15.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 21 travnja, 2025
NaslovnicaLifestyleMASLINAR: O stranim sortama i cijenama

MASLINAR: O stranim sortama i cijenama

Kolumnist Maslinara Sinaj Bulimbašić osluškuje maslinarske razgovore i prenosi najvruće teme ove sezone – strane sorte i cijene

U posljednje vrijeme često pri susretu maslinara, umjesto pozdrava, čujemo pitanje a što ima novoga u maslinarstvu.

A istina je da među maslinama nema mira ni spokoja.

Nove sorte su posađene, a znanstvenici šute

Iz dana u dan čuju se neki novi nazivi sorti maslina, za koje ni najupućeniji maslinari nisu nikad čuli, a radi se o stranim sortama, ili kako bi stručnjaci rekli introduciranim. Uvoz je slobodan, ideš na izlet u Portugal, Španjolsku, Francusku i doneseš sa sobom sadnice maslina, ali i slike njihovih plodova. Priponavrneš, oglasiš i prodaješ, a naš svit zaluđen za pomodarstvo, kakva oblica, bjelica, lastovka, daj ti olianu, picual, agostinu, arbosanu,  katarinu, arbekinu, sikititu i još neke, čija imena naš težak ne može ni izgovorit. Nitko ne pita kako će se ta sorta aklimatizirati, na koje je bolesti i štetnike osjetljiva, što je sa sušom, vitrom, posolicom, kakve je kvalitete ulje od svih tih stranih sorti, hoćemo li s tim sortama biti uspješni na svjetskim natjecanjima i tržištima, važno je strano ime. Ipak, moram priznati da imamo jednog mladog entuzijasta na Hvaru, zanesenjak čovik, priča o tim novim sortama kao da su mu iz dvora, ali za razliku od njega, naši maslinarski instituti i znanstvenici šute, to mi nije drago, a moglo bi bit i loše.

Cijene su na prvome mjestu

Drugo pitanje, ujutro najranije, pošto ti prodaješ ulje, jesi li ga proda, koliko i jel znaš di ima jeftinijega gnoja?

Za vrijeme prošlogodišnje berbe, pune su novine bile priča o tome kako će poskupiti maslinovo ulje, kako već u nekim velikim maslinarskim zemljama skače cijena i po 25 eura po litri i ne samo to nego i da nema, obećavalo je to. A onda došlo pramaliće, konobe pune ekstraverđine ulja, krenuli smo stidljivo sa 20 eura, a onda skalali na 15, ma i to je skupo Hrvatima, standard pada, a uvozni lobi krca domaće butige s uljem i prodaju ga po 5 eura.

Sve bi to bilo dobro da nam troškovi ne rastu, kao da smo ih zalivali s ureom, gnojivo od prošle godine, kada je poskupilo 30 posto, ove godine još 10 posto, sredstva za zaštitu isto 10 posto, poskupit će i prerada, a di to vodi, kako onda trgovci prodaju uvozno ulje po 5 eura.

Poskupile su i boce, čepi, etikete, analize, natjecanja, transport, trgovačka marža i pdv, kontrole kvalitete nema, čim se napiše da je iz EU, više ga nitko ne kontrolira.

Ne samo to, Ministarstvo poljoprivrede kupilo je dronove i sve snimaju iz zraka, pa ako na vrijeme nisi pokosio travu, nema poticaja, restrikcija, u crvenom si. Pa EU svaki dan donosi nove direktive, koje naši prihvaćaju bez pogovora, prevode i dijele okolo, puste administrativne obaveze, moraš vodit dnevnik, ovjeravat, slat zemlju na analizu, polagat ispite, pisat račune ako što prodaš, slušat predavanja.

I na kraju, oćemo li i mi, kao maslinari iz cile Evrope izać na demonstracije s traktorima – a čime, možemo s najjačom tehnikom, tresačicama i kosačicama, asti ga miša ča bi nam se smijali!

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE