10.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 21 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaOtvorenje izložbe Dragana Vojvodića u Galeriji Otok

Otvorenje izložbe Dragana Vojvodića u Galeriji Otok

U utorak, 2. travnja 2024. u 19 sati u Galeriji Otok, Art radionice Lazareti, otvorit će se izložba Dragana Vojvodića THE PERSONAL IS POLTICAL.

Slogan “osobno je političko” (“the personal is political”) povezuje se s drugim valom feminizma u kasnim 60-ima 20. stoljeća, a bio je važan i u pokretu za građanska prava, studentskom pokretu i dr. Upravo taj slogan Dragan Vojvodić koristi kao naziv svoje izložbe kako bi preispitao osobna iskustva temeljena na ograničenjima pojedinca u aktualnom društveno-političkom kontekstu, problematizirajući teme identiteta, slobode, izbora, prisile, manipulacije, pripadnosti, uloge umjetnika u društvu, propitujući odnose privatno-javno, individualno-kolektivno i osobno-političko.

Središnje mjesto u Vojvodićevom radu zauzima istraživanje identiteta i egzila, bavljenje globalnim pitanjima migracije, slobode i pripadnosti kroz prizmu osobnog iskustva i prakse (post)konceptualne umjetnosti. Njegovi performansi, akcije i instalacije često uključuju elemente njegove osobne priče (raspad SFRJ, napuštanje Sarajeva i sl.), postavljajući individualna pitanja u širi socio-politički kontekst. Izložba The Personal is Political stoga objedinjuje performanse, umjetničke akcije, fotografije, printove, objekte, instalacije i video-radove koji problematiziraju njegovu osobnu biografiju (All I Ever Wanted, Curriculum Vitae, Studija portreta, Black Flag / Dead Land itd.), odnos prema društvu i političkim strukturama moći (The Personal is Political, Statement, The End, Rad oslobađa rad ubija, Hyperobject_Fukushima 2019, The History of Hardcore itd.), kao i radove koji više ili manje eksplicitno korespondiraju s poviješću konceptualne umjetnosti (Soundless, Fuck the System, Speechless itd.), budući da Vojvodić prihvaća Duchampov koncept readymadea, Maljevičevu apstrakciju i Cageove zvučne eksperimente, propuštajući ih kroz svoju osobnu povijest i socio-politički komentar.

Poseban ciklus na ovoj izložbi obuhvaća radove u kojima prevladava narativni diskurs kao izjava ili tekst koji je inkorporiran u fotografije, grafike, skulpture i instalacije. Autor se oslanja na vlastite autobiografske zapise ili preuzima nefikcionalne izjave iz različitih proznih/poetskih tekstova, eseja ili umjetničkih izjava. Ovi radovi, izvedeni u različitim materijalima, zajedno s prostorom u kojem su postavljeni, dobivaju značaj umjetničke izjave, a citati izdvojeni iz primarnog konteksta postaju izjave autora koji ih je prisvojio i u koje je unio novu semantiku. Tako je, kao što je već navedeno, i narativ svjetlosne instalacije The Personal is Political (2021) preuzet iz historijski značajnog slogana koji je Vojvodić reaktualizirao u izjavi plasiranoj u suvremeni kulturno-politički kontekst.

S druge strane, u seriji radova nazvanoj Studije portreta, Vojvodić koristi postupke ponavljanja i varijacija u fotografijama na kojima se nalazi u istoj pozi na različitim mjestima, uključujući Tartu, New York ili Hirošimu. Promjenjivi krajolici i urbani pejzaži ističu nomadsko prisustvo umjetnika. Položaj njegove figure na fotografijama aludira na romantičarski motiv poznat kao Die Rückenfigur, koji prikazuje figuru viđenu s leđa u slikarstvu pejzaža i fotografiji u radovima umjetnika poput Caspara Davida Friedricha. Razmišljajući o identitetu umjetnika i njegovom širem opusu, Vojvodićeve Studije portreta mogu se shvatiti i kao izjava o njegovom osjećaju izmještenosti. Obučen u crnu duksericu i crne hlače, umjetnik skriva svoj identitet dok uporno gleda prema mjestima od historijskog značaja ili sa simboličnim podtekstom. Dok Rückenfigur u kompoziciji često potiče promatrača da se identificira i bude zadivljen pejzažom, Vojvodićev enigmatski, siluetni stav sprječava ovu analogiju, njegova figura remeti konvencije fotografije pejzaža ili urbanog okruženja, a Vojvodić, skrivajući svoj identitet, ironično ovu seriju fotografija naziva studijom portreta”, primjećuje povjesničarka umjetnosti i kustosica iz SAD-a, Shannon Egan.

Ovo su samo neki od ciklusa radova koji će biti izloženi u Art radionici Lazareti, nastalih tijekom međunarodnih rezidencijalnih i istraživačkih projekata Dragana Vojvodića, u suradnji s književnicom Ljiljanom Maletin koja je dokumentirala Vojvodićeve akcije i performanse.

Na otvaranju izložbe premijerno će biti izveden performans pod nazivom The History of Hardcore. Ovaj performans je koncipiran kao višesatno slušanje glazbenih ploča različitih žanrova u kombinaciji s izrazito ideološkim i nacionalno obojenim audio zapisima, također izvedenim na vinilnim pločama. Autor i izvođač akcije preuzima ulogu DJ-a koji se u autobiografskom diskursu, na ironičan i kritičan način, manipulirajući zvukom, vlastitim glazbenim izborom, na osobnoj razini obračunava s politikama kao društveno nametnutom stvarnošću. Koristeći kolažni postupak u dadaističkom maniru, kolažira zvuk, melodije, riječi težeći stvoriti kakofoniju i kaos, prostor kreacije kao imanentno unutarnji svijet koji postaje polje sukoba ili posljednja utvrda pred društvenom stvarnošću kojoj se ne dopušta utjecaj na osobno. Osobno se suprotstavlja nametnutom kolektivnom i manipulativnom. Cijeli postupak predstavlja dekonstrukciju ideološkog (jugoslavenskog) i nacionalističkog (srpskog) diskursa koji u javnom prostoru stvara mitološke i mitomanske matrice, a koje kao propagandno sredstvo i reprezent određenih politika imaju isključivi cilj oblikovanja i manipuliranja masama. Dok je srpski nacionalizam danas i dalje čvrsto uporište službene politike, ideološka matrica jugoslavenstva odbačena je na smetlište povijesti i živi u ambivalentnim sjećanjima.

_____________________________________________________

Multimedijalni umjetnik Dragan Vojvodić (1965.) započeo je svoje umjetničke studije na Akademiji umjetnosti u Sarajevu, a diplomirao je u Novom Sadu (1995.). Izražava se putem različitih medija (performansi, umjetničke akcije, instalacije, in situ, video, fotografija, skulptura, slika). Izlagao je na mnogim izložbama u Srbiji (Muzej savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu; Kulturni centar Beograda, Grafički kolektiv, Ozon galerija, Goethe-institut, Salon Muzeja savremene umetnosti u Beogradu itd.) i inozemstvu (SAD, Francuska, Austrija, Njemačka, Japan, Mađarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Makedonija). Značajan dio svoje umjetničke prakse realizirao je u rezidencijalnim projektima u zemljama Skandinavije (Norveška, Švedska, Finska, Island), kao i u regiji (Rijeka, Zagreb, Varaždin, Pula, Labin, Podgorica, Skoplje, Sarajevo, Ljubljana).
Sudjelovao je u brojnim međunarodnim umjetničkim projektima i bijenalima (Art Encounters Bijenale, Temišvar; Oktobarski salon, Beograd; Risk Change, Novi Sad; 700 IS Video Art Festival, Island itd.), na međunarodnim festivalima performansa u Hrvatskoj, Mađarskoj i Italiji, kao i u rezidencijalnim ili istraživačkim projektima na Grenlandu, u Japanu, SAD, Rusiji, Estoniji, Španjolskoj, Portugalu, Francuskoj itd.
Njegovi radovi se nalaze u kolekcijama u zemlji i inozemstvu (Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad; Zbirka Pierre Courtin, Sarajevo; Nelimarkka muzej, Finska; 700 IS Video Art Festival, Island; Galerija Matice srpske, Novi Sad; Centar savremene umjetnosti Crne Gore, Podgorica itd.).
Dragan Vojvodić je član SULUV-a i ULUS-a. Osnivač je i koordinator nevladine organizacije i rezidencijalnog umjetničkog centra Art Box u Novom Sadu, kao i istoimenog portala za promociju srpske i regionalne umjetnosti (www.artboxportal.com).

Živi i radi u Novom Sadu.

www.draganvojvodic.wordpress.com
drvojvod@gmail.co

THE PERSONAL IS POLITICAL
Dragan Vojvodić
Galerija Otok, Art radionica Lazareti
2. 4. – 26. 4. 2024.

Radno vrijeme: PON – PET: 12 – 19 h
Otvorenje izložbe: utorak, 2. 4. 2024. u 19 h
Postav izložbe: Dragan Vojvodić i Slaven Tolj
Tehnički postav: Nikša Vukosavić

Program i aktivnosti ARL u 2024. podržavaju i omogućuju Zaklada Kultura nova, Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Dubrovnik

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE