Sedamdeset i prve Dubrovačke ljetne igre održat će se tradicionalno od 10. srpnja do 25. kolovoza no u smanjenom formatu zbog trenutnih epidemioloških COVID-19 mjera u Hrvatskoj i svijetu te financijskih posljedica pandemije. U 47 dana trajanja, Igre će vjernoj publici predstaviti gotovo 50 dramskih, glazbenih, plesnih, folklornih i drugih izvedbi na 13 scenskih i ambijentalnih lokacija grada Dubrovnika, kazali su intendantica Dubrovačkih ljetnih igara Dora Ruždjak Podolski, ravnateljica Ivana Medo Bogdanović i pomoćnik za dramski program Saša Božić na konferenciji za medije u srijedu, 8. srpnja u palači Sponza, dok su podršku festivalu iskazali gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković te zamjenica dubrovačko-neretvanskog župana Žaklina Marević.
– Izuzetno sam ponosna što će se 71. Igre održati, i to prvenstveno zahvaljujući potpori ministrice Obuljen Koržinek koja je imala viziju i želju da se festival održi. Stoga, tijekom pandemije nismo spavali, već smo na relaciji Dubrovnik – Zagreb konstruktivno razgovarali o novim oblicima i modalitetima koji bi trebali obilježiti ovogodišnje Igre. Bili smo puni nade da će se to dogoditi i eto nas, danas smo ovdje. Jedan smo od rijetkih festivala koji će se ipak održati i moramo biti toga svjesni i ponosni na tu činjenicu – naglasila je intendantica Dora Ruždjak Podolski.
Podizanjem zastave Libertas na tvrđavi sv. Ivan svečano će biti otvorene 71. Dubrovačke ljetne igre u petak, 10. srpnja u 21 sat u Gradskoj luci Dubrovnik. Tom prigodom, Dubrovačkim simfonijskim orkestrom dirigirat će Tomislav Fačini, a pridružit će im se Jazz orkestar HRT-a pod ravnanjem Mirona Hausera, zatim pijanist Aljoša Jurinić, mezzosopranistica Dubravka Šeparović Mušović i Ivan Bonačić na saksofonu, uz sudjelovanje Festivalskog dramskog ansambla te Folklornog ansambla Linđo.
– Vidjet ćemo Negromanta koji dolazi u Grad te se bez obzira na trenutačnu epidemiološku situaciju događa negromancija – Igre su otvorene. Negromant se pojavljuje te budi Grad i ljude – naglasila je redateljica Svečanog otvaranja Marina Pejnović govoreći o konceptu ceremonije.
Prvi premijerni dramski naslov bit će “Mara i Kata”, autorski projekt Saše Božića inspiriran popularnom emisijom „Na posjedu u kundurica“ Petra Kušelja emitiranoj na Radio Dubrovniku te knjigom „Dubrovačke kundurice“ Dese Begović Mrkušić. Nataša Dangubić kao Mara i Doris Šarić Kukuljica kao Kata, sa Svete Marije odvest će publiku na apsurdno putovanje Gradom, od kraja devedesetih do recentnih vremena. Krajem srpnja publiku očekuje i premijera paripatetičke predstave „Dubrovačka zrcala – tri struka lovorike, pelina i vrijesa“ u zajedničkoj režiji Dore Ruždjak Podolski i Marine Pejnović koju je dramaturg Hrvoje Ivanković sadržajno bazirao na poeziji dubrovačkih baštinskih i suvremenih pjesnika. Glavni prizori u izvedbi Festivalskog dramskog ansambla kojeg čine Nikša Butjer, Glorija Dubelj, Andrej Kopčok, Iva Kraljević, Lujo Kunčević, Romano Nikolić, Doris Šarić Kukuljica, Dražen Šivak, Livio Badurina, Nataša Kopeč, Maro Martinović i Šimun Stanko, odvijat će se na tri lokacije: Pustijerni, Mrtvom zvonu i Na Andriji. U kolovoz Igre ulaze s još jednom premijerom, glazbeno-scenskim djelom za djecu i mlade „Zlatno libro – bajke iz dubrovačkog kraja“ na igralištu Collegiuma Ragusinum, u režiji Helene Petković, nastaloj u koprodukciji Igara i Kazališta Marina Držića, prema publikaciji Dubrovačkih muzeja autora Aleksandre Piteše i Ivice Kipre. Glazbu za predstavu skladao je Ivan Končić, dok će komornim orkestrom sastavljenim od ponajboljih dubrovačkih glazbenika na izvedbama ravnati Franko Klisović. Festivalska će publika ovog ljeta moći pogledati i Držićevu „Grižulu“ u režiji Saše Božića i Petre Hrašćanec u parku Gradac od 20. kolovoza. Predstava je to koja nastaje u sklopu projekta “Future Epics” sufinanciranog sredstvima programa Europske unije Kreativna Europa, a u kojoj će uz Festivalski dramski ansambl kojeg čine Ozren Grabarić, Nataša Dangubić, Perica Martinović, Branimir Vidić te Boris Barukčić sudjelovati istudenti glume i plesa Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.
Dramski program 71. Igara uključuje i gostovanja Drame Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu s predstavom „Tri sestre“, autorskim projektom Bobe Jelčića prema Čehovu, te hvaljene predstave „Tko se boji Virginije Woolf?“ Kazališta Ulysses i Beogradskog dramskog pozorišta u režiji Lenke Udovički s Radom Šerbedžijom u glavnoj ulozi. U suradnji sa Splitskim ljetom na Igrama će gostovati i predstava „Marta i sedam strahova“ u produkciji Kazališne družine KUFER i KunstTeatra u suradnji s udrugom BoliMe prema tekstu Ivane Vuković i u režiji Natalije Manojlović te predstava„Gore“Zagrebačkog plesnog ansambla kroz Plesnu mrežu Hrvatske. Za najmlađu publiku, Igre u atrij Interuniverzitetskog centra donose i dvije predstave Gradskog kazališta lutaka u Splitu, “Domaše” Ane Marije Veselčić u kooprodukciji s Umjetničkom akademijom u Splitu te “Stonogu Gogu” prema tekstu Adrijane Grgičević u kooprodukciji s Teatrom Poco Loco.
Ukoliko epidemiološka situacija dopusti, publika će vidjeti i plesnu predstavu „Zagrljaj“koreografkinje Meleat Fredriksson u produkciji Vytlicke centra za izvedbene umjetnosti iz Švedske, u kojoj plesači istražuju „crni“ ili „afrički pogled“ kao način propitivanja vladajućih vrijednosti unutar zapadnog društva, te predstavu “Intimnost”, autorski rad Biljane Srbljanović i Andreja Nosova u produkciji Fondacije Heartefact iz Beograda, a u sklopu europskog projekta “Future Epics”.
Glazbeni program 71. Igara ovo ljeto ponosno nose ugledni hrvatski glazbeni umjetnici, dobitnici prestižnih međunarodnih priznanja i osvojenih natjecanja, a otvorit će ga već u subotu 11. srpnja Aljoša Jurinić klavirskim recitalom “Spomenik Beethovenu” u atriju Kneževa dvora. Osim što je jedan od najperspektivnijih hrvatskih mladih glazbenika kojemu je 2015. godine uručena nagrada Vladimir Nazor te nagrada Milka Trnina 2017. godine, Jurinić je i pobjednik pijanističkog natjecanja Robert Schumann, finalist 17. Međunarodnog pijanističkog natjecanja Fryderyk Chopin u Varšavi te laureat Natjecanja kraljice Elizabete 2016. godine, a lani je za svoj festivalski nastup s violončelistom Lukom Šulićem nagrađen nagradom Orlando za najbolje ostvarenje u glazbenom program prošlogodišnjih jubilarnih 70. Igara. Uz Beethovenu Sonatu br. 21 u C-duru i Andante favori koji je prvotno zamišljen kao stavak Waldstein sonate, Aljoša Jurinić izvest će i djela Schumanna i Mendelssohna skladana u svrhu podizanja spomenika Beethovenu u njegovu rodnom gradu Bonnu.
Festivalskoj publici će se predstaviti i Trio Eusebius, pobjednik 16. Međunarodnog natjecanja mladih glazbenika Ferdo Livadić, kojeg čine violinistica Eva Šulić, čelistica Tonka Javorović te pijanist David Vuković, dok će klavirski duo Dalibor Cikojević i Zrinka Ivančić u Kneževom dvoru izvesti Papandopulovu plesnu suitu Horoskop uz nastup udaraljkaša Karmen Pervitić i Frana Krsta Šercara te mladih plesača Viktorije Bubalo i Šimuna Stankova. Ispred crkve sv. Ignacija nastupit će Papandopulo kvartet kojeg čine saksofonisti Nikola Fabijanić, Goran Tudor, Goran Jurković i Tomislav Žužak, koji veliku važnost pridaju promicanju suvremene glazbe, osobito djela mladih hrvatskih i inozemnih autora pa su tako i ovom prigodom na programu njihovog koncerta skladbe Borisa Papandopula, Gorana Tudora i Petra Obradovića. Koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra u parku Gradac pod dirigentskom palicom mlade talijansko-turske dirigentice Nil Venditti uz pijanista Marijana Đuzela zasigurno će, s repertoarom na kojem su Beethovenov Carski koncert te Simfonija br. 1, biti prava i prigodna glazbena poslastica povodom 250. obljetnice rođenja ovog slavnog skladatelja. Publiku očekuje i glazbeni program Dubrovnik na glazbenoj hridi, nastao suradnjom Igara i zaklade Caboga Stiftung, kao večer komornih djela posvećena dubrovačkim glazbenicima. Istaknuti umjetnici, mezzosopranistica Janja Vuletić i gitarist Maroje Brčić, zajednički će nastupiti u atriju Kneževa dvora, te uz izvedbu španjolskih majstora, i praizvesti Pjesmice s dna škrinje Zorana Juranića, dok će se za svečano zatvaranje 71. Igara 25. kolovoza ispred Katedrale, pod pokroviteljstvom Mastercarda, pobrinuti Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije kojim će ravnati maestro Ivo Lipanović uz nastup svjetskih opernih zvijezda, sopranistice Lane Kos i baritona Željka Lučića.
Bogatu hrvatsku folklornu plesnu i glazbenu baštinu ove godine publici će predstaviti Folklorni ansambl Linđo nastupima na pozornici u parku Gradac te Ženska klapa FA Linđo koncertom u atriju Kneževa dvora kojim će obilježiti svoju dvadesetu obljetnicu postojanja. Ovogodišnji popratni program Igara donosi tradicionalnu besplatnu projekciju domaćeg filma pobjednika Pulskog filmskog festivala u ljetnom kinu Jadran te filmsku projekciju i predavanje Hrana kao slasni ”privolitelj” Udruge Kinookus u ljetnikovcu Bunić-Kaboga, dok će u atriju palače Sponza biti otvorene izložbe dubrovačkih umjetnika: „Horizont sjećanja“ Ivane Dražić Selmani 12. srpnja, „Time out“ Viktora Daldona 11. kolovoza te Igora Hajdarhodžića „Dubrovnik plovi“ na platou u Lazaretima 25. srpnja.
Osvrćući se na ovogodišnju financijsku situaciju, ravnateljica Ivana Medo Bogdanović kazala je kako je trenutni proračun 71. Igara za gotovo 60% manji od prvotno planiranog i usvojenog proračuna i iznosi 6,5 milijuna kuna.
– Festival će se ovo ljeto morati održati sa značajno smanjenim sredstvima od prihoda od ulaznica i najmova i bez financijske potpore turističkih zajednica, međutim uz snažnu potporu sponzora i donatora koji su poduprli Igre sa skoro 2 milijuna kuna. Posebno zahvaljujem zakladi Caboga Stiftung, Mastercardu, OTP banci, HEP-u, ALH, Tele2, Krašu i Coca-Coli na njihovim tradicionalnim potporama, kao i novom partneru Igara Eurohercu, bez kojih realizacija ovoljetnih Igara ne bi bila moguća. Manji proračun utječe kako na program tako i na organizacijske aspekte no veliki je uspjeh to što će festivala uopće biti – naglasila je Medo Bogdanović.
Dubrovačke ljetne igre poštivat će preporuke HZJZ-a za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19 tijekom održavanja svih festivalskih događanja, a to isto se moli gledatelje. Za svaku izvedbu vodit će se evidencija osoba koje sudjeluju u programu kao i evidencija gledatelja od kojih će se već pri kupnji ulaznica zatražiti da ostave svoje ime, prezime i kontakt broj. Festivalske blagajne će imati postavljene zaštitne pregrade između blagajnika i posjetitelja te će se osigurati beskontaktno plaćanje. Sva sjedeća i stojeća mjesta će biti označena i međusobno udaljena najmanje 1,5 metar, poštivat će se i preporučena udaljenost od 4 metra između publike i izvođača na sceni. Gledateljima će biti dostupna dezinfekcijska sredstva, a preporučuje se i korištenje zaštitnih maski.