Dan ki dohodi jednom na godište pomalo se približava, a Festa je ove godine najkraća dosad. Pa iako će službeno trajati samo tri dana, pripreme su iste, kao i onda kad traje puno duže. Ove godine, kao i svake dosad, za pripremu su zaduženi meštri od ceremonijala. A mi smo se uputili u Orašac, koji ove godine, nakon skoro 20 godina, ima svoga festanjula, obrtnika Vladimira Buća.
U skladnoj obitelji koju čine Vladimir Buć, njegova supruga Irena, kćeri Nika (18) i Ana (16) te sin Luka (11) svi su uzbuđeni povodom nadolazeće Feste, a osim velike časti tu su i brojne obveze u kojima festanjuo, ali i njegova obitelj trebaju sudjelovati.
Festanjuo obrtnik je po zvanju vatrogasac i elektromehaničar, trenutno je zaposlen u JVP Dubrovački vatrogasci, a prije toga radio je u GP Dubrovnik na održavanju elektropostrojenja i instalacija.
Mjesec dana prije njegovog rođenja, Vladimiru je preminuo otac. Odrastao je uz majku, polubrata, polusestru i očuha, koji mu je usadio ljubav prema vatrogastvu, koje je danas njegov poziv.
Vatrogasci su, reći će Vladimirova supruga Irena, posebni ljudi, koji vole adrenalin, a on će dodati kako intervencije ostaju tamo gdje se događaju, ne donose se doma, premda je ponekad teško zatomiti emocije, kad ste stalno izloženi opasnosti, a pogotovo kad se dogodi smrtni slučaj. A Orašac i cijeli Dubrovnik sjećaju se pogibelji vatrogasca Gorana Komlenca, Vladimirovog kolege i susjeda.
Obitelj Buć u Orašcu živi posljednjih 300-tinjak godina, a svi su naraštaji aktivno sudjelovali u životu župne crkve Pohođenja Marijina u Orašcu. I Vladimir je aktivan u crkvenom vijeću župe, na Festu je nosio i barjak, a velika čast koja mu je povjerena ipak ga je pomalo iznenadila.
Predložio ga je jedan bivši festanjuo, kako to i inače ide, a onda je bratstvo provjeravalo sve činjenice, jer festanjuo mora u profesionalnom, obiteljskom i crkvenom životu biti uzor.
Za pripreme monture i za festanjula i za cijelu obitelj, koja će ponosno uz oraški barjak ići u procesiji, zadužena je supruga Irena, koja je nakon dugih 20-ak godina rada u trgovini, danas domaćica.
Uz kolegu, kapetana Pericu Baletića, Vladimir će krenuti na obilazak biskupije. Proglas koji su zajedno sastavili festanjuli treba osobno predati u sve župe od Prevlake do Janjine.
-Ima tu puno obveza, puno pravila. Treba paziti na vrijeme, na barjaktare, na trombunjere, a meni je posebno važno dizanje barjaka na otvaranju Feste. Mentor nam je bivši festanjuo Antun Kraljić s Brgata. On se brine da usvojimo sve procedure.
Bit će ovogodišnja Festa i vrlo poseban dan za sve stanovnike Orašca iz kojeg je festanjuo posljednji put izabran 2005. i on je bio obrtnik Antun Soko. U procesiji će sigurno ove godine iza svoga barjaka Orašani biti među brojnijima.
Sveti Vlaho u obitelji Buć slavi se svake godine tako da cijela obitelj ide na misu i na procesiju, a iza na objed u Vladimirove tetke u Gruž. Ove godine obitelj će blagovati s biskupom, ali prethodno će počastiti rodbinu i prijatelje u svome domu. A s obzirom da festanjuo obrtnik aktivno pjeva u klapi Mareta s kojom je osvajao i brojne nagrade te nastupao po cijeloj Lijepoj Našoj, ne sumnjamo da će sva druženja začiniti pjesma.
Čestitke Bućima