sama činjenica da se bavi književnošću negativno utječe i na pronalazak posla u pravnoj struci. Uslijed niza dramatičnih okolnosti koje prate Radmilovićev lik, uz kritiku koja hrvatske pisce uopće ne zapaža, a pogotovo ne slavi kao slavnu plesačicu ili jahača u cirkusu, tragični kraj je neminovan. Ovim romanom Gjalski daje kritiku hrvatskoj inteligenciji na odnos prema hrvatskoj književnosti i kulturi, što se dojmilo tadašnje mlađe publike. Kroz Radmilovićevu misao književnik će nam ponuditi svoj manifest umjetnosti prepoznat među mladim umjetnicima:

Stao govoriti o svojim uvjerenjima, hvaliti i slaviti korist lijepe knjige, njenu velesilu u širenju kulture, znanja i morala. – Ali, dakako, ne smije to tek biti knjiga, koja će nam pokratiti dokolicu i dražiti našu radoznalost, što će se razviti iz ove ili one ljubavi, ili kako će ovoga ili onoga zločinca uloviti i dokazati mu zločin. Senzacija ubija umjetnost, kojoj je poglavita svrha, da se životu i prirodi po mogućnosti približuje i da poput prirode ide sigurnim istinitim koracima. Od nje se smije udaljiti samo toliko, koliko zahtijeva umjetna međa po sebi, to jest, rastrkani u miljarde stanica život svake pojave i svakog događaja treba svesti u kraću, svakomu oku na prvi mah suvislu sliku. Drugo sve mora biti istina, puka – puka istina, zgoljni život. Takova umjetnost koristi i takova je opravdana.

Objavljeno u Samonikle priče iz muzeja

Program proslave 69. obljetnice Bukovčevog rođenja u Cavtatu

Čast nam je pozvati vas na proslavu 169. obljetnice rođenja Vlaha Bukovca u četvrtak, 4. srpnja 2024. u Kući Bukovac.

Donosimo vam bogat i zanimljiv program:

19:30 / Trg dr. Franja Tuđmana, kamišibaj priča „Bukovčeva putovanja” (Šarena školica) i radionica za djecu pod vodstvom muzejske pedagoginje Petre Kralj Fox

Kamišibaj pričom “Bukovčeva putovanja” u izvedbi polaznika radionice “Šarena školica” naučit ćemo o uzbudljivom i interesantnom životu našega najpoznatijeg umjetnika. Za sve govornike engleskog jezika imat ćemo i male prevoditelje naše priče. Nakon izvedbe kamišibaj priče, kreirat ćemo rođendanske čestitke na raznim jezicima za našega slavljenika Vlaha!

20:30 / Kuća Bukovac, predavanje „Metafizika i melankolija u djelu Vlaha Bukovca” kustosica Lucije Vuković iz Dubrovačkih muzeja i Helene Puhare.

Namjera predavanja je prikazati dio Bukovčevog opusa u kojemu se iščitava melankolična atmosfera prožeta osjećajem nelagode, čak i tamo gdje je ne bismo očekivali, na primjer u pejzažima i portretima. Poseban naglasak bit će na temi onostranog i prikazu mrtvog tijela kroz cjelokupni Bukovčev opus. Govorit će se o prikazu mrtvog Krista kao zasebnoj temi kojoj se Bukovac vraćao u razdoblju od nekoliko godina početkom 20. stoljeća te o fantazmagoričnim motivima odsječenih glava koje Bukovac razvija na dvije slike iz 1906. godine, a koje čine apsolutni pomak u Bukovčevom cjelokupnom opusu. 

21:30 / Vrt Kuće Bukovac, koncert i program „Đardin Jazz, Wine & Veejay session” 

U vrtu Kuće Bukovac zabavite se uz poznate jazz melodije koje će odsvirati Vicko Klinac na klavijaturama i Ivan Kušelj na trubi i krilnici dok će se za poseban ugođaj pobrinuti VJ Jakov Piplica vizualnim efektima i projekcijama. Uživajte u koncertu uz odabrana vina iz Vinarije Crvik.

Program obljetnice 169. rođendana  Vlaha Bukovca nastao je u suradnji Muzeja i galerija Konavala i udruge Konavle art.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE